αρρωστοφοβία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1

    αρρωστοφοβία

    καλησπερα!! ειμαι παλιο μελος αλλα ανενεργο καιρο ! δυστυχως αυτη η "αρρωστια" δεν φευγει ευκολα!!!
    σας χρειαζομαι για ψυχολογικη υποστξηριξη και ισως για να βρω κ εγω καποιον που να νιωθει σαν κ εμενα!!


    πριν 2 χρονια ειχα κανει κατι εξετασεις για αυτοανοσα (δν ξερω αν καποιος εχει γνωσεις) επειδη ειχα διαγνωσθει με ιερολαγονιτιδα!!
    η B27 που εινια ενα γονιδιο του dna ειχε βγει αρνητικη χωρις ευρυματα κλπ οποτε αποκλειστηκαν καποιες αρθριτιδες αλλα μια τιμη anti DS βγηκε αμφιβολη
    οταν ρωτησα τον ρευματολο εντρομη αν προκειται για λυκο μου ειπε με βεβαιοτητα πως οχι
    εκτοτε λοιπον αυτο το σεναριο παιζει μεσα στο μυαλο μου καθημερινα κ τα τελυεταια 2 χρονια εχω πολυ συχνα επεισοδια διαρροιας κ το μυαλο μου παει σε κρον (με πολυ καλες εξετασεις αιματος ομως κ χωρις ποτε να δω αιμα στην τουαλετα)



    στο σημερα λοιπον κ αφου εχω βρεθει με αλατα στην σπονδυλικη μου στηλη κ μ πονους στην ππλατη καθημερινα(που ομως με γυμναστικη βελτιωνονται κ με καποια συμπληρωματα σε συνεννοηση με γιατρο παντα) ειχα πριν 3 μερες διαρροιες ολοκληρη τη μερα (εχω συνδρομο ευερεθιστου εντερου αν βοηθηαει) πηγα σε παθολογο οπου μιας κ ηθελε το ιστροικο μου του δωσα κ τις εξετασεςι του ρευματολογου κ προβληματιστηκε με την αμφιβολη τιμη μιλωντας μου για λυκο (δεν εχω ουτε εξανθηματα ουτε ειχα ποτε ουτε πονο η πρηξιμο στις αρθρωσεις κλπ που να παραπεμπουν ) κ μ εβαλε να επαναλαβω αυττην την τιμη οπως κ να κανω καλπροτεκτινη κοπρανων να δουμε για φλεγμονη στο εντερο (αν ειναι κρον υποθετοω)


    το πριοβλημα τωρα ειναι οτι δεν μπορω να δεχτω κ να διαχειριστω με τιποτε οτι μπορει να εχω λυκο ..υποφερω απο χτες περιμενοντας τα αποτελεσματα κ εχω γινει μη λειτουργικη μεσα στο σπιτι οπου εχω κ ενα παιδι που θελει φροντιδα κλπ

    μιλησα με τον ψυχιατρο μου κ μου ειπε πως θεωρει απιθανο να εχω λυκο (ειναι κ ψυχιατρος οποτε μπορει να διαβασει κ τις εξετασεις μου ) διοτι θα ειχε κανει "φασαρια" δυο χρονια τωρα κ επισης η ηλικια μου (38) θα ειχε θεωρει ξυπνησει πολυ νωριτερα αν υπηρχε!!
    αρα η τιμη γιατι βγηκε αμφιβολη; μηπω ηταν η αρχη;;;;;;;
    κ επισης ειναι η 3η μερα που εχω διαρροιες σε καλυτερη σαφως κατασταση (κανω θεραπεια με ριφακολ)αλλα συνεχιζουν!! αρα ισως εχω κρον;;; που ξυπνησε τωρα;;;



    ειμαι ενα βημα πριν την παρανοια! εχω να κοιμηθω απο προχτες κ απο χτες που εκανα αιματολογικες υποφερω καθε δευτερολεπτο !! αν βγουν καπως θα πρεπει να μπω σε μια διαδικασια εξετασεων αλλων κ δν νομιζω οτι η ψυχολογια μου το αντεχει//δεν τρωω τιποτε εχει στεγνωσει το μεσα μου ,ταυτοχρονα εργαζομαι κ ειναι δυσκολο να αποδωσω κ εχω σπιτι συζυγο και παιδι ...βασανιζομαι κ υποφερω !!
    δεν ξερω ποσο παιδιαστικο ακουγεται αλλα ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΛΥΚΟ Η ΚΡΟΝ θελω να ειμαι καλα !!! εχω υποσχεθει στον εαυτο μου πως αν ειναι ολα καλα θα ειναι κ η τελευατια φορα που θα ασχοληθω με εξετασεςι κλπ
    και ποιος θελει θα μου πειτε να ειναι αρρωστος... αλλα η διαχειριση ειναι ενα θεμα κ εγω δν ειμαι σε θεση καθολου να το διαχειριστω !!
    οποιαδηποτε συμβουλη , γνωση , η βοηθεια ειναι δεκτη!!!

  2. #2
    το εχω ποσταρει κ σε αλλη ενοτητα αλλα ενα μελος μου προτεινε αυτην για περισσοτερες απαντησεις!! ευχαριστω πολυ!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Είμαι 35,πριν μήνες σε εξετάσεις μου είχα θετικά αντιπυρηνικά αντισώματα(συνήθως υπεύθυνα για λύκο)έπαθα σοκ από τότε φούντωσε η αρρωστοφοβία μου, εξετάσεις μετά ψυχίατρος αγωγή με αντικαταθληπτικά άπειρα ψυχοσωματικα φόβος κτλπ.μου είπαν λοιπόν ότι κάθε χρόνο στο τσεκαπ θα ελέγχω τις τιμές για λύκο,τώρα είναι να κάνω εξετάσεις γενικά και τρέμω...

  4. #4
    ωχ ρε συ .... εχεις ομως συμπτωματα που να παραπεμπουν εκει;
    σε νιωθω απολυτως εμενα η τιμη ηταν θετικη αλλα στην αναλυση μετα ηταν αμφιβολη οποτε δν ξερω !!! δεν εχω κανενα απολυτως συμπτωμα κ αυτα τα εκανα το 2020!!! δεν θα ειχα εμφανισει κανενα συμπτωμα;;;; δεν ξερω... φοβαμαι τι θα αντικρισω αυριο στο μειλ!!! δν υπαρχει καμια περιπτωση να κοιμηθω αποψε!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Μια απλή εξεταση αίματος, που θα δείχνει τις τιμές των λευκών αιμοσφαιριων, και τους δείκτες φλεγμονής CRP και ΤΚΕ ,αρκούν για να δουν αν υπάρχει ενεργό αυτοανοσο....

  6. #6
    τα λευκα μου ειναι μια χαρα κ το 20 η crp μου ηταν 0 και η ταχυτητα καθιζισης ηταν 17(απο 17 ξεκινανε τα ορια)
    εκτοτε οσες φορες εκανα crp παντοτε ηταν κατω απο 10 που εινια το οριο(τκε δεν εχω ξανακανει)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Και όσο για τις συνεχείς εξετάσεις και τις συχνές ιατρικές επισκέψεις ,

    Όταν ρώτησαν τον καθηγητη Σκαλκεα ,πως πάει κάποιος ασθενής, δήλωσε ..

    " έγινε καλά, παρά τις προσπάθειες των γιατρών του ...!"

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Μην ανησυχείς άλλο τότε, γιατί από το πολύ άγχος...οτιδήποτε μπορεί να προκύψει!

  9. #9
    η crp μου περσι ηταν ομως 9.5 οκ δν λεει κατι ξερω σε τοσο μικρο νουμερο κ λιγους μηνες μετα την πρωτη τκε ειχα μια ακομη 22 (ξερω επισης μικρη αποκλίση για να ναι διεκτης αυτοανοσου)

    ναι ανησυχω διοτι η τιμη που ειναι υπεθυνη για λυκο ηταν αμφιβολη... κ μπηκαν αμφιβολιες στο γιατρο !!!

  10. #10
    Ένας θεός ξέρει πως έφτασε 7το πρωί !! Έχω τρέμουλο απ' την αγωνία !!! Νομίζω θα λιποθυμήσω....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα,πήγα σε πολλούς ρευματολόγους και μου είπαν δεν έχω λύκο,εγώ όμως επειδή έχω αρρωσφοφοβία και αγχώδη διαταραχή ότι νιώσω το αποδίδω εκεί λέω κ αν οι γιατροί κάνουν λάθος....επίσης μου είχαν πει ότι η crp συνήθως δεν επηρεάζεται στο λύκο αλλά σε άλλα αυτοάνοσα κ η τκε επίσης δεν δείχνει κάτι απόλυτο.Οτι και να μας φέρει η ζωή πρέπει να το αντιμετωπίσουμε δεν έχουμε άλλη επιλογή κ εγώ όταν κάνω εξετάσεις δεν μπορώ να ηρεμήσω ούτε λεπτό με πιάνει τρέλα...Ξέρω 2 άτομα στο κύκλο μου με λύκο και είναι πιο καλά από εμένα που έχω ψυχιατρικό πρόβλημα.

  12. #12
    Αν πρυτανεύσει η λογική μου ....είναι δυνατόν εδώ κ 2.5 περίπου χρόνια γιατί Γενάρη του 20 τις έκανα να είχε βγει οχ λύκος κ να μην είχα κάποιο σύμπτωμα ;;; Εκτός αν έχω κ τα αγνοω; Αλλά μου έχουν πει ότι αυτό κάνει πολλή φασαρία σαν νόσημα!!!
    Απ' την άλλη ο Κρον ;;;; Τι συμπτώματα έχει ;;;;;
    Νομίζω θα τρελαθώ. !!!!
    Γι αυτές τις τιμές που λες γνωρίζω ότι μπορεί να είναι οχ ότι έχεις κάποια ίωση η πέρασες μόλις κλπ
    Αυτή η τιμή όμως γιατί να ήταν αμφίβολη;;;;
    Εσύ έκανες επανάληψη;

  13. #13
    βγηκαν κ ειναι κ τα 2 αρνητικα δοξα τω θεω!! ευχαριστω πολυ παιδια για τη συμπαρασταση!!!! καλη σας μερα και καλη ευκολια σε ολους μας!!!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    3
    Το καταλαβαίνω πραγματικά. Έχω δει αρκετούς ρευματολόγους που με έχουν διαβεβαιώσει ότι δεν έχω λύκο. Ωστόσο, πάντα κατηγορούσα το άγχος και την κλειστοφοβία μου, οπότε πάντα αναρωτιόμουν αν οι γιατροί είχαν άδικο. Η C-αντιδρώσα πρωτεΐνη (CRP) είναι συχνά ανεπηρέαστη στον λύκο, αλλά μπορεί να επηρεαστεί σε άλλες αυτοάνοσες ασθένειες και ο υποδοχέας του αντιγόνου των κυττάρων t (tke) δεν δείχνει τίποτα απόλυτο, με πληροφόρησαν.

  15. #15
    Όσο αναφορά την διαρροια από το ευερεθιστο εντερο δοκίμασε τα προβιοτικά lactο Levure , επερνα 2 με 3 την ημερα για 1 μήνα κ με είχαν σωσει!
    Ρωτα το φαρμακοποιό σου.
    Εύχομαι να είσαι υγιεις ψυχικα κ σωματικα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΑΡΡΩΣΤΟΦΟΒΙΑ
    By Alexandramaria96 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 182
    Last Post: 13-02-2020, 02:59
  2. Αρρωστοφοβια
    By nenh in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 16
    Last Post: 13-10-2019, 15:50
  3. αρρωστοφοβια
    By pasxalita in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 5
    Last Post: 09-05-2014, 20:49
  4. Αρρωστοφοβία
    By Ypomoni in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 8
    Last Post: 18-09-2013, 03:16
  5. ...αρρωστοφοβία...
    By lost_soul in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 22-01-2013, 00:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •