Παρελθόν συζύγου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 31
  1. #16
    Quote Originally Posted by Marimar87 View Post
    Γιατί πρέπει να μαι οκ με κάποιον που μου έκρυψε κάτι τόσο ιδιαίτερο απ τη σεξουαλικη του ζωή πριν από μένα ;
    α. Γιατί δεν έτρεξε και τίποτα.
    β. Γιατί έχει κάθε δικαίωμα, το παρελθόν του να τον αφορά αποκλειστικά.
    γ. Γιατί και συ έχεις κάθε δικαίωμα να έχεις τα δικά σου μικρά ή μεγάλα "μυστικά".

    Από τη στιγμή που έχεις και έχει επιλέξει να είναι μαζί σου, ποιό το πρόβλημα;

  2. #17
    kopela93
    Guest
    Λοιπόν δυστυχώς το ελεγκτικό σου κομμάτι δε σε αφήνει να ζήσεις φυσιολογικά. Δε σημαίνει ότι θα λέμε όλα τα μυστικά μας επειδή μπαίνουμε σε σχέση. Άλλοι τα λένε άλλοι όχι. Αλλά δεν είμαστε υποχρεωμένοι. Ούτε επειδή εσύ είπες, αν είπες, πράγματα για το παρελθόν σου, σημαίνει ότι αυτός πρέπει να πει οπωσδήποτε για να ανταποδώσει. Ξέρεις πως είναι αυτά. Μια σχέση δε σημαίνει ότι γράφεις και συμβόλαιο. Δίνει ο καθένας αυτό που θέλει και μέχρι εκεί που αντέχει. Και μετά γεια σας.
    Αυτό σαν κανόνας για όλα.
    Σαν δεύτερο κομμάτι έχω να πω το εξής. Όχι, δεν πέφτει ο ανδρισμός του στα μάτια σου αν έχει πάει με τρανς ούτε αν βλέπει πολλές τσόντες τον κάνει μαλάκα ούτε αν σκέφτηκε ποτέ ή έκανε σεξ με άντρα σημαίνει κάτι για το πόσο άντρας είναι. Αυτά είναι κολλήματα. Γνωρίζω πως πολλές γυναίκες πέφτουν στην παγίδα να θεωρήσουν έναν άντρα λιγότερο άντρα έτσι. Αλλά αυτό είναι τοξικό. Ας αφήσουμε τους άντρες να πειραματιστούν σεξουαλικά και ας μην τους πνιγούμε έτσι βάζοντας τους ταμπέλες. Αυτοί έχουν προστάτη εκεί είναι το σημείο τζι τους. Δε λέω ότι ο δικός σου έκανε παθητικό σεξ με τρανς. Πιο πιθανό είναι να είχε ενεργητικό ρόλο. Αλλά και πάλι. Σκέψου αυτό γιατί να τον ορίζει; Μπορεί να έβλεπε πολλές τσόντες να πάτησε μια μέρα κάτι με τρανς και να έγινε το κλικ, να ήθελε να το δοκιμάσει, το έκανε δεν τού άρεσε τόσο και το άφησε. Θα μπορούσες πχ να έκανες κάτι με γυναίκα για να δοκιμάσεις. Αυτό σε κάνει λιγότερο γυναίκα; Όχι. Οι άντρες βρίσκουν σέξι αν μια γυναίκα έχει πάει με γυναίκα. Εμείς γιατί να βρίσκουμε κακό το να πηγαίνει με άντρα ή με τρανς. Καημένοι άντρες, τρώνε μεγάλη καταπίεση. Δεν κάνω πλάκα. Ας μη βάζουμε ταμπέλες. Μπορεί να σού φαίνονται υπερβολικά ή ανήκουστα αυτά που λέω, αλλά το τι κάνουμε στο κρεβάτι μας δε μας ορίζει. Οι φαντασιώσεις οι σεξουαλικές μπορεί ναναι οτιδήποτε. Απωθημένα θες; Παιδική ηλικία θες; Εφηβικά καπρίτσια θες; Από κάποια βιώματα βγαίνουν αυτές οι ανάγκες. Καλά έκανε που το δοκίμασε. Άλλοι δε δοκιμάζουν ποτέ τίποτα και το μετανιώνουν μια ζωή. Άσε τον άνθρωπο να εκφραστεί σεξουαλικά. Ξέρεις τι ωραίο πράγμα είναι να εκφράζεσαι χωρίς να σε κρίνουν; Δεν τον κάνει λιγότερο άντρα και ελπίζω τώρα να μην ξενερωσες και να τον γουστάρεις σεξουαλικά στον ίδιο βαθμό.
    Κάνε και εσύ κάτι να πειραματιστείς και μόνο τότε θα καταλάβεις τη φάση. Λογικά καταπιέζεσαι. Σκέψεις συναισθήματα ιδέες κτλ χωρίς να το καταλαβαίνεις. Απλά επειδή έτσι είπε η κοινωνία.

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    13
    Ευχαριστω για τις απαντήσεις σας.
    Ναι, είμαι ελεγκτική. Έψαξα τα πάντα για να φτάσω να μάθω αυτό. Αναγνωρίζω πως είναι τοξικο και για μένα και για τη σχέση μου να θέλω να ξέρω τα πάντα.
    Δεν έχω νιώσει ποτε την επιθυμία να πειραματιστώ με το άλλο φύλο. Είχα πολύ έντονη σεξουαλικη ζωή και το γνωρίζει, δεν το έκρυψα.
    Αυτό που προβληματίζει περισσότερο ειναι κυρίως θέμα εμπιστοσύνης. Κατά ποσό ισχύει το γεγονός ότι ισχυρίζεται πως δν έλκεται πλέον από τρανς και ακόμα και αν δεν ήμασταν μαζί δε θα ήθελε ξανά μια τέτοια σεξουαλικη εμπειρία. Το εννοεί ή το λέει για να με ησυχάσει επειδή είδε την αντίδραση μου ; Γίνεται ένας άνθρωπος να έχει αποβάλλει μια τόσο συγκεκριμένη επιθυμία ;

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Marimar87 View Post
    Ανακάλυψα ότι ο άντρας μου έχει πάει στο παρελθόν με τρανς. Ως τώρα η σχέση μας ήταν ιδανική. Είμαστε ένα χρόνο μαζί. Είναι ο τέλειος σύντροφος και είμαστε πολύ ερωτευμένοι. Δεν ήξερα ποτε ότι στο παρελθόν είχε συνευρεθεί για μια φορά με τρανς γυναίκα. Εγινε πριν τη σχέση του μαζί μου αλλά είναι κάτι που δε μπορώ να το αποδεκτώ. Ισχυρίζεται πως δε θέλησε ποτε να το ξανακάνει από τότε και είναι κάτι που δεν τον απασχολεί πια. Δε ξέρω τι να κάνω ;
    Quote Originally Posted by Marimar87 View Post
    Ευχαριστω για τις απαντήσεις σας.
    Ναι, είμαι ελεγκτική. Έψαξα τα πάντα για να φτάσω να μάθω αυτό. Αναγνωρίζω πως είναι τοξικο και για μένα και για τη σχέση μου να θέλω να ξέρω τα πάντα.
    Δεν έχω νιώσει ποτε την επιθυμία να πειραματιστώ με το άλλο φύλο. Είχα πολύ έντονη σεξουαλικη ζωή και το γνωρίζει, δεν το έκρυψα.
    Αυτό που προβληματίζει περισσότερο ειναι κυρίως θέμα εμπιστοσύνης. Κατά ποσό ισχύει το γεγονός ότι ισχυρίζεται πως δν έλκεται πλέον από τρανς και ακόμα και αν δεν ήμασταν μαζί δε θα ήθελε ξανά μια τέτοια σεξουαλικη εμπειρία. Το εννοεί ή το λέει για να με ησυχάσει επειδή είδε την αντίδραση μου ; Γίνεται ένας άνθρωπος να έχει αποβάλλει μια τόσο συγκεκριμένη επιθυμία ;
    δηλαδη; μονο με το ιδιο φυλο πηγαινεις;
    νοκτις, παλι εσυ;
    ε, οκ, εσυ πας με ανδρες, εκεινος παει με τρανς. 1-1 ειστε...

    τοσο ελεγκτικ(η) που εισαι, μονο εσυ ξερεις πως σε εναν χρονο εκανες γνωριμια και γαμο με καποιον που δεν ειχες ιδεα για το παρελθον του...

    τροΛΟΛ!!!

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δηλαδη; μονο με το ιδιο φυλο πηγαινεις;
    νοκτις, παλι εσυ;
    ε, οκ, εσυ πας με ανδρες, εκεινος παει με τρανς. 1-1 ειστε...

    τοσο ελεγκτικ(η) που εισαι, μονο εσυ ξερεις πως σε εναν χρονο εκανες γνωριμια και γαμο με καποιον που δεν ειχες ιδεα για το παρελθον του...

    τροΛΟΛ!!!
    Στη σύγχυση μου έγραψα λαθος. Μόνο με άντρες πηγαίνω και ποτε δν είχα επιθυμία να πειραματιστώ με το ίδιο φύλο.
    Δεν έγραψα εδώ για να μου πείτε αν εκανα καλά που παντρεύτηκα. Σα σχέση βλέπω το γάμο μου, δν αλλάζει κάτι που το επισημοποίησα.
    Δεν είπα ότι θα μείνω μαζί του επειδή είναι γάμος.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Quote Originally Posted by Marimar87 View Post
    Αυτό που προβληματίζει περισσότερο ειναι κυρίως θέμα εμπιστοσύνης.
    Quote Originally Posted by Marimar87 View Post
    Κατά ποσό ισχύει το γεγονός ότι ισχυρίζεται πως δν έλκεται πλέον από τρανς και ακόμα και αν δεν ήμασταν μαζί δε θα ήθελε ξανά μια τέτοια σεξουαλικη εμπειρία. Το εννοεί ή το λέει για να με ησυχάσει επειδή είδε την αντίδραση μου ;
    Άρα το πρόβλημα σου δεν είναι το αν θα πάει με άλλη γυναίκα αλλά το αν έλκεται από τρανς γυναίκες ακόμη κι αν δε κάνει κάτι όσο είναι μαζί σου!
    Quote Originally Posted by Marimar87 View Post
    Γίνεται ένας άνθρωπος να έχει αποβάλλει μια τόσο συγκεκριμένη επιθυμία ;
    Γιατί εστιάζεις τόσο σε αυτή τη συγκεκριμένη επιθυμία και όχι ενδεχομένως στην πιθανή επιθυμία του να κάνει σεξ βράδυ γυμνός σε παραλία ή σε ταράτσες ή να κάνει ομαδικό σεξ με διψήφιο αριθμό ατόμων ή να χρησιμοποιεί μαζοχιστικά αξεσουάρ κτλ;
    Ίσως επειδή δεν ισχύει αυτό:
    Quote Originally Posted by Marimar87 View Post
    Δεν είμαι ομοφοβική ...
    Quote Originally Posted by Marimar87 View Post
    Γίνεται για διάστημα δυο ετών κάποιος να βλέπει πορνό με τρανς, να έχει συνομιλήσει με αρκετά τρανς άτομα, να έχει κάνει μια φορά (?) σεξ με τρανς και μετά να του περάσει και να μην τον διεγείρει πια;
    Αν έπειτα απο τη φορά που έκανε σεξ με το τρανς άτομο έκοψε μαχαίρι τις συνομιλίες και το ανάλογο πορνό, τότε ενδεχομένως η εμπειρία που είχε από κοντα να μη του άρεσε. Εαν συνέχισε όμως εστω κ το πορνό ανεξαρτήτως του αν είχε άλλες εμπειρίες τότε μαλλον καταλαβαίνουμε οτι του άρεσε. Δε συνεχίζεις να παρακολουθείς κάτι που εν τέλει διαπίστωσες οτι δεν είναι για σένα!
    Quote Originally Posted by Marimar87 View Post
    Λέει πως πειραματίστηκε, ψάχτηκε και του άρεσε αλλά τελικά κατάλαβε ότι δεν το θέλει γι αυτό είχε πάει κ μόνο μια φορά. Ότι δλδ δν αποτελεί μέρος του σεξουαλικού προσανατολισμού του.
    Δεν είναι σαν το αλκοόλ που σου αρέσει αλλά για λόγους υγείας το αφήνεις επειδή δεν είναι για σένα. Εδώ μιλάμε για ενστικτώδεις ενορμήσεις. Δεν είναι επιλογή ούτε το ελέγχεις.

  7. #22
    Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    Athens
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Marimar87 View Post
    Σοβαρά τώρα ; Γιατί πρέπει να μαι οκ με κάποιον που μου έκρυψε κάτι τόσο ιδιαίτερο απ τη σεξουαλικη του ζωή πριν από μένα ;
    Μα όπως λές ήταν πρίν απο εσένα, απο τα λόγια σου παίρνεις την απάντηση σου. Θα δώσω ένα τέρμα απλοϊκό παράδειγμα. Όταν ήμουν μικρή, κάθε φορά που με ρωτούσε η μάνα μου τι ήθελα να φάω της έλεγα "θέλω αυγό".. Τώρα στα 30+ δεν μπορώ ούτε να το μυρίσω, αν βράσουν αυγό φεύγω απο τον χώρο που είμαι. Τι σημαίνει αυτό; Ότι δεν έπρεπε να δοκιμάσω άλλα φαγητά ή θα μου άρεσε για πάντα; Αλλάζουμε και κατασταλάζουμε και στις προτιμήσεις μας..Το πρόβλημα όμως είναι σοβαρότερο κι έχει να κάνει με εμπιστοσύνη που είναι συνυφασμένη με τις ανθρώπινες σχέσεις. Αυτό πρέπει να αναρωτηθείς, απο που πηγάζει η έλλειψη εμπιστοσύνης.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    134
    Εγώ τρανς τσόντες βλέπω και μου αρέσουν πολύ οι γυναίκες

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by Pitz View Post
    Εγώ τρανς τσόντες βλέπω και μου αρέσουν πολύ οι γυναίκες
    εγω παλι εχω ενα αλλο,
    ακουω πολλα μπουζουκια αλλα μου αρεσει η κλασσικη μουσικη βετομπεν, χαιντυ μορτσαντ.....τετοια πραματα!!!!

    τελος παντων, καλο ειναι να εχουμε το γνωθι σαυτον δηλαδη να ξερουμε ποιο ειμαστε

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by best_friend View Post
    Μα όπως λές ήταν πρίν απο εσένα, απο τα λόγια σου παίρνεις την απάντηση σου. Θα δώσω ένα τέρμα απλοϊκό παράδειγμα. Όταν ήμουν μικρή, κάθε φορά που με ρωτούσε η μάνα μου τι ήθελα να φάω της έλεγα "θέλω αυγό".. Τώρα στα 30+ δεν μπορώ ούτε να το μυρίσω, αν βράσουν αυγό φεύγω απο τον χώρο που είμαι. Τι σημαίνει αυτό; Ότι δεν έπρεπε να δοκιμάσω άλλα φαγητά ή θα μου άρεσε για πάντα; Αλλάζουμε και κατασταλάζουμε και στις προτιμήσεις μας..Το πρόβλημα όμως είναι σοβαρότερο κι έχει να κάνει με εμπιστοσύνη που είναι συνυφασμένη με τις ανθρώπινες σχέσεις. Αυτό πρέπει να αναρωτηθείς, απο που πηγάζει η έλλειψη εμπιστοσύνης.
    Πηγάζει απ το γεγονός ότι έμαθα κάτι που με έκανε να χάσω τη γη κάτω από τα πόδια μου. Δν είναι και τόσο συνηθισμένο αυτό θεωρώ για να συμβεί σε εμένα και δε θα το φανταζόμουν ποτε για αυτό τον άνθρωπο.

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Nikolaus View Post
    Άρα το πρόβλημα σου δεν είναι το αν θα πάει με άλλη γυναίκα αλλά το αν έλκεται από τρανς γυναίκες ακόμη κι αν δε κάνει κάτι όσο είναι μαζί σου!

    Γιατί εστιάζεις τόσο σε αυτή τη συγκεκριμένη επιθυμία και όχι ενδεχομένως στην πιθανή επιθυμία του να κάνει σεξ βράδυ γυμνός σε παραλία ή σε ταράτσες ή να κάνει ομαδικό σεξ με διψήφιο αριθμό ατόμων ή να χρησιμοποιεί μαζοχιστικά αξεσουάρ κτλ;
    Ίσως επειδή δεν ισχύει αυτό:



    Αν έπειτα απο τη φορά που έκανε σεξ με το τρανς άτομο έκοψε μαχαίρι τις συνομιλίες και το ανάλογο πορνό, τότε ενδεχομένως η εμπειρία που είχε από κοντα να μη του άρεσε. Εαν συνέχισε όμως εστω κ το πορνό ανεξαρτήτως του αν είχε άλλες εμπειρίες τότε μαλλον καταλαβαίνουμε οτι του άρεσε. Δε συνεχίζεις να παρακολουθείς κάτι που εν τέλει διαπίστωσες οτι δεν είναι για σένα!

    Δεν είναι σαν το αλκοόλ που σου αρέσει αλλά για λόγους υγείας το αφήνεις επειδή δεν είναι για σένα. Εδώ μιλάμε για ενστικτώδεις ενορμήσεις. Δεν είναι επιλογή ούτε το ελέγχεις.
    Συνέχισε μετά την εμπειρία που είχε και τα πορνό και τις συνομιλιες για καποιουσ μήνες κι έπειτα αποφάσισε ότι δεν είναι για αυτόν, όπως λέει ο ίδιος πάντα.
    Επομένως, θεωρείς πως πάντα θα έχει αυτή την επιθυμία απλά δε θα συμβεί είτε γιατί θα είναι πιστός σε εμένα είτε γιατί θα την πνιγεί.

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Pitz View Post
    Εγώ τρανς τσόντες βλέπω και μου αρέσουν πολύ οι γυναίκες
    Εκείνος έβλεπε και έτερο πορνό και τρανς εκείνο το διάστημα που τον απασχόλησε αυτή η κατεύθυνση και συνέχιζε κανονικά το σεξ με γυναίκες.

  13. #28
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    92
    Τον καθένα μπορεί να τον ενοχλούν διαφορετικά πράγματα για το σύντροφό του. Ακόμα και το πιο μικρό πράγμα. Δεν υπάρχει κάτι μεμπτό σε αυτό. Όπως νιώθει ο καθένας, δεν μπορούμε να ακυρώσουμε το συναίσθημά του.

    Από την πλευρά μας, δεν μπορούμε να σου πούμε τι να κάνεις. Αφορά καθαρά εσένα. Αν θεωρείς ότι μπορείς να διαχειριστείς την πληροφορία που έμαθες από το σύζυγό σου, έχει καλώς. Αν δεν μπορείς, ίσως θα πρέπει τότε να επαναπροσδιορίσετε τη σχέση σας και να αποφασίσεις αν θέλεις να συνεχίσετε να είστε μαζί. Και πάλι έχει καλώς.

    Η απόφαση είναι δική σου.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Quote Originally Posted by Marimar87 View Post
    Συνέχισε μετά την εμπειρία που είχε και τα πορνό και τις συνομιλιες για καποιουσ μήνες κι έπειτα αποφάσισε ότι δεν είναι για αυτόν, όπως λέει ο ίδιος πάντα.
    Επομένως, θεωρείς πως πάντα θα έχει αυτή την επιθυμία απλά δε θα συμβεί είτε γιατί θα είναι πιστός σε εμένα είτε γιατί θα την πνιγεί.
    Το θέμα πίστη σε μια σχέση είναι μεγάλο. Όπως ακριβώς θα μπορούσε να πάει με μια άλλη γυναίκα όντας στο γάμο σας έτσι ακριβώς θα μπορούσε να κάνει οτιδήποτε άλλο είναι μέσα στα γούστα του.

    Σίγουρα πάντως δεν είναι το θέμα πίστη που σε απασχολεί αυτή τη στιγμή, αλλά το γεγονός οτι "χάλασε" η εικόνα του άντρα που έχεις μέσα στο μυαλό σου. Έχεις ξενερώσει που ο άντρας σου είχε την επιθυμία και έκανε σεξ με ένα(?) άτομο που γεννήθηκε άντρας. Ακόμη κι αν κάνατε ένα θεϊκό συμβόλαιο αιώνιας πίστης που η παράβαση του οδηγεί στο θάνατο, εσύ και πάλι δε θα μπορούσες να ηρεμήσεις επειδή ξενέρωσες.
    Last edited by Nikolaus; 19-09-2022 at 17:09.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Τελείως ομοφοβική όμως....κρίμα
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Απώλεια συζύγου.
    By Dimitroyla in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 3
    Last Post: 28-03-2022, 14:01
  2. Παρελθόν συζύγου.
    By vickympou in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 08-08-2019, 14:32
  3. Κατάθλιψη συζύγου;;;;
    By diana in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 12-08-2018, 21:17
  4. Απόψεις για συμπεριφορά συζυγου
    By Sass in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 17
    Last Post: 28-11-2015, 01:22
  5. Κατάθλιψη συζύγου
    By nick9 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 23-10-2005, 21:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •