Ερωτικό τραύμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 61
  1. #1
    Honorata
    Guest

    Ερωτικό τραύμα

    Υπάρχει μια ιστορια σε εμενα που επαναλαμβανεται. Πριν πολλά χρόνια στη εφηβεία μου γούσταρα πολύ κάποιον που τον ήξερα από παιδί. Αυτός πρώτος έκανε κίνηση, φλέρταρε κτλ. Εγώ όταν άρχιζα να σκέφτομαι πόσο ωραία θα ήταν να είμαστε ζευγάρι και μου αύξησε το ενδιαφέρον μου πέταξε την ατάκα ότι "δεν θα γίνει τπτ μεταξύ μας" ενώ είχαμε ανταλλάξει μονο ένα φιλί. Οι λόγοι ήταν ότι είχε σχέση τρία χρόνια με μια άλλη παράλληλα και επίσης υπήρχαν και λόγοι οικογενειακοί μεταξύ μας. Εγώ όταν έδειχνα ενδιαφέρον και ότι θέλω να είμαι μαζί του αυτός μου έλεγε όχι, ξενερωμενος..ειχε φτάσει στο σημείο να μου έλεγε ότι τι ωραία που θα ήταν να ήμουν τσουλακι και κάτι τετοια. Εγώ τέρμα ρομαντική και ευαίσθητη κόλλησα πολύ άσχημα μαζί του, τον εξιδανικευσα φουλ, παρόλο που ήξερα ότι ήταν τέρμα μαλακας. Ένιωσα την απόρριψη, το πήρα πολύ βαριά, δεν είχα και άλλες εμπειρίες, πόνεσα πολύ. Κατάλαβα ότι δεν θα χώριζε τη σχέση του ούτε έδειχνε σημάδια να κάνει κάτι σοβαρό μαζί μου. Θύμωσα...βέβαια δεν κάναμε και ποτέ σεξ γιατί ξενερωσα πολύ και δεν θα έκανα κάτι ενώ είναι με άλλη.ήμουν και μικρή.Τα χρόνια πέρασαν έκανα μια σχεση, οπου ένιωσα την αποδοχή και το ενδιαφέρον χωρίς όμως εγώ να είμαι ερωτευμένη . Κάτι μου έλειπε στη σχέση μου , χωρίσαμε μετά από ενάμιση χρόνο. Από τότε ειμαι ελεύθερη έχω βγει ραντεβού και έχω απογοητευτεί πολύ γιατι δεν βρίσκω αυτό που θέλω. Είμαι επιλεκτική σαν άνθρωπος και παίρνω γενικά το χρόνο μου. Όμως συνειδητοποιώ πως όλα αυτά τα χρόνια τον κουβαλούσα μέσα μου. Είχε γίνει το δικό μου αγαπημένο εξιδανικευμένο. Αυτός τα 3 τελευταία χρόνια έχει κάνει κάποιες κινήσεις αραιά και που να μου στείλει, τη μια φορά που μου έστειλε ήταν σε σχέση μου πρότεινε να βρεθούμε εγώ τον απερριψα αφήνοντας στον στο διαβάστηκε......και θύμωσα ακόμα περισσότερο με το θρασσος του να με έχει φτύσει και να μου στέλνει ξανά ενώ είναι σε νεα σχέση...

    Τον τελευταίο χρόνο κατάφερα να ξεκόλλησω από το παρελθόν και να σταματήσω να τον σκέφτομαι ως απωθημένο.....Και ήμουν χαρούμενη, ώσπου εκεί που δεν το περίμενα μου ξανά στέλνει μήνυμα ότι με σκεφτόταν και ότι θέλει να βρεθούμε του απάντησα τελείως τυπικά γενικόλογα και τον άφησα και πάλι στο διαβάστηκε..... Αυτός ήταν ελεύθερος τότε δεν είχε κάποια σοβαρή σχέση.

    Όμως παρόλο που τον απερριψα μου ξανά άνοιξε πάλι το παλιό τραύμα που έχω μαζί του και τώρα είμαι ξανά λυπημένη και πληγωμένη. Θυμάμαι την απόρριψη του και πονάω τον βλέπω τώρα, μετά από 3 μήνες που έστειλε να ανεβάζει στορυ με μια κοπέλα .....Πρέπει να έκανε νέα σχέση. Πραγματικά τον θέλω,ομως ξέρω ότι είναι μαλακας και με ξενερωσε πολύ.........

    Εντωμεταξύ βλέπω και τις επιλογές που κάνει στις σχέσεις του και είναι όλες χαλια......ασχημες ,χοντρές, πολύ κατώτερες μου. Εγώ πάντα ήμουν η όμορφη καλή κοπελα που εφτυσε....

    Δεν έχω έπαρση αλήθεια, ξέρω ότι τα γούστα είναι υποκειμενικά, έχω πονέσει πάρα πολύ, αλήθεια ήμουν ερωτευμένη φουλ δεν έχω νιώσει έτσι ξανά........

    Έχω σπαταλήσει πολύ χρόνο και πολύ ενέργεια, πολλά δάκρια, παρά πολλά χρόνια. Έχω πάθει τραύμα....Και πληγώνομαι να τον βλέπω σε στορυ με άλλες...

    Δεν ξέρω πώς να γιατρευτω από αυτη την ιστορία πια.

    Το χειρότερο όμως τώρα είναι ότι πέρα από τον πόνο της απόρριψης του, έχω και βάρος στη συνείδηση μου ότι τον έφτυσα ενω εκείνος προσπάθησε να με πλησιάσει. Τι έπρεπε να κάνω για να νιώσω καλύτερα ; έπρεπε να το ακολουθήσω;;; πως θα ήμασταν τώρα αν του είχα πει να συναντηθούμε...;

    Πώς θα σταματήσω να τον σκέφτομαι και να πονάω....πως να φτιάξω τη ζωή μου;;;; θέλω να είμαι χαρούμενη, θέλω να ερωτευτώ....

    Έχει κολλήσει η βελόνα και δεν ξεκολλάει, έχει κολλήσει το μυαλό μου..

    Με έχω πονέσει τόσο πολύ...
    Μου προκαλώ πόνο.....αν ήμουν άλλη θα μου έδινα δύο γερά χαστούκια και θα μκυ έλεγα φτάνει πια έχεις καταντήσει αηδία, κοιτα πως καταστρέφεις τον εαυτό σου...

    Όμως αυτό δεν φτάνει....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Αν ήσουν ερωτευμένη, "θα γινόσουν το πουτανάκι του" όπως ήθελε εκείνος.
    Αυτό που νιώθεις είναι συνδυασμός "απωθημένου" και "εγωισμού".
    Αν ήμουν στη θέση σου, θα έπαιζα το παιχνίδι του, απλά για να μην το έχω "απωθημένο".

    Δυστυχώς ανήκεις στην κατηγορία ανθρώπων που θα "κολλήσουν" όταν τους "φτύσουν".
    Αν το αναγνωρίσεις, μπορείς να το ξεπεράσεις.
    Διαφορετικά βρες κάποιον άλλον που δε θα ενδιαφέρεται.
    Παραδόξως, θα τον ερωτευτείς και αυτόν αν σε "φτύσει".

  3. #3
    Honorata
    Guest
    Ναι σίγουρα όταν μας φτύνουν ενεργοποιειται κάτι περίεργο μέσα μας όμως δεν πρόκειται μόνο για φτύσιμο.

    Το ενδιαφέρον μου για αυτόν προυπηρχε. Από παιδί είχα κόλλημα μαζί του τον έβλεπα και ελιωνα τον είχα εξιδανικευσει. Φανταζόμουν να είμαστε ζευγάρι μέχρι και να παντρευτούμε...πραγμα που δεν έχω νιώσει για κανέναν και έχω φάει και Αλλά κολλήματα που με εφτυσαν Αλλά δεν κόλλησα έτσι. Τον έβλεπα σαν Θεό. Ήθελα όσο τίποτα να είμαστε μαζί όμως με ξενερωσε με τη στάση του και τη συμπεριφορά του. Ήθελα πιο πολύ αυτή την εικόνα που έπλασα για αυτόν, του καλού συντρόφου του άντρα που ενδιαφέρεται για μένα , στην οποία δεν ανταποκρίνεται....
    Από έφηβη ένιωθα μια αναστάτωση όταν σπάνια τον συναντούσα πολύ πριν με φλερτάρει και έλεγα στον εαυτό μου "ηρεμησε δεν μπορεί να γίνει κάτι λόγω οικογενειακών καταστάσεων"......

    Ναι είναι τραύμα όμως είναι κυνική αντιμετώπιση το ότι κολλησα μόνο επειδή με έφτυσε...είναι κάτι βαθύτερο....

    Δεν μπορώ να ησυχάσω αλλα ούτε μπορώ να γίνω αυτό που θέλει από πόνο και απο εγωισμό.......γιατι νιώθω ότι θα με χρησιμοποιήσει και ότι δεν αποδέχεται αυτό που είμαι...και ξέρω ότι δεν το αξίζω για να ρίξω τον εαυτό μου τόσο χαμηλά..


    Όμως δεν μπορω να βρω ηρεμία ειναι κάτι που με πονάει πολλά χρόνια μου στερεί την ευτυχία μου. Δεν μπορεί να ηρεμήσει το μυαλό μου...και όταν το κατάφερα να αδιαφόρησω πάλι με ένα μήνυμα με αναστάτωσε..

    Τι να κάνω.....

    Quote Originally Posted by Cmos View Post
    Αν ήσουν ερωτευμένη, "θα γινόσουν το πουτανάκι του" όπως ήθελε εκείνος.
    Αυτό που νιώθεις είναι συνδυασμός "απωθημένου" και "εγωισμού".
    Αν ήμουν στη θέση σου, θα έπαιζα το παιχνίδι του, απλά για να μην το έχω "απωθημένο".

    Δυστυχώς ανήκεις στην κατηγορία ανθρώπων που θα "κολλήσουν" όταν τους "φτύσουν".
    Αν το αναγνωρίσεις, μπορείς να το ξεπεράσεις.
    Διαφορετικά βρες κάποιον άλλον που δε θα ενδιαφέρεται.
    Παραδόξως, θα τον ερωτευτείς και αυτόν αν σε "φτύσει".

  4. #4
    Honorata
    Guest
    Απλα τον μισώ έχει απίστευτο θρασσος. Επειδή έτυχε να έχω αισθήματα για αυτόν θέλει να το εκμεταλλευτεί και μκυ επιβάλλει να γίνω αυτό που θέλει εκείνος. Λες και όποιος αγαπάει κάποιον πρέπει να χρησιμοποιηθεί και να γίνει το παιχνίδι του ...........

    Μπορείς να αφήσεις τον εαυτό σου να γίνει το παιχνίδι κάποιου μόνο και μόνο επειδή ερωτευτηκες;;;
    Παλιό μαλακας .....

    Θα προτιμούσα να μην με είχε πλησιάσει ποτέ......Δεν θα με πονούσε τόσο....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Ούτε ερωτευμένη είσαι, ούτε τον αγαπάς.
    Σου είπα πως είναι εγωισμός σε συνδυασμό με απωθημένο. (όχι οτι έπαιξε ρόλο μόνο το φτύσιμο)
    Το να έχεις κάποιο "απωθημένο" δε συνεπάγεται πως είσαι ερωτευμένη με το άτομο.
    Είσαι ερωτευμένη με την κατάσταση που νομίζεις πως είχατε αν ήσασταν μαζί. Όχι με τον ίδιο.
    Αυτό το "βαθύτερο" που λες στη συγκεκριμένη περίπτωση,
    είναι τα όνειρα που έχεις κάνει, τα οποία δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα (όπως μόνη σου είπες)
    Αυτό είναι το "απωθημένο". Αν το είχες ζήσει στην πράξη, το πιθανότερο είναι να είχες ξενερώσει.
    Δε σου λέω να κάνεις κάτι μαζί του για να γίνεις το παιχνίδι του. Αλλά για να το ζήσεις και να ξενερώσεις.
    Θα ήταν καλύτερα να τα καταλάβαινες όλα αυτά, και απλά να τον ξεχνούσες.
    Αλλά απο ότι καταλαβαίνω, δεν μπορείς ή δε θες να τον ξεχάσεις. Οπότε, η μόνη λύση είναι να το ζήσεις.

  6. #6
    Honorata
    Guest
    Quote Originally Posted by Cmos View Post
    Ούτε ερωτευμένη είσαι, ούτε τον αγαπάς.
    Σου είπα πως είναι εγωισμός σε συνδυασμό με απωθημένο. (όχι οτι έπαιξε ρόλο μόνο το φτύσιμο)
    Το να έχεις κάποιο "απωθημένο" δε συνεπάγεται πως είσαι ερωτευμένη με το άτομο.
    Είσαι ερωτευμένη με την κατάσταση που νομίζεις πως είχατε αν ήσασταν μαζί. Όχι με τον ίδιο.
    Αυτό το "βαθύτερο" που λες στη συγκεκριμένη περίπτωση,
    είναι τα όνειρα που έχεις κάνει, τα οποία δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα (όπως μόνη σου είπες)
    Αυτό είναι το "απωθημένο". Αν το είχες ζήσει στην πράξη, το πιθανότερο είναι να είχες ξενερώσει.
    Δε σου λέω να κάνεις κάτι μαζί του για να γίνεις το παιχνίδι του. Αλλά για να το ζήσεις και να ξενερώσεις.
    Θα ήταν καλύτερα να τα καταλάβαινες όλα αυτά, και απλά να τον ξεχνούσες.
    Αλλά απο ότι καταλαβαίνω, δεν μπορείς ή δε θες να τον ξεχάσεις. Οπότε, η μόνη λύση είναι να το ζήσεις.
    Ακόμα και να ήθελα έχει απ ότι φαίνεται άλλη τώρα.........δεν μπορώ να μπω σφήνα..

    Και φαντάσου να με απορρίψει......η τωρινή του είναι μια κοντή χοντρή και άσχημη...δεν το ανέχομαι να φάω χυλόπιτα για τα μουτρα της. Ρίχνω τον εαυτό μου στα τάρταρα.....
    Σιγά μην γίνω εγώ η ξεπετα του ολοκληρη γυναικα με όλα τα καλά και να μοστράρει αυτός το τέρας....

    Το ξέρω ότι ακούγομαι τέρμα ξινή Αλλά δεν το αντέχω......

  7. #7
    Honorata
    Guest
    Και επιπλέον για τι μου έστειλε....τι θέλει από μενα......μπορουν αυτά που θέλω εγώ και αυτά που θέλει αυτός να εναρμονιστουν;
    Quote Originally Posted by Cmos View Post
    Ούτε ερωτευμένη είσαι, ούτε τον αγαπάς.
    Σου είπα πως είναι εγωισμός σε συνδυασμό με απωθημένο. (όχι οτι έπαιξε ρόλο μόνο το φτύσιμο)
    Το να έχεις κάποιο "απωθημένο" δε συνεπάγεται πως είσαι ερωτευμένη με το άτομο.
    Είσαι ερωτευμένη με την κατάσταση που νομίζεις πως είχατε αν ήσασταν μαζί. Όχι με τον ίδιο.
    Αυτό το "βαθύτερο" που λες στη συγκεκριμένη περίπτωση,
    είναι τα όνειρα που έχεις κάνει, τα οποία δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα (όπως μόνη σου είπες)
    Αυτό είναι το "απωθημένο". Αν το είχες ζήσει στην πράξη, το πιθανότερο είναι να είχες ξενερώσει.
    Δε σου λέω να κάνεις κάτι μαζί του για να γίνεις το παιχνίδι του. Αλλά για να το ζήσεις και να ξενερώσεις.
    Θα ήταν καλύτερα να τα καταλάβαινες όλα αυτά, και απλά να τον ξεχνούσες.
    Αλλά απο ότι καταλαβαίνω, δεν μπορείς ή δε θες να τον ξεχάσεις. Οπότε, η μόνη λύση είναι να το ζήσεις.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Δεν παίζει ρόλο αν είναι με άλλη. Αφού θα κεράτωνε την πρώην του μαζί σου, θα κερατώσει και την τωρινή.
    Μην του την πέσεις. Αλλά στείλε κάποιο μήνυμα να δεις τι κάνει. Μόνος του θα στην πέσει κάποια στιγμή.
    Συνδέεις την κοπέλα που έχει σχέση, με τη χυλόπιτα που μπορεί να φας.
    Και μόνο ο τρόπος που το σκέφτεσαι είναι απόδειξη πως το βλέπεις καθαρά εγωιστικά.. αλλά τεσπα

    Για x λόγους που δεν μπορώ να ξέρω, απο ότι έχω καταλάβει θα ήσουν έτσι κι αλλιώς "ξεπέτα" του.
    Ακόμα και σχέση να είχες μαζί του, το πιθανότερο είναι να σε κεράτωνε με κάποιο άλλο "τέρας" κάποια στιγμή.
    Ή θα το πάρεις απόφαση πως "αυτό μπορεί να σου δώσει" και θα ενδώσεις.
    Ή δε θα ενδώσεις επειδή καταλαβαίνεις πως κάτι τέτοιο δε σου αξίζει, και θα τον ξεχάσεις.
    Δεν έχει σημασία τι θα αποφασίσεις, αλλά έχει σημασία να πάρεις μια απόφαση και να την τηρήσεις.

  9. #9
    Honorata
    Guest
    Άρα ήμουν και είμαι μια ξεπετα για αυτόν;;;; σωστά....;
    Quote Originally Posted by Cmos View Post
    Δεν παίζει ρόλο αν είναι με άλλη. Αφού θα κεράτωνε την πρώην του μαζί σου, θα κερατώσει και την τωρινή.
    Μην του την πέσεις. Αλλά στείλε κάποιο μήνυμα να δεις τι κάνει. Μόνος του θα στην πέσει κάποια στιγμή.
    Συνδέεις την κοπέλα που έχει σχέση, με τη χυλόπιτα που μπορεί να φας.
    Και μόνο ο τρόπος που το σκέφτεσαι είναι απόδειξη πως το βλέπεις καθαρά εγωιστικά.. αλλά τεσπα

    Για x λόγους που δεν μπορώ να ξέρω, απο ότι έχω καταλάβει θα ήσουν έτσι κι αλλιώς "ξεπέτα" του.
    Ακόμα και σχέση να είχες μαζί του, το πιθανότερο είναι να σε κεράτωνε με κάποιο άλλο "τέρας" κάποια στιγμή.
    Ή θα το πάρεις απόφαση πως "αυτό μπορεί να σου δώσει" και θα ενδώσεις.
    Ή δε θα ενδώσεις επειδή καταλαβαίνεις πως κάτι τέτοιο δε σου αξίζει, και θα τον ξεχάσεις.
    Δεν έχει σημασία τι θα αποφασίσεις, αλλά έχει σημασία να πάρεις μια απόφαση και να την τηρήσεις.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Quote Originally Posted by Honorata View Post
    Και επιπλέον για τι μου έστειλε....τι θέλει από μενα......μπορουν αυτά που θέλω εγώ και αυτά που θέλει αυτός να εναρμονιστουν;
    Σεξ θέλει. Το πιθανότερο είναι να έχεις μείνει και σε εκείνον απωθημένο.
    Απλά αυτός βλέπει τα "απωθημένα" του πιο χαλαρά.
    Οχι μόνο δεν μπορούν να "εναρμονιστούν" αυτά που θέλετε,
    αλλά αρνείσαι να "εναρμονιστείς" και εσύ με την πραγματικότητα.
    Η σχέση που φαντάζεσαι πως θα είχες μαζί του, δε θα είχε καμία σχέση με την πραγματικότητα.
    Το καταλαβαίνεις και μόνη σου. Απλά δε θέλεις να το πιστέψεις.

    Quote Originally Posted by Honorata View Post
    Άρα ήμουν και είμαι μια ξεπετα για αυτόν;;;; σωστά....;
    Δεν ξέρω τους λόγους, αλλά έτσι καταλαβαίνω απο αυτά που έχεις γράψει

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Το θεμα ειναι οτι στο γαμο πραττει ο ανδρασ κι η γυναικα βαζει το συναισθημα αν ηθελεσ γαμο επρεπε να το περασεισ αυτο το σταδιο μη στεναχωριεσαι καλα εκανεσ ΚΑΜΙΑ ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΓΑΜΟ ΜΑΖΙ ΤΟΥ

  12. #12
    Honorata
    Guest
    Καμία άλλη γνώμη;;;;;;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    kalhmera.
    τι ηλικιες εχετε τωρα και ποσα χρονια εχουν περασει απο εκεινο το φλερτ που ησουν εσυ εφηβη κι εκεινος σε σχεση;

  14. #14
    Member
    Join Date
    Sep 2022
    Location
    @evdemonia_
    Posts
    30
    Μην αναλώνεσαι και μη μπαινεις στο τρυπάκι να βρεις τι ήσουν για αυτόν. Δες τι αξίζεις! Οπως κι αν σε έβλεπε εκείνος, εσύ εισέπραξες απαίσια συναισθήματα. Δε σε ενδιαφέρει πως σε έβλεπε αλλά τι σε έκανε να νιώσεις.

    "Οι άνθρωποι μπορεί να ξεχάσουν τι τους ειπες, τι τους εκανες αλλά όχι πως τους έκανες να νιώσεις."

    Εκεί εστίασε. Δούλεψε με τον εαυτό σου. Αξίζεις κάποιον που θα έχεις μια υγιή σχέση μαζί του.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by evdemonia_ View Post
    Μην αναλώνεσαι και μη μπαινεις στο τρυπάκι να βρεις τι ήσουν για αυτόν. Δες τι αξίζεις! Οπως κι αν σε έβλεπε εκείνος, εσύ εισέπραξες απαίσια συναισθήματα. Δε σε ενδιαφέρει πως σε έβλεπε αλλά τι σε έκανε να νιώσεις.

    "Οι άνθρωποι μπορεί να ξεχάσουν τι τους ειπες, τι τους εκανες αλλά όχι πως τους έκανες να νιώσεις."

    Εκεί εστίασε. Δούλεψε με τον εαυτό σου. Αξίζεις κάποιον που θα έχεις μια υγιή σχέση μαζί του.
    και οχι μονο τι την εκανε νοιωσει.
    εχει σημασια το οτι ΤΙΠΟΤΕ στις ενεργειες του καισ την ζωη του δεν προδιδει οτι η ωραια σχεση που ειχε απο παιδι στο μυαλο της, μπορουσε να γινει πραγματικοτητα με τον συγκεκριμενο.
    οχι μονο γιατι δεν της προτεινε ποτε μια "κανονικη" σχεση, αλλα και για τον τροπο που φεροταν στην διαρκεια των σχεσεων του.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δεν μπορώ να ελευθερωθω από το τραύμα.
    By Potnia in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 3
    Last Post: 01-12-2021, 15:06
  2. Ψυχικο τραυμα - Βοηθεια!
    By Spiderwebs in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 14
    Last Post: 15-06-2020, 20:23
  3. Τραύμα
    By Σαπουνάκι μπάνιου in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 8
    Last Post: 28-05-2018, 02:18
  4. Παιδικο μου τραυμα
    By μυσπ in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 32
    Last Post: 14-07-2015, 11:26
  5. Παιδικό τραύμα και ψύχωση
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 19-08-2007, 15:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •