Αγχώδης διαταραχή και ζάλη - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 24 of 24
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by Angélique View Post
    Ζαλίζομαι όταν αρχίσω να το σκέφτομαι. Δηλαδή δεν ξυπναω ποτέ με ζάλη, αλλά μόλις σκεφτώ ότι δεν έχω ζαλιστεί μετά το μυαλό μου επικεντρώνεται εκεί και μετά από λίγο ζαλίζομαι και νιώθω κι ένα εσωτερικό τρεμουλο.
    Δεν είναι κάθε μέρα, αλλά μπορεί να το έχω για 4 ημέρες συνεχόμενα, μερικές φορές μπορεί και μία βδομάδα, και μετά περνάει μέχρι την επόμενη φορά.
    Μου έχει τύχει να είμαι και με παρέα έξω και να το πάθω, απλά συνήθως διαρκεί ελάχιστα επειδή δεν επικεντρώνομαι σε αυτό.
    Άπαξ όμως και κάνω focus εκεί, μπορεί να κρατήσει όλη μέρα και να γίνει και αρκετά έντονο.
    Τώρα που μιλάμε ας πούμε, είμαι στη δουλεία και νιώθω αυτή τη ζάλη μαζί με ένα σφίξιμο στον αυχένα.
    Nα σου πω ότι δε σε καταλαβαίνω θα σου πω ψέματα. Όπως τα περιγράφεις είναι. Κι εγώ αν επικεντρωθώ και φοβηθώ και δώσω σημασία τελείωσα. Τον αυχένα σου τον έχεις δει? Εμένα ο γιατρός μου είπε ότι ο αυχένας προκαλεί ζαλάδες να ξέρεις. Επίσης, αν έχεις κακή στάση σώματος ή αρκετή ώρα σε υπολογιστή ή κινητό επιβαρύνεται ο αυχένας σου , οπότε είναι πολύ λογικό να ζαλίζεσαι. Είναι ανυπόφορο βέβαια το ξέρω και το καταλαβαίνω αλλά προσπάθησε να ρίξεις τη προσοχη σου άλλου.

  2. #17
    Quote Originally Posted by dream21 View Post
    Nα σου πω ότι δε σε καταλαβαίνω θα σου πω ψέματα. Όπως τα περιγράφεις είναι. Κι εγώ αν επικεντρωθώ και φοβηθώ και δώσω σημασία τελείωσα. Τον αυχένα σου τον έχεις δει? Εμένα ο γιατρός μου είπε ότι ο αυχένας προκαλεί ζαλάδες να ξέρεις. Επίσης, αν έχεις κακή στάση σώματος ή αρκετή ώρα σε υπολογιστή ή κινητό επιβαρύνεται ο αυχένας σου , οπότε είναι πολύ λογικό να ζαλίζεσαι. Είναι ανυπόφορο βέβαια το ξέρω και το καταλαβαίνω αλλά προσπάθησε να ρίξεις τη προσοχη σου άλλου.
    Το έχω σκεφτεί το ενδεχόμενο του αυχένα κι εγώ.
    Κάθομαι πολλές ώρες σκυμμένη πάνω από το κινητό καθώς και απέναντι απο μία οθόνη υπολογιστή λόγω της εργασίας μου. Υπάρχει πιθανότητα να είναι και από αυτό. Θα παω να το κοιτάξω!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by Angélique View Post
    Το έχω σκεφτεί το ενδεχόμενο του αυχένα κι εγώ.
    Κάθομαι πολλές ώρες σκυμμένη πάνω από το κινητό καθώς και απέναντι απο μία οθόνη υπολογιστή λόγω της εργασίας μου. Υπάρχει πιθανότητα να είναι και από αυτό. Θα παω να το κοιτάξω!
    Εμένα μου το έχουν δικαιολογήσει έτσι που έχω αυχενικό και στένωση. Είχα κάνει κάποιες φυσιοθεραπειες κάτι κάνανε αλλά το κινητό δυσχεραίνει τη κατάσταση.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    216
    Ζάλη αισθάνομαι λίγο πριν την έμμηνο ρύση και γενικώς μία κούραση στο σώμα. Νιώθω σαν να θέλω να πέσω αλλά φυσικά δεν πέφτω. Μια μικρή αστάθεια, συν αδυναμία στα χέρια. Άγχος περιλαμβάνεται και νιώθω φούσκωμα. Το περπάτημα με βοηθάει και μάλλον σε λίγο θα βγω να περπατήσω.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Από ζαλάδα άλλο τίποτα,και γίνεται πολύ έντονη πριν την περίοδο κ μετά...

  6. #21
    Member
    Join Date
    Sep 2022
    Location
    @evdemonia_
    Posts
    30
    Φαίνεται από την περιγραφή σου πως πρόκειται για ψυχοσωματικά. Ζάλη, να κρυώνεις, να ζεσταίνεσαι, να τρέμεις, να έχεις αυξημένους καρδιακούς παλμούς, να αισθάνεσαι βάρος στο στήθος, δύσπνοια, φόβος για ερχομό κάποιων απ αυτά τα συμπτώματα κλπ
    Είναι όλα στο μυαλό μας. Σωματοποιείς το άγχος σου και υποφέρεις γιατί η κατάσταση δεν ελέγχεται. Έχω περάσει φάση με κρίσεις πανικού και σε καταλαβαίνω αλλά και σα σύμβουλος ψυχικής υγείας σου προτείνω να αποκλείσεις το παθολογικό κομμάτι κι έπειτα να ζητήσεις βοήθεια από κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας. Μην το αμελείς.

  7. #22
    Quote Originally Posted by broken heart 1985 View Post
    Ζάλη αισθάνομαι λίγο πριν την έμμηνο ρύση και γενικώς μία κούραση στο σώμα. Νιώθω σαν να θέλω να πέσω αλλά φυσικά δεν πέφτω. Μια μικρή αστάθεια, συν αδυναμία στα χέρια. Άγχος περιλαμβάνεται και νιώθω φούσκωμα. Το περπάτημα με βοηθάει και μάλλον σε λίγο θα βγω να περπατήσω.
    Καλησπέρα. Κάπως έτσι είμαι κι εγώ. Απλά άλλες φορές είναι πιο ελαφριές οι αισθήσεις αυτές και άλλες φορές πολύ έντονες κι αν δεν τις διαχειριστώ όπως πρέπει εξελίσσονται σε κρίσεις πανικού. Ευτυχώς όμως αυτό δεν συμβαίνει πολύ συχνά πλέον!

  8. #23
    Quote Originally Posted by evdemonia_ View Post
    Φαίνεται από την περιγραφή σου πως πρόκειται για ψυχοσωματικά. Ζάλη, να κρυώνεις, να ζεσταίνεσαι, να τρέμεις, να έχεις αυξημένους καρδιακούς παλμούς, να αισθάνεσαι βάρος στο στήθος, δύσπνοια, φόβος για ερχομό κάποιων απ αυτά τα συμπτώματα κλπ
    Είναι όλα στο μυαλό μας. Σωματοποιείς το άγχος σου και υποφέρεις γιατί η κατάσταση δεν ελέγχεται. Έχω περάσει φάση με κρίσεις πανικού και σε καταλαβαίνω αλλά και σα σύμβουλος ψυχικής υγείας σου προτείνω να αποκλείσεις το παθολογικό κομμάτι κι έπειτα να ζητήσεις βοήθεια από κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας. Μην το αμελείς.
    Καλησπέρα κι ευχαριστώ πολύ για την απάντησή!
    Λαμβάνω βοήθεια από ειδικό. Συγκεκριμένα εδώ κι ένα μήνα έχω ξεκινήσει συστημική ψυχοθεραπεία. Είναι πολύ νωρίς ακόμα για να βγάλω συμπεράσματα, αλλά προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,456
    σωστοςςςςςςςςςς
    Last edited by asperger39; 19-09-2022 at 20:38.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Αγχώδης διαταραχή. Έντονη ζάλη
    By peace93 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 29-05-2022, 18:06
  2. Αγχώδης Διαταραχή
    By ngm in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 12-01-2022, 14:31
  3. Αγχώδης διαταραχή;
    By Speed7 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 6
    Last Post: 16-12-2021, 23:20
  4. Αγχώδης διαταραχή
    By nick2003 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-08-2017, 14:09
  5. Αγχώδης διαταραχή
    By mant in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 0
    Last Post: 24-04-2017, 16:27

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •