Αγχώδης διαταραχή και ζάλη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1

    Αγχώδης διαταραχή και ζάλη

    Καλησπέρα σας. Ελπίζω να είστε όλοι καλά!

    Προσωπικά η αγχώδης διαταραχή με τυραννά αρκετά, ειδικά μία βδομάδα πριν τις δύσκολες ημέρες του μήνα!
    Ήθελα να ρωτήσω τα υπόλοιπα μέλη: Εσείς νιώθετε ζαλάδα; Είναι μία περίεργη αίσθηση, όπως όταν σηκωνομαστε απότομο από το κρεβάτι, αλλά σε πιο ελαφρύ και διαρκεί πολλές ώρες τη μέρα.
    Κι όταν ηρεμώ, μετά από λίγη ώρα λέω στον εαυτό μου: Όπα! Δεν το νιώθεις εδώ και κάποια ώρα αυτό, και μετά φτου από την αρχή.
    Και φυσικά δεν μπορώ να το βγάλω από το μυαλό μου. Ξυπναω και κοιμάμαι με αυτή την σκέψη και μετά από λίγο παίρνει σάρκα και οστά.
    Έχω κι άλλα ψυχοσωματικά, όπως ταχυκαρδία, ναυτία και τρέμουλο, αλλά η ζαλάδα με ανησυχεί και με αγχώνει περισσότερο απ' όλα.
    Πείτε μου σας παρακαλώ τις εμπειρίες σας!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Ζαλαδα ειχα για 10 μερες συνεχεια..δεν σταματησαν καθολου.οπως ηρθαν μονες τους ετσι και φυγαν..λιγο πριν τις δυσκολες μερες οπως λες..μην αγχωνεσαι.ειδες τι ειπες?οταν ηρεμεις δεν το νιωθεις και μολις το σκεφτεις τσουυυυπ να το..ηρεμησε..πηγαινε μια βολτουλα,περπατησε λιγο στην φυση..εγω οταν ειμαι ετσι δεν ξερω αλλα με βοηθαει πολυ να μιλαω..παιρνω τηλ μια φιλη πιανουμε την κουβεντα και τα ξεχναω ολα..οσο μιλαω δηλαδη..το αγχος μας τα κανει ολα..ειναι υπουλο.σε κανει να νομιζεις οτι εισαι αρρωστη πεθαινεις και στην ουσια δεν εχουμε τιποτα παθολογικο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Κι εγώ έτσι από τον Ιανουάριο. Μια εντονο, μια πιο ήπιο.. όταν έχω κάτι άλλο ασχολούμαι με άλλα οπότε το ξεχνάω.. Όταν θα σταματήσεις να το σκέφτεσαι θα φύγει..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    141
    Quote Originally Posted by Angélique View Post
    Καλησπέρα σας. Ελπίζω να είστε όλοι καλά!

    Προσωπικά η αγχώδης διαταραχή με τυραννά αρκετά, ειδικά μία βδομάδα πριν τις δύσκολες ημέρες του μήνα!
    Ήθελα να ρωτήσω τα υπόλοιπα μέλη: Εσείς νιώθετε ζαλάδα; Είναι μία περίεργη αίσθηση, όπως όταν σηκωνομαστε απότομο από το κρεβάτι, αλλά σε πιο ελαφρύ και διαρκεί πολλές ώρες τη μέρα.
    Κι όταν ηρεμώ, μετά από λίγη ώρα λέω στον εαυτό μου: Όπα! Δεν το νιώθεις εδώ και κάποια ώρα αυτό, και μετά φτου από την αρχή.
    Και φυσικά δεν μπορώ να το βγάλω από το μυαλό μου. Ξυπναω και κοιμάμαι με αυτή την σκέψη και μετά από λίγο παίρνει σάρκα και οστά.
    Έχω κι άλλα ψυχοσωματικά, όπως ταχυκαρδία, ναυτία και τρέμουλο, αλλά η ζαλάδα με ανησυχεί και με αγχώνει περισσότερο απ' όλα.
    Πείτε μου σας παρακαλώ τις εμπειρίες σας!
    Και εγώ ήθελα να θίξω παρόμοιο θέμα αλλά δεν ήξερα πως ακριβώς να το περιγράψω. Γιατί είναι περίεργη αίσθηση όπως λες. Και δεν ξέρω αν είναι και το ίδιο με αυτό που έχεις εσύ.
    Προσωπικά από την ημέρα που γύρισα από διακοπές (2-3 εβδομάδες τώρα) όταν σηκώνομαι από την καρέκλα ή από τον καναπέ ή όταν στρέφω το κεφάλι μου προς μια κατεύθυνση νιώθω κάτι σαν μια «ελαφριά ζαλάδα». Σαν να παθαίνω μια μίνι ηλεκτροπληξία, αν το περιγράφω σωστά. Σαν μια «ανατριχίλα» στο κεφάλι. Και το νιώθω και στη μύτη κάποιες φορές. Δεν ξέρω τι στο καλό είναι αυτό, γιατί προσωπικά δεν έχω καθόλου άγχος τον τελευταίο καιρό. Μήπως «ξεσπάνε» τώρα τα ψυχοσωματικά κατά κάποιο τρόπο;
    Επίσης όταν δεν το σκέφτομαι, δεν μου συμβαίνει. Αλλά άπαξ και συμβεί μια φορά, μετά δεν σταματάει. Δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτό.
    Και εμφανίστηκε τελείως ξαφνικά σαν σύμπτωμα. Δεν μου είχε συμβεί ποτέ κάτι ανάλογο. Θέλω να το μοιραστώ και με τους δικούς μου αλλά δεν ξέρω πως να τους το περιγράψω. Μη χειρότερα, κάτι παράξενα που συμβαίνουν…

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    Καλησπέρα ναι κι εγώ μια βδομάδα πριν τις δύσκολες μέρες είμαι χάλια με αυτή τη ζαλάδα και φουντωματα ταυτόχρονα!!!δεν ξέρω πως να το εξηγήσω υπάρχουν φορές που με τρομάζει άλλες δν του δίνω σημασία!!!Δεν το είχα ούτε εγώ τώρα τελευταία τα έχω αυτά τα θεματακια!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Εγω δεν ειχα τα φουντωματα..τωρα τελευταια εκει που ειμαι μια χαρα ξαφνικα νιωθω ενα φουντωμα και ιδρωνω.δεν ξερω τι στο καλο ειναι..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    Ναι κι εγώ κ ήθελα να κάνω ορμονικές εξετάσεις!!μιλάμε δεν πάλευεται δεν ξέρουμε πια τι είναι ψυχολογικό και τι όχι.

  8. #8
    Quote Originally Posted by Rainbow86 View Post
    Και εγώ ήθελα να θίξω παρόμοιο θέμα αλλά δεν ήξερα πως ακριβώς να το περιγράψω. Γιατί είναι περίεργη αίσθηση όπως λες. Και δεν ξέρω αν είναι και το ίδιο με αυτό που έχεις εσύ.
    Προσωπικά από την ημέρα που γύρισα από διακοπές (2-3 εβδομάδες τώρα) όταν σηκώνομαι από την καρέκλα ή από τον καναπέ ή όταν στρέφω το κεφάλι μου προς μια κατεύθυνση νιώθω κάτι σαν μια «ελαφριά ζαλάδα». Σαν να παθαίνω μια μίνι ηλεκτροπληξία, αν το περιγράφω σωστά. Σαν μια «ανατριχίλα» στο κεφάλι. Και το νιώθω και στη μύτη κάποιες φορές. Δεν ξέρω τι στο καλό είναι αυτό, γιατί προσωπικά δεν έχω καθόλου άγχος τον τελευταίο καιρό. Μήπως «ξεσπάνε» τώρα τα ψυχοσωματικά κατά κάποιο τρόπο;
    Επίσης όταν δεν το σκέφτομαι, δεν μου συμβαίνει. Αλλά άπαξ και συμβεί μια φορά, μετά δεν σταματάει. Δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτό.
    Και εμφανίστηκε τελείως ξαφνικά σαν σύμπτωμα. Δεν μου είχε συμβεί ποτέ κάτι ανάλογο. Θέλω να το μοιραστώ και με τους δικούς μου αλλά δεν ξέρω πως να τους το περιγράψω. Μη χειρότερα, κάτι παράξενα που συμβαίνουν…
    Καλημέρα!
    Μήπως είναι ίλιγγος θέσης; Γιατί αν συμβαίνει μόνο κατά την κίνηση κατά πάσα πιθανότητα να μην είναι ψυχοσωματικό και να μπορεί να λυθεί πολύ εύκολα!
    Εμένα, όταν μου συμβαίνει, δεν επηρεάζεται από την κίνηση και μπορεί να το έχω όλη την ημέρα.

  9. #9
    Quote Originally Posted by Niki View Post
    Ζαλαδα ειχα για 10 μερες συνεχεια..δεν σταματησαν καθολου.οπως ηρθαν μονες τους ετσι και φυγαν..λιγο πριν τις δυσκολες μερες οπως λες..μην αγχωνεσαι.ειδες τι ειπες?οταν ηρεμεις δεν το νιωθεις και μολις το σκεφτεις τσουυυυπ να το..ηρεμησε..πηγαινε μια βολτουλα,περπατησε λιγο στην φυση..εγω οταν ειμαι ετσι δεν ξερω αλλα με βοηθαει πολυ να μιλαω..παιρνω τηλ μια φιλη πιανουμε την κουβεντα και τα ξεχναω ολα..οσο μιλαω δηλαδη..το αγχος μας τα κανει ολα..ειναι υπουλο.σε κανει να νομιζεις οτι εισαι αρρωστη πεθαινεις και στην ουσια δεν εχουμε τιποτα παθολογικο
    Καλημέρα! Το ξέρω πολύ καλά ότι το άγχος είναι ύπουλο... Απλά με αγχώνει το γεγονός ότι έχω ζαλάδα, διότι με ταλαιπωρεί έναν χρόνο τώρα, φυσικά με υφέσεις και εξάρσεις. Και έχω σκεφτεί να κάνω μία μαγνητική, αλλά είναι ο χειρότερος μου φοβος. Νιώθω ότι δεν μπορώ να την κάνω αυτή την εξέταση.
    Και γενικά ο μεγαλύτερος μου φόβος ανέκαθεν ήταν και είναι ο όγκος του εγκεφάλου. Κάθε φορά που θα ζαλίζομαι ή θα έχω πονοκέφαλο το μυαλό μου πάει αυτομάτως εκεί...

  10. #10
    Quote Originally Posted by dream21 View Post
    Κι εγώ έτσι από τον Ιανουάριο. Μια εντονο, μια πιο ήπιο.. όταν έχω κάτι άλλο ασχολούμαι με άλλα οπότε το ξεχνάω.. Όταν θα σταματήσεις να το σκέφτεσαι θα φύγει..
    Κάθε μέρα αυτή είναι η ευχή μου: Να σταματήσουν οριστικά όλα αυτά τα ψυχοσωματικά!!

  11. #11
    Quote Originally Posted by Marg27 View Post
    Ναι κι εγώ κ ήθελα να κάνω ορμονικές εξετάσεις!!μιλάμε δεν πάλευεται δεν ξέρουμε πια τι είναι ψυχολογικό και τι όχι.
    Μεγάλη αλήθεια αυτό!
    Αν θέλω να κάνω ορμονικες πώς θα το ζητήσω;
    Γιατι είμαι και λίγο άσχετη γενικά... :P

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by Angélique View Post
    Κάθε μέρα αυτή είναι η ευχή μου: Να σταματήσουν οριστικά όλα αυτά τα ψυχοσωματικά!!
    Το ξέρω και σε καταλαβαίνω απόλυτα. Όσο βέβαια προσπαθούμε να το αποφύγουμε, είναι σαν να το σκέφτεσαι πάλι. Οπότε πιστεύω είναι φαύλος κύκλος. Έχεις παρατηρήσει ποτέ ζαλίζεσαι? Εννοω είναι στιγμιαίο? Είναι κάθε μέρα? Έχει προηγηθεί κάποια σκέψη? Όταν κάνεις κάτι που σου αρέσει ή είσαι με παρέα ζαλίζεσαι?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    Νομίζω ότι ένας γυναικολόγος θα μπορούσε αν του πούμε αυτά τα συμπτώματα να μας τις γράψει η ένας ενδοκρινολόγος!

  14. #14
    Quote Originally Posted by dream21 View Post
    Το ξέρω και σε καταλαβαίνω απόλυτα. Όσο βέβαια προσπαθούμε να το αποφύγουμε, είναι σαν να το σκέφτεσαι πάλι. Οπότε πιστεύω είναι φαύλος κύκλος. Έχεις παρατηρήσει ποτέ ζαλίζεσαι? Εννοω είναι στιγμιαίο? Είναι κάθε μέρα? Έχει προηγηθεί κάποια σκέψη? Όταν κάνεις κάτι που σου αρέσει ή είσαι με παρέα ζαλίζεσαι?
    Ζαλίζομαι όταν αρχίσω να το σκέφτομαι. Δηλαδή δεν ξυπναω ποτέ με ζάλη, αλλά μόλις σκεφτώ ότι δεν έχω ζαλιστεί μετά το μυαλό μου επικεντρώνεται εκεί και μετά από λίγο ζαλίζομαι και νιώθω κι ένα εσωτερικό τρεμουλο.
    Δεν είναι κάθε μέρα, αλλά μπορεί να το έχω για 4 ημέρες συνεχόμενα, μερικές φορές μπορεί και μία βδομάδα, και μετά περνάει μέχρι την επόμενη φορά.
    Μου έχει τύχει να είμαι και με παρέα έξω και να το πάθω, απλά συνήθως διαρκεί ελάχιστα επειδή δεν επικεντρώνομαι σε αυτό.
    Άπαξ όμως και κάνω focus εκεί, μπορεί να κρατήσει όλη μέρα και να γίνει και αρκετά έντονο.
    Τώρα που μιλάμε ας πούμε, είμαι στη δουλεία και νιώθω αυτή τη ζάλη μαζί με ένα σφίξιμο στον αυχένα.

  15. #15
    Quote Originally Posted by Marg27 View Post
    Νομίζω ότι ένας γυναικολόγος θα μπορούσε αν του πούμε αυτά τα συμπτώματα να μας τις γράψει η ένας ενδοκρινολόγος!
    Σωστή!
    Όταν πάω στον ενδοκρινολόγο θα του το ζητήσω. Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αγχώδης διαταραχή. Έντονη ζάλη
    By peace93 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 29-05-2022, 18:06
  2. Αγχώδης Διαταραχή
    By ngm in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 12-01-2022, 14:31
  3. Αγχώδης διαταραχή;
    By Speed7 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 6
    Last Post: 16-12-2021, 23:20
  4. Αγχώδης διαταραχή
    By nick2003 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-08-2017, 14:09
  5. Αγχώδης διαταραχή
    By mant in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 0
    Last Post: 24-04-2017, 16:27

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •