σχολειο και θεματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,447

    σχολειο και θεματα

    παιδια με θεματα οπως ασπεργερ ΔΕΠΥ και τετοια εχουν θεματα στο σχολειο σε ολα τα επιπεδα και μετα αυτο τους ακολουθεί για παντα και εγω εχω αντιμετωπισει τέτοια ακομα και απ τους δασκαλους μου μπουλινκ αγριο .κι οσο μεγαλωνεις βλεπεις πιο καταματα τα θεματα σου και οτι δε μπορεις να λειτουργεις οπως οι αλλοι . ιστερεις αυτο φαινεται και γινεσαι το κλωτσοσκουφι μετα απο τους αλλους .δε μπορεις να κανεις οπως οι αλλοι οτι κανουν οι αλλοι οχι γιατι βαριεσαι μα απλα γιατι δε μπορεις γιατι αν πας να το κανεις κατι οπως οι αλλοι θα τα κανεις μανταρα και θα σε κοροιδευουν .τα ατομα που εχουν αυτα τα θεματα φερονται αλλοπρόσαλλα και οχι προβλεψιμα οπως οι νευροτυπικοι . οχι γιατι τους αρεσει να διαφερουν μα γιατι ετσι ειναι φτιαγμενο το σύστημά τους ετσι προγραμματισμενο .αν πας να το αλλαξεις βραχυκυκλωνει εντελως .εδω παραθέτω και ενα μπλοκ δικο μου αν θελετε το κοιτατε ελπιζω να μην πειραζει που βαζω το λινκ .


    https://markosiannh.blogspot.com/

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    παιδια με θεματα οπως ασπεργερ ΔΕΠΥ και τετοια εχουν θεματα στο σχολειο σε ολα τα επιπεδα και μετα αυτο τους ακολουθεί για παντα και εγω εχω αντιμετωπισει τέτοια ακομα και απ τους δασκαλους μου μπουλινκ αγριο .κι οσο μεγαλωνεις βλεπεις πιο καταματα τα θεματα σου και οτι δε μπορεις να λειτουργεις οπως οι αλλοι .
    Το ότι κάποιοι θα κοροϊδέψουν τη διαφορετικότητά σου είναι αναμενόμενο, αλλά μου κάνει εντύπωση που λες ότι ακόμα και οι δάσκαλοι σου έκαναν μπούλινγκ. Δηλαδή, τι ακριβώς σου έκαναν οι δάσκαλοι?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,447
    γεια φιλαρακι μου στο δημοτικο η θετη μαμα μου με ειχε στείλει σε ιδιωτικο σχολειο για καλυτερα ας το πουμε μα εκει οι δασκαλοι μου φέρονται πολυ ασχημα κι σα να δινουν κατευθυνση κι στους συμαθητες μου κι επιβράβευση για το μπούλινγκ πχ απο τα χιλιαδες που μπορω να εξιστορώ μια φορα ρωτησε η δασκαλα ολα τα παιδια που θα πατε να κανετε τα χριστουγεννα ?? ειπαν καποια παιδια που θα εκαναν κι ειπα κι εγω με χαρα θα παω εκει με τους δικους μου κι γυρνα κι λεει αυτη χεστη-καμε !! συγνωμη για τη λεξη κι εγω εκλαιγα το ειπα στην μανα μου κι την κατσαδιασε η μια κι μοναδικη φορα που ηρθε η μανα μου γιατι δε παταγε ποτε μονον στο τελος της σχολικης χρονιας να παρει τους ελέγχους και τα χαρτια για να περασεις στην επομενη φαση την αλλη χρονια τη σχολικη . μετα απο το γυμνασιο που πηγα στου δημοσιου οχι ιδιωτικο κι υστερα οι καθηγητες μου στέκονταν μπορω να πω και ειχα τη κατανοιση τους .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Κατάλαβα, όντως στα ιδιωτικά είναι χειρότερα τα πράγματα γιατί και κάποιοι δάσκαλοι και τα παιδιά έχουν ψηλά τον αμανέ. Κι εγώ είχα χειρότερη αντιμετώπιση όσο ήμουν σε ιδιωτικό, στο δημόσιο τα πράγματα βελτιώθηκαν. Κουφό, πάντως, το να είναι μια δασκάλα τόσο ειρωνική σε παιδί δημοτικού

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,447
    μου εχουν φερθεί εκει σα να ημουν σκουπιδι φιλαρακι μου δε εφταναν οι κακιες των συμμαθητων ειχα κι τους δασκαλους να σιγονταρουν .τοση απορριψη που ενιωσα δε λεγεται μου προσάπταν ευθυνες που ημουν παιδι απο ίδρυμα κι μου κολλούσαν χαρακτιρισμους προσβλητικος για ενα ανηλικο. εσυ τι εχεις ζησει ??εαν θες πες να τα βγαλεις απο μεσα σου .
    Last edited by asperger39; 18-09-2022 at 20:44.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Εντάξει, εμένα με δούλευαν και με ειρωνεύονταν στο σχολείο (και λίγο στο στρατό) επειδή ήμουν κλειστός και σοβαρός. Αλλά έχω κάνει και κάποιους φίλους όλα αυτά τα χρόνια

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Εγώ δεν είχα πρόβλημα με Δασκάλους και καθηγητές μόνο από μαθητές κυρίως στο δημοτικό.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Sep 2022
    Location
    @evdemonia_
    Posts
    30
    Τα παιδιά είναι οι πιο δύσκολοι κριτές. Πληγώνουν ασυναίσθητα αλλά και ανεπανόρθωτα.
    Το θέμα είναι μεγαλώνοντας εσύ πώς ένιωθες; Είναι κάτι που κατάφερες να το αποβάλλεις ; Νιωθεις πως το κουβαλάς ακόμα μέσα σου;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,447
    γεια στους φιλους που απαντησαν στο θεμα μου κι ευχαριστω που επισκεφτήκατε κι τη σελιδα μου που εχω σα λινκ . δε ειν ευκολο να αποβάλεις κακοτροπια ανθρωπων παντα μενει μεσα σου οσο κι αν το θάβεις αυτο μια μερα με μια αφορμη εστο κι ασχετη πεταγεται και φουντωνει ξαφνικα απ το πουθενα . τα τραυματα τα ψυχικα οσο κι αν λεμε γιατρευονται ειναι δυσκολο αν κι ολας ακομα εχεις απορριψη απο το κοσμο οι πληγες μενουν ανοιχτες δε κλεινουν δυστυχως . το προβλημα ειναι πως κι στο σπιτι ποτε δε ειχα μια νορμαλ ζωη εχω μεσα μου ανεκπληρωτα κενα απο οσαν ηθελα ναχω γονεις να με αποδεχονται κι να ζω ομορφες στιγμες με εκεινους κι οχι ολο φωνες βρισιες απειλες φοβερες κι κλεισιμο μεσα στο σπιτι . μονον απαιτησεις κι απογοητευση απο τους αλλους εξαιτιας το οτι δε ειμαι αυτο που θελανε η προσδοκουσαν . οσο κι αν πολλοι λενε ελα σιγα τωρα απωθημένα εχεις ??προχωρα ξεχνατα δε εγινε και τιποτε !!! δε ειναι ετσι τοσο απλα δε γινεται . αυτα σε κρατανε πισω οσο κι αν εσυ ζητας να φυγεις απ το παρελθον αυτο ειναι εκει και σου λεει χεχεχε εδω ειμαι μην το ξεχνας .συχνα οι καταστασεις δε βοηθούν να φυγει απ τη ψυχη το ασχημο μα το αντιθετο .
    Last edited by asperger39; 19-09-2022 at 20:51.

Similar Threads

  1. Σχολείο.
    By Savvgr in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 18
    Last Post: 05-08-2016, 17:03
  2. Σχολειο και κουραση- wtf?-.-
    By ChrisaSecret in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 17
    Last Post: 19-09-2012, 21:49
  3. Κακοποίηση στο σχολείο
    By whitecandle in forum Κακοποίηση
    Replies: 22
    Last Post: 12-07-2012, 17:16
  4. Σχετικά με το σχολείο.......
    By Phoenix.S in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 18
    Last Post: 13-11-2011, 19:45
  5. σχολείο
    By niko in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 7
    Last Post: 24-10-2008, 14:35

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •