ΠΡΟΕΜΜΗΝΟΡΗΣΙΑΚΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 70
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    75

    ΠΡΟΕΜΜΗΝΟΡΗΣΙΑΚΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ

    Θα ήθελα να μαθω αν και εσεις λιγο πριν την περιοδο σας νιωθετε εντονότερα τις μεταβολές της ψυχικης σας διάθεσης καθως και τις αγχώδεις εκδηλώσεις.Η κατάθλιψη, το κλάμα χωρίς ιδιαίτερο λόγο, η συναισθηματική αστάθεια, το άγχος και η επιδείνωση των ψυχοσωματικων συμπτωμάτων με ταλαιπωρούν εντονότερα λιγες μέρες πριν απο την περιοδο μου. Είναι ιδέα μου?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    οχι εννοειται πως δεν εχεις την αποκλειστικοτητα.καπου ειχα διαβσαει παλιοτερα δε οτι ορισμενοι γυναικολογοι συνταγογραφουν μεχρι και ladose σε ορισμενες περιπτωσεις με εντονες διακυμανσεις της διαθεσης..

    θα μιλησω για μενα.δυο ειναι τα κυρια χαρακτηριστικα...αυξημενη ορεξη-βουλιμια θα μπορουσε να το πει κανεις..για φαγητο αλλα ιδιαιτερα για οτι δηποτε περιεχει ζαχαρη-και νευρα..πολλα νευρα...:P:P
    Dum spiro spero (?)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    150
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΕΧΩ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ,ΔΗΛΑΔΗ ΤΑΣΗ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ, ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ ΚΑΙ ΕΝΙΟΤΕ ΝΕΥΡΑ, ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΜΟΛΙΣ ΕΛΘΕΙ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ. Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΠΑΙΡΝΑ LADOSE ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΕΙΧΑΝ ΣΧΕΔΟΝ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604
    ενα σου λεω μονο:το PMS θεωρειται ελαφρυντικο και για κακουργημα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Νεύρα ,αϋπνία ,κλάμα όλα σε μεγάλο βαθμό.Τώρα να δείτε στην κλιμακτήριο.Την υποτροπή την έπαθα τα Χριστούγεννα που πάντα με μελαγχολούσαν και έλεγα πότε θα περάσουν.Συνέπεσε και η διαταραχή του κύκλου και ήρθε και έδεσε το γλυκό.Τι έκανα; είχα αντικαταστήσει το φαγητό με σοκολάτες πάχυνα και τώρα με τα χάπια βλέπω τα χάλια μου και θυμώνω δεν μπορώ να τα χάσω.Πήρα σε 3 μήνες 10 κιλά μετά πήγα γραμμή για τον ψυχίατρο.Ποτέ δεν είχα πόνους αλλά τα νεύρα μου χάλια

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    75
    παντως εμεις οι γυναικες ειμαστε περισσοτερο ευαλωτες στα ψυχικα νοσηματα. πιστευω οτι σε ολο αυτο συμβαλουν σημαντικα οι ορμονες μας. δεν ειναι τυχαιο το γεγονος οτι στις γυναίκες η κατάθλιψη εμφανίζεται σε διπλάσιο ποσοστό απ οτι στους άνδρες. εγω παντως εχω καποια ορμονικα προβληματα καθως και πολυκηστικες ωοθηκες και ξερω οτι αυτο το προβλημα με κανει ακομα πιο ευαλωτη.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    Προσωπικά δεν έχω αλλαγή στα συναισθήματα μου και τις διαθέσεις μου τις μέρες πριν τη περίοδο, δηλαδή δεν εμφανίζεται κάτι καινούριο, αλλα παρατηρώ πως η εναλλαγή από τη μια κατάσταση στην άλλη είναι πιο απότομη από ότι συνήθως. Και annouk, έχεις δίκιο, οι ορμόνες φταίνε για όλα... καταραμένa οιστρογόνα...
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    75
    πολυκυστικες ωοθηκες, περιοδος, επιλοχειος καταθλιψη, εμμηνοπαυση, θηλασμος, προλακτινη, προεμμηνορησιακο συνδρομο..... λεξεις αγνωστες στον ανδρικο πλυθησμο.. τελικα ειιμαστε και πολυ ηρωες!!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604
    εγω παντως παρακολουθωντας τις αλλαγες στα συναισθηματα και στην ενταση τους σε σχεση με τον κυκλο,τωρα που εχω μαθει πλεον ακριβως ποτε συμβαινει,τι,αναρωτιεμαι τελικα αν ο ψυχισμος μας ειναι η προσωπικοτητα μας η η χημεια του οργανισμου μας καθαρα.....

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    πολυκυστικες ωοθηκες, περιοδος, επιλοχειος καταθλιψη, εμμηνοπαυση, θηλασμος, προλακτινη, προεμμηνορησιακο συνδρομο..... λεξεις αγνωστες στον ανδρικο πλυθησμο.. τελικα ειιμαστε και πολυ ηρωες!!!!

    sumfwnw!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    Μακαρι να χα γεννηθει ΑΝΤΡΑΣ!!!Ολα σε μας ελεος πια!!!Αυτοι τι εχουν ?Μην αρχισω τωρα!!!

  12. #12
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Πάτρα
    Posts
    36
    Originally posted by afrula
    Μακαρι να χα γεννηθει ΑΝΤΡΑΣ!!!Ολα σε μας ελεος πια!!!Αυτοι τι εχουν ?Μην αρχισω τωρα!!!
    Κοίτα μπορεί να μην έχουμε περίοδο αλλά τα ψυχολογικά προβλήματα δεν κάνουν διακρίσεις!

    Εγώ άντρας είμαι αλλά την διαταραχή πανικού δεν την απέφυγα!

    Α, το να ευχόμαστε να είμαστε κάτι διαφορετικό δεν έχει νόημα, το νόημα είναι στο να αποδεχτούμε αυτό που ήμαστε.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    athens
    Posts
    324
    εγω δεν ευχομαι να ειχα γεννηθει αντρας,γιατι σαν γυναικα περναω καλυτερα)Αλλα οτι οι γυναικες τραβαμε μεγαλυτερα ζορια ειναι μεγαλη αληθεια...Πικρα μεγαλη η ιστορια....Βεβαια μην ξεχναμε πως και οι αντρες εχουν μεγαλυτερη ψυχολογικη πιεση απο την κοινωνια..Το να μην μπορει για το χ ή ψ λογο να δουλεψει μια γυναικα ειναι αποδεκτο το να μην μπορει ομως ενας αντρας ειναι κατακριτεο...Οποτε το καθε φυλο εχει τις δικες του πιεσης..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    306
    ζαλαδες πριν τη περιοδο εχετε?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    athens
    Posts
    324
    a kala...to suzitas kale?ego perimeno periodo kai eimai na me klain oi regkes...olo zalada eimai...aei sto kalo...vevaia auto den me apotrepse apo to na pao simera na paikso tennis..eixame tournoua ti na ginei......den paei sto kalo...

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •