Διώξιμο κατάθλιψης και κρίσεων πανικού με θεία κοινωνία - εξομολόγηση και ψυχολόγο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210

    Διώξιμο κατάθλιψης και κρίσεων πανικού με θεία κοινωνία - εξομολόγηση και ψυχολόγο

    Καλησπέρα έχω διαγνωστεί με μείζονα κατάθλιψη εδώ και 15 χρόνια.Εκτός από την μείζονα κατάθλιψη έχω και κρίσεις πανικού, νεύρα, φοβία ,αρρωστοφοβία , άγχος και όλα τα συναφή.Έχω πάρει σχεδόν όλα τα χάπια για κατάθλιψη που υπάρχουν χωρίς να με βοηθήσει κανένα δυστυχώς. Τώρα έχω αρχίσει να πηγαίνω για εξομολόγηση σε πνευματικό και να πηγαίνω για θεία κοινωνία με λίγα λόγια να έρχομαι κοντά στον Χριστό και την Παναγία μας και τα συμπτώματα κατάθλιψης αρχίζουν να υποχωρούν και να είναι πλήρως διαχειρίσιμα.Δεν έχω πλέον αυτές τις φοβερές κρίσεις πανικού ούτε το φοβερό άγχος έχουν μειωθεί όλα.Επίσης έχω επισκεφτεί και ψυχολόγο για ψυχοθεραπεία και με βοηθάει πάρα πολύ.Επίσης με βοηθά πάρα πολύ να διαβάζω τους ψαλμούς Δαυίδ για κατάθλιψη οι οποίοι είναι : ο 4ος,7ος,27ος,41ος,45ος,55ος,56ος,69� �ς,97ος.
    Συμπέρασμα : με το που πήγα εξομολόγηση θεία κοινωνία και στον ψυχολόγο για ψυχοθεραπεί το πρόβλημα αρχίζει όχι μόνο να είναι διαχειρίσιμο και να διορθώνεται αλλά να γίνομαι σχεδόν σαν να μην είχα ποτέ κατάθλιψη κάτι το οποίο με τίποτα και ποτέ δεν θα καταφέρουν να κάνουν τα χάπια των εταιρειών.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Καλησπερα..εχω ακουσει απο αρκετους οτι τους βοηθησε η εξομολογηση.επισης ενας παπας ειχε πει να κοινωναμε οσο πιο πολυ μπορουμε..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Μετά από 15 χρόνια σε μείζονα κατάθλιψη αποφάσισες να πας για ψυχοθεραπεία;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,456
    η θεία κοινωνία ειναι για ολα φαρμακο κι της ψυχης βαλσαμο

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by Nikolaus View Post
    Μετά από 15 χρόνια σε μείζονα κατάθλιψη αποφάσισες να πας για ψυχοθεραπεία;
    όχι πηγαίνω πολύ πιο πρίν εδώ και 10 χρόνια αλλά όχι συνεχόμενα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    λογικο το βρισκω, η πιστη δινει παντα δυναμη σε ολες τις δυσκολιες ομως ισως οχι τοσο πολυ η εξομολογηση, αλλα ενταξει, οπως την βρισκει ο καθενας.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Sep 2022
    Location
    @evdemonia_
    Posts
    30
    Ο,τι σε βοηθάει να είσαι καλύτερα σίγουρα δεν είναι λαθος. Μπράβο σου. Καλή δύναμη!

  8. #8
    Καλησπέρα.εγω έχω αγχώδης καταθλιπτική διαταραχη και κάνω θεραπεία εδώ και 3 μήνες.το τελευταίο διάστημα έχω πνευματικό και κάνω ψυχοθεραπεια.προσευχομαι και εξομολογουμαι αλλά δυστυχώς επειδή έχω προγαμιαιες σχέσεις γιατί τα ξαναβρήκα με το σύντροφό μου δεν μπορώ να κοινωνω.εσυ είσαι παντρεμενος/ή.τι λέει ο πνευματικός σου γι αυτό?πάντως κι εμένα μ έχει βοηθήσει αρκετά η προσευχή και η επαφή με το θείο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by ireneandria View Post
    Καλησπέρα.εγω έχω αγχώδης καταθλιπτική διαταραχη και κάνω θεραπεία εδώ και 3 μήνες.το τελευταίο διάστημα έχω πνευματικό και κάνω ψυχοθεραπεια.προσευχομαι και εξομολογουμαι αλλά δυστυχώς επειδή έχω προγαμιαιες σχέσεις γιατί τα ξαναβρήκα με το σύντροφό μου δεν μπορώ να κοινωνω.εσυ είσαι παντρεμενος/ή.τι λέει ο πνευματικός σου γι αυτό?πάντως κι εμένα μ έχει βοηθήσει αρκετά η προσευχή και η επαφή με το θείο.
    εγώ δεν έχω σχέσεις απλά λέω αυτό που με βοήθησε..κοινωνάω εξομολογούμαι και πάω ψυχολόγο και όλα αυτά με έχουν βοηθήσει πολύ...τα χάπια είναι άχρηστα δεν βοηθούν αυτό είναι το θέμα μας..όσον αφορά τις προγαμιαίες σχέσεις κλπ για αυτά να ρωτάς τον πνευματικό σου αυτός θα σου πει τι να κάνεις

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    216
    Μπορείς να λιβανίζεις και το σπίτι σου με θυμίαμα από το Άγιο Όρος. Πουλάνε στο διαδίκτυο. Εμένα με βοηθά πολύ, με ηρεμεί και συνάμα μιλώ στο Θεό και στην Παναγία. Μακριά από τα φάρμακα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Και μένα μου αρέσει να προσεύχομαι. Χαίρομαι που υπάρχουν ακόμα άτομα που προσεύχονται και εξομολογούνται.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Θελω να βάλω τα κλάματα.....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Θελω να βάλω τα κλάματα.....
    γμσε τα....
    αλλαλα τα χειλη των ασεβων....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    γμσε τα....
    αλλαλα τα χειλη των ασεβων....
    LOL κλαιω (για άλλο λόγο)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Brokenheart δεσ τι παιρνω εγω κ ζητα να στο φερουν τα τσακαλακια που πουλανε τα παντα κι εγω σχιζοφρενησ ειμαι κ δουλευω πολλα χρονια χωρισ προβληματα με φαρμακα κ θεραπεια αν δεν μπορεισ καθολου θα σ πω κι αλλα

Similar Threads

  1. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΚΡΙΣΕΩΝ ΠΑΝΙΚΟΥ;
    By Medussa in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 2
    Last Post: 04-02-2022, 13:54
  2. Περί κρίσεων πανικού
    By Thodor68 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 27-09-2020, 22:37
  3. Ξανα εδω... Συνεπειες καταθλιψης/κρισεων πανικου
    By pewlepepe in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 8
    Last Post: 05-11-2016, 21:12
  4. Θεραπεια κρισεων πανικου με ασκηση?
    By Boulgzoro in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 19-05-2013, 14:45
  5. Αιτίες κρίσεων πανικού
    By anwnimi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 26-05-2008, 10:08

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •