Με χώρισε αλλα την θέλω πισω. τι να κανω?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    1

    Με χώρισε αλλα την θέλω πισω. τι να κανω?

    Καλησπερα σας. Με την πρωην κοπελα μου ειμασταν 9 μηνες μαζι. Εγω ειμαι 31 αυτη 21. Γνωριστήκαμε στην αθηνα στο τμημα της σχολης που σπουδαζαμε οπου συνιδιτοποησαμε οτι ειμαστε και απο την ιδιο νομο. Αργος αυτη, ναυπλιο εγω. Εκεινη την περιοδο τραβιοτανε με εναν αλλο ανθρωπο ωσπου γνωρισε εμενα και μετα απο πολυ φλερτ αλλα και κυνηγι δεθηκαμε και μπηκαμε σε σχεση. Η αρχη της σχεσης μας ειχε πολυ τρελα πολυ ενθουσιασμο και πολλες στιγμες. Σε εκεινη λοιπον την περιοδο ανακαλυψα οτι της στελνανε διαφοροι τυποι στο ινσταγκραμ καποιοι απο αυτους ητανε και αγορια που ειχε κανει κατι παλιοτερα και αυτη απανταγε χωρις βεβαια να κανονιζει κατι. Αφου λοιπον συζητησα μαζι της οτι αυτο με ενοχλει αφου πρωτα προηγηθηκε ενας μινι καυγας τα βρηκαμε και απο κει και περα δεν μου εδωσε καποιο αλλο δικαιωμα να αμφιβαλλω. Στην συνεχεια της σχεσης μας αρχισε να υπαρχει πολυ δεσιμο το οποιο μας εφτασε στο σημειο να μαστε καθε μερα μαζι και να κοιμομαστε μαζι στο σπιτι μου πραγμα που μας αρεσε και στους 2 μιας και ειμασταν ερωτευμενοι. Καναμε και ενα ταξιδι ρωμη εκενη την περιοδο στο οποιο περασαμε υπεροχα.Το σεξουαλικο κυλουσε εξαιρετικα και η επικοινωνια μας επισης. Στεκομασταν στα δυσκολα ο ενας το αλλον και ακομα και οταν μαλωναμε τα βρισκαμε σχετικα γρηγορα χωρις να σημαινει παντα οτι λυναμε και τα θεματα. Κατα καιρους μου συζητουσε οτι στην αθηνα δεν εχει κανει φιλους γιατι τα ατομα της σχολης δεν της κανανε χωρις να αναφερει οτι εγω μπορει να επεζα ρολο σε αυτο. Καπως ετσι λοιπον κυλουσε η σχεση μας η οποια ειχε φουντωσει παρα πολυ και πλεον ειμασταν ολη μερα μαζι το ζουσαμε και καναμε τα παντα σχεδον μαζι. Καπου εκει αρχιζω εγω να εχουμε καποιες πιεσεις λογω της δουλειας μας και εγω ειμουνα γ ενα διαστημα λιγο πιο απομακρος λογω του ανχους και της πιεσης που περνουσα. Με ρωτησε γτ ειμαι λιγο πιο απομακρος απο παλια και της εξηγησα και οπως φανηκε το καταλαβε. Μερα ηρθε η ανοιξη οπου αρχισαμε να βγαινουμε και πιο πολυ εξω και να το ζουμε στο τερμα , συναυλιες , bar , voltes , theatra και γενικα πολλες εξοδους και πολυ ενεργεια και ερωτα και χορό.Εξξαλου και ο χαρακτηρας μας ειναι παρα πολυ δυναμικος και στους 2.Μπενει λοιπον το καλοκαιρι και σαν ερωτευμενοι ανθρωποι που ειμασταν κανονισανε διακοπες στην ικαρια στις οποιες περασαμε εξαιρετικα και το λεγαμε και οι 2 αυτο και μεταξυ μας αλλα και στους φιλους μας.καποια στιγμη μετα τις διακοπες ειχαμε παει στα πατρικα μας και ενα βραδυ βγηκανε μαζι σε ενα beach bar με διαφορους φιλους μας. Εκεινη την ημερα ηπια πολυ και ζηλεψα που μιλαγε με εναν φιλο μου και ενιωθα οτι δν μου εδινε σημασια και της το αναφερα καπως νευρικα αυτη θυμωσε με αποτελεσμα να φυγουμε απο το μπαρ μαλωμενοι και σε εξξαλη κατασταση. Η αληθεια ειναι οτι και απο την δικια της την μερια ειχανε γινει καποιες εκρηξεις ζηλιας αλλες φορες αλλα ισως πιο μικρες και εγω τις προσπερνουσα. Γενικα οι τσακωμοι μας δεν ηταν παρα πολλοι ητανε ομως αρκετοι και πολυ εντονοι και με σημαδια αρκετου εγωισμου αλλα σχετικα παντα τα βρισκαμε γρηγορα χωρις ομως παντα να λυνουμε το προβλημα. Το τελευταιο διαστημα ειχα αρχισει να εχει καποιους πονοκεφαλους που ελεγε πως ηταν απο ανχος. Αφου λοπον γυρναμε αθηνα πολυ αγαπημενοι και τρελα ερωτευμενοι μετα απο ενα πολυ γεματο καλοκαιρι και με φορτισμενες τις μπαταριες ξαναμπηαμε στην ρουτινα της καθημερινοτητας μας και μετα απο 5 μερες ειχαμε εναν μικρο τσακωμο που λυθηκε γρηγορα.την επομενη μερα ειχε κανονισει να μεινει στην φιλη το βραδυ με χαιρετησε και μου ειπε θα μιλησουμε. Κατα της διαρκια της βραδιας μιλαμε και λιγο στο μεσσεντζερ. Kata tις 2 το βραδυ με περνει τηλέφωνο και μου ζητησε αν εχω χρονο να μιλησουμε για εμας οπου και μου ανακοινωσε μεσα σε κλαμματα οτι θελει να χωρισουμε γιατι νιωθει πως δν εχει αλλη αντοχη σε αυτο πως νιωθε ασφυξια και κουραση απο τις εντασεις που δεν εχουνε λυθει και οτι δεν υπαρχεο συνεννοηση στους τσακωμους μας μου ειπε πως ειμαι ακομα ερωτευμενη πως με αγαπα και πως με θελει αλλα πλεον δν μπορει πραγμα που μου τονιζε οσο εγω επεμενα να προσπαθησουμε. Εκλεγε και ελεγε συνεχως δεν μπορω με αναφυλητα. Στην συνεχια μου ειπε οτι αφιερωνε παρα πολυ χρονο για εμενα και οτι εχασε τον εαυτο της δεν κοινονικοποιηθηκε οσο θα ηθελε ατη αθηνα μιας και ηταν η πρωτης της χρονια εδω και οτι δεν εχει βρει τα πατηματα της επαγγελματικα και θελει να κατσει με τον εαυτο της να τα λυσει γιατι με μενα μαζι δν μπορει γιατι η ιδια δεν εχει βαλει ορια στην σχεση μας και εχει αρχισει να χανει τον ευατο της μεσα σε ολο αυτο εξαιτιας του οτι ειμαστε ολη μερα μαζι και θελει να με βλεπει. Εγω προσπαθησα να την μεταπεισω και απο κοντα την επομενη μετα αλλα εκλαιγε επι 6 ωρες και μου ελεγε οτι θελω πολυ αλλα δν αντεχω και δεν μου χει μεινει καθολου υπομονη ουτε πιστη οτο θα διορθωθει κατι και δν μπορει. Προσπαθησα πολυ να της αλλαξω γνωμη και να της εξηγησω οτι μπορουμε να το βρουμε μεσα απο μια συζητηση αλλα ηταν αρνητικη στο να την ξεκινησουμε γιατι δν θα βγαλει πουθενα . Μου ζητησε επισης να μην της στελνω στα social για αυτο το διαστημα γιατι δεν θα της κανει καλο θελει να ηρεμησει.εγω συνεχισα καποιες μερες να της στελνω για να της αλλαξω την γνωμη αλλα ητανε αρνητικη επεμενε στο χωρισμο και οτι δεν σεβομαι την επιλογη της και τον χρονο που μου ζητησε να μην μιλαμε και να μην της στελνω και τι συνεχιζω να το πιεζω και αυτη δν μπορει να ανασανει. Ετσι και εγω σταματησα να στελνω σεβομενος την επιλογη της. Η αληθεια ειναι πως ειμασταν παρα πολυ ερωτευμενοι και ποτε δν μου ειχε περασει απο το μυαλο οτι παιζει να χωρισουμε και μου ηρθε κεραμμυδι το οτι δν εκατσε να το προσπαθησουμε και δεν εδωσε δευτερη ευκαρια εφοσον ητανε ερωτευμενη και απο την μια μερα στην αλλη με χωρισε και ητανε απολυτη σε αυτο τοσο αποτομα. Ειπε ειχε δωσει πολλες ευκαριες μεσα της αλλα δεν αλλαζε κατι. Οι φιλοι μου ουτε αυτοι το περιμενανε γιατι ολοι λεγανε ποσο ερωτευμενοι φενομασταν ποσο αγαπημενοι και ποσο θελαμε ο ενας τον αλλον. Πιστευετε οτι υπαρχει περιπτωση επανενοσης και αν ναι τι πρεπει να κανω για να συμβει ; Ευχαριστω πολυ

  2. #2
    Member
    Join Date
    Sep 2022
    Location
    @evdemonia_
    Posts
    30
    Όμορφη η ιστορία σας, με πάθος και εντασεις. Νομίζω πως αρχικα πρέπει να το δουλέψεις με τον εαυτό σου. περιγράφεις τον εαυτό σου ως κτητικό, ζηλιάρη και το κορίτσι να αισθάνεται ασφυκτικά. Αφησε τη να ηρεμήσει χωρίς να επιδιώξεις κάποια επικοινωνία. Στο μεταξύ δες πως θα κοντρολλάρεις τα ξεσπάσματα σου, τις σκηνές ζηλοτυπίας και να βάλεις φρένο στους περιορισμούς. Έπειτα, όταν νιώσεις έτοιμος προσέγγισέ την ξανά και βαλτε νέους όρους στη σχέση σας. Να περνάτε χρόνο και χώρια, όσο κι αν απολαμβάνετε το μαζι. Να συζητήσεις εκ βαθέων και να της δώσεις να καταλάβει πως αναγνωρίζεις την πιεστική σου συμπεριφορά.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Φαινεται πως μονο εσυ περναγες καλα μεσα στη σχεση σας. Εκεινη δεν ξερω αν ηταν ερωτευμενη η οχι αλλα σιγουρα πιεζοταν απο τη ζηλεια σου και τους καβγαδες. Δεν στο περασε ομως αυτο το μηνυμα η μπορει εσυ να μην το αντιληφθηκες, και καποια στιγμη εγκωσε και ειπε να τερματισει τη σχεση σας.
    Τιποτα να μην κανεις. Εαν υπαρχει ελπιδα επανασυνδεσης, θα προκυψει μονο αν παψεις να επικοινωνεις μαζι της. Εαν συνεχισεις την επικοινωνια με δικη σου πρωτοβουλια, την εχασες οριστικα. Η μπαλα ειναι στο γηπεδο της.
    Σε καθε περιπτωση κατσε και σκεψου τα λαθη σου σε αυτην τη σχεση, και προσπαθησε να μην τα κανεις στην επομενη ειτε με την ιδιια κοπελα ειτε με αλλη.

  4. #4
    Honorata
    Guest
    Δεν είστε δυναμικοι χαρακτήρες. Εάν ήσασταν δεν θα πεφτατε ασφυκτικά πάνω ο ένας στον άλλον. Ήταν μια σχέση πιεστική και με έντονη κτητικοτητα και εξάρτηση. Οι πραγματικά δυναμικοι άνθρωποι έχουν βρει την ισορροπία τους και κάνουν σχέσεις που αφηνουν τον άλλον να αναπνεύσει και έτσι ευδοκιμεί και συνεχίζει.δεν έχουν την ανάγκη να νιώθουν κρεμασμένο τον άλλον επάνω τους 24 ώρες το 24ωρο.
    9 μήνες είναι πάρα πολύ λίγο είστε ακόμα στο πάθος...η κοπέλα φαίνεται να έδειξε σημαδια ότι δεν πέρναγε καλά όταν σου είπε ότι δεν έχει κάνει φίλες και στο ότι ευθύνεσαι εσύ για αυτό. Όμως για κάποιο λόγο το προσπεράσες.

    Σε αυτή τη στιγμή, το μόνο που μπορείς να κάνεις όσο και αν σε πονάει είναι να της δώσεις χρόνο. Πρέπει να μείνεις ψύχραιμος, να αφήσεις απόσταση, να μην την ενοχλείς με μηνύματα και τηλέφωνα ώσπου να πάρει η ίδια τη πρωτοβουλία να σε ψαξει...αν τη πάρει. Δοκιμασμενο κολπο για να σώσεις μια σχέση που βυθίζεται. Προσέγγισε την ως φίλος. Πες της ότι νοιάζεσαι για το καλό της και εξαφανίσου για λίγο από τη ζωή της να πάρει αέρα. Κόψε μαχαίρι τις ζηλιες και τις κτητικοτητες και άσε την να σκεφτεί. Ίσως αν δει αλλαγή σε σένα και ότι δεν είσαι απαιτητικος ζηλιάρης και καταπιεστικός να το σκεφτεί καλύτερα και να γυρίσει.

    Όσο κάνεις σαν απελπισμένος και τη πιέζεις τοσο πιο πολύ θα αντιδράει..

    Πάντως μπορεί να της είπαν τίποτα και οι γονείς της. Μπορεί να σε είδαν έτσι όπως το έχεις πάρει σερί μαζί της και δεν την αφήνεις και ανησυχούν για το μέλλον της. Μη παρατήσει τη σχολή κτλ κτλ...
    Σίγουρα όμως και στην ίδια δεν αρέσει αυτή η κατάσταση

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,801
    αν κατι το αγαπας αστο να φυγει αν σε αγαπα θα ελθει πισω αν οχι θα χαθει παμε παρακατω

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    συμφορουμιτη!!!!
    η κοπελα πρωτα θα μαζεψει εμπειριες.....θα κανει πειραματισμους........θα δοκιμασει πολλα,
    θα φαει τα στραπατσα της και μετα ισως σε αναζητησει.
    εσυ ως τοτε δεν εχεις κανεναν λογο για να την περιμενεις

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Σαφαρι λεμε

Similar Threads

  1. Δεν ξερω γιατι μου το κανω..αλλα το κανω και ειναι κουραστικο!
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2020, 18:20
  2. Την θελω πισω
    By Dionisis_k in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 24-05-2019, 08:32
  3. Replies: 11
    Last Post: 02-01-2013, 13:42
  4. θέλω την ζωή μου πίσω..
    By apostoloss in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 38
    Last Post: 16-02-2011, 17:17
  5. ΤΙ ΘΕΛΩ ΠΙΣΩ...
    By hopa in forum Παχυσαρκία
    Replies: 99
    Last Post: 28-06-2009, 21:14

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •