θέλω την γνώμη σας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    θέλω την γνώμη σας

    γεια σας έχω γράψει πολλές φορές έχω διάγνωση ιδεοψυχαναγκαστικης διαταραχής
    εχθές εκεί που καθόμουν και έβλεπα τηλεόραση έλεγαν για ένα έγκλημα που έγινε και εγώ κάποια στιγμή νόμιζα ότι μιλάνε για έναν τύπο που γνωρίζω εγώ και έγινε έγκλημα
    ταίριαζε μόνο το ένα στοιχείο
    απλά μετά αμέσως τρόμαξα φοβήθηκα και σκέφτομαι μήπως ήταν ψυχωτικό επεισόδιο
    θέλω την γνώμη σας

  2. #2
    Quote Originally Posted by λενα23 View Post
    γεια σας έχω γράψει πολλές φορές έχω διάγνωση ιδεοψυχαναγκαστικης διαταραχής
    εχθές εκεί που καθόμουν και έβλεπα τηλεόραση έλεγαν για ένα έγκλημα που έγινε και εγώ κάποια στιγμή νόμιζα ότι μιλάνε για έναν τύπο που γνωρίζω εγώ και έγινε έγκλημα
    ταίριαζε μόνο το ένα στοιχείο
    απλά μετά αμέσως τρόμαξα φοβήθηκα και σκέφτομαι μήπως ήταν ψυχωτικό επεισόδιο
    θέλω την γνώμη σας
    Αφού ταιριάζει το ενα και μόνο στοιχείο , δεν είναι πιθανό να είναι αυτός που γνωρίζεις. Μην αγχώνεσαι. Πάρε ενα τηλέφωνο τον γιατρό σου να σου πει αυτός τι ήταν και αν μπορεις να κάνεις κάτι

  3. #3
    Quote Originally Posted by Σπουργίτι View Post
    Αφού ταιριάζει το ενα και μόνο στοιχείο , δεν είναι πιθανό να είναι αυτός που γνωρίζεις. Μην αγχώνεσαι. Πάρε ενα τηλέφωνο τον γιατρό σου να σου πει αυτός τι ήταν και αν μπορεις να κάνεις κάτι
    ναι αλλά λες να ήταν κάτι σοβαρό ? ψυχωτικό επεισόδιο;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by λενα23 View Post
    ναι αλλά λες να ήταν κάτι σοβαρό ? ψυχωτικό επεισόδιο;
    δεν νομιζω οτι θα ησουν σε θεση να αναγνωρισεις ενα ψυχωτικο επεισοδιο αν σου συνεβαινε...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,295
    όντως θαρρώ πως στο ψυχωτικό επεισόδιο χάνεις την αίσθηση του χωροχρόνου με κάποιο τρόπο.

  6. #6
    Quote Originally Posted by user View Post
    όντως θαρρώ πως στο ψυχωτικό επεισόδιο χάνεις την αίσθηση του χωροχρόνου με κάποιο τρόπο.
    για εκείνη τη στιγμή ήμουν χαμένη , βέβαια καταλάβαινα κάπως πως σύγκρινα την κατάσταση και ότι προσπαθούσα να καταλάβω άμα μιλούσε γοα τον ίδιο
    βασικά προσπαθούσα να καταλάβω άμα ήταν ίδιο το θέμα απλά ήταν όλο τόσο περίεργο
    μετά όταν πέρασε το σκεφτόμουν συνέχεια και φοβόμουν

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by λενα23 View Post
    για εκείνη τη στιγμή ήμουν χαμένη , βέβαια καταλάβαινα κάπως πως σύγκρινα την κατάσταση και ότι προσπαθούσα να καταλάβω άμα μιλούσε γοα τον ίδιο βασικά προσπαθούσα να καταλάβω άμα ήταν ίδιο το θέμα απλά ήταν όλο τόσο περίεργο μετά όταν πέρασε το σκεφτόμουν συνέχεια και φοβόμουν
    Ουτε ψυχωση, ουτε τιποτα... Κλασικη περιπτωση γενικευμενης αγχωδους διαταραχης. Το υπερβολικο αγχος προκαλει τις παραλογες σκεψεις.

  8. #8
    Quote Originally Posted by λενα23 View Post
    ναι αλλά λες να ήταν κάτι σοβαρό ? ψυχωτικό επεισόδιο;
    Δεν μοιάζει με ψυχωτικό επεισόδιο αυτό που περιγράφεις Λενα, αγχώθηκες πάρα πολύ και εκανες κακές σκέψεις οι οποίες συνέχιζαν και μετά.

    Αν σε αγχώνουν συχνά οι ειδήσεις, προσπάθησε να ενημερωνεσαι από εφημερίδα ( ονλαιν) ώστε να διαλέγεις τι θα διαβάσεις. Αν ήταν κάποια εκπομπή απεφυγε τη. Οι δημοσιογράφοι θα το κανουν πάντα όσο πιο αγχωτικό/τρομακτικο μπορούν για να προκαλεσουν αίσθηση. προστάτευσε τον εαυτό σου μέχρι να ξεπεράσεις όλο αυτό το άγχος.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,801
    ενας ψυχολογος θα πει ευστοχα τι μπορει να ηταν αυτο.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Similar Threads

  1. Θέλω τη γνώμη σας!!!
    By Deleted-Member-24062015 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 65
    Last Post: 20-06-2015, 19:12
  2. θελω την γνωμη σας!
    By Delmem2802a in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 99
    Last Post: 21-03-2014, 19:24
  3. θελω τη γνωμη σας..
    By kaity in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 31-08-2013, 01:03
  4. Θέλω την γνώμη σας...
    By ΕΡΗ_1982 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 23-05-2012, 16:06
  5. θελω τη γνωμη σας
    By evangeliak79 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 18-01-2011, 23:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •