Η μητέρα μου έχει διπολικό αλλά δεν θέλει να πάρει φάρμακα και δεν το παραδέχεται
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    4

    Η μητέρα μου έχει διπολικό αλλά δεν θέλει να πάρει φάρμακα και δεν το παραδέχεται

    Έχουμε μεγάλο πρόβλημα στην οικογένεια.
    Η μητέρα μου έχει διπολικό σύνδρομο. Η ίδια όμως δεν το παραδέχεται.
    Μας έχει δημιουργήσει πάρα πολλά προβλήματα από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου. Μας φέρνει πολλές φορές σε δύσκολη θέση. Έχει παρεξηγηθεί και μαλώσει με όλους. Από τα παιδιά της, τους γονείς της, τους συναδέλφους της και γενικά με όποιον περάσει κάποιο χρόνο μαζί της [πάνω από ένα μήνα].
    Όταν βρίσκεται σε φάσεις μανίας με θλίβει ιδιαίτερα το γεγονός ότι δεν μπορώ να κάνω κάτι για τη μητέρα μου. Πολλές φορές βγαίνει στο μπαλκόνι του σπιτιού και φωνάζει, ντύνεται και βάφεται προκλητικά, μας τηλεφωνεί στη δουλειά για 3 ώρες. Κατηγορεί τον έναν στον άλλο. Μερικές φορές επιμένει σε μη αληθή γεγονότα σχετικά με λόγια που ειπώθηκαν ή όχι. Ή διαστρεβλώνει αυτά που ειπώθηκαν σε σημείο αγανάκτησης του άλλου.
    Όταν πάλι έχει κατάθλιψη κλειδώνεται στο δωμάτιο για μέρες με κλειστά φώτα και κλαίει και παραπονιέται.
    Αυτά συμβαίνουν εδώ και δεκαετίες με τις φάσεις μανίας ανά 1.5 με 2μήνες.
    το πρόβλημα είναι ότι ενώ μεν υπάρχει διάγνωση δεν θέλει να το παραδεχτεί και δεν θέλει να πάρει τα φάρμακα λόγω παρενεργειών π.χ. παχαίνουν ή δεν ξέρω τι άλλο. Δεδομένου ότι είμαστε σε πολύ μικρή κοινωνία δε γίνεται να πάμε σε νοσοκομείο. Φυσικά και η ίδια δε θέλει και αν τολμήσουμε να κάνουμε κάτι τέτοιο μπορεί και να αυτοκτονήσει.
    Μπορεί κάποιος να προτείνει κάποιο τρόπο ή συμβουλή ώστε να ελαφρύνουμε την κατάσταση.
    Έχω τηλ σε γραμμή ψυχολογικής υποστήριξης αλλά χωρίς ουσιαστικά καμία βοήθεια.
    Σε ψυχιάτρους έχουμε πάει αλλά όπως σας είπα δεν προχωρήσαμε σε θεραπεία, ή πιθανόν σε παλαιότερη θεραπεία δεν υπήρξε αποτέλεσμα και γι αυτό δεν θέλει να πάρει φάρμακα τώρα.
    Όσες φορές προσπάθησα να της μιλήσω μου απαντάει: "Δηλαδή με λές τρελή? Θα το θυμάμαι αυτό γιέ μου για πάντα", και διάφορα άλλα.
    Σας ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    son καλώς ήρθες

    ακουγεται δυσκολη η κατασταση...

    Εχεις σκεφτει να ρωτησεις καποιον ψυχολογο ή και ψυχιατρο για το πώς να χειριστειτε οικογενειακα το θέμα?Μία τετοια κατάσταση - εννοω διπολικη διαταραχη- νομιζω πώς απαιτει φαρμακευτικη αγωγη.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    μα δεν μπορω να καταλαβω.
    αυτη η ασθενεια,απ οτι ξερω , οχι μονο απο τις δικες σου περιγραφες, αλλα και απο πολλων αλλων και απο διαβασματα, ειναι ΠΟΛΥ ΒΑΣΑΝΙΣΤΙΚΗ για τον πασχοντα.
    και καλα κι εσυ βασανιζεσαι γιατι ζεις μια τετοια κατασταση και βλεπει ςκαι την μητερα σου να ταλαιπωρειται.
    η ΙΔΙΑ δεν νοιωθει την αναγκη να ανακουφιστει?
    ειναι δυνατον να συνηθιζεται μια τετοια τεραστια ταλαιπωρια?
    γιατι δεν την πειθετε να δειτε καποιον αλλο γιατρο? τοσα χρονια που νοσει, η επιστημη εχει προχωρησει ισως τα φαρμακα αλλαξαν. πειτε της οτι τωρα εχουν ελαχιστες η καθολου παρενεργειες, να πατε να παρετε μια αγωγη και να δοκιμασει να την ακολουθησει μηπως την αντεχει...

    εσυ τι ηλικια εχεις? γιατι ζεις στο πατρικο σου και δεν απομακρυνεται απο ενα τοσο στρεσογονο περιβαλλον?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    4
    Δεν παραδέχεται το πρόβλημα, με κάθε κόστος. Όλο φταίνε οι άλλοι. Ποτέ δεν το παραδέχτηκε.
    Εγώ μένω σε άλλο σπίτι στην ίδια πόλη, αλλά κάθε φορά που έχει μανία μου τηλ ότι ώρα και να είναι για να πάω σπίτι αλλιώς λέει θα αυτοκτονήσει. Τι να κάνω? να μην πάω. Και όταν πάω μου μιλάει για ώρες, πηδάει από το ένα θέμα στο άλλο και φυσικά βρίσκει κάτι που έχω κάνει, πατάει σε αυτό και με βρίζει για ώρα, εμένα. Το ίδιο κάνει με τον πατέρα μου. Η αδερφή μου μένει σε άλλη πόλη και έτσι έχει κάπως \"ξεφύγει\".
    Τους ψυχιάτρους που έκαναν αυτή τη διάγνωση δεν τους θεωρεί καλούς γιατρούς.
    Όταν είναι σε φάση μανίας με αφορμή το παραμικρό ξεκινάν ομηρικοί καβγάδες. π.χ. λέω ότι δε θέλω γλυκό και ξεκινάει...
    Όταν ηρεμεί όλα είναι μέλι γάλα και πολλές φορές ζητάει συγγνώμη χωρίς όμως να το παραδέχεται εντελώς. Σαν μητέρα \"δείχνει την ανωτερότητά της\" και μας συγχωρεί και ζητά συγγνώμη αν λίγο παραφέρθηκε.
    Τι να πω ρε παιδιά μακάρι ο θεός να βάλει το χέρι του.
    Δηλαδή τι να κάνουμε? να την βάλουμε με ζουρλομανδύα σε κάνα ψυχιατρείο? Δε γίνεται. Αυτό θα της κάνει μεγαλύτερο κακό (φαντάζομαι) και ίσως την βάλει σε τρελή μανία χωρίς επιστροφή. ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΝΑΙ ΑΡΡΩΣΤΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ. Ας πάρει ένα φάρμακο να έχει και μια ποιότητα ζωής γιατί έτσι είναι δυστυχισμένη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    να πατε σε αλλους γιατρους αν αυτους τους θεωρει αχρηστους.
    σε οσους χρειαστει.
    εφοσον σε φασεις ηρεμιας ζηταει συγνωμη,αρα θυμαται αλλα και αναγνωριζει οτι παραφερθηκε.
    γιατι δεν εκμεταλευεστε τετοιες στιγμες ηρεμιας , να κανετε μια συζητηση να πατε σε καποιον γιατρο να σας συμβουλεψει.
    ασε την ταμπελα της διπολικης. σιγουρα ειναι πολυ βαρυ για εναν αρυθμηστο ασθενη να του πετας στα μουτρα ταμπελες...
    δειτε το πιο γενικα...μια συμβουλη...για να ειναι πιο ηρεμη η ζωη της..

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    4
    Αχ ρε παιδιά μακάρι να ήταν τόσο εύκολο. Είναι να σας πω να πάτε το σκάφος σας για συντήρηση. Εσείς φυσικά θα πείτε: μα δεν έχω σκάφος... Έτσι απαντάει: μα δεν έχω πρόβλημα.
    Δεν παραδέχεται. Σπάνια δέχτηκε να πάει σε γιατρό.
    Και φυσικά θα πρέπει να δοθεί κάποιο φάρμακο με άμεσα αποτελέσματα γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να παίρνει φάρμακα για μήνες χωρίς αποτελέσματα.
    Παρεπιπτόντως έχω παρατηρήσει ότι όταν έχει πολλή ζέστη τότε σίγουρα έχει και μανίες. Ισχύει κάτι τέτοιο?
    Τέλος πάντων, σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Κρατάω τη συμβουλή της Σοφίας για να μας μιλήσει ψυχίατρος για το πως να χειριζόμαστε το θέμα οικογενειακώς.
    Επίσης ελπίζω κάποια στιγμή όπως λέει ο Remedy να δεχτεί να πάει σε γιατρό και να ησυχάσουμε όλοι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    κατσε.....
    οταν απανταει, μα δεν εχω προβλημα,δεν της απαντατε οτι εχετε εσεις προβλημα με τις υπερβολες της συμπεριφορας της?
    και περα απο αυτο,υποθετω πως λεει οτι δεν εχει προβλημα γιατι φοβαται μη μπλεξει σε καποια ιστορια με γιατρους και χαπια.
    γιατι αν ΟΝΤΩΣ νοιωθει οτι δεν εχει προβλημα και δεν ταλαιπωρειται,τοτε ποιος ο λογος να παει σε γιατρο?αν ειναι δλδ μονο δικη σας η ενοχληση,απλα απομακρυνθειτε οσον αφορα την καθημερινοτητα σας,πραγμα που ηδη συμβαινει οπως καταλαβα,και εχετε επαφες μονο για να βλεπετε πως ειναι...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Η γυναίκα το ξέρει πως έχει πρόβλημα την στιγμή που υποφέρει δεν μπορεί όμως να το αποδεχθεί

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by son
    Αχ ρε παιδιά μακάρι να ήταν τόσο εύκολο. Είναι να σας πω να πάτε το σκάφος σας για συντήρηση. Εσείς φυσικά θα πείτε: μα δεν έχω σκάφος... Έτσι απαντάει: μα δεν έχω πρόβλημα.
    Δεν παραδέχεται. Σπάνια δέχτηκε να πάει σε γιατρό.
    Και φυσικά θα πρέπει να δοθεί κάποιο φάρμακο με άμεσα αποτελέσματα γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να παίρνει φάρμακα για μήνες χωρίς αποτελέσματα.
    Παρεπιπτόντως έχω παρατηρήσει ότι όταν έχει πολλή ζέστη τότε σίγουρα έχει και μανίες. Ισχύει κάτι τέτοιο?
    Τέλος πάντων, σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Κρατάω τη συμβουλή της Σοφίας για να μας μιλήσει ψυχίατρος για το πως να χειριζόμαστε το θέμα οικογενειακώς.
    Επίσης ελπίζω κάποια στιγμή όπως λέει ο Remedy να δεχτεί να πάει σε γιατρό και να ησυχάσουμε όλοι.

    Son, εχω καταλαβει πώς μια τετοια συνθηκη ειναι δυσκολη για ολους. Θυμαμαι ενας φιλος μου, περιεγραφε την κατασταση που βιωνε στο σπιτι του, με αναλογη δυσκολια, στεναχωρια κ αμηχανια...Καταλαβα απο οσα ακουω οτι θελει ειδικο χειρισμο κ σιγουρα ειναι κατι που δεν μπορειτε να κουβαλατε μονοι σας ή στα τυφλα. Αν ζητησετε τη βοηθεια ενος ειδικου, θα σας μεταδώσει πραγματα απλα που ισως τώρα δεν σας περνανε απο το μυαλο. Αλλωστε πολλες φορες οταν ειμαστε \"θολωμενοι\" αδυνατουμε να δουμε κ το πιο απλο πραγμα. Ποσο μαλλον κατι πιο συνθετο, οπως αυτο της διπολικης διαταραχης.

    Ευχομαι συντομα η μαμα σου να δεχτει βοηθεια ωστε να νιωσει καλυτερα η ιδια αλλα κ εσεις. Καλη δύναμη
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    son

    τι να πω!

    σε νιωθω

    μια ιδεα ειναι να βλεπεις εσυ συστηματικα ειδικο που εχει εμπειρια πανω στη διπολικη

    να σου πει ακριβως πως να το χειριστεις και για σενα και για κεινη εννοω ωστε να σου φυγει το αγχος και να εισαι πιο νηφαλιος με το ολο σκηνικο

    και να ξερεις και δυο τρια πραγματα παραπανω για τη διπολικη ωστε να τα αντιμετωπισεις ολα αυτα που προκυπτουν καθε φορα με τη μητερα σου...

    ειναι κριμα παντως

    ταιραστια ταλαιπωρια που δεν παιρνει τα φαρμακα της και για κεινη και γιας σας

    πολυ λυπαμαι

    ο αδελφος μου εχει

    αλλα παει ετσι κι ετσι με την αγωγη του

    ποτε παραδεχεται και ποτε οχι

    οτι εχει διπολικη εννοω

    οποτε ποτε ακολουθει αγωγη και ποτε οχι

    αλλη ιδεα ειναι να φερνετε θεραπευτη στο σπιτι δηθεν για οικογενειακη θεραπεια δηθεν οτι ο μπαμπας σου θελει γι αυτον

    και να ειναι και η μαμα σου παρουσα οποτε να γινεται δουλεια

    ισως λεω ιστοριες για αγριους

    ευχομαι να βοηθηθεις

    πολυ δυσκολα πραγματα ομως πραγματικα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    μάλλον αυτό:
    Originally posted by son
    Δηλαδή τι να κάνουμε? να την βάλουμε με ζουρλομανδύα σε κάνα ψυχιατρείο? Δε γίνεται. Αυτό θα της κάνει μεγαλύτερο κακό (φαντάζομαι) και ίσως την βάλει σε τρελή μανία χωρίς επιστροφή.
    εξηγεί αυτό:
    Originally posted by son
    Όσες φορές προσπάθησα να της μιλήσω μου απαντάει: \"Δηλαδή με λές τρελή? Θα το θυμάμαι αυτό γιέ μου για πάντα\", και διάφορα άλλα.
    η μητέρα σου πάσχει εδώ και δεκαετίες από διπολική διαταραχή και θέλεις να ακούσει και να εμπιστευτεί εσένα που νομίζεις ότι ο ζουρλομανδύας είναι η θεραπεία της διαταραχής αυτής. ό,τι πεις.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Originally posted by pelariry
    μάλλον αυτό:
    Originally posted by son
    Δηλαδή τι να κάνουμε? να την βάλουμε με ζουρλομανδύα σε κάνα ψυχιατρείο? Δε γίνεται. Αυτό θα της κάνει μεγαλύτερο κακό (φαντάζομαι) και ίσως την βάλει σε τρελή μανία χωρίς επιστροφή.
    εξηγεί αυτό:
    Originally posted by son
    Όσες φορές προσπάθησα να της μιλήσω μου απαντάει: \"Δηλαδή με λές τρελή? Θα το θυμάμαι αυτό γιέ μου για πάντα\", και διάφορα άλλα.
    η μητέρα σου πάσχει εδώ και δεκαετίες από διπολική διαταραχή και θέλεις να ακούσει και να εμπιστευτεί εσένα που νομίζεις ότι ο ζουρλομανδύας είναι η θεραπεία της διαταραχής αυτής. ό,τι πεις.
    τι θα προτεινες pelariry?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    ενημέρωση.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    ενημερωση

    απο ποιον σε ποιον?

    τι ακριβως εννοεις?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εμενα κατι δεν μου αρεσει σε αυτη την ιστορια...κατι δεν κολλαει,πολλα δεν κολλανε.
    Δεν μπορειτε να κανετε και πολλα,απο την πειργραφη που κανεις φαινεται οτι ή ειναι ανω ποταμων οταν ειναι σε κατασταση μανιας δηλαδη εντελως παραλογη και οταν ειναι σε καταθλιψη ειναι...ενα πτωμα.
    Απορω πως δουλευει...δουλευει φανταζομαι αφου λες εχει συναδερφους και πως την βγαζει ετσι επι δεκαετιες.
    Δεκαετιες δηλαδη 20 χρονια και βαλε?
    Δεν ξερω τι να πω...μπορει να κανω και λαθος.
    Παντως δεν μπορειτε να κανετε πολλα πραγματα μιας και ανεξαρτητη ειναι και τα καταφερνει οπως φαινεται.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •