Βοηθεια πάλι με έπιασε το αγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133

    Βοηθεια πάλι με έπιασε το αγχος

    Κάποιες τυχαίες σκεψεις. Τυχαία σειρά πράγματα που με απασχολούν. Ίσως να μην βγάζουν νόημα.
    Δεν αντέχω. Δεν βρίσκω ποτέ ηρεμία. Έλεγα μετά το σχολείο θα ηρεμήσω. Ήρθαν οι σπουδές, έλεγα μετά τις σπουδές θα ηρεμήσω,Ουτε καν, δουλειά ούτε για δείγμα. Μετά μόλις βρω δουλειά θα ηρεμήσω. Όχι ούτε τότε.
    Δεν έχει νόημα τίποτα από όσα κάνω. Θέλω να κάνω οικογένεια αλλά πως? Με αυτά τα μυαλά? Πώς θα μεγαλώσω οικογένεια.
    Άντε Να ξημερώσει να πάω δουλειά. Έχω ένα συνάδελφο που μου αρέσει να του μιλάω. Όχι, τίποτα πονηρό απλώς είναι τόσο διαφορετικός από εμένα. Το να του μιλάω με ξεαγχωνει.
    Το Σάββατο είναι τα γενέθλια μου. Τα τελευταια χρόνια δεν τα γιόρτασα ποτέ μου. Δεν έτυχε πάντα ήμουν αγχωμενη με κάτι.
    Έχω μια φίλη φαρμακοποιό είπε να μου δώσει ζαναξ να ηρεμήσω. Σκέφτομαι να της πω να μου δώσει.
    Ζήσαμε ωραία παιδικά χρόνια αλλά η ενήλικη ζωή μας γάμησε.
    Νυστάζω.
    Θέλω να περάσουν γρήγορα η μέρες να έρθει η Δευτέρα .

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Λυπάμαι πολύ που νιώθεις έτσι…
    Πέρασα κ γώ ένα χάλια καλοκαίρι με φουλ ψυχοσωματικά, άγχη, εκτακτες κλπ (κ πριν λίγο έκανα μια αλλά δε με νοιάζει) & να σου πω κ το πιο κουφό πως μου φύγανε όλα;; Κολλήσαμε κοβιντ οικογενειακώς!!!
    Τώρα είμαστε καραντίνα…εγώ βέβαια δν είναι σίγουρο αν κόλλησα! Μου φύγανε ως δια μαγείας όλα τα ψυχοσωματικά (αντί να ενταθούν πχ λόγω άγχους) αυτά εξαφανίστηκαν σε μια μέρα.
    Κάτι περιεργα γουργουριτα,κάτι παλμοί στον λαιμο, να με κλείνει κάτι στην ανάσα κλπ κλπ όλα ΕΦΥΓΑΝ!!!!
    Ηρέμησε κ ζήσε τη ζωή, είναι πολύ μικρή για να τη χάνεις με άγχη.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Sep 2022
    Location
    @evdemonia_
    Posts
    30
    Quote Originally Posted by Meli-meli View Post
    Κάποιες τυχαίες σκεψεις. Τυχαία σειρά πράγματα που με απασχολούν. Ίσως να μην βγάζουν νόημα.
    Δεν αντέχω. Δεν βρίσκω ποτέ ηρεμία. Έλεγα μετά το σχολείο θα ηρεμήσω. Ήρθαν οι σπουδές, έλεγα μετά τις σπουδές θα ηρεμήσω,Ουτε καν, δουλειά ούτε για δείγμα. Μετά μόλις βρω δουλειά θα ηρεμήσω. Όχι ούτε τότε.
    Δεν έχει νόημα τίποτα από όσα κάνω. Θέλω να κάνω οικογένεια αλλά πως? Με αυτά τα μυαλά? Πώς θα μεγαλώσω οικογένεια.
    Άντε Να ξημερώσει να πάω δουλειά. Έχω ένα συνάδελφο που μου αρέσει να του μιλάω. Όχι, τίποτα πονηρό απλώς είναι τόσο διαφορετικός από εμένα. Το να του μιλάω με ξεαγχωνει.
    Το Σάββατο είναι τα γενέθλια μου. Τα τελευταια χρόνια δεν τα γιόρτασα ποτέ μου. Δεν έτυχε πάντα ήμουν αγχωμενη με κάτι.
    Έχω μια φίλη φαρμακοποιό είπε να μου δώσει ζαναξ να ηρεμήσω. Σκέφτομαι να της πω να μου δώσει.
    Ζήσαμε ωραία παιδικά χρόνια αλλά η ενήλικη ζωή μας γάμησε.
    Νυστάζω.
    Θέλω να περάσουν γρήγορα η μέρες να έρθει η Δευτέρα .
    Δε θα παρεις ζαναξ. Δε θα ξεκινησεις φαρμακευτικη αγωγη.
    Το αγχος σου ειναι ανασταλτικος παράγοντας για να ζησεις, οπως τα περιγραφεις. Θα σε συμβουλευα να δεις ειδικο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Meli-meli View Post
    Κάποιες τυχαίες σκεψεις. Τυχαία σειρά πράγματα που με απασχολούν. Ίσως να μην βγάζουν νόημα.
    Δεν αντέχω. Δεν βρίσκω ποτέ ηρεμία. Έλεγα μετά το σχολείο θα ηρεμήσω. Ήρθαν οι σπουδές, έλεγα μετά τις σπουδές θα ηρεμήσω,Ουτε καν, δουλειά ούτε για δείγμα. Μετά μόλις βρω δουλειά θα ηρεμήσω. Όχι ούτε τότε.
    Δεν έχει νόημα τίποτα από όσα κάνω. Θέλω να κάνω οικογένεια αλλά πως? Με αυτά τα μυαλά? Πώς θα μεγαλώσω οικογένεια.
    Άντε Να ξημερώσει να πάω δουλειά. Έχω ένα συνάδελφο που μου αρέσει να του μιλάω. Όχι, τίποτα πονηρό απλώς είναι τόσο διαφορετικός από εμένα. Το να του μιλάω με ξεαγχωνει.
    Το Σάββατο είναι τα γενέθλια μου. Τα τελευταια χρόνια δεν τα γιόρτασα ποτέ μου. Δεν έτυχε πάντα ήμουν αγχωμενη με κάτι.
    Έχω μια φίλη φαρμακοποιό είπε να μου δώσει ζαναξ να ηρεμήσω. Σκέφτομαι να της πω να μου δώσει.
    Ζήσαμε ωραία παιδικά χρόνια αλλά η ενήλικη ζωή μας γάμησε.
    Νυστάζω.
    Θέλω να περάσουν γρήγορα η μέρες να έρθει η Δευτέρα .
    πως ακριβως σε "γαμησε" η ενηλικη ζωη;
    αφου ολα αυτα που εθετες σαν ορους για να εισαι ευτυχισμενη (ή εστω ηρεμη), τα εχεις τελικα ΠΕΤΥΧΕΙ!
    αρα , η ζωη μια χαρα σου φερθηκε. αλλα δεν ηρεμησες.
    οποτε δεν αναγνωριζεις οτι σου φερθηκε καλα και επιλεγεις τον επομενο ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟ στοχο για τον οποιο θα αγωνιας και για τον οποιο θα νοιωθεις ανεπαρκης.

    ξερεις τι φταιει;
    φταιει το οτι δεν ζεις στο παρον, αλλα προσπαθεις να ζησεις στο μελλον. μονο που αυτο ειναια δυνατον, γιατι το μελλον δεν ερχεται ποτε, οποτε εχεις εδραιωσεισ την ζωη σου μια ΣΙΓΟΥΡΗ ΣΥΝΤΑΓΗ ΑΠΟΤΥΧΙΑΣ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΙΑΣ.
    mindfulness λεγεται και μαθαινεται, αν δεν το εχεις απο φυσικου σου...
    πρεπει να μαθεις να ζεις στο παρον για να καλυτερευσεις την ζωη σου.
    ασε τα ζαναξ και πηγαινε για αυτογνωσια και ψυχοθεραπεια..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by evdemonia_ View Post
    Δε θα παρεις ζαναξ. Δε θα ξεκινησεις φαρμακευτικη αγωγη.
    Το αγχος σου ειναι ανασταλτικος παράγοντας για να ζησεις, οπως τα περιγραφεις. Θα σε συμβουλευα να δεις ειδικο.
    Μπράβο για τη συμβουλή σου.. Τέτοιους ειδικούς χρειαζόμαστε.. Όχι κατευθείαν στα φάρμακα..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Καλησπέρα
    Ποιους στόχους πέτυχα? Τις σπουδές και τη δουλειά ? Εννοώ το να έχω δουλειά όχι ότι πέτυχαν σε καριέρα. Αν δεν τα είχα αυτά δεν θα.μπορουσα να κάνω τίποτα. Το θέμα δουλειά είναι ο μεγάλος μου φόβος. Όταν είμαι ήρεμη είμαι πολύ καλή στη παρέα τι βλέπω και από μένα και από τους άλλους που με συμπαθούν και με θέλουν στη παρέα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Quote Originally Posted by evdemonia_ View Post
    Δε θα παρεις ζαναξ. Δε θα ξεκινησεις φαρμακευτικη αγωγη.
    Το αγχος σου ειναι ανασταλτικος παράγοντας για να ζησεις, οπως τα περιγραφεις. Θα σε συμβουλευα να δεις ειδικο.
    Δεν πήρα αλλά ρε παιδί μου αυτό το κάτι που μπορεί να σε ηρεμήσει το σκέφτεσαι δίπλα. Μια άλλη φίλη όλο όταν νιώθει έτσι πίνει βαλεριάνα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Μια χαρα φυσιολογικη εισαι ουτε χρειαζεται να κανεισ καριερα για να σε αγαπησει αντρασ ηδη αυτα που πετυχεσ καλα ειναι ουτε λιγα ουτε πολλα την οικονομικη ασφαλεια αν πετυχεισ θα εισαι οκ για τα παντα κι αυτοι που κανανε οικογενεια πλεον δεν ειναι καλα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Αν ειναι να σε αγαπησει ο αλλοσ πρεπει πρωτα να σε συμπαθησει ποσα λεπτα θεσ να συμπαθισεισ καποιον μιση ωρα μια ωρα τοσο λεει η καρδια κι ειναι για ΠΑΝΤΑ ΑΝ ΔΕΝ ΛΕΤΕ ΨΕΜΜΑΤΑ ουτε ο ενασ ουτε ο αλλοσ το μυαλο λεει οτι θελει αλλα η καρδια ειναι σωστη για να κρινεισ εναν ανθρωπο ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΠΕΠΕΡΑΣΜΕΝΟ ΕΧΕΙ ΑΡΧΗ Κ ΤΕΛΟΣ ΣΤΟ ΠΩΣ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ Κ ΧΑΛΑΕΙ τεσπα δεν ειναι ευκολο να κρινεισ ενα αντρα για το πωσ αγαπα στο κατω κατω αν το μυαλο λεει αλλα μενετε φιλοι κι σε εχει για ΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ κι ουτε τατουαζ κ μαλακιεσ αυτοσ ξερει μονο τι του γινεται

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Meli-meli View Post
    Καλησπέρα
    Ποιους στόχους πέτυχα? Τις σπουδές και τη δουλειά ? Εννοώ το να έχω δουλειά όχι ότι πέτυχαν σε καριέρα. Αν δεν τα είχα αυτά δεν θα.μπορουσα να κάνω τίποτα. Το θέμα δουλειά είναι ο μεγάλος μου φόβος. Όταν είμαι ήρεμη είμαι πολύ καλή στη παρέα τι βλέπω και από μένα και από τους άλλους που με συμπαθούν και με θέλουν στη παρέα.
    τα λογια σου επανελαβα.
    μονη σου ειπες οτι ηταν στοχοι σου αυτα για να ηρεμησεις, αλλα δεν ηρεμησες.
    δεν ηρεμησες γιατι ΔΕΝ ΖΕΙΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΣΤΟ ΠΑΡΟΝ ΣΟΥ, αλλα προσπαθεις με αγχος να οραματιστεις ενα αμφισβητουμενο μελλον που ταχα ΘΑ σε ηρεμησει...
    πρεπει να εξασκηθεις τστην ενσυνειδητοτητα για να μπορεσεις να εισαι ηρεμη.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Σε νιώθω τόσο πολυ. Τώρα πριν λίγο πέρασα μια εφιαλτική μέρα στη δουλειά και γυρνώντας πηρα τον άντρα μου να τα πω κάπου και εγώ και είχα λίγο ανοιχτά τα παραθυρα και μίλησα για κάποιους στη δουλειά που είναι πιο ευνοημενοι από εμένα και είπα ότι σε αυτους φέρονται καλά και σε εμένα όχι αλλά είναι από άλλη χώρα οι άνθρωποι και φοβάμαι μην με άκουσε κάποιος και θέλει να με σκοτώσει. Φοβάμαι μην θυμώσω κάποιον και κάνει συμβόλαιο θανάτου εναντίον μου. Είναι ένας φόβος που έχω πολλα χρονια. Γενικά φοβάμαι ενώ προσπαθώ να μην ενοχλω κανέναν καποιες φορες νευριάζω και μετά φοβάμαι. Υπάρχει περιπτωση κάποιος να με άκουσε να λεω κάτι απλά και να θέλει να μου κάνει κακό? Και να σου με πιανουν έκτακτες. Και εγώ το ίδιο σκέφτομαι. Δεν θέλω να κάνω παιδιά. Δεν θέλω να μεγαλωσω οικογένεια ενώ δεν είμαι καλά και ανά διαστήματα με πιανουν τέτοιες σκέψεις και άγχος και φόβοι.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Σε νιώθω τόσο πολυ. Τώρα πριν λίγο πέρασα μια εφιαλτική μέρα στη δουλειά και γυρνώντας πηρα τον άντρα μου να τα πω κάπου και εγώ και είχα λίγο ανοιχτά τα παραθυρα και μίλησα για κάποιους στη δουλειά που είναι πιο ευνοημενοι από εμένα και είπα ότι σε αυτους φέρονται καλά και σε εμένα όχι αλλά είναι από άλλη χώρα οι άνθρωποι και φοβάμαι μην με άκουσε κάποιος και θέλει να με σκοτώσει. Φοβάμαι μην θυμώσω κάποιον και κάνει συμβόλαιο θανάτου εναντίον μου. Είναι ένας φόβος που έχω πολλα χρονια. Γενικά φοβάμαι ενώ προσπαθώ να μην ενοχλω κανέναν καποιες φορες νευριάζω και μετά φοβάμαι. Υπάρχει περιπτωση κάποιος να με άκουσε να λεω κάτι απλά και να θέλει να μου κάνει κακό? Και να σου με πιανουν έκτακτες. Και εγώ το ίδιο σκέφτομαι. Δεν θέλω να κάνω παιδιά. Δεν θέλω να μεγαλωσω οικογένεια ενώ δεν είμαι καλά και ανά διαστήματα με πιανουν τέτοιες σκέψεις και άγχος και φόβοι.
    Και να σε άκουσε, γιατί να θέλει να σε σκοτώσει? Είναι λίγο παρα τραβηγμένο δε νομίζεις? Έχεις πάει σε ειδικό για όλες αυτές τις φοβίες που έχεις?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Να με άκουσε γιατί είπα ότι τους Γερμανούς τους έχουν στα ωπα ωπα στη δουλειά. Και φοβήθηκα μην ήταν κάποιος τέτοιος και με άκουσε. Είναι πολυ χάλια η μέρα μου. Είμαι από το πρωι έξαλλη γιατί πληρωνομαι εδω και τρεις μήνες λιγότερα λεφτά και στις συνολο μου κράτησαν από τη δουλειά 90€. Γιατί αρρώστησα με κοβιντ και πήρα επίδομα ασθένεια 26€ το οποίο και σήμερα η δουλειά μου κράτησε όλο. Είμαι έξαλλη γιατί βαρέθηκα να ζω με ουτε 750€. Γιατί μόνο πληρωνω και βλέπω άλλους να παίρνουν μαυρα και παραπανω παντα. Γι αυτό νευριάζω. Γιατί δεν παει αλλο δεν αντέχω άλλο. Και μετά επειδή ξέσπασα στο αμάξι φοβάμαι μην με άκουσε κάποιος τέτοιος και μου κάνει κακό επειδή ειπα κάτι κακό για τη φυλή του.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Και εννοείται έχω όλη μέρα έκτακτες και το στομάχι μου χάλια. Καταστρέφω τον εαυτό μου. Εγώ φταίω.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Να σε ρωτησω κατι , γιατι οχι ζαναξ ; ο ειδικός το πιο πιθανόν να με παραπέμψει στα ζαναξ.

Similar Threads

  1. Πάλι με έπιασε το αγχος
    By Meli-meli in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 23-10-2022, 23:56
  2. ΝΕΑ ΜΕΘΟΔΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗΣ...ΣΕ ΜΕΝΑ ΕΠΙΑΣΕ
    By kapamaru!! in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 21
    Last Post: 12-07-2020, 00:56
  3. Έκανα χρηση χασις (μπαφου) και με επιασε πονος στο στηθος
    By karudi in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 2
    Last Post: 23-02-2016, 00:00
  4. ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΛΙ!!! Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ!!
    By anxious4ever in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 31
    Last Post: 03-07-2014, 10:35
  5. χρειαζομαι βοηθεια κ παλι :(
    By Irina in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 29-03-2011, 14:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •