Μια μικρή βοήθεια συμπεριφοράς SOS
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788

    Μια μικρή βοήθεια συμπεριφοράς SOS

    Λοιπόν σε κάνα δυοωρο θα μου φέρουν ένα γατακι που θα φιλοξενησω για δύο βδομάδες και μετά θα φύγει στο εξωτερικό σε υιοθεσία μέσω μιας οργάνωσης. Το γατάκι θα μου το φέρει μια κοπέλα από τη φιλοζωικη που κατά καιρούς με βοηθάει σε μεταφορές δικών μου γατιών στον κτηνίατρο ή για στειρωσεις, οπότε και της δίνω λεφτά για τη βενζίνη της, τυπου κάνα 10-20 ευρώ.
    Η Φιλανδεζα από την οργάνωση μου είπε να βρω εγώ κάποιον να μεταφέρει το γατί άρα εγώ επικοινώνησα με την κοπέλα και της είπα αν μπορεί να βοηθήσει την οργάνωση με αυτή τη μεταφορά για ένα γατι που θα φιλοξενήσω.
    Θεωρείτε ότι πρέπει να της δώσω πάλι λεφτα εφόσον δεν είναι για δική μου εξυπηρέτηση; Από ότι κατάλαβα είναι και ο δρόμος της προς εμένα, χωρίς όμως να είμαι σίγουρος ότι δεν θα κανει έστω και λίγη έξτρα διαδρομή λόγω αυτού.
    Σε περίπτωση που απαντήσετε ότι δεν χρειάζεται να δώσω κάτι,τι να της πω; Πχ είναι πρέπον να πω "την επόμενη φορά θα σου δώσω για τη βενζίνη σου" ή είναι αβολο; Σκέφτομαι να την ρωτήσω πότε θα έχει ελεύθερο χρόνο για να με βοηθησει να μεταφέρουμε μερικά αδέσποτα από το χωριό σπίτι μου (κατι που όντως θέλω να κάνω μόλις αδειάσω λίγο από το ξενοδοχειο), να της πω δλδ "πότε θα έχεις ελεύθερο χρόνο αν σε βολέψει να σου πληρώσω βενζίνη να με βοηθήσεις με μια μεταφορά μερικών γατων από το χωριό σπίτι μου;" Κατι τέτοιο.

    Νιώθω άσχημα να μην δώσω κάτι, αλλά από την άλλη δεν είναι και κάπως περίεργο αυτο; Εφόσον εργάζεται στη φιλοζωικη και η οργάνωση αυτή στέλνει τροφές κλπ και η ίδια επίσης έχει συνεργαστεί πολλες φορές μαζί τους, δεν είναι κάτι εξωπραγματικο να βοηθήσει στη μεταφορά χωρίς να την πληρώσω αφού δεν κάνει εξυπηρέτηση σε εμένα προσωπικά.

    Αν είχαμε φιλικές σχέσεις θα μπορούσα να πω "σου χρωστάω καφε " ή μια παρόμοια κοινοτυπια, αλλά δεν έχουμε τέτοιου είδους σχέσεις, μιλάμε και βρισκόμαστε αποκλειστικά για ζώα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Τελικά θα το φέρει αύριο το πρωί στο σπιτι μου. Σκέφτηκα να πω "σου χρωσταω". Και μετά να αναφέρω αυτό με το χωριό και πότε θα έχει ελεύθερο χρόνο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    καλημερα.
    δεν ξερω τι εκανες τελικα, αλλα εγω ή θα εκανα οτι και τις αλλες φορες, ειτε θα την ενημερωνα ΕΞ ΑΡΧΗΣ, για να την ρωτησω αν θελει να συμμετεχει με δικα της εξοδα.
    τι θα πει δεν ηταν δικο σου το ζωο;;; δικια σου ρπωτοβουλια ηταν να πεις στην οργανωση οτι αθ το αναλαβεις. δεν μπορεις να δεσμευεις ατομα για υποσχεσεις που εδωσες αλλου και να τα βαζεις σε εξοδα.
    αν οι βενζινες ειναι δικες της και οχι της οργανωσης της, οφειλεις να τις πληρωσεις εσυ, εκτος κι αν το συμφωνησετε προκαταβολικα και δεχθει να βοηθησει πληρωνοντας απο τηντ σεπη της.
    γιατι, το θεμα δεν ειναι οτι δεν θα πληρωθει κατι. δεν προκειται για αμοιβη.
    το θεμα ειναι οτι θα πληρωσει κι απο πανω, ενω εσυ που ανελαβες την πρωτοβουλια, δεν θα πληρωσεις.
    δεν ειναι σωστο.
    ισχυει οτι και τις υπολοιπες φορες.

    υ.γ. αν ισχυει αυτο που υποθετικα λες οτι ισως και να ειναι στο περιπου ο δρομος της απο εκει, ας το πει μονη της. δλδ αν σου παει "καλα, δεν πειραζει, καπου κοντα θα ειμαι, αντε να δωσω 2 ευρω επιπλεον", τοτε της λες, "καλα, τοτε σου χρωσταω εναν καφε" και ειτε την πας για καφε, ειτε την επομενη φορα που θα δωσεις βενζινες για αλλη δουλεια, της λες "βαζω και λιγα για την προηγουμενη φορα που μου ειπες οτι ησουν κοντα".

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Πληρώνεται από το Δήμο για να δουλεύει στη φιλοζωικη και από όσο ξέρω σε ολους τους υπαλληλους πληρωνονται οι βενζίνες. Γενικά έχουν ακουστεί και πολλά ασχημα για την οργάνωση του Δημου, ότι κλέβουν λεφτά για την πάρτη τους κλπ κλπ. Τεσπα, γενικά η συγκεκριμένη προσφέρεται μόνη της και για έκτακτα περιστατικά οπότε η λογική μου λέει ότι σίγουρα της βάζουν τη βενζίνη. Εγώ πάντα της δίνω κάτι, χωρίς όμως να μου το έχει ζητήσει η ίδια. Δλδ έχει τύχει σε άλλη περίπτωση να μην δεχτεί να τα πάρει αλλά οκ, εγώ ξέρω ότι πρέπει να δώσω κάτι για τον κόπο της.
    Σε αυτή την περίπτωση τελικά μου το έφερε σπίτι και είδα αργά ότι δεν κρατούσα λεφτά, είχα μονο την κάρτα πάνω μου άρα αναγκαστικά της είπα "σου χρωστάω " και θα της δώσω κάτι παραπάνω την επομενη φορά. Πολύ πιθανόν να χρειαστεί να μεταφέρει το γατί και στο αεροδρόμιο.

    Κανονικά εγώ ήθελα να επικοινωνήσει η ίδια η Φιλανδεζα μαζί της για το λόγο που λες, ότι δλδ δεν κάνει εξυπηρέτηση σε μένα αλλά στην οργανωση, αλλά μου είπε η Φιλανδεζα να τη ρωτήσω εγω.

    Αnyway, θα τα κανονίσω μαζί της την επομενη φορα αναγκαστικά. Έχει ξανατυχει να μην της δώσω τη μια φορά και να της δώσω την επόμενη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    εμμμμ, η φινλανδεζα κατι ηξερε και αρνηθηκε να την ενημερωσει και σωστα ζητησες να την παρει.
    ετσι, εσυ εκτιθεσαι, εσυ της δινεις την εντολη/ παρακληση.
    επομενως εισαι υποχρεωμενος απεναντι της.

Similar Threads

  1. Μια μικρή βοήθεια
    By Denkserwtiexw in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 19-05-2019, 14:15
  2. μια μικρη βοηθεια.
    By darko in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 12
    Last Post: 20-12-2012, 22:23
  3. μια μικρη βοηθεια
    By tsounami1791 in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 1
    Last Post: 16-12-2012, 13:25
  4. Μικρή βοήθεια
    By vader in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 82
    Last Post: 29-01-2009, 12:17
  5. Μικρή βοήθεια
    By kompos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 29-12-2006, 01:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •