Αγοραφοβία κ' Εργασία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    100

    Αγοραφοβία κ' Εργασία

    Ξερετε εργασια/δουλεια που να μπορει να κανει καποιος αγοραφοβικος; Υπαρχει καποιος να δωσει καποια ιδεα ή αν το εχει περασει προσωπικα να μας πει τι εκανε κ πως και καταφερε να βγει εξω και να παει να ζητησει εργασια...
    Ειμαι ολη μερα σπιτι και θελω να σηκωθω να φυγω, να παω να δουλεψω. Ειτε στην πολη μου ειτε καπου αλλου. Δεν μπορω αλλο να καθομαι και να μην κανω απολυτως τιποτα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    200
    Quote Originally Posted by Leonardo View Post
    Ξερετε εργασια/δουλεια που να μπορει να κανει καποιος αγοραφοβικος; Υπαρχει καποιος να δωσει καποια ιδεα ή αν το εχει περασει προσωπικα να μας πει τι εκανε κ πως και καταφερε να βγει εξω και να παει να ζητησει εργασια...
    Ειμαι ολη μερα σπιτι και θελω να σηκωθω να φυγω, να παω να δουλεψω. Ειτε στην πολη μου ειτε καπου αλλου. Δεν μπορω αλλο να καθομαι και να μην κανω απολυτως τιποτα.
    Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μιλήσεις με ειδικό και κατά την προσωπική μου άποψη με ψυχίατρο,και θα πάνε όλα καλά και θα ζεις φυσιολογίκα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    100
    Σιγουρα, ναι! Εκτος απο αυτο, επειδη δεν εχω βρει ακομα καποιον που να μου "ταιριαζει" και εχουν φυγει πολλα 50ρικα απο δω κ απο κει, χωρις εξελιξη, ρωταω αν καποιος εχει βρει λυση στο τομεα της εργασιας και να μοιραστει την εμπειρια και συμβουλες που ισως βοηθησουν. Σιγουρα, διαφερει η καθε περιπτωση ενος ανθρωπου, αλλα ισως και καποια συμβουλη-γνωμη βοηθαει λιγακι.

  4. #4
    Φόβος είναι η απόσταση μεταξύ της διαστρεβλωμένης σκέψης και της πραγματικότητας. Άμα κατανοήσεις τη διαφορά τότε είναι πιο εύκολα τα πράγματα, δλδ κάνεις αυτα που σε φοβίζουν και καθε φορά που τα κάνεις επαληθεύεται οτι ο φόβος σου δεν ήταν τίποτα αλλο παρά μια διαστρεβλωμένη σκέψη. Μόνο κατ αυτόν τον τρόπο νικιέται η κάθε λογής φοβία, όπως η αγοραφοβία. Δηλαδή η υπέρβαση του εαυτού για να εκτεθείς σ αυτα που σε φοβίζουν μέχρι να εξοικειωθείς μ αυτό που σε φόβιζε. Υπέρβαση είναι όταν κάνω κάτι ενώ ο εαυτός μου, ο κακός εαυτός δλδ η διαστρεβλωμένη σκέψη, με αποτρέπει, μου βρίσκει δικαιολογίες για να μην το κάνω.

    Ο αγοραφοβικός έχει συνήθως θέμα με εργασίες που εκ φύσεως τους είναι μια συνεχής επαφή με κόσμο ή έκθεση μπρος σε κοινό. Είναι λες και σε σπρώχνουν μέσα στη θάλασσα χωρίς να ξέρεις κολύμπι, όπου εξ' ανάγκης, για να μην πνιγείς θα μάθεις με τον τρόπο που προείπα και μάλιστα στα γρήγορα!
    γιάννης

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    100
    Δεν μου ειναι δυσκολο να βρω δουλεια. Ολα αυτα που μου λες τα εχω καταλαβει, γιατι τα βιωνω. Αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι μεχρι να εξοικειωθω με τον χωρο της εργασιας, θα φανει οτι κατι εχω, στο προσωπο μου, στο τρεμουλο στα χερια μου, στα λαθη που ενδεχεται να κανω πανω στο αγχος κ.ο.κ. Δεν θελω να γινω ρεζιλι απο τις πρωτες κιολας μερες. Αυτη τη στιγμη εργαζομαι με τον πατερα μου αραια και που σε μερεμετια πανω στην τεχνη του.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Σκέψου τη μετάφραση, είτε ως ελεύθερος επαγγελματίας, είτε ως μεταφραστής βιβλίων, είτε ως υποτιτλιστής. Έχω κιεγώ τα ίδια θέματα και έχω καταλήξει σε αυτό το επάγγελμα, που μου αρέσει κιόλας. Το μόνο πρόβλημα είναι πως θέλει να είσαι καλός σε ξένες γλώσσες και να το σπουδάσεις για αρκετό καιρό (είτε σχολή είτε σεμινάρια).

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    2
    Και εγώ μια από τα ίδια είμαι, τώρα διορίζομαι μακριά από τον τόπο μου και έχω φρικαρει. Παρόλο που παίρνω και φαρμακο τα πράγματα είναι δύσκολα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    100
    Eagle guy - Εχω μεταφρασει μια ολοκληρη σεζον απο σειρα για ενα φιλαρακι και πληρωθηκα. Μετα κατι εγινε και εξαφανιστηκαν αυτοι και δεν με πληρωσαν κιολας, ενα μικρο υπολοιπο που με χρωστουσαν. Τους βρηκα τυχαι σε ενα φορουμ που αραζα. Τωρα μπηκα γουγλε να δω αν βρω παλι ως υποτιτλιστης (ερασιτεχνικα) σε καποια υπηρεσια βιντεο streaming και δεν βρηκα κατι. Ζητανε επαγγελματιες μονο. Αν εχεις να προτεινεις καποια υπηρεσια που ζηταει, καποιους που να ζητανε, θα ηταν ευχαριστο για αρχη. Μεταφραζα παλια για εμενα κατι ταινιες και ετσι εμαθα. Ξερω 3 γλωσσες αρκετα καλα και με βοηθανε πολυ στη μεταφραση. Δεν εχω σπουδασει ως μεταφραστης ουτε εχω κανει σεμιναρια ποτε. Ολη μερα περα δωθε στο σπιτι, μεσα στα νευρα, μαλωνω συνεχεια με το παραμικρο με τον πατερα μου και καταληγω με περισσοτερα νευρα. Στα χαμενα. Και, επισης, αν εχεις παει σε καποιον γιατρο για το προβλημα της αγοραφοβιας, προτεινε μου καποιον.\

    Mirka24 - Εγω χωρις φαρμακα, τα τελευταια 4 χρονια περναω κρισεις πανικου, βασικα περνουσα, και τωρα αγοραφοβια. Δηλαδη, με πιανει μια ανυσηχια, εντονο αγχος με κοσμο και φασαρια. Η λυση ειναι να βρω εργασια και να δουλευω οσο περισσοτερο μπορω, ωστε να απασχολουμαι με κατι και να αποφευγω να κλεινομαι σπιτι και να σκεφτομαι κτλ κτλ...
    Last edited by Leonardo; 18-11-2019 at 23:54.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    thessniki
    Posts
    39

    Γειασου

    Καλησπερα, ημουν καποτε στη θεση σουβκ βγηκα στην αγορα εργασιας στα 34 μου, ποσο εισαι;

  10. #10
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    thessniki
    Posts
    39
    Αυτη ακριβως ειναι η λυση , μπραβο Γιαννη, πολυ σωστα οσα λες, αν και οταν εισαι μεσα οταν το αγχος ειναι τεραστιο ειναι ποκυ δυσκολο, σχεδον αδυνατον, αλλα γινεται! Και καπως ετσι ξεπερνιεται κιολας.????

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    100
    Maraki007 - Ειμαι 26 ετων. Παλια δεν ημουν ετσι. Ολη μερα δουλευα, ασταματητα, πολλες ωρες και τωρα, εξαιτιας αυτου του προβληματος, δεν μπορω, βασικα, δεν ξερω που να ζητησω εργασια με το προβλημα που εχω. Δεν γινεται να παω να ζητησω εργασια και να δηλωσω αγοραφοβικος...καταλαβαινε� �ς...

  12. #12
    Quote Originally Posted by Maraki007 View Post
    Αυτη ακριβως ειναι η λυση , μπραβο Γιαννη, πολυ σωστα οσα λες, αν και οταν εισαι μεσα οταν το αγχος ειναι τεραστιο ειναι ποκυ δυσκολο, σχεδον αδυνατον, αλλα γινεται! Και καπως ετσι ξεπερνιεται κιολας.????
    Άμα θες πολύ μια δουλειά που όμως συνεπάγεται ενασχόληση με κόσμο, με λέγειν μπρος στο κοινό, κι έχεις αγοραφοβία (δλδ φοβάσαι να είσαι ανάμεσα σε κόσμο) τι θα κάνεις? Θα καταλήξεις να κάνεις μια δουλειά που δεν σου αρεσει ή θα μείνεις/μπεις στην ανεργία?
    Ξέρω ότι δεν ξεπερνιεται καθόλου εύκολα, αλλά το να έχεις στο νου το ότι η φοβία αυτη είναι απλά μια διαστρεβλωμένη σκέψη, όπως το περιέγραψα πιο πριν, βοηθάει τα μέγιστα να ξεπεράσεις το πρόβλημα.
    Οι αλλοι πως τα καταφέρνουν και δεν έχουν αυτο το άγχος? Απλά δεν είχαν τις τραυματικές εμπειρίες που είχες εσύ, δεν τους μπήκαν οι εμμονές για τον κόσμο και ο φόβος αποτυχίας. Αυτή είναι η διαφορά. Αλλά το ξανάπα, επιδιώκοντας να εκτίθεσαι σ αυτα που σε φοβίζουν εξοικειωνεσαι μαζί τους σταδιακά, κι αν δεν το ξεπεράσεις πλήρως, τουλάχιστον γίνεται αρκετα πιο υποφερτή κι εύκολη η ζωη σου.
    γιάννης

  13. #13
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    thessniki
    Posts
    39
    Ioannis2, πως στελνεις pm?

  14. #14
    από το προφίλ σου , κάτω περίπου στο μέσο αριστερά υπάρχει κουτάκι όπως την επιστολή και δίπλα γράφει Send Private Message.
    γιάννης

  15. #15
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    thessniki
    Posts
    39
    I tried, δε γινεται

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. εργασια
    By Macgyver in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 6
    Last Post: 04-02-2016, 21:35
  2. Εργασία!
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 31
    Last Post: 31-03-2015, 17:35
  3. Εργασια
    By Maria1987 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 15-09-2013, 23:04
  4. Εργασια.
    By Alucard in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 13-07-2013, 19:52
  5. εργασία
    By nikopoul in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 18-02-2013, 23:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •