asperger και εμμονες με αντικείμενα κόλλημα με θέματα μεμονωμένα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,448

    asperger και εμμονες με αντικείμενα κόλλημα με θέματα μεμονωμένα

    απο παιδι με θυμαμαι που ειχα κολλημα με διαφορα αντικειμενα και τμηματα απ παιχνιδια . η θετη μανα μου μου τα πεταγε οταν εβλεπε οτι ειχα εμμονη με πράγματα .εγω με αυτα ενιωθα ασφαλεια νοερα κι ημουν ευτυχισμενο παιδι . σε μια οικογενεια με θυμους ξεσπασματα νευρα κι φοβέρες α πανω μου χωρις να ξερω γιατι .εχω κολλημα με τιτλους τραγουδιων ιδικα παλιοτερα ηξερα τραγουδια ημερομηνίες ποιοι τα έλεγαν κι στιχους πολυ καλα . δε εχω απλα φωνη καλη μπορει να ασχολιομουν με συνθεση μουσικης αν τυχαινε ετσι ομως . εχω εμμονη με διαφορα σχεδια κι τα λατρευω κολλαω με αυτα συχνα .ειν μια διέξοδος για να ξεχνω λιγο κι να δραπετευω απ την μιζερη ζωη μου με την μανα μου που απαιτει μονιμος τη προσοχη και να ασχολεισαι μονο μαζι της .δε το κρύβω πως κατι που παιδι με σημάδεψε σα τμημα απ ενα παιχνιδι που χα αγαπησει βαθια το ξαναβρήκα σα αντικα που πουλιοταν στο ιντερνετ κι το πηρα κι το εχω αυτο . το ποσο καλο μου εχει κανει κι με εχει ηρεμησει δε λεγετε . για μενα τα αψυχα νεκρα αντικειμενα ειναι φιλοι μου τους μιλαω τα εχω κοντα μου θαρρω πως με αποδέχονται ακουω μουσικη παρεα μαζι τους κι νιωθω σα να αποκτουν ψυχη κι οτι μου κρατανε συντροφια ουτε με πληγωνουν ουτε με προσβάλλουν . ξαφνηκα καταλαβα οτι αυτο το πραγμα το αναζηταγα παντα σε αλλα πραματα που εβλεπα το ομοιαζα κι ελεγα να αυτο μιαζει με το ΜΗΝΙΜΑΛΒΙΝ ετσι το ελεγα .στα ονειρα μου εβλεπα οτι το ψαχνα κι το εβρισκα εβλεπα το ομορφο σχεδιο του παντου σε ενα σωρο αντικειμενα . μου ειχε στοιχίσει παρα πολυ οταν η μανα μου μου το ειχε εξαφανισει . καλα αυτη παντα οτι δε ηθελε να με βλεπει με κατι θυμωνε και το εξαφανιζε .ειχα κι εχω ακομα συνδεσει μελωδιες τραγουδια με αυτο κι καταστασεις οπως οτι με εκφραζει ενας τροπος διακοσμησης του σπιτιου που με κανει να ηρεμω κι το εχω αφιερωσει σε αυτο . οι ανθρωποι με απογοητευσαν απο οταν αρχισα να προσπαθω να τους πλησιάσω . τωρα καταλαβα οτι μονον οταν ημουν στο κοσμο μου κι νοερα ταξιδευα σε δικους μου κοσμους ημουν χαρουμενη.κι τωρα ξανα στο παρελθον γυρνω κι βρηκα την γαλήνη μου οσο μπορω γιατι ζω με μια μανα που δυσκολα ανθρωπος θα άντεχε ειν πολυ δυσκολος ανθρωπος .να ρωτήσω ??ταιριάζουν αυτα που λεω κι σε αλλους παρομοιες συνθηκες ετσι με εμμονες με πραγματα καταστασεις ??

    αυτο αγαπουσα κι αγαπω ακομα

    https://www.google.com/search?q=CARA...3izXwb3QK_iexM

    https://markosiannh.blogspot.com/
    Last edited by asperger39; 24-09-2022 at 20:52.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,448
    απ οτι βλέπω δε έχουμε αλλους που να τεριαζουν οι εμπειρίες μας σε ασπεργερ συνήθειες ...................

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Εγώ δεν κολλάω με αντικείμενα, αλλά έχουμε κάτι κοινό, κι εμένα μου αρέσει να ταξιδεύω σε δικούς μου κόσμους και ειδικά παλιότερα ήμουν κολλημένος με κάποια τραγούδια που όταν τα άκουγα ένιωθα ανάταση

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,448
    νόμισα οτι δε ταυτίζετε κανεις μαζι μου έστω κι λιγο μα να μια ψυχη που μιαζει με εμενα σε κατι ομορφο :):):):)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Να ξέρεις ότι αρκετοί στον κόσμο ονειροπολούν, και κυρίως οι εσωστρεφείς. Δεν χρειάζεται να έχεις άσπεργκερ για να είσαι αφηρημένος και στον κόσμο σου, αλλά ο αυτισμός αυξάνει τις πιθανότητες για κάτι τέτοιο. Νομίζω, όσο πιο κλειστός τόσο πιο ονειροπόλος!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,448
    σωστο κι αυτοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο οο

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    424
    Κι εγώ έχω περίπου τα ίδια. Επίσης, έχω μερικά προβλήματα στο λόγο, που μπόρεσα να τα ερμηνεύσω μόνο
    μετά τη συνειδητοποίηση. Ήταν η στιγμή του όπα, να γιατί. Δλδ, να γιατί με ηρεμούσε να χαιδεύω πράγματα με τις ώρες. Να γιατί υφάσματα ή φαγητά ή ό,τι είχε υφή που με ενοχλούσε με τρέλαινε από άγχος και ενόχληση. Ή γιατί μετά την συναναστροφή με πολύ κόσμο ήθελα τόσες μέρες να συνέλθω. Ή γιατί η misophonia.
    Να ξεχωρίζω συλλογές ανά χρώμα, υφή, σχήμα, προέλευση, κλπ. Να γιατί μίλαγα πάντα σαν να διδάσκω, χααχα
    Να γιατί χρησιμοποιώ αντωνυμίες όπως Εμείς αντί για Εγώ. Κι άλλα. Ξέρεις πως στη γλώσσα των Μαορί η λέξη αυτή σημαίνει
    Στο Δικό Της Χώρο και Χρόνο; Επίσης, τα τραγούδια πάνε στο ριπίτ, μπορώ να ακούσω το ίδιο 50 φορές συνεχόμενα. Μπορεί να διαβάσω το ίδιο πράγμα άλλες τόσες φορές. Μη σε στενοχωρεί. Και θα έλεγα και μην το πολυψάχνεις, γιατί καταντάμε να χα χαα μας βάζουμε κάτωμας εξετάζουμε και μας ερευνάμε. Νοτ ε γκουντ θινγκ.

    (έντιτ γιατί και ενώ ο παραλληλισμός με τα πειραματόζωα έχει βάση, δυστυχώς, με φρικάρει η χρήση των ζώων ως τέτοια). Περισσότερα σε άλλο νήμα γι αυτό.
    Last edited by WildHoney; 12-09-2023 at 18:44.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,448
    φιλαρακι μιαζουμε σε πολλα οι ανθρωποι δε μας δεχοντε μας απορρίπτουν σα να ειμαστε ουφο χαζοι κατωτερου θεου παιδια ?αρα ?? ευτυχως το ασπεργκερ μας εδωσε ενα δωρο μας εμαθε να βρίσκουμε γαλήνη σε αλα πράματα ποι οι νευροτυπικοι σιγουρα χλευάζουν.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    424
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    φιλαρακι μιαζουμε σε πολλα οι ανθρωποι δε μας δεχοντε μας απορρίπτουν σα να ειμαστε ουφο χαζοι κατωτερου θεου παιδια ?αρα ?? ευτυχως το ασπεργκερ μας εδωσε ενα δωρο μας εμαθε να βρίσκουμε γαλήνη σε αλα πράματα ποι οι νευροτυπικοι σιγουρα χλευάζουν.
    Με-Τίποτε-'Ομως. Σιγά μην κλάψω. Τους έχω χεσμένους γενικά αυτούς που θα το έκαναν, γιατί για να φερθούν έτσι, είναι καθίκια. Δεύτερον, δεν είμαι θύμα, και δεν είμαι η κάθε μου ιδιαιτερότητα. Είμαι ΚΑΙ αυτή. Και όχι αυτή. Και fuck them all. :D

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,448
    δε μιαζουμε ??οκ δεχτον φιλαρακι κι πολυ σωστα τα λες !!!!!!!
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    424
    Όχι, το με τίποτε πήγαινε σε αυτό που έγραψες για το πώς μας βλέπουν κάποιοι. Λέω να τους γράψουμε, τι λες κι εσύ; :D

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,448
    χεχεχεχεχε :):):):)
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Similar Threads

  1. Τον τσακωσα με ύποπτα αντικείμενα
    By Gia66 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 76
    Last Post: 28-05-2020, 21:31
  2. Που μπορούμε να χαρίσουμε ρούχα ή άλλα αντικείμενα;
    By Cherie in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 3
    Last Post: 23-12-2011, 00:18
  3. Μαχαίρια - Αιχμηρά αντικείμενα
    By Konstantinoss in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 13-01-2011, 15:55
  4. ΑΙΧΜΗΡΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 63
    Last Post: 19-09-2010, 20:58
  5. Ενα προβληματακι σε αιχμηρα αντικειμενα.
    By Fenzon in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 21-02-2009, 19:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •