ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΣΥΣΤΟΛΕΣ ΚΑΙ ΑΕΡΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 47
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412

    ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΣΥΣΤΟΛΕΣ ΚΑΙ ΑΕΡΙΑ

    Έχω μια απορία ρε παιδιά, γενικά πλέον δεν υποφέρω από πολλές εκτακτες… κάποιες μέρες ίσως δεν κάνω κ καθόλου.
    Βέβαια μέρες όπως σήμερα, που από το πρωί ένιωσα 2 ήπιες θα έλεγα και μάλιστα η μια προ ολίγου σχεδόν ανεπαίσθητη,έχω παρατηρήσει ότι σε
    1-2’ νιωθω αερα στο έντερο και αίσθημα κένωσης αερα.
    Λέτε οι δικές μου οι εκτακτες να είναι τελικά από στομάχι-έντερο;
    Είχα πάει στον καρδιολόγο τον Ιούνιο γε μάλλον βίωνα μεγάλο άγχος και αισθανόμουν ένα άσχημο αίσθημα, δυσφορία και σαν εσωτερικό τρέμουλο κοντά στην καρδιά.
    Ο καρδιολόγος με διαβεβαίωσε ότι δεν συντρέχει λόγος παθολογίας της καρδιάς αλλά όλοι αυτοί οι ξαφνικοί θάνατοι με επηρεάζουν παρά πολύ κ φοβάμαι λόγω ότι έχω κ ένα μικρό παιδάκι.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    Έχω ακριβώς το ίδιο χθες πήγα καρδιομογο για τριπλεξ όλα καλά μου είπε!!Επηρεάζομαι πολύ από αυτά που ακούγονται κι εγώ!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Quote Originally Posted by Marg27 View Post
    Έχω ακριβώς το ίδιο χθες πήγα καρδιομογο για τριπλεξ όλα καλά μου είπε!!Επηρεάζομαι πολύ από
    αυτά που ακούγονται κι εγώ!
    Σκέφτομαι να βάλω κ ένα χολτερ για να δω αυτό τρέμουλο ώρες ώρες στο μέρος της καρδιάς είναι σύσπαση του εντέρου-στομάχου ή της καρδιάς…
    Με αγχώνει λίγη η στιγμιαία κατά τ’αλλα δυσφορία αλλά σίγουρα έχω πολύ αερα σε έντερα κ στομάχι, το καταλαβαίνω…
    Μα είναι να μην επηρεαζόμαστε, λες κ το κάνουν επίτηδες.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    Επίτηδες το κάνουν,παλιά γιατί δεν τα λέγανε ξέρω περιπτώσεις προ κορονοιου και εμβολίου π έφυγαν ξαφνικά κι όμως τότε δεν μας φοβηζε τώρα ξεκίνησε το πανηγύρι...Τώρα με το π ακούω κάτι αυτό ήταν για τρεις μέρες είμαι ετοιμοθάνατη περιμένω τη σειρά μου,μας πάει πίσω όμως στη ζωή μας..εγώ προσωπικά δν μπορώ να κάνω τίποτα πλέον όπως παλιά χωρίς άγχος κ φόβο!Δεν ξέρω τι θα γίνει μ αυτή την κατάσταση.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Μην βλεπετε ειδησεις,μην ακουτε τιποτα.πιο πριν δεν υπηρχαν θανατοι?δεν γινοντουσαν πολυ ασχημα πραγματα?και βεβαια γινοντουσαν αλλα δεν μας τα λεγανε..τωρα τα λενε γιατι θελουν να ημαστε διαρκως φοβισμενοι..κλειστε τις κωλο τηλεορασεις..βαλτε μουσικουλα.πηγαιντε μια βολτουλα,μιληστε με καποιον/α φιλη..καντε πραγματα που σας χαλαρωνουν..ξερετε πως ημουν εγω οταν αρχισαν ολα αυτα?το μονο που ηθελα ηταν να πεθανω να γλυτωσω απο ολα..ΟΧΙ.δεν θα τους περασει.εκλεισα τηλεοραση κι αν την ανοιγα εβλεπα μονο τηλεπαιχνιδια..ελληνικες κωμωδιες μονο οτι ηταν διασκεδαστικο για μενα..οταν αρχιζαν οι ειδησεις η τελεοραση off και τελος..εκλεισα και το fb γιατι καθε φορα που εμπαινα τσουυυπ πεταγοταν κι ενας θανατος..εμεινα μακρια απο αυτα και βελτιωθηκα σημαντικα.ολοι εχουμε τρομαξει με τους ξαφνικους θανατους και ειναι λογικοτατο..μπορουμε να κανουμε κατι για αυτο?μακαρι να υπηρχε κατι που θα μπορουσα να κανω και θα το εκανα..δυστυχως δεν υπαρχει κατι..το μονο που πιανει ειναι αυτο:ΚΛΕΙΣΤΕ ΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΚΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΣΧΗΜΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ..γινονται και καλα πραγματσ στον κοσμο..γιατι δεν τα λενε?μας λενε συνεχεια ποσους θανατους εχουμε την μερα.γιατι δεν μιλαει κανεις για το ποσα μωρακια ερχονται στον κοσμο καθε μερα?μας λενε για κηδεις..πεθανε αυτος,αυτη,ο ταδε..γιατι δεν λενε "παντρευτηκε αυτος,αυτη"..δεν τους συμφερει..μας θελουν στην τσιτα και με ψυχολογικα προβληματα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Μας έχουν γεμίσει άγχη… κ πιστεύω ο περισσότερος κόσμος πάει χαμένος από τα άγχη….
    Εμείς ειδικά που αισθανόμαστε πχ κ καμία έκτακτη ή κάνα σπασμό οισοφάγου λέμε πάει αυτό ήταν!
    Θέλω τη ζωή μου πίσω.
    Όσα είναι τα χρόνια μου να τα ζήσω τλχ ξέγνοιαστα,όχι να φοβάμαι μην πάω εκεί ή μην κάνω εκείνο γτ μπορεί να πάθω το ένα ή το άλλο.
    Κάθε τρεις και λίγο νομίζω ότι πάει να σταματήσει η καρδιά μου κ να κάνω έκτακτη,δεν αντέχεται

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Ετσι ακριβως κι εγω..χθες βγηκα για φαγητο και καθομουν σαν αγγουρι ακινητη γιατι φοβομουν οτι κατι θα παθω..δεν ξερω αν ισχυει αλλα ενας καρδιολογος μου ειχε πει καποτε οτι η δευτερη αιτια θανατου μετα τον καρκινο (φτου φτου μακρια απο ολους)ειναι το αγχος..ναι ναι.αυτο το καταραμενο το αγχος.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Ζηστε παιδια..το λεω και για μενα.μια ζωη την εχουμε.αν ειναι να ζουμε περιμενοντας οτι θα πεθανουμε το χασαμε το παιχνιδι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Quote Originally Posted by Niki View Post
    Ετσι ακριβως κι εγω..χθες βγηκα για φαγητο και καθομουν σαν αγγουρι ακινητη γιατι φοβομουν οτι κατι θα παθω..δεν ξερω αν ισχυει αλλα ενας καρδιολογος μου ειχε πει καποτε οτι η δευτερη αιτια θανατου μετα τον καρκινο (φτου φτου μακρια απο ολους)ειναι το αγχος..ναι ναι.αυτο το καταραμενο το αγχος.
    Εγώ φαντάσου περνάω κ Covid τώρα, στα τελειώματα είμαι βέβαια…
    Μωρέ από Τρίτη χολτερ! Δεν έχω βάλει ποτε

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Να βαλεις δεν ειναι κατι..εβαλα κι εγω πριν 4 μηνες..περαστικα και σιδερενια να εισαι.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    Κι εγώ έβαλα και το μόνο π βρήκε αναπνευστική αρρυθμία τ οποίο είναι από άγχος.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Όταν σταματήσετε να τροφοδοτείτε την αρρωστοφοβια που έχετε με εξετασεις, γιατρούς, κτλ τότε μόνο θα ηρεμήσετε. Όσο ασχολείστε και ψάχνεστε και και και, θα αποκλείετε το ένα και θα ψάχνεστε μετά για άλλο σύμπτωμα. Απόσπαση προσοχής και μη δίνετε σημασία. (Αφού εννοείται έχετε αποκλείσει το παθολογικό κομμάτι) Όσο ασχολείστε, και διαβάζετε άρθρα για το στρες, και πως θα διώξω το στρες και πως θα κάνω εκείνο και πως ηρεμήσω και και και του δίνετε τροφή χωρίς να το καταλαβαίνετε. Αδιαφορείστε και κάντε πραγματακια για τη πάρτη σας.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Επίσης, ψάξτε να βρείτε τι είναι αυτό που σας λείπει και νιώθετε έτσι. Γιατί κάτι σίγουρα υπάρχει από πίσω και το πυροδοτεί όλο αυτό. Κάπου υπάρχει κάποια θλίψη, κάποια στεναχωρια, κάτι ..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Παιδιά εμένα απλά υπάρχουν μέρες που είναι καλυτερα τα πραγματα αλλά δεν φευγουν ποτε. Τις φοβάμαι όσο τίποτα. Ειδικά αν νιώθω το στομάχι μου χάλια η έστω και λίγο χαλασμενο παει αυτό ήταν όλη μέρα θα έχω έκτακτες. εχω προβλημα με το άγχος και τα ψυχολογικά μου αλλά προσπαθω να το παλευω. Δεν θέλω να μη ζω άλλο. Γιατί πραγματικα εψω περασει πολυ χάλια λόγω όλου αυτου. Προσπαθώ να ξεγελασω το μυαλό μου όταν αισθάνομαι κάποιες έκτακτες λέω οκ οκ ηρεμία θα το σκεφτώ σε λίγο. Και έτσι ηρεμώ προσπαθω να μην μου γίνεται εμμονή. Αλλά είναι παντα εκεί. Και εγώ περασα κοβιντ και άσχημα και ειλικρινά ακόμα έχω πονους παντου και στη καρδια και πολλα που ίσως οφείλονται εκεί. Αλλά οι έκτακτες είναι το χειροτερο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Κι εγω εχω εκτακτες εδω και εναν μηνα περιπου..μια μερα με αφησαν και ξανα τα ιδια.ειναι ζορι αλλα προσπαθω να ξεχνιεμαι οσο μπορω.ουτε τα χαπια για τις εκτακτες με βοηθανε πια.τι να κανω?τα εχω δοκιμασει ολα.απλα υπομονη και να περιμενω καποια στιγμη να περασει.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές
    By Inked in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 58
    Last Post: 21-05-2023, 11:09
  2. έκτακτες συστολες
    By Krisi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 13-04-2022, 22:46
  3. Εκτακτες συστολές!!!
    By Elenas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 05-03-2019, 20:29
  4. Εκτακτες συστολες
    By Gass1995 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 26-02-2019, 21:44
  5. Έκτακτες συστολες
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-12-2018, 19:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •