Αγχος που χτυπάει στο πόδι;;;;;;;;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    34

    Αγχος που χτυπάει στο πόδι;;;;;;;;;;

    Καλησπέρα σε ολους. Παρακαλω πολυ μια βοήθεια. Παντα ημουν αγχώδης , παντα έψαχνα στο Ίντερνετ διαφορα κ τρελενομουν. Οτιδήποτε μου συνέβαινε το μυαλο μου πηγαινε στο χειρότερο. Βεβαια οταν δούλευα ημουν πολυ καλυτερα γαιτι δεν ειχα χρόνο να σκεφτώ πολλα πραγματα αλλα τωρα δυστυχως δεν εργάζομαι κ ειμαι σιγουρα επιρρεπής. Μπαινω στο ψητό. Τον τελευταίο καιρο εχω θέμα με μούδιασμα τα τα οποία αρχικά ηταν στο δεξί πόδι, δεξί χέρι κ πολλες φορες κ πρόσωπο. Ολα μαζι ή ξεχωριστά. Η αληθεια ειναι οτι φοβήθηκα πολυ κ πηγα νευρολόγο. Με εξέτασε κ πιστευω οτι κατάλαβε οτι ειμαι φοβιτσιαρα( κακο αυτο) κ μου ειπε οτι το πιθανότερο ειναι να ειναι απο αγχος ολο αυτο γαιτι δεν βλέπει κατι παθολογικό... Μου έδωσε Xanax κ ενα ακομη δεν το θυμάμαι κ μαγνήσιο. Παίρνω μονο μαγνήσιο. Το θέμα ειναι οτι τωρα το μούδιασμα έφυγε κ εχω σφίξιμο στην δεξιά γάμπα κ μυϊκούς σπασμούς κ θα σκασω.. Ειναι δυνατόν ν ειναι απο το αγχο;;;. Κ αν φαινεται οτι απλα ειναι φόβος κ δεν μου δίνει σημασία κ ειναι κατι χειρότερο;;; Μπαινω κ διαβάζω κ για als κ την συγκεκριμένη φάση δεν ειμαι καθολου μα καθολου καλα. Το οτι ειναι μονο το δεξί πόδι που εχει το θέμα δεν ειναι λιγο επίφοβο; Θελω την γνώμη σας!!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Γεια σου Aretou...καταρχην μονη σου λες πως οσο εργαζοσουν δεν ειχες χρονο να σκεφτεις πολλα πραγματα και ησουν μια χαρα. Αρα ενα κομματι σου ξερει τι γινεται και αυτη η σκεψη θεωρητικα αρκει για να καταλαβεις πως πραγματι ειναι το αγχος και ο φοβος σου που σου δημιουργουν ψυχοσωματικα συμπτωματα. Ειναι εκπληκτικο το τι δυναμη εχει το μυαλο μας, μπορει καλλιστα ο φοβος σου να σου προκαλει πραγματικα, "απτα" συμπτωματα. Ετσι ειναι τα ψυχοσωματικα. Ναι γινεται να ειναι στο ενα ποδι η ενοχληση, γινεται να ειναι και στο ενα χερι η στον ενα ωμο η οπου σου καρφωθει η ιδεα οτι εχεις προβλημα.
    Το οτι καθεσαι και ψαχνεις στο ιντερνετ τι εχεις ειναι ο, τι χειροτερο θα μπορουσες να κανεις γιατι διογκωνεις ετσι το πραγματικο σου προβλημα το οποιο και διεγνωσε ο γιατρος...μην το εκλαμβανεις ως απαξιωση του προβληματος σου επειδη ειδε οτι φοβασαι, να το εκλαβεις ως ευστοχη διαγνωση. Η δουλεια του ηταν να βρει τι σου προκαλει τα συμπτωματα σου και αυτο ακριβως εκανε, εντοπισε την αιτια...σκεψου αν οντως αυτη ειναι η αιτια τι ηθελες να σου πει; Αν υπηρχε αλλη αιτια απο αποψη φυσιολογιας θα την ειχε βρει. Δεν νομιζεις πως ενας γιατρος ξερει καλυτερα απο εσενα ποια ειναι τα συμπτωματα του als και ποια οχι; Αν ειναι ετσι ποιος τους χεζει τους γιατρους ας βρισκουμε ολοι στο γκουγκλ τι εχουμε και ας παραγγελνουμε φαρμακα ονλαιν λολ. Ρε συ κι εγω που εχω μπει σε διαδικασια να ψαξω συμπτωματα η εγκυο με εβγαζε η οτι εχω καρκινο το ιντερνετ χαχα δεν ηταν κανενα απο αυτα τα προβλημα μου ποτε.
    Επισης να σου πω το αλλο...η μητερα μου ειναι το ιδιο αγχωδης και φοβιτσιαρα και αυτοδιαγιγνωσκεται και δινει τρελα ρεσιταλ σε γιατρους καμια φορα (με συμπτωματα που οντως αισθανεται και με λιγη σαλτσα και χιλια δυο)...ε οσες φορες πηγα μαζι της σε γιατρο παρ'οτι ηταν φως φαναρι το αγχος και η υπερβολη της και δεν ειχα μουτρα να κοιταξω το γιατρο καταματα ΠΑΝΤΑ γινοντουσαν οι απαραιτητες εξετασεις για να αποκλειστει το οποιοδηποτε προβλημα βιολογικης φυσεως. Ε δεν υπηρχε περιπτωση να ειδε ο γιατρος σου σημαδι οτι ισως εχεις κατι σοβαροτερο και να μην σε παρεπεμψε για εξετασεις για να αποκλεισει το ενδεχομενο μονο και μονο επειδη ειδε οτι εισαι φοβιτσιαρα. Λες να μη το ξερει οτι και οι φοβιτσιαρηδες αρρωσταινουν;
    Κι εσυ δηλαδη για κατι κραμπες καθεσαι και φρικαρεις...
    Το καλυτερο που εχεις να κανεις για να βοηθησεις τον ευατο σου ειναι να μην ψαχνεις συμπτωματα στο ιντερνετ....μπορει να διαβασεις κατι και μετα θα αρχισεις να πειθεις τον εαυτο σου οτι το εχεις χωρις λογο. Μην αισθανεσαι οτι δεν σε ακουει κανεις επειδη φοβασαι...απλα θελω να σου πω οτι η ΑΥΘΥΠΟΒΟΛΗ ειναι πολυ πραγματικο πραγμα και αδικα βασανιζεις τον εαυτο σου...

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    34
    Καταρχήν σε ευχαριστω πολυ που μου απάντησες.. Ξερεις περνώ μια περίοδο που δεν μπορω να πω τι αισθάνομαι γιατι θεωρούμαι υπερβολική. Οποτε τα λογια αου μου έκαναν καλο. Η αληθεια ειναι οτι ολα αυτα που μου γράφεις τα εχω σκεφτεί ( ευτυχως ) αλλα για την ωρα( θελω να ελπιζω ) δεν μπορω να τα κανω πράξη. Αν κ σημερα λείποντας πολλες ωρες απο το σπίτι δεν με ενόχλησε το πόδι μου καθολου. Κ λογικα το μυαλο μου απλα ηταν αλλου κ οχι εκει. Δεν εχω παρει ποτε φαρμακευτική αγωγή , δεν ξερω γαιτι φοβάμαι, εχω κ ενα κοριτσακι κ θελω να ειναι γεμάτη ενέργεια. Λες να με βοηθούσε η βάλεριανα σαν κατι πιο ήπιο; Παντως σε ευχαριατω πολυ που μου απάντησες, αισθάνομαι πολυ πολυ καλυτερα!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Ειδες που οταν ειναι απασχολημενο το μυαλο σου δεν νιωθεις ενοχληση; Αυτο πρεπει να σε καθησυχαζει και να σου δινει θαρρος Ειναι πολυ καλο νεο και χαιρομαι που το διαβαζω.
    Οσο αφουγκραζεσαι το σωμα σου και ψαχνεσαι στο ιντερνετ και σκεφτεσαι τι του συμβαινει και φοβασαι τοσο θα βρισκεις κατι...ενω αν προσπαθησεις να θυμασαι οταν νιωθεις καποιο συμπτωμα οτι καμια φορα ειναι θεμα αυθυποβολης λογω αγχους, θα μπορεις να επιβαλλεις τη λογικη σου πανω στο φοβο και να κανεις πραγματα για να ξεχνιεσαι...
    Οσο για τα φαρμακα, σου εχει προτεινει γιατρος αγωγη για το αγχος και φοβασαι να τα παρεις; Ειπες κατι για ζαναξ ε; Κοιτα ισως μπορεις να το διαχειριστεις και ετσι...η αληθεια ειναι πως τα ζαναξ θα σε βοηθουσαν με το αγχος αλλα ειναι εθιστικα (ασχετα που δε προκαλουν κατι κακο)...η μητερα μου παιρνει εδω και χρονια απλα εχει μειωσει τη δοση της και παιρνει μια πολυ μικρη πλεον. Δεν νομιζω πως θα σε επηρεαζε σε επιπεδα ενεργειας για να εισαι εκει για το κοριτσακι σου, μπορει και να βοηθουσε να εισαι πιο ηρεμη και να ανταποκρινεσαι με λιγοτερο αγχος στα οποια καθηκοντα σου...δεν ξερω κι ολας ομως, γιατι δε ζητας μια δευτερη γνωμη ειδικου για το ζαναξ και το αν ειναι διαχειρισιμο αλλιως η οχι;
    Για τη βαλεριανα δεν χανεις κατι να δοκιμασεις, ειναι φυτικο ηρεμιστικο που προσωπικα επαιρνα καμια φορα και οταν ημουν παιδι. Δοκιμασε βαλεριανα λοιπον, να επιβαλλεσαι με τη λογικη σου στους φοβους σου και να ξεχνιεσαι, να μη ψαχουλευεις μονη σου στο ιντερνετ για συμπτωματα και ζητα και δευτερη γνωμη για το ζαναξ αν θες, εκφραζοντας ολες σου τις ανησυχιες ομως για τη δραση του. Ζητα να σε ενημερωσει αναλυτικα ο γιατρος για το φαρμακο, ισως ξυνισει λιγο αλλα θα σου πει οτι χρειαζεται να ξερεις

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    117
    Ξεθαβω αυτό το ποστ γιατί έχω το ίδιο θέμα με αριστερό χέρι και.ποδι έχω κι ένα μήνα κι έχω φρικαρει.. Πήγα σε νευρολογο κι έκανα και μαγνητική αυχένα κι εγκεφάλου και δεν φάνηκε τίποτα. Πήγα και σε έναν οστεοπαθητικο που μου είπε ότι έχω ένταση κλπ Το θέμα είναι ότι αυτή η αίσθηση του σφιξιματος στο πόδι και της μυϊκής ατονιας στο χέρι και στο πόδι συνεχίζεται. Δεν τολμώ να πολύ γκουγκλαρω γιατί θα μου σαλέψει μ αυτά που διαβάζω. Εσύ συνήλθες τελικά?

    Εστάλη από SM-G965F στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by dchristof View Post
    Ξεθαβω αυτό το ποστ γιατί έχω το ίδιο θέμα με αριστερό χέρι και.ποδι έχω κι ένα μήνα κι έχω φρικαρει.. Πήγα σε νευρολογο κι έκανα και μαγνητική αυχένα κι εγκεφάλου και δεν φάνηκε τίποτα. Πήγα και σε έναν οστεοπαθητικο που μου είπε ότι έχω ένταση κλπ Το θέμα είναι ότι αυτή η αίσθηση του σφιξιματος στο πόδι και της μυϊκής ατονιας στο χέρι και στο πόδι συνεχίζεται. Δεν τολμώ να πολύ γκουγκλαρω γιατί θα μου σαλέψει μ αυτά που διαβάζω. Εσύ συνήλθες τελικά?

    Εστάλη από SM-G965F στο E-Psychology.gr Mobile App
    καλησπερα φιλε...αγχωνεσε ? πασχεις απο καποια αγχωδη διαταραχή? το σφιξιμο το νιωθεις ολη ημερα? μυικη ατονια εχεις οντως?(στο λεω αυτο γιατι εγω λογο αγχους ειχα μυικη ατονια αλλα οταν πηγαινα γυμναστηριο εβαζα 100 κιλα στην μπαρα και δεν ενιωθα τιποτα και ητανε καθαρα ψυχολογικο το θεμα)δηλαδη αμα πχ πας να κανεις γυμναστικη η να σηκωσεις κατι αρκετα βαρη η να γραψεις νιωθεις οτι δεν πιανει καλα το χερι σου η παραλυει? κανε και εξετασεις αιματος να δεις αν σου λειπουν βιταμίνες η σιδηρο κλπ...απο την στιγμη που σε εχει εξεταση νευρολογος και εχεις υποβληθεί σε τετοιες εξετασεις δεν υπαρχει λογος να αγχωνεσε...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    117
    Αγχώνομαι πολύ κι έχω και αρρωστοφοβια. Δεν μπορώ να πω ότι δεν πιάνει το χέρι μου η ότι παραλύει το πόδι μου κλπ και όσο για το αν εχω δύναμη δεν έχω γιατί είμαι η κλασική βιοχλαπατσα μάνα με 3 παιδιά που κάνω καθιστική δουλειά. Δεν το χωράει το μυαλό μου ότι μπορεί να είναι από άγχος αλλα εύχομαι να είναι. Επειδή κατά καιρούς βγάζω διαφορα κάνω συχνά εξετάσεις και πέρα από χαμηλό αιματοκρίτη δεν είχα κάτι άλλο στις τελευταίες εξετάσεις μου..

    Εστάλη από SM-G965F στο E-Psychology.gr Mobile App

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    117
    Μυϊκή ατονία νοιώθω ότι έχω αλλα αν χρειαστεί να σηκώσω βάρος σηκώνω κανονικά. Άσε που κουβαλάω συνέχεια τον μικρό μου που είναι 2,5 χρονων και 14 κιλά..

    Εστάλη από SM-G965F στο E-Psychology.gr Mobile App

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    εμενα κουραση και ψυχολογικο μου ακούγετε αυτο...πιστεψε με εχω παθει οτι πιο απιθανο ψυχοσωματικο και ναι οντως και εγω ελεγα δεν μπορει ολα αυτα να ειναι αγχος και οντως ειναι...η ψυχολογια η κακη πολλες φορες γινετε χειροτερη και απο πραγματικη ασθενεια για το σωμα...ειμαι φουλ αρρωστοφοβικος σε σημειο να μουδιαζει λιγο το δαχτυλο μου το βραδυ και να πεταγομαι πανω και να νιωθω οτι θα πεθανω και να τρελενομαι και να κανει το μυαλο μου σκεψεις του τυπου θα μεινω παράλυτος ειναι καρκινος κλπ....το μαγνησιο βοηθαει πολυ αλλα απο τι ξερω και απο τι βλεπω σε εμενα θελει καποιους μηνες για να δεις διαφορα απο το μαγνησιο...τουαλχιστον 1 με 2...μην αγχωνεσε απο την στιγμη που εχεις κανει μαγνητικη εγκεφαλου και αυχενα δεν υπαρχει λογος να πανικοβαλεσε...εγω πριν 2 χρονια που αρχισε αυτο το μαρτυριο με τα ψυχοσωματικα ενιωθα ολη την αριστερη μερια αδυναμη σαν μυικη αδυναμια και κατι σαν ατονια και κουραση τελικα ολα ητανε απο το αγχος και την κουραση στο γυμναστηριο ολα αυτα τα εχω ακομα πανε και ερχονται....ποσο καιρο το νιωθεις αυτο ετσι ξαφνικα αρχισε?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    117
    Έχω κάνα μήνα.. Ξαφνικά θα έλεγα. Αλλά έχω μονίμως κάποιο ψυχοσωματικο.. Μια με την καρδιά μου οι έκτακτες τρέχω σε όλους τους γιατρούς. Άλλες φορές δύσπνοιες και ταχυκαρδίες κλπ. Τα έχεις ακόμα λες? Καθόλου παρήγορο.. Αλλά αυτό που με απασχολεί είναι να μην είναι κάτι σοβαρό κι ας το παντρεύτηκα..

    Εστάλη από SM-G965F στο E-Psychology.gr Mobile App

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by dchristof View Post
    Έχω κάνα μήνα.. Ξαφνικά θα έλεγα. Αλλά έχω μονίμως κάποιο ψυχοσωματικο.. Μια με την καρδιά μου οι έκτακτες τρέχω σε όλους τους γιατρούς. Άλλες φορές δύσπνοιες και ταχυκαρδίες κλπ. Τα έχεις ακόμα λες? Καθόλου παρήγορο.. Αλλά αυτό που με απασχολεί είναι να μην είναι κάτι σοβαρό κι ας το παντρεύτηκα..

    Εστάλη από SM-G965F στο E-Psychology.gr Mobile App
    αν τα εχω λεει? δεν φανταζεσε...οι μυικοι μου σπασμοι εμενα εχουν αποκτησει μονιμο χαρακτηρα εδω και2 χρονια...αντε να με αφήσουνε για λιγες μερες.....και εγω εχω παρα πολλα ψυχοσωματικα...το χειροτερο μου ειναι η ασταθεια...αλλα εχω και πολλες φορες ταχυπαλμίες ατονιες κοπωση δεν εχω ορεξη στεναχωριεμε πολλες φορες χωρις να υπαρχει προφανη αιτια...νιωθω οτι δεν με ευχαριστει τιποτα κατι σαν καταθλιψη....απο την στιγμη που εχεις κανει ολες τις εξετασεις θα σου ελεγανα το βγαλεις απο το μυαλο σου να δεις το παιδακι σου και ολα θα φυγουν με τον καιρο...σοβαρο σιγουρα δεν ειναι ρωτα και εμενα που ειχα ατονιες και τετοια σε σημειο να μην εχω κουραγιο να παω τουαλετα η να νιωθω υπερβολικη εξαντληση και μια ζωη οι εξετασεις καθαρες...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    117
    grgagno πως είσαι σήμερα? Εγώ τελικά πήρα αγωγή (cipralex) και συνήλθα και μόλις τη σταμάτησα 2 μήνες μετά με πιάσανε πάλι τα ψυχοσωματικά και χειρότερα απο πριν..

  13. #13
    dchristof Εχω κι εγω τις ίδιες ενοχλήσεις στην αριστερη πλευρά του σώματός μου τα τελευταία χρόνια,χέρι πόδι , κεφάλι,ότι με πιάνει είναι πάντα αριστερα, εχω κάνει κι εγω μαγνητικες επισκεψεις σε νευρολόγους, ολοι μου λένε οτι ειναι ψυχοσωματικα...δεν εχω πάρει ομως αντικαταθλιπτικα ποτέ ...διαβάζω εδώ στο φόρουμ δυστυχως παρα πολλους που έχουν πάρει και μετα τη διακοπή ειναι καλα για καποιο διάστημα μπορει και χρόνια, αλλά μετα ξανάρχονται όλα και σε πιο βαριά μορφή...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    117
    Ναι δυστυχώς έτσι είναι. Εμένα η ψυχίατρος μου είπε να τα ξανά πάρω αλλα δε θέλω. Εμένα φέτος ξεκίνησαν όλα αριστερά πάλι πριν 3 μήνες αλλα τελικά κατέληξα να εχω διάφορες ενοχλησεις και δεξιά. Τώρα έχω πόσο καιρό που απέκτησα ελαφρυ τρέμουλο χεριών. Πήγα σε ενδοκρινολόγο να δω το θυρεοειδή και τρέχω μ αυτά τώρα..

  15. #15
    ntinti
    Guest
    Παντού χτυπάει χέρι πόδι τα πάντα ,αν κανείς εξετάσεις και είναι καλά τότε πρέπει να δουλέψεις αλλιώς .....

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. πόνος στη μέση και αισθημα παλμών στο πόδι....άγχος; ή;
    By Fleur in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 01-07-2015, 16:41
  2. ΑΓΧΟΣ πανω στο αγχος
    By sogoku in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 11-06-2015, 12:39
  3. ο πατερας αρχισε παλι να με χτυπαει
    By markela in forum Κακοποίηση
    Replies: 72
    Last Post: 12-07-2012, 17:12
  4. ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ ΣΤΟ ΠΟΔΙ
    By lilium in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 18-03-2011, 23:38
  5. ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ
    By SILIA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 19-02-2009, 23:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •