Ανορεξία-Κατάθλιψη και πάει λέγοντας...:(
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    46

    Ανορεξία-Κατάθλιψη και πάει λέγοντας...:(

    Χρόνια Πολλά σε όλους/ες

    Εκμεταλλεύομαι την ύπαρξη αυτού του forum για να καταθέσω την προσωπική μου τραγωδια και να ζητήσω τη βοήθεια συμπασχόντων και ειδικών, για να βγω απ\'το λαβύρινθο...όχι τόσο για μένα όσο για το 6χρονο αγγελούδι μου..:(

    Πάσχω από κατάθλιψη από το 2002.
    Από το 2004 εμφάνισα και νευρική ανορεξία, ενώ τους τελευταίους μήνες η ανορεξία συνοδεύεται ΚΑΙ από παράλληλα βουλιμικά επεισόδια (προκλήσεις εμετού+λήψη καθαρτικών+σκληρή γυμναστική καθημερινά & ανελλιπώς).

    Καθημερινός μου εφιάλτης η τροφή και ο φόβος των θερμίδων.
    Τρέφομαι με 1 γιαούρτι 1%+2 παξιμάδια+3-4 φρούτα καθημερινά (φαγητό ΔΕΝ τρώω 2 χρόνια τώρα, ούτε κάθομαι σε τραπέζι).

    Υποφέρω εδώ και μήνες από αϋπνίες που μ\'έχουν εξαντλήσει (στην αρχή τους, ήμουν γεμάτη ενεργητικότητα, παραδόξως!) και έχουν εντείνει τη νευρικότητά μου. Κοιμάμαι κατά μέσο όρο 1-2,5 ώρες κάθε βράδυ, είτε μεταξύ 23.00-01.00\'\' είτε μετά τις 04.00\' τα χαράματα).

    Λόγω των πολλών ωρών ξαγρύπνιας, καταναλώνω 8-11 στιγμιαίους καφέδες ανελλιπώς κάθε μέρα (είμαι εθισμένη πλέον στην καφεϊνη & τη νικοτίνη για τα καλά...).

    Από το φθινόπωρο, εμφανίσθηκε κι άλλο πρόβλημα: η νυχτερινή ενούρηση. Είμαι μόλις 40 ετών και φοράω πάνα ακράτειας κάθε βράδυ (ντρέπομαι πολύ γι\'αυτό...), γιατί δεν μπορώ να ελέγξω τι μου συμβαίνει τη νύχτα, στις ελαχιστότατες ώρες που κλείνουν τα μάτια μου... Αρκετές φορές, αλλάζω και 2 πάνες σε μια νύχτα..

    Ευτυχώς που δεν έχω σύντροφο (είμαι σε διάσταση 4 μήνες τώρα και ζω με την κόρη μου), γιατί θα έπρεπε να με καταπιεί η γη απ\'τη ντροπή, αν κάποιος μοιραζόταν το ίδιο κρεβάτι με μένα:((

    Τέλος, παρατηρώ να βγαίνουν κάποια περίεργα \"βουζούνια\" (σαν κόκκινες φουσκάλες) στο σώμα μου, τα οποία πρήζονται και τσούζουν (υποθέτω ότι είναι αποτέλεσμα της έλλειψης θρεπτικών συστατικών του οργανισμού, λόγω της διατροφικής διαταραχής).

    Για την κατάθλιψη, βλέπω (όχι συχνά) ψυχίατρο & ακολουθώ φαρμακευτική αγωγή με EFEXOR. Μέχρι πριν 5 μήνες έπαιρνα 300mg/ημέρα, αλλά επειδή ένιωσα καλύτερα, μείωσα σταδιακά τη δοσολογία ΑΥΤΟΒΟΥΛΑ, μέχρι που έπαψα να τα παίρνω εντελώς για λίγο καιρό. Πιθανώς, υποτροπίασα κάπου εκεί, χρονικά...
    Τότε περίπου εμφανίσθηκε και η νυχτερινή ενούρηση..

    Δεν ξέρω πού θα με βγάλει ο τρόπος που ζω.

    Νιώθω ότι, μετά το χωρισμό μου, πολέμησα γενναία την κατάθλιψη (δε νιώθω απελπισμένη πλέον, έχω αποθέματα δύναμης), αλλά τη διατροφική διαταραχή, την αϋπνία και τη νυχτερινή ενούρηση ΔΕΝ μπορώ να τα πολεμήσω και με τρομάζει λίγο αυτό. Πού πάω???????

    Συγνώμη για το μακροσκελές της αφήγησης. Βοηθήστε με!!

  2. #2
    Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    63
    Eλσα ειλικρινά στεναχωρήθηκα από αυτά που έγραψες,μακάρι να ήξερα και να μπορούσα να σε βοηθήσω κάπως,αλήθεια ο ψυχίατρος σου δεν ξέρει πως να αποτρέψει όλα αυτά που ανέφερες?ειδικά για την ανορεξία πιστεύω πως βασίζεται στην ψυχολογία σου!αχ ειλικρινα μακάρι να τα ξεπεράσεις όλα αυτά!σου το εύχομαι

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    Ελσα μου,

    και εγω πολυ στεναχωρήθηκα με όλα αυτά που περνάς. Από που προήλθε αυτός ο πανικός για τις θερμίδες? Είσαι υπχρεωμένη λόγω επαγγελματος να είσαι αδύνατη? ο συντροφός σου μηπως σε πίεζε για τα κιλά σου? Αυτός ο φόβος σου , φαίνεται να ανέτρεψε όλη την ισορροπία του οργανισμού σου.

    Πρέπει να σκεφτείς σοβαρά μια ολοκληρωμένη αντιμετώπιση της κατάστασής σου : να επισκεφτείς παθολόγο να κάνεις τσεκ απ, να ελέγξεις τις ορμόνες σου, τη πίεση, τα πάντα. Βρίσκεσαι και σε ηλικία κλιμακτηρίου , μην το ξεχνάς . Με τα αποτελέσματα και τη γνωμάτευση του παθολόγου σου να επισκεφτείς ψυχολόγο . Παράλληλα μπορεις να κάνεις ένα σωρό πράγματα : διαλογισμό, Mind control, μουσικοθεραπεία, ρέικι.

    Ζητα να ενημερωθείς απο το Κέντρο Ομοποιπαθητικής για τις δυνατότητες θεραπείας που υπάρχουν με αυτή την ιατρική. Για άμεση ανακούφιση μπορείς να δοκιμάσεις και ανθοϊάματα Μπαχ (ειναι εξαιρετικά και ακίνδυνα και λειτουργούν μαζί με τα φάρμακα που θα σου χορηγηθούν).

    Πρέπει άμεσα να ανακουφιστείς απο την αυπνία για να μπορέσει ο οργανισμός να συνέλθει κάπως, αλλά Ελσα μου με τόσους καφέδες και ελέφαντας να ήσουν αυπνίες θα είχες.

    Σήμερα, παραμονή πρωτοχρονιάς , πάρε μολύβι και χαρτί και γράψε . Γράψε πως ονειρεύεσαι τη ζωη σου, πάρε αποφάσεις, δοκίμασε λύσεις. Η νέα χρονιά έχει να σου φέρει πολλά γεγονότα, στο χέρι σου ειναι να είναι ευχάριστα, να είναι αυτά που εσύ αποφάσισες. Πάρε τη ζωή στα χέρια σου και αναζήτησε στήριξη στους ειδικούς.

    Εμείς εδω , συνταξιδιώτες σου σε αυτή την διαδρομή, μόνο την αγαπη μας μπορούμε να σου προσφέρουμε, την βεβαίωσή μας ότι \"ξέρουμε τι περνάς\" , και θα είμαστε -όσο εσύ θέλεις- μαζί σου. Οι ειδικοί / γιατροί / θεραπευτές / ψυχολόγοι μπορούν να σου προσφέρουν την θεραπεία που χρειάζεσαι.

    Κάνε το σαν πρωτοχρονιάτικο δώρο στον εαυτό σου: Να ζητήσεις ιατρική υποστήριξη.

    Καλη επιτυχία!

    Μακάρι η νέα χρονιά να είναι για όλους μας χρονιά ευτυχίας!

  4. #4
    Member
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    46

    Νάστε όλοι καλά!

    Σε όλους εσάς και στον καθένα ξεχωριστά, σε σας που διαθέσατε έστω και λίγα λεπτά του χρόνου σας για να διαβάσετε το πρόβλημά μου και να καταθέσετε βοήθεια με τα παρήγορα λόγια σας, ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

    Να έχετε μια καινούργια χρονιά γεμάτη υγεία, ψυχική γαλήνη κι ένα ατέλειωτο, ζωογόνο χαμόγελο στα χείλη σας.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Elsa μου δυστυχως δεν μπορω να σου πω κατι που θα βοηθησει στην κατασταση,ομως θελω να σου πω πως θα ειμαστε διπλα σου!Μην το βαζεις κατω,ζητα ιατρικη υποστηριξη και ευχομαι τα πραγματα να πανε καλυτερα!!φιλακια!;)

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    1

    katallhlh yposthriksh

    Elsa_
    Gia na paroyme ta pragmata apo thn arxh. Anafereis oti pasxeis apo kata8lipsh apo to 2002, h opoia (kata pasa pithanothta) exei odhghsei kai sth neyrikh oreksia kathws kai sta voulimika epeisodia. O fovos tvn 8ermidwn, oi aypnies, to ais8hma oti eisai tyxerh poy den exeis syntrofo (wste na mh gineis rezili) einai anamenomena ths katastashs sthn opoia exeis perielthei. Ta Efexor apoteloyn apo toys pleon apotelesmatikoys tropoys antimetwpishs kata8lipshs stis meres mas kai h dosh h opoia epairnes anamfisvhthta aparaithth gia thn epanadomhsh ths diatheshs soy. Tha prepei omws na gnwriseis oti h xrhsh antikata8liptikwn einai apotelesmatikh mono otan syndyazetai me psyxotherapeia (anexarthta apo to poso isxyrh einai h dosh tous). H apotomh diakoph ths doshs mporei na prokalesei mexri kai parais8hseis alla akoma kai h stadiakh diakoph egkymonei kindynoys sxetika me to apotelesma. Se kapoies periptwseis meta th therapeia me antikata8liptika, o giatros mporei na systhsei kai statheropoihtes diatheshs sto atomo. Ayto deixnei to poso shmantino einai na vreis kapoion therapeyth poy tha kanei mazi soy \"SYMBOLAIO\" gia th therapeia soy.
    Anafereis oti vlepeis psyxiatro alla oxi syxna. To kalytero poy mporeis na kaneis einai na vreis ton KATALLHLO therapeyth (psyxologo h psyxiatro), na akolou8hseis thn agwgh sou poy tha soy dwsei opws prepei kai panw ap\'ola na kaneis psyxotherapeia. Epeidh eisai arketa nea kai exeis ena poly mikro paidi exeis ypoxrewsh prwta ston eyato soy kai meta sto paidi soy, na eisai o anthrwpos kai h mhtera poy prepei na vrisketai dipla toy.
    Se symboyleyw thn epomenh fora poy tha skeftheis na metrhseis tis thermides toy \"faghtoy\" soy,EKEINH TH STIGMH, na shkwseis to akoystiko kai na pareis thlefwno gia na zhthseis boh8eia. Polloi anthrwpoi exoyn vrethei sth thesh soy ki exoyn fygei apo aythn.
    O tropos poy zeis, opws esy anafereis, einai to apotelesma ths metabolhs ths diatheshs kai ayto mporei na allaksei.
    Soy eyxomai na pareis thn apofash poy prepei.
    Filika.
    Sophia.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •