Εμπειρίες για κολονοσκοπηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    22

    Εμπειρίες για κολονοσκοπηση

    Καλησπέρα παιδιά. Για πείτε εμπειρίες από την κολονοσκοπηση.

    Ο γαστρεντερολογος μετά τα απανωτά ραντεβού μου αποφάσισε να μου την κάνει μήπως και ηρεμήσω. Θα γίνει με μέθη.

    Φοβάμαι κυρίως την μέθη (γενικά ως διαδικασία, βελόνες, αισθήσεις κλπ). Κατά τα άλλα η προετοιμασία δεν με ανησυχεί αν και ξέρω ότι θα με ταλαιπωρήσει. Μπροστά στο άγχος όμως που έχω περάσει το τελευταίο διάστημα, δεν με νοιάζει να ταλαιπωρηθω λίγο παραπάνω.

    Βασικά ρωτάω να μου πει γνώμη οποίος έκανε τελικά, είχε άγχος, αλλά ως διαδικασια κύλησε ομαλά για εκείνον

    Σας ευχαριστώ

    (Μερικές πληροφορίες: τον γιατρό τον ξέρω χρόνια, είναι μεγάλης ηλικίας με εμπειρία, έχουν κάνει δικοί μου άνθρωποι μαζί του και δεν κατάλαβαν τίποτα, η εξέταση γίνεται σε νοσοκομείο με μέθη από αναισθησιολογο. Από άποψη γενικότερης ασφαλείας, δηλαδή, είμαι καλυμμένη και έτσι νιώθω. Το άγχος μου αφορά κυρίως το πώς εγώ αντιλαμβάνομαι τα πράγματα άρα και αυτήν την διαδικασία)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    δεν ξερω, τι να πω,
    ομως υπολογιζω οτι για τις γυναικες ειναι μια πιο ευχαριστη εμπειρια

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Την έκανα χωρίς μέθη γιατί φοβόμουν τη μεθη. Πονουσα φρικτά, έκλαιγα, έκανα εμετό κατά τη διάρκεια, ούρλιαζα και ο γιατρός είπε ότι δεν θα μου ξανακανει διαδικασία χωρίς μέθη. Βεβαια πέρυσι έκανα πάλι γαστροσκοπηση χωρίς μέθη και είπε το ίδιο, αλλά γενικά καμία σχέση, η γαστροσκοπηση χωρις μεθη μπροστα στην κολονοσκοπηση, η γαστροσκοπηση χωρίς μέθη μοιάζει με βόλτα στο παρκο.

    Η προετοιμασία ήταν οκέι. Το καθαρτικο παρόλο που άργησα να το πάρω λειτούργησε, αν και είχε απαίσια γεύση. Έφαγα ζελέ κατά τη διάρκεια της ημέρας και λευκά υγρά τύπου υγρά σουπας. Το έντερο μου είχε καθαρίσει στην εντελεια πάντως από ότι μου είπε ο γιατρός.

    Μετά από μια μέρα όμως εμφάνισα μια αλλεργική αντίδραση, ξύπνησα με φοβερή φαγούρα στη μέση της νύχτας και πομφους σε όλο μου το σωμα. Για μια εβδομάδα είχα χαμηλό πυρετο και είχε φουσκώσει ένας λεμφαδενας στο λαιμό μου. Είχα πάει και στο νοσοκομείο και σε εξωτερικό γιατρο, ακομα δεν έμαθα τι το προκάλεσε. Μου ειχαν δώσει κορτιζόνη και αντιισταμινικα. Μου είπαν πως ίσως ηταν καθυστερημένη αλλεργική αντίδραση στο καθαρτικο. Δεν ξερω μήπως βάζουν τίποτα υγρά μέσα όταν κάνουν την εξέταση και ήταν αυτή η αιτία, πάντως δεν έμαθα ποτέ στα σίγουρα.

    Υποθέτω πως με τη μέθη θα είναι σχετικά ανώδυνη και εύκολη διαδικασία. Δεν κρατάει πολύ πάντως.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Η μέθη δεν γίνεται με αναισθησιολογο, ο αναισθησιολογος είναι παρόν μόνο όταν γίνετε ολική νάρκωση, και παρακολουθεί τον ασθενή να μην ξυπνήσει

    Η μέθη είναι ένα είδος ζαλης και χαλάρωσης ώστε να μην αντιδράς τόσο έντονα, η διαδικασία και της γαστροσκοπησης και της κολονοσκοπησης, μου ήταν βαναυσες. Στην γαστροσκοπηση σχεδόν μου την έκανε εκπαιδεύομενος, ο γιατρός ήταν πάρα δίπλα να μην με ακούει που έκανα εμετό. Στην κολονοσκοπηση πονάει μόνο το τμήμα εισαγωγής, όταν βγήκα άρχισα να έχω συσπάσεις στο έντερο και ήμουν επί 10 λεπτά στην τουαλέτα με διάρροιες, σαν να συνεχιζόταν η διαδικασία με τα καθαρτικα.

    Εύχομαι να μην ξανά χρειαστεί να κάνω

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    22
    Σε ευχαριστώ πολύ Σκίουρε. Η αλήθεια είναι ότι και εγώ φοβάμαι κάπως την μέθη αλλά δεν ρωτήθηκα κιόλας, θεωρείται δεδομένο από ότι κατάλαβα. Να σου πω την αλήθεια, ίσως να πρέπει κάποια πράγματα να μην τα πολυεπεξαργαζομαστε μιας και δεν έχουμε την γνώση άρα η οποία επιλογή μας θα είναι κάτω από το βάρος του άγχους για κάτι που νομίζουμε ότι το ξέρουμε και άρα να το κρίνουμε. Μάλλον κάποιες φορές πρέπει απλώς να κάνουμε ο,τι λένε και ο,τι πρωτόκολο ακολουθούν. Όσον αφορά την μετέπειτα ενόχληση, ελπίζω να μην μου τύχει αλλά φαντάζομαι ότι αν έχω ένα καλό αποτέλεσμα αυτό θα με απασχολεί λίγο. Ελπίζω και εσύ να ειχες ένα καλό αποτέλεσμα. Αν δεν σε ενοχλεί θα με ενδιέφερε να μου πεις γιατί έκανες κολονοσκοπηση

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by inmymind View Post
    1ον γιατί να ναι πιο ευχάριστη εμπειρία;
    2ον πώς είσαι σίγουρος ότι είμαι γυναίκα ;
    Είπε να πει την αηδία του κι αυτός..

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    δεν ξερω, τι να πω,
    ομως υπολογιζω οτι για τις γυναικες ειναι μια πιο ευχαριστη εμπειρια
    1ον γιατί να ναι πιο ευχάριστη εμπειρία;
    2ον γιατί είσαι σίγουρος πως είμαι ;

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    Η μέθη δεν γίνεται με αναισθησιολογο, ο αναισθησιολογος είναι παρόν μόνο όταν γίνετε ολική νάρκωση, και παρακολουθεί τον ασθενή να μην ξυπνήσει

    Η μέθη είναι ένα είδος ζαλης και χαλάρωσης ώστε να μην αντιδράς τόσο έντονα, η διαδικασία και της γαστροσκοπησης και της κολονοσκοπησης, μου ήταν βαναυσες. Στην γαστροσκοπηση σχεδόν μου την έκανε εκπαιδεύομενος, ο γιατρός ήταν πάρα δίπλα να μην με ακούει που έκανα εμετό. Στην κολονοσκοπηση πονάει μόνο το τμήμα εισαγωγής, όταν βγήκα άρχισα να έχω συσπάσεις στο έντερο και ήμουν επί 10 λεπτά στην τουαλέτα με διάρροιες, σαν να συνεχιζόταν η διαδικασία με τα καθαρτικα.

    Εύχομαι να μην ξανά χρειαστεί να κάνω
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω αυτά που λες, ο ίδιος ο γιατρός μου είπε για τον αναισθησιολογο και την μέθη. Η μέθη διαφέρει. Άλλες φορές είσαι σε κατάσταση ζάλης άλλες φορές κοιμάσαι ελαφριά για κάποια λεπτά. Νομίζω ότι στην δική μου περίπτωση θα γίνει το δεύτερο. Όπως και να έχει θα φανεί. Ελπίζω σε μια πιο ευχάριστη εμπειρία για μένα και σε μια καλύτερη για εσένα αν (εύχομαι όχι) χρειαστεί να την ξανακανεις.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by dream21 View Post
    Είπε να πει την αηδία του κι αυτός..
    Και απάντηση δεν πήρα

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Την έκανα χωρίς μέθη γιατί φοβόμουν τη μεθη. Πονουσα φρικτά, έκλαιγα, έκανα εμετό κατά τη διάρκεια, ούρλιαζα και ο γιατρός είπε ότι δεν θα μου ξανακανει διαδικασία χωρίς μέθη. Βεβαια πέρυσι έκανα πάλι γαστροσκοπηση χωρίς μέθη και είπε το ίδιο, αλλά γενικά καμία σχέση, η γαστροσκοπηση χωρις μεθη μπροστα στην κολονοσκοπηση, η γαστροσκοπηση χωρίς μέθη μοιάζει με βόλτα στο παρκο.

    Η προετοιμασία ήταν οκέι. Το καθαρτικο παρόλο που άργησα να το πάρω λειτούργησε, αν και είχε απαίσια γεύση. Έφαγα ζελέ κατά τη διάρκεια της ημέρας και λευκά υγρά τύπου υγρά σουπας. Το έντερο μου είχε καθαρίσει στην εντελεια πάντως από ότι μου είπε ο γιατρός.

    Μετά από μια μέρα όμως εμφάνισα μια αλλεργική αντίδραση, ξύπνησα με φοβερή φαγούρα στη μέση της νύχτας και πομφους σε όλο μου το σωμα. Για μια εβδομάδα είχα χαμηλό πυρετο και είχε φουσκώσει ένας λεμφαδενας στο λαιμό μου. Είχα πάει και στο νοσοκομείο και σε εξωτερικό γιατρο, ακομα δεν έμαθα τι το προκάλεσε. Μου ειχαν δώσει κορτιζόνη και αντιισταμινικα. Μου είπαν πως ίσως ηταν καθυστερημένη αλλεργική αντίδραση στο καθαρτικο. Δεν ξερω μήπως βάζουν τίποτα υγρά μέσα όταν κάνουν την εξέταση και ήταν αυτή η αιτία, πάντως δεν έμαθα ποτέ στα σίγουρα.

    Υποθέτω πως με τη μέθη θα είναι σχετικά ανώδυνη και εύκολη διαδικασία. Δεν κρατάει πολύ πάντως.
    Σε ευχαριστώ πολύ Σκίουρε. Η αλήθεια είναι ότι και εγώ φοβάμαι κάπως την μέθη αλλά δεν ρωτήθηκα κιόλας, θεωρείται δεδομένο από ότι κατάλαβα. Να σου πω την αλήθεια, ίσως να πρέπει κάποια πράγματα να μην τα πολυεπεξαργαζομαστε μιας και δεν έχουμε την γνώση άρα η οποία επιλογή μας θα είναι κάτω από το βάρος του άγχους για κάτι που νομίζουμε ότι το ξέρουμε και άρα να το κρίνουμε. Μάλλον κάποιες φορές πρέπει απλώς να κάνουμε ο,τι λένε και ο,τι πρωτόκολο ακολουθούν. Όσον αφορά την μετέπειτα ενόχληση, ελπίζω να μην μου τύχει αλλά φαντάζομαι ότι αν έχω ένα καλό αποτέλεσμα αυτό θα με απασχολεί λίγο. Ελπίζω και εσύ να ειχες ένα καλό αποτέλεσμα. Αν δεν σε ενοχλεί θα με ενδιέφερε να μου πεις γιατί έκανες κολονοσκοπηση

    (Σόρρυ για την διπλή απάντηση, τα μπέρδεψα)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Έκανα πρόσφατα, δεν κατάλαβα τπτ, μην ανησυχείς καθόλου.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Έκανα την εξέταση γιατί έχω ευερεθιστο και εκείνο το διάστημα είχα πάθει την ορθοστατικη ταχυκαρδία και είχα παρατηρήσει ότι αισθανόμουν σπασμούς. Επίσης έχουμε ιστορικο στην οικογενεια καθώς η αδερφή μου είχε καρκινο στο έντερο σε ηλικία 20 ετων ο οποίος βρέθηκε μετά από πολύ ψάξιμο όσο γυρνούσε σε γιατρούς που την έλεγαν αρρωστοφοβικη. Και ο πατέρας μου είχε πολύποδες, άρα ο γιατρός μου έχει πει να κάνω ανά πέντε χρόνια. Αυτή ήταν η πρώτη φορά που έκανα, τέλη του 19 την έκανα. Το έντερο δεν με ταλαιπωρει τόσο πολύ πλέον, με το στομάχι μου έχω χρόνιο θεμα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by inmymind View Post
    . Νομίζω ότι στην δική μου περίπτωση θα γίνει το δεύτερο. Όπως και να έχει θα φανεί. Ελπίζω σε μια πιο ευχάριστη εμπειρία για μένα και σε μια καλύτερη για εσένα αν (εύχομαι όχι) χρειαστεί να την ξανακανεις.
    Εμένα δεν με άφησαν να κοιμηθώ, η αλήθεια είναι ότι σε βάζουν σε ένα κρεβάτι για λίγο γιατί δεν θα μπορείς κατευθείαν να περπατήσεις, εκεί αν δεν με ενοχλούσαν τόσο πολύ, έπρεπε να κλείσουν γιατί ήμουν ο τελευταίος στην σειρά, με άφησαν ένα 15λεπτο να μειωθεί η επιρρεια της μέθης

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Έκανα πρόσφατα, δεν κατάλαβα τπτ, μην ανησυχείς καθόλου.
    Σε ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο. Αν θα μπορούσες και δεν σου είναι κόπος να μου δώσεις κάποιες λεπτομέρειες θα με βοηθούσε. Βεβαίως έχω τις εμπειρίες δικών μου ανθρώπων που έχουν κάνει την εξέταση αλλά μιας και η σκοπιά τους είναι η σκοπιά ενός ατόμου που δεν έχει παθολογικό άγχος, θα ήθελα και την γνώμη ενός ανθρώπου που, για να είναι εδώ μέσα, ίσως έχει τις ίδιες ή παρόμοιες αγωνίες. Είχες κάποιο σύμπτωμα και την έκανες; Επίσης έγινε με μέθη και πώς ήταν η διαδικασία. Σε ευχαριστώ είτε απαντήσεις είτε όχι

Similar Threads

  1. Εκανα κολονοσκοπηση και γαστροσκοπηση
    By hlias1988 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 32
    Last Post: 07-12-2023, 05:17
  2. Εμπειρίες
    By Μαρια85 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 19-01-2020, 21:07
  3. Κολονοσκοπηση
    By Antonis8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 28-11-2019, 17:15
  4. Εμπειριες
    By Isp in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 04-07-2018, 20:39
  5. Ψυχωτικές εμπειρίες
    By elafi in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 115
    Last Post: 18-06-2011, 16:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •