Έντονη φοβία αλλεργικου σοκ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693

    Έντονη φοβία αλλεργικου σοκ

    Παιδεύομαι εδώ και χρόνια από τις πρώτες κρίσεις πανικού με υφεσεις και εξάρσεις. Πλέον όμως έχω κουραστεί απίστευτα να παθαίνω κρίση άγχους κάθε φορά που τρώω κάτι. Και ας το έχω φάει 150 φορές . Δεν περιορίζεται βέβαια ο φόβος μου μονο στα φαγητά καθώς αποφεύγω πολλά σημαντικά όπως το χαπι του θηροειδη μοθ που πρέπει να πάρω, η να αγγίξω πχ ένα λουλούδι. Το πιο δύσκολο κομμάτι ωστόσο είναι του φαγητού. Αυτα που τρώω είναι μετρημένα στα δάχτυλα πλέον με αποτέλεσμα να χάνω μεγάλο μέρος θρεπτικών συστατικών και προφανώς να μην μπορώ να απολαύσω ένα εστιατόριο, μια εξοδο γενικότερα. Το γράφω εδώ γιατί θέλω να το εκφράσω μια φορά χωρίς να γελάσουν οι γύρω μου καθώς το βρίσκουν αρκετά αστείο και εγω παράλληλα νιώθω ακόμα πιο οασχημα και φυσικά να διαβάσω παρόμοιες εμπειριες- συμβουλές γιατι παιδιά ειλικρινά έχω δοκιμάσει τα πάντα. Αναγκάζω τον εαυτό μου να φάει πχ γαρίδες και το αποτέλεσμα είναι ζαλάδα και έντονη δυσονοια και δυσφορία που παλεύω παρα ππλυ να μην ξεφύγει και γίνει κρίση πανικού που θα με στείλει νοσοκομείο. Όσο πάω κόντρα όμως στην φοβία τόσο εντείνεται

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    22
    Καλησπέρα Έλενα. Δεν έχω παρόμοια εμπειρία όμως γιατί δεν δοκιμάζεις για αρχή να πας σε έναν αλλεργιολογο να κάνεις την εξέταση για τις αλλεργίες και να ξεκινήσεις από εκεί έχοντας μια βάση ασφαλείας. Μετά από αυτό θα ήταν χρήσιμη η ψυχοθεραπεία, αν δεν κάνεις ήδη, και να προσπαθείς να εκθετεις σταδιακά τον εαυτό σου σε αυτά που νιώθεις ότι μπορούν να σε ενοχλήσουν. Θεωρώ ότι η πρώτη σταση είναι ο αλλεργιολογος και από εκεί και πέρα, έχοντας ως βάση ότι έχεις εξεταστει να λες στον εαυτό σου ότι "ξέρω πως δεν έχω κάτι άρα είναι ψυχολογικό άρα θα το αντιμετωπίσω από αυτήν την σκοπιά"

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ναι, κλασικη φοβία. Κι εγώ επιλεγω πάντα safe και δοκιμασμενα τροφιμα. Ωστόσο εγώ έχω αρκετές αλλεργίες και η IgE μου κάθε φορά που την έχω δει είναι σε επίπεδα αλλεργικου σοκ χωρις συγκεκριμενο λογο. Ο ρευματολογος μου έχει συστήσει να το δω διεξοδικά με αλλεργιολογο, αλλά εδώ στο νησί έχουμε μόνο μια η οποία δεν είναι καλή. Μου είχε γράψει απλά κάτι αντιισταμινικα και για καποιο λογο ήθελε να ξανακλείσω για να κάνουμε τα τεστ και δεν ξαναπήγα. Έχω επισης δερματογραφια από ότι μου είπε (με έξυσε με κάτι στην πλάτη και έβγαλα πομφο)

    Από μικρός είχα αλλεργικό άσθμα και διάφορες άλλες τροφικες αλλεργίες. Αν φάω φιστίκι Αιγινης, αυτο το πράσινο, φουσκώνουν τα χείλη μου,πονάει το στομάχι μου και κάνω ταχυκαρδία. Ευτυχώς μέχρι τώρα δεν έχω πάθει σοβαρή αναφυλαξια αλλά πομφους κλπ βγάζω με το παραμικρό. Είμαι αλλεργικός και στη γυρη. Συνήθως έχω αντιισταμινικα και κορτιζόνη σπίτι μου και έτσι αντιμετωπίζω πιθανή έξαρση συμπτωματων. Τρόφιμα που μου προκαλούν ηπια αλλεργική αντίδραση, δηλαδή μόνο λίγο φούσκωμα και ερεθισμό στο στόμα, όπως η μελιτζανα, παλιά τα έτρωγα, τώρα τα έκοψα. Δεν είναι ότι μου λείπουν κιόλας βεβαια. Η αλλεργιολογος μου είπε αν θέλω να φάω κάτι στο οποίο έχω αλλεργία να πάρω λέει αντιισταμινκο (γενικά δεν μου φάνηκε σοβαρή η συγκεκριμένη γιατρός) Τέλος πάντων, εκτός της προδιαθεσης και εγώ έχω αυτή τη φοβία, ακομα και με χαπια, που έως τώρα δεν έχει τύχει να εμφανίσω αλλεργια.

    Πρόσφατα μου έδωσαν δώρο κάτι πελάτες σοκολατακια. Φαίνονται πολύ νόστιμα αλλά δεν έχω ξαναδοκίμασει και φοβαμαι μήπως περιέχουν τίποτα στο οποίο είμαι αλλεργικός. Παλαιότερα είχα ανοίξει θέμα για ένα κιντερ γαλακτοφετες, επειδή είχα χρόνια να φάω,φοβόμουν ότι μπορεί να κάνω αλλεργία. Τελικά το έφαγα χωρίς πρόβλημα.

    Επίσης, ενώ στα κανονικά φιστίκια δεν είχε τύχει να κάνω ποτέ αντίδραση, έχω αρκετά χρόνια να φάω και θα ήθελα, αλλα φοβαμαι. Και φυστικοβουτηρο το ίδιο.


    Αλλα δεν μπορω να ειμαι και ποτε σιγουρος. Πχ παλιά δεν ήμουν αλλεργικός στις ελιές, πέρυσι έτρωγα για μια βδομάδα ελιές ζουπες που μου αρέσουν πολύ και γέμισα σπυρακια. Λυπήθηκα πολύ που συνέβη γιατί μου αρέσουν πολύ, είναι δικής μας παραγωγής. Και δεν τολμάω να ξαναφαω, παρόλο που ήταν μόνο σπυρακια το συμπτωμα και όχι κάτι πιο σοβαρό.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Για ένα διάστημα είχα φοβία ότι θα πνιγω με το φαγητό μου. Τρώω και γρήγορα άρα καθόλου απίθανο. Ο μόνος τρόπος να αντιμετωπισεις τέτοιες φοβίες είναι εκθετοντας τον εαυτό σου. Πχ πήγαινε στο νοσοκομείο και φάε εκεί κάτι που φοβάσαι έτσι ώστε να νιώσεις ασφαλής αν φοβάσαι ότι θα γίνει κάτι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Αλλεργιολογο δεν εχω παει μεχρι στιγμης λογω οικονομικων διοτι εννοειται τα λεφτα πανε ολα σε καρδιολογους που ειναι η προτεραιοτητα μου. Αλλα δεν εχω αλλεργια απο οσο ξερω σε κατι. Δεν ξερω καν πως ειναι να παθαινεις αλλεργια απλα μου εχει κολλησει ειδικα εφοσον διαβασα οτι μπορεις να αναπτυξεις οποιαδηποτε στιγμη στην ζωη σου οποτε βασικα και να παω στον γιατρο δεν προκετιαι να ηρεμησω. Οσο περνανε τα χρονια γινεται ολο και πιο εντονη. Τις προαλλες πηρα ντεπον γιατι ημουν αρρωστη και επαθα κριση πανικου γιατι νομιζα οτι θα παθω κατι απο αυτο. Μιλαμς για παρανοια τελειως

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    Το έχω εμφανίσει κι εγώ εν δν έχω αλλεργίες φοβάμαι μη πάθω αλλεργία δεν το είχα ποτέ αλλά τώρα όπως λες κι εσύ παίρνω ντρέπονται κ κάθομαι ένα τέταρτο σε αναμμένα κάρβουνα...ψέματα έχω στο ντεκουπάζ αλλεργία τν οποία εμφανισα ξαφνικά κι από τότε όταν βάφω τα μαλλιά μ με απλή βαφή πλέον φοβάμαι..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Δεν έλεγα τίποτε άλλο? Με τσίμπησε κουνούπι, γέμισα πομφους στα πόδια και στην πλάτη και πρηστηκε/κοκκινησε και το μάτι μου. Και δεν μπορώ να πάρω αντιισταμινκο γιατί αλληλεπιδρα με το ζαναξ. Με προβληματίζει που νιώθω ναυτία επίσης. Αλλά η πίεση μου είναι καλή και δεν έχω ταχυκαρδία. Θα δω πώς θα εξελιχθεί.

Similar Threads

  1. Έντονη ναυτία...
    By Χριστίνα900 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 10-11-2021, 13:07
  2. Έντονη Υπνηλία...!!!
    By minaspap in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 04-03-2020, 21:04
  3. ΕΝΤΟΝΗ ΣΙΕΛΟΡΟΙΑ
    By κυριακι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 18-03-2017, 18:52
  4. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 11:50
  5. Εντονη εφιδρωση
    By krokanthropos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 06-11-2008, 01:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •