Φθινόπωρο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    102

    Φθινόπωρο

    ... Κοιτώντας λίγο για την ετοιμολογία της ονομασίας (φθίνω + ὀπώρα) (ὀπώρα=φρούτο στα αρχαία ελληνικά) χάρηκα και λυπήθηκα ταυτόχρονα κοιτώντας το πρώτο συνθετικό, αν και λέμε καλό φθινόπωρο για να παρηγορήσουμε την βιωματική ξεγνοιασιά του καλοκαιριού, που ελπίζω να γευτήκατε όλοι λιγότερο ή περισσότερο.
    Κάποιοι λένε καλό χειμώνα. Όμως ο τρόπος που η ευχή μας αγγίζει είναι κατά πολύ διαφορετικός από την ίδια την ευχή κυριολεκτικά ή μεταφορικά. Το κυριολεκτικά δεν το αγγίζω καν γιατί σε μεταφορές των λέξεων θα οδηγηθούμε, ακόμα κι αν μιλήσουμε για το εάν ο χειμώνας θα είναι βαρύς ή ελαφρύς με κρύα και πολλα χιόνια για τους βόρειους ή αέρηδες και βροχές για τους νότιους... Αν και το κρύο θα γίνεται πάντα λεπτό και πάντα θα βρίσκει την ρημάδα την χαραμάδα και θα τρυπώνει. Όλο και κάποια καρδιά θα τρέμει και κάποιο φυλλοκάρδι θα τρεμοπαίξει και θα πονέσει, όλο και κάποια ψυχή θα ραγίσει... Γιατί τα φυλλοκάρδια θα παίξουν και οι ψυχές θα ραγίζουν, όπως και τα χρώματα θα ματώσουν.
    Χωρίς δηλαδή να το πάρει κανείς χαμπάρι τρία διαφορετικά πράγματα μπορούν να συμβούν για διάφορους λόγους σε μία ανθρώπινη ύπαρξη σε μία οντότητα. Δεν έχει σημασία εάν είναι γυναίκα ή άντρας, ο πόνος είναι πόνος και είναι πάντα βαρύς και μερικές φορές πονάει παντού.
    Το λάθος: είναι ότι συγκρίνουμε τον πόνο μας με τον πόνο του άλλου. "Εγώ πόνεσα πιο πολύ όταν έγινε..." τι έγινε? Και τι έγινε δηλαδή... Ζήσατε το ίδιο και είσαστε από την ίδια πάστα ακριβώς που συγκρίνεις τον πόνο? ούτε στο ελάχιστο. Δεν κρυώνουμε όλοι το ίδιο αλλά ούτε και πονάμε το ίδιο.
    Ένα τόσο μικρό πράγμα όσο λίγες λέξεις, ίσως να είναι μόνο μία, κινεί εκατομμύρια νήματα όλα, τοποθετημένα σε μια διάταξη περίτεχνη και μπερδεμένη που δεν αφήνει περιθώριο κινήσεων. Δεμένος με όλους τους τρόπους τόσο που, όπου κι αν στρέψω τα μάτια μου βλέπω την ίδια εικόνα. Μα που βρίσκομαι τέλος πάντων γιατί η μόνο κίνηση που μπορώ να κάνω είναι να σβήσω το φως?
    Μπα...:
    Προπαθώ να μην ακέφτομαι τι αφήνω τώρα πίσω μου, χωρίς το ψέμα, είναι καιρός... Άσε με να ξέρω, άσε με να γνωρίζω. Όταν τα φώτα σβήσουν και ανοίξω τα μάτια εκει έξω στη σιωπή... Θα έχω φύγει. Άσε τον ήλιο να δύσει για να βγεί ένας καινούριος. Σκαρφαλώνοντας στο αύριο θα έχω φύγει.
    Υψωμένα, γυμνά χέρια.... Σαν κλαδιά τον Νοέμβρη

  2. #2

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    102
    Σε ευχαριστώ πολυ!!!! Δεν το ξέρω αλλά θα το ακούσω!
    Υψωμένα, γυμνά χέρια.... Σαν κλαδιά τον Νοέμβρη

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Κι αυτό το τραγούδι ταιριάζει πολύ στο φθινόπωρο...



    Ελπίζω να σου αρέσει...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    102
    Πολύ ωραίο, επέχει από τα ακούσματά μου αλλά αφιέρωσα πολύ χρόνο να το διαβάσω για να το ακούσω.
    Υψωμένα, γυμνά χέρια.... Σαν κλαδιά τον Νοέμβρη

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    102
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Κι αυτό το τραγούδι ταιριάζει πολύ στο φθινόπωρο...



    Ελπίζω να σου αρέσει...
    Μπήκα πάλι στη διαδικασία να διαβάσω πρώτα τους στίχουν για να μπορέσω να ακούσω το τραγούδι... Δεν βοηθά το πως είμαι αυτόν το καιρό... Όμως .... Όντως κάτι λείπει.... έτσι πάνε αυτά....
    Υψωμένα, γυμνά χέρια.... Σαν κλαδιά τον Νοέμβρη

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    102
    Καλημέρα και πάλι....
    Πέρασαν 10 ημέρες από τότε που ξεκίνησε αυτό το νήμα. Η κατάσταση που βρισκόμουν εκείνη τη στιγμή ήταν πολύ χαμηλή. Ουσιαστικά σερνόμουν σχεδόν κάτω από τη σκιά μου. Μαζί με αυτό ένιωσα να παρασύρομα και για να γίνω πιο ακριβής άφησα τον εαυτό μου να κατρακυλήσει πολύ απότομα και πολύ χαμηλά. Αρκετά να φέρνω συνεχώς σκοτεινές σκέψεις. Οι μέρες λοιπόν που μεσολάβησαν, αυτές οι 10 μέρες έφεραν πολλά πράγματα στο προσκήνιο. Το πρώτο είναι ότι έκλεισα ένα ραντεβού με ειδικό που στο παρελθόν κατάφερε να ξεκλειδώσει πολλά καλά σε εμένα και με τράβηξε μακριά από περιπέτειες. Το δεύτερο είναι ότι θα καταφέρω να κάνω ένα όνειρο πολλών ετών πραγματικότητα. Το ωραίο είναι ότι εκείνο το όνειρο το έχω βιώσει και είναι ένα τρομερό φάρμακο. Θα χαρώ πολύ να δώσω ένα δείγμα όταν θα είναι η ώρα.
    Το ξέρω ότι είμαι πολύ δύσκολος άνθρωπος και πολύ ιδιόρρυθμος σε μερικά πράγματα. Συγχωρέστε με για αυτό και μαζί του δεχτείτε και το ευχαριστώ για ένα δυο πράγματα που user και Κύκνος εντόπισαν και μου τα θύμισαν.
    Θέλω λίγο χρόνο να ανασυνταχθώ και να δώσω λίγο από το όποιο φως μπορεί να δω...
    Υψωμένα, γυμνά χέρια.... Σαν κλαδιά τον Νοέμβρη

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by manner View Post
    Καλημέρα και πάλι....
    Πέρασαν 10 ημέρες από τότε που ξεκίνησε αυτό το νήμα. Η κατάσταση που βρισκόμουν εκείνη τη στιγμή ήταν πολύ χαμηλή. Ουσιαστικά σερνόμουν σχεδόν κάτω από τη σκιά μου. Μαζί με αυτό ένιωσα να παρασύρομα και για να γίνω πιο ακριβής άφησα τον εαυτό μου να κατρακυλήσει πολύ απότομα και πολύ χαμηλά. Αρκετά να φέρνω συνεχώς σκοτεινές σκέψεις. Οι μέρες λοιπόν που μεσολάβησαν, αυτές οι 10 μέρες έφεραν πολλά πράγματα στο προσκήνιο. Το πρώτο είναι ότι έκλεισα ένα ραντεβού με ειδικό που στο παρελθόν κατάφερε να ξεκλειδώσει πολλά καλά σε εμένα και με τράβηξε μακριά από περιπέτειες. Το δεύτερο είναι ότι θα καταφέρω να κάνω ένα όνειρο πολλών ετών πραγματικότητα. Το ωραίο είναι ότι εκείνο το όνειρο το έχω βιώσει και είναι ένα τρομερό φάρμακο. Θα χαρώ πολύ να δώσω ένα δείγμα όταν θα είναι η ώρα.
    Το ξέρω ότι είμαι πολύ δύσκολος άνθρωπος και πολύ ιδιόρρυθμος σε μερικά πράγματα. Συγχωρέστε με για αυτό και μαζί του δεχτείτε και το ευχαριστώ για ένα δυο πράγματα που user και Κύκνος εντόπισαν και μου τα θύμισαν.
    Θέλω λίγο χρόνο να ανασυνταχθώ και να δώσω λίγο από το όποιο φως μπορεί να δω...
    Πάρε το χρόνο σου... Χαίρομαι αν μπόρεσα να σε κάνω να νιώσεις λίγο καλύτερα...
    Κι είναι πολύ σημαντικό που θα καταφέρεις να πραγματοποιήσεις το όνειρο σου, μπράβο!
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    μυρίζω καλλιτεχνική δραστηριότητα.
    παρακαλώ.
    όταν βρίσκεται η έμπνευση καλό είναι να είμαστε σε εγρήγορση.

Similar Threads

  1. αλλο ενα φθινοπωρο στα ιδια...
    By koritsaki_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 37
    Last Post: 01-11-2012, 13:11
  2. Καλή αρχή !!! Καλό φθινόπωρο!!!
    By angel79 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 54
    Last Post: 31-10-2012, 23:33
  3. ΓΥΡΙΣΑ ΚΙ ΕΓΩ! ΚΑΛΟ ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ!
    By LIDA_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 6
    Last Post: 01-09-2009, 16:00
  4. Επηρεαζει το Φθινόπωρο την Καταθλιψη?
    By kater1na in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 22
    Last Post: 14-05-2009, 19:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •