Eναλλακτικές θεραπείες για την Κατάθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 28 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 410
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    United Kingdom
    Posts
    50

    Eναλλακτικές θεραπείες για την Κατάθλιψη

    Αγαπητοί φίλοι γεια σας!

    Ονομάζομε Κώστας και διαμένω μόνιμα στο Ηνωμένο Βασίλειο. Λόγω προσωπικών εμπειριών έχω κάνει κάποια έρευνα πάνω στο θέμα ‘εναλλακτικές θεραπείες’ για την κατάθλιψη (bipolar και major-unipolar). Σημαντικά μέλη της επιστημονικής κοινότητας, ιατροί παγκοσμίου κύρους και φήμης έχουνε καταλήξει ότι υπάρχει πλέον τρόπος να αντιμετωπιστεί η κατάθλιψη. Ο τρόπος αυτός είναι η λήψη Ωμέγα 3 λιπαρών σε μορφή κάψουλας, σε πολύ μεγάλες δόσεις. Ανάμεσα στους επιστήμονες ο καθηγητής Puri ο οποίος βασίστηκε σε έρευνες που διεξήχθησαν προηγουμένως από τον Horrobin πάνω σε άτομα που έπασχαν από σχιζοφρένεια. Η παραπάνω θεωρία δεν είναι μια ακόμη θεωρία ανάλογη με αυτή όπως το βάλσαμο. Είναι βασισμένη σε επιστημονικές έρευνες με αναλύσεις εγκεφάλου MRI. Τακτική λήψη Ωμέγα 3 λιπαρών οδηγεί όχι μόνο σε μόνιμη ΘΕΡΑΠΕΙΑ της κατάθλιψης, αλλά σε αλλαγές στον ίδιο τον ανθρώπινο εγκέφαλο. Θα με ενδιέφερε πολύ να ακούσω και τις δικές σας απόψεις πάνω στο θέμα για εναλλακτικές θεραπείες κατάθλιψης. Έχετε δοκιμάσει βότανα όπως το βάλσαμο πχ.; Αν ναι δούλεψαν;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    Αυτό θα είναι μια επανάσταση. Θα το δεχτούν όμως οι εταιρίες? μπορείς να μας δώσεις κανένα Link?

  3. #3
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    United Kingdom
    Posts
    50
    Από τους Times:

    http://www.timesonline.co.uk/tol/life_and_style/health/features/article1006477.ece

    Αργότερα θα παραθέσω και κάποια άλλα λινκ. Θα χαρώ να απαντήσω σε οποιεσδήποτε ερωτήσεις σας. Ο ίδιος έχω επιτυχημένα νικήσει επεισόδιο κατάθλιψης με EPA (Ωμεγα 3). Έχω επίσης δοκιμάσει (για αρκετό καιρό) τα εξής: ομοιοπαθητική θεραπεία, βάλσαμο (St Johns wort), counselling, Rodiola rosea, πολυβιταμίνες, gotu kola, essential oils, τζίνσενγκ, αμινοξέα (κυρίως τυροζίνη).

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    Πολύ ενδιαφέρον. Μακάρι οι εναλλακτικές θεραπείες να πάρουν τη θέση που τους αξίζει γιατί έτσι δεν θα καταπονείται και ο οργανισμός των ασθενών με τις χημείες. Πολύ αισιόδοξα τα νέα που μας έφερες!

  5. #5
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    United Kingdom
    Posts
    50
    http://www.mind1st.co.uk/fish-oil-depression.asp

    http://www.eepa.co.uk/index.php?option=com_content&task=view&id= 16&Itemid=30

    http://www.1stvitality.co.uk/health/depression_moods_stress/testimonial1.htm

  6. #6
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    United Kingdom
    Posts
    50
    ‘Depression and other mood disorders are characterised by reduced levels of electrical activity in the brain. The ‘circuit board’ is malfunctioning. This reduced activity is thought, in part, to be as a result of low levels of the brain chemicals serotonin, noradrenalin and dopamine, which prevent the neurons, or brain cells, from connecting properly. Professor Puri’s theory is that these neurons and neurotransmitters do not function properly because they are not supported by a good supply of a specific fatty acid, EPA, which helps promote an efficient brain-messaging system’

    Ο καθηγητής Puri δηλαδή θεωρεί τεράστιας σημασίας το ρόλο του EPA (Ωμέγα 3 οξύ, όχι DHA) στην κανονική λειτουργία του εγκεφάλου.

    ‘EPA has a strong scientific basis for its success in treating depression, whereas antidepressant treatment has not’. Επίσης, ‘EPA is a much more reliable natural alternative for treating depression than St John’s wort because, unlike the herbal remedy, it has no side effects and has strong scientific studies to back it up’.

    ‘EPA is the first successful, scientifically tested, natural, side-effect-free treatment for depression’.

    ‘EPA can be taken to prevent depressive illness as well as treat it’.

    Τα αποσπάσματα είναι όλα από το βιβλίο του καθηγητή Puri «Ο φυσικός τρόπος να νικήσεις την κατάθλιψη». To όνομα του καθηγητή Puri είναι στο εξωτερικό και κυρίως στην Βρετανία συνδεδεμένο με την θεωρία του για το EPA ως μόνιμη θεραπεία ενάντια στην κατάθλιψη, χρόνια κόπωση και γενικός για αρκετές ασθένειες του εγκεφάλου. Έρευνες για την δράση του EPA ενάντια στο Αλτζχάιμερ δεν έχουνε όμως ακόμα διεξαχθεί. Ο ίδιος βρήκα με τα Ωμέγα 3 λιπαρά, και συγκεκριμένα το EPA, ανακούφιση από την κατάθλιψη. Φάρμακα που λειτουργούνε μόνο επηρεάζοντας τους νευροδιαβιβαστές (SSRI, MAOI) ουδέποτε με βοήθησαν, αντιθέτως. Φυσικά δεν λέω ότι δεν μπορούνε να βοηθήσουνε κάποιον άλλο. Δεν είμαι γιατρός και ούτε έχω καμία διάθεση να το παίξω κάποιος που δεν είμαι. Το μόνο που θέλω, ο λόγος που συμμετέχω σε αυτό το φόρουμ, είναι να κάνω γνωστή τη θεραπεία με EPA σε άλλους συμπατριώτες μου που πάσχουν από αυτή την φοβερή ασθένεια.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    δεν διαφωνω στο οτι τα νεα ειναι ενδιαφεροντα. απο την άλλη ομως πραγματικά θεωρείτε πως με κάψουλες κ μονο (χημεία ή όχι) λύνεται ενα τέτοιο προβλημα μονιμα κ οριστικα?

    Δεν ειναι μια (δυσάρεστη ) αλλα ευκαιρία να δει ο καθένας τον εαυτο του βαθύτερα και να ανακαμψει σκαβοντας-οσο αντεχει? Καταλαβαινω ομως, πως σε καθε περίπτωση για το σκαψιμο αυτο μπορει να χρειαζεται υποστήριξη (και μια τέτοια \"βοήθεια\" μπορουν να δώσουν τα χαπια)...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    Μπράβο Mightisright! Εγω σχεδόν κάθε βδομάδα σε ένα πρόγραμμα που έχουμε στην Κύπρο στην τηλεόραση είναι ένα σύμβουλος και μιλάει για αυτό το \"super μοριακά απεσταγμένο Ω3\" που σου λύνει πάρα πολλα προβλήματα και θα το αγοράσω κι εγώ...σε βοηθά στην διατροφή, στην κατάθλιψη και όταν κάποιος έχει καρκίνο και το πάρει...τότε δεν εξαπλώνετε ο καρκίνος.... :):):):)

    Αλλά βοηθά και σε πολλά άλλα!!!

  9. #9
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    38
    μπορείς να το πάρεις και χωρίς συνταγή γιατρού παιδιά;πραγματικά είναι δυνατόν κάτι να είναι τόσο ασφαλές και αποτελεσματικό ταυτόχρονα;

    @Sofia: η αναζήτηση του εαυτού είναι κάτι που δεν τελειώνει σίγουρα ποτέ και ίσως αν νικήσεις κάτι τέτοιο όπως την κατάθλιψη οριστικά χωρίς φάρμακα να σε κάνει πολύ πιο δυνατό
    Προσωπικά πάντως μιλώντας, τα πράγματα που θα με ενδιέφεραν να κάνω είναι αυτά που έκαμνα, δε θέλω να αρχίσω κα΄τι διαφορετικό..καλά να μου πεις τώρα δε θέλω να κάνω τίποτα:P:P

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    \"@Sofia: η αναζήτηση του εαυτού είναι κάτι που δεν τελειώνει σίγουρα ποτέ και ίσως αν νικήσεις κάτι τέτοιο όπως την κατάθλιψη οριστικά χωρίς φάρμακα να σε κάνει πολύ πιο δυνατό.\"


    η γνωμη μου: η αντιμετώπιση καθε δυσκολιας κ η αποδοχή του τραυματισμενου εαυτου ειναι μια δύναμη σημαντική (με ή χωρίς τη λήψη φαρμακων). Η αποδοχή του- μα οχι η παράδοση- σε εναν τέτοιο ρόλο: αυτο του αδύναμου.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    38
    εννοείς το να βολευτείς στο \"κάτι έχω και δεν μπορώ να το παλέψω\" απ\' ότι κατάλαβα έτσι;

    πάντως να σ πω, δεν πιστεύω ότι όσο μαγικό κ να είναι το ωμέγα - 3 θα λύσει όλα τα προβλήματα..αλλά εγώ ομολογώ ότι θα ήθελα να το δοκιμάσω γιατί μπορεί να μου ΄δωσει την κινητήρια δύναμη για να συνεχίσω λιγο - πολύ αυτά που έκανα...

    εδώ κ 4 μήνες είμαι σε ψιλοάθλια κατάσταση, ψυχανάλυση θέλω να συνεχίσω να κάνω, αλλά τα διαστήματα αναμεσα στις συνεδρίες είναι λίγο πολύ ψυχοφθόρα

    και να σας πω την αλήθεια παρ ολο που παίρνω effexor εδω και 2 μήνες, τώρα το σταματάω σταδιακά, δε θέλω να μπλέκω με πολλά αντικαταθλιπτικά λίγο τα φοβάμαι με όλα αυτά που ακόυω.Κάτι πιο φυσικό σε συνδυασμό με ψυχοθεραπεία μου ακόυγεται καλύτερο:D

  12. #12
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    United Kingdom
    Posts
    50
    Αγαπητή Σοφία, με καθημερινή λήψη EPA μπορούνε να διορθωθούν τα προβλήματα στον εγκέφαλο που δημιουργούνε την κατάθλιψη. Σε πάνω από το 90% των περιπτώσεων των καταθλιπτικών η χημική ανισομέρεια στον εγκέφαλο δεν είναι λόγω μόνο ενός γεγονότος το οποίο πολύ πιθανόν ήταν απλώς μια από τις αιτίες που ξεκίνησε το καταθλιπτικό επεισόδιο. Έτσι λοιπόν αρκετοί καταθλιπτικοί (κυρίως με moderate και severe depression) οδηγούνται στην φαρμακευτικοί αγωγή για να κουμαντάρουνε κατά κάποιον τρόπο την ανισομέρεια στους νευροδιαβιβαστές, η οποία όμως είναι παράγωγο του προβλήματος και όχι ο πυρήνας του. Το να πεις σε κάποιον καταθλιπτικό να βρει την δύναμη να νικήσει την κατάθλιψη του, είναι σαν να λες σε έναν καρκινοπαθή να νικήσει τον καρκίνο, δηλαδή κάτι αδύνατον.

    Ντάλια δεν υπάρχει συνταγή γιατρού για EPA ούτε καν εδώ στην Βρετανία. Οι φαρμακοβιομηχανίες όπως πολύ σωστά φαντάστηκε η Μάγδα προσπαθούνε να αποκρύψουνε τις έρευνες για τα Ωμέγα 3 λιπαρά. Παλαιότερα η Zoloft είχε χρηματοδοτήσει εκστρατεία κατά των εναλλακτικών θεραπειών κατάθλιψης. Συγκεκριμένα θυμάμαι ενάντια στο βάλσαμο, το οποίο λειτουργεί σε κάποιους. Φαντάζομε ότι θα μπορείς να παραγγείλεις EPA από καταστήματα με συμπληρώματα, ή φυσικά μέσω από το διαδίκτυο. Μια από τις καλύτερες εταιρίες είναι η VegEpa (www.vegepa.com), από την οποία αγοράζω προσωπικά το EPA.

    Αν αποφασίσει κάποιος να ακολουθήσει την συγκεκριμένη θεραπεία ας επικοινωνήσει μαζί μου για περισσότερες πληροφορίες για δοσολογία, μάρκα κλπ. Αυτά θέλουνε πολύ προσοχή.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    United Kingdom
    Posts
    50
    Κάλια αυτό είναι πάρα πολύ ευχάριστο. Πάντα πίστευα ότι η Κύπρος είναι πιο μπροστά από την Ελλάδα σε πολλά θέματα. Σίγουρα να αγοράσεις το συμπλήρωμα. Θα ευχαριστείς αργότερα τον εαυτό σου γι’ αυτό! Τα Ωμέγα 3 λιπαρά δεν θεραπεύουν μόνο την κατάθλιψη αλλά προστατεύουν από καρδιακές ασθένειες, ομορφαίνουν τα μαλλιά και το δέρμα, καλυτερεύουνε την όραση και την μνήμη και προστατεύουνε τα κόκαλα!

    Να κοιτάξεις μόνο τα εξής: Το EPA να είναι τουλάχιστον διπλάσιο από το DHA, στην καλύτερη περίπτωση καθόλου DHA (το DHA δρα ανταγωνιστικά με το EPA). Να μην έχει βιταμίνες Α ή D. Βιταμίνη Ε είναι οκ. Να πάρεις τόσες κάψουλες ημερησίως ώστε να προσεγγίσεις τα 2 γραμμάρια EPA (όχι δυο γραμμάρια κάψουλας). Παράδειγμα αν το EPA που περιέχει η μια κάψουλα είναι 200 mg, θα πρέπει να παίρνεις 10 κάψουλες ημερησίως.

  14. #14
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Mightisright,
    πόσα χρόνια τρέχουν οι έρευνες που λες?
    Ποια είναι η αποτελεσματικότητα συγκριτικά με τις \"ορθόδοξες\" θεραπείες?

    Ευχαρίστως να συζητήσουμε το θέμα που πράγματι παρουσιάζει ιδιαίτερο ενδιαφέρον.
    Μόνο, θερμή παράκληση, ας μην προτρέπουμε σε θεραπείες ελαφρά τη καρδία. Κάποιοι συνάνθρωποι μας μπορεί να παρασυρθούν, να αυτοδιαγνώσουν κατάθλιψη, να προζωρήσουν μόνοι σε επιλογή θεραπείας κτλ και αυτά τα πράγματα ενέχουν σοβαρούς κινδύνους και ευθύνη.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Mightisright

    Να κοιτάξεις μόνο τα εξής: Το EPA να είναι τουλάχιστον διπλάσιο από το DHA, στην καλύτερη περίπτωση καθόλου DHA (το DHA δρα ανταγωνιστικά με το EPA). Να μην έχει βιταμίνες Α ή D. Βιταμίνη Ε είναι οκ. Να πάρεις τόσες κάψουλες ημερησίως ώστε να προσεγγίσεις τα 2 γραμμάρια EPA (όχι δυο γραμμάρια κάψουλας). Παράδειγμα αν το EPA που περιέχει η μια κάψουλα είναι 200 mg, θα πρέπει να παίρνεις 10 κάψουλες ημερησίως.
    αυτο τωρα τι ακριβως ειναι??
    ιατρειο γιναμε?

Page 1 of 28 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •