Χρονιο πυελικο αλγος και επιπτωσεις στην καθημερινοτητα αλλα κυριως στην ψυχικη υγεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    1

    Χρονιο πυελικο αλγος και επιπτωσεις στην καθημερινοτητα αλλα κυριως στην ψυχικη υγεια

    Καλησπέρα σε όλους. Δεν ήξερα σε ποιο section ακριβως να ποσταρω αλλα αποφασισα να το γραψω εδω γιατι αυτη ειναι η κυρια αιτια του κακου. Τα τελευταια 9 χρονια πασχω απο μια ασθενεια που δεν μπορουσα να βρω τι ειναι. Εμφανιστηκε στο τρεξιμο και πονουσα χαμηλα στην μεση και γυρω απο τα γεννητικα μου οργανα. Μου πηρε την δουλεια μου ( γυμναστης) την σεξουαλικοτητα μου, 3 σχεσεις που ειχα, την καθημερινοτητα μου και δυστηχως την ψυχικη μου υγεια. Μετα απο απειρες εξετασεις και 8μιση χρονια αεναης προσπαθειας βρηκα οτι πασχω απο το συνδρομο του χρονιου πυελικου αλγους. Ψαχνοντας στο ιντερνετ αυτα που διαβασα δεν ηταν εντελως ενθαρυντικα. Θελει πολυ χρονο κοπο και τα αποτελεσματα ειναι αμφιβολλα. Αντι να ειμια χαρουμενος μετα απο τοσα χρονια που βρηκα τι εχω και εχω μπει σε μια κατευθηνση εγω ειμαι χειροτερα απο ποτε. Εχω αγχωδη διαταραχη, καταθλιψη και κρισεις πανικου. Δυστηχως υπαρχουν και αχνες αυτοκτονικες τασεις. Δουλευω 2 δουλειες με φρικτους πονους για να ανταπεξερχωμαι στο κοστος των φυσικοεθραπειων και των εξετασεων των γιατρων. Αισθανομια πως το μονο στηριγμα που εχω ειναι η μανα μου και αν τις συμβει κατι εγω εχω τελειωσει... Δεν αντεχετε να ζεις με ενα καψιμο στην λεκανη σου 24 ωρες το 24ωρο για σχεδον μια 10ετια απλα δεν αντεχεται... Ειχα δοκιμασει αντικαταθληπτικα αλλα δεν θελω πια με κανανε ζομπι και μου εχουνε καταστρεψει τις ορμονες μου...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Εγώ μετά από ένα λουμπαγκο που μου φάνηκε συνηθισμένο γιατί είχα πρόβλημα κήλης μεσοσπονδύλιου δίσκου άρχισα να πονάω στο ισχίο, μετά έπαθα πελματιαια απονευρωσιτιδα και άκανθα και στο τέλος ξεκίνησε ένας πόνος αρχικά από τα αριστερά προς τα γεννητικά όργανα, μετά από τη δεξιά πλευρά και πλέον έχει περιοριστεί στην αριστερή πλευρά. Έχω ακούσει ένα σωρό διαγνώσεις, κοτυλομηριαια πρόσκρουση, τενοντίτιδα προσαγωγών, οστεοαρθρίτιδα, τροχαντηριτιδα , ινομυαλγία κλπ. Το μασάζ με βοηθάει, ο βελονισμός όχι, οι αναλγητικές αλοιφές ναι. Πήρα Lyrica και βοήθησε αλλά δεν το άντεχα και ένας τελευταίος ορθοπαιδικός που είδα μου είπε να μην το ξαναπάρω ποτέ, το θεωρεί επικίνδυνο φάρμακο. Ο ψυχίατρος μου θεωρεί ότι μπορεί το σύστημα πόνου να το πω απλά να απορρυθμισθει και το παραμικρό ερέθισμα να γίνεται έντονα αντιληπτό. Καταλαβαίνω αυτό που λες για τα αντικαταθλιπτικά, κι εγώ παίρνω, κανείς δεν πετάει τη σκούφια του που τα παίρνει. Υπάρχουν κάποια, λίγα είναι αλήθεια, που δεν επηρεάζουν τη λίμπιντο και μπορείς να παίρνεις μια δόση που να μην σε κάνει ζόμπι. Απ'το τίποτα σίγουρα κάτι θα κάνει. Και σε περίπτωση που ο πόνος έχει και ψυχολογικά αίτια κάτι μπορεί να κάνει έμμεσα και για αυτό.

Similar Threads

  1. Χρόνιο Πυελικό Άλγος
    By IPPOKRATIS1991 in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 39
    Last Post: 11-01-2024, 22:56
  2. Άγχος στην καθημερινότητα μου, ταχυκαρδία τρομερή.
    By giannis97 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 19-05-2020, 02:59
  3. Χρόνιο Πυελικό Άλγος
    By IPPOKRATIS1991 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 0
    Last Post: 19-07-2017, 16:01
  4. Πιστευετε οτι στην καθημερινοτητα υπαρχει φλερτ;
    By ippotis in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 16
    Last Post: 02-12-2015, 00:42
  5. ʼγχος - πανικός - επιπτώσεις στην υγεία ......
    By gus1973 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 27-02-2006, 15:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •