Το νοημα της ζωης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195

    Το νοημα της ζωης

    Πολλες φορες εχουμε αναρωτηθει ποιο ειναι το νοημα της ζωης.Θα παραθεσω την δικη μου αποψη περιμενοντας και τις δικες σας...
    ο λογος της υπαρξης μας στη γη ειναι να μαθουμε,η γη ειναι ενα μεγαλο σχολειο,οπου σε αυτο το σχολειο πρεπει να μαθουμε.Οι δοκιμασιες και οι δυσκολιες της ζωης ειναι το μεσο για να μαθουμε να σεβομαστε και να εκτιμουμε αυτα που ισως θεωρουμε δεδομενα.οπως πχ χαρη καποιος εχει ενα ποτηρι με νερο και ενα ακριβο δαχτυλιδι,και ρωτηθει τι ειναι πολυτιμοτερο.πολλοι θα πουν το δαχτυλιδι γιατι ειναι ακριβοτερο,αλλα στην πραγματικοτητα σε μια ερημο τι ειναι πολυτιμοτερο;ολα ειναι θεμα εκπαιδευσης του εαυτου μας και της ψυχης μας.να εκπαιδευτουμε στο να γνωριζουμε τι ειναι πραγματικα πολυτιμο.οι αποτυχιες μας βοηθουν να μαθουμε τον εαυτο μας,πως αντιδρα στις ασχημες καταστασεις και μας κανει να σκεφτουμε τον τροπο που θα μπορουσαμε να τον βελτιωσουμε.το νοημα της ζωης ειναι να ανακαλυψουμε τον εαυτο μας και να τον βελτιωσουμε.να φτασουμε σε ενα σημειο που θα πρεπει να λεμε ειμαι περηφανος για τον εαυτο μου και οχι ειμαι περηφανος για τα 5 σπιτια.για αυτο και τα χρονια της ζωης ειναι τοσα ωστε να εχουμε την ευκαιρια να πραγματοποιησουμε αυτο τον σκοπο.θα συνεχισω σε επομενο ποστ ....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    168
    Συμπληρώνοντας πιστεύω πως πριν απο τη γεννηση εχουμε επιλέξει σε τι θέλουμε να \"εκπαιδευτούμε\" και επιλεγουμε ετσι το πιο κατάλληλο περιβάλλον..(οπως εγω μεγαλωσα σε ενα περιβάλλον που ειχε στοιχεία απο ολες τις πλευρές ώστε να μου δημιουργήσουν ενα συγκεκριμένο πρόβλημα) όμως αυτο ειναι και αυτο που καλουμαι να αντιμετοπίσω για να μάθω και να \"εξελιχτώ\".Αυτο απαιτει φυσικά προσωπική προσπαθεια.
    Αν ειμαι περιφανος μονο για τα 5 σπίτια δε το θεωρω ασχημο εφοσον δεν εχω αμελήσει τον ευατό μου το πνευματικό του κομμάτι,την εργασία με εμένα.Αλλα και το να ειναι καποιος υλιστης πιστευω πως ειναι απλα ενα μερος στη πορεία του για να βιώσει καποια πραγματα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Κανενα απολυτως νοημα...γεννιομαστε...περιφε ρομαστε και πεθαινουμε.
    Τιποτα απο αυτα δεν ειναι δικη μας επιλογη.
    Μονο ισως το οτι περιφερομαστε αλλα και αυτο ειναι βαθια στα γονιδια μας αλλιως δεν θα υπηρχε το ανθρωπινο ειδος στην ιστορια της εξελιξης αν ειχε αυτοκτονικες διαθεσεις και δεν περιφεροταν εννοω.
    Το μονο που επιλεγουμε καπως ειναι πως θα σπαταλησουμε το χρονο που εχουμε...αλλος μαζευει λεφτα,αλλος γνωσεις,αλλος κανει οικογενεια,αλλος δεν κανει...οπως του ερθει του καθενος αναλογα βεβαια και με τις συγκυριες.
    Η αυτοβελτιωση απλως ειναι ενα σταδιο που πιστευω δικαιολογειτε απο το αισθημα της αυτοσυντηρησης,αυτο που μας κανει να περιφερομαστε και δεν τα παραταμε...το αισθημα της επιβιωσης.Ολο και καλυτερος ωστε να επιζησω...καλυτερος στο κυνηγι,καλυτερος στη συγκομιδη τροφης και καλυτερος σε διαφορους πλεον τομεις με τη μορφη που εχει η σημερινη κοινωνια.
    Μπορεις να πεις κατα καποιο τροπο οτι σκοπος ειναι να επιβιωσεις και να αναπαραχθεις ισως και απο κει απορρεουν ολα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    κανενα, τιποτα, σκατα
    στιγμες χαρας, απαλυνουν την λυπη
    κ αν δεν επιβιωνουμε τι σκατα νοημα ψαχνουμε να βρουμε;
    γεννιομαστε (αϊντε, αϊντε)
    ζουμε (οπως σκατα ζουμε)
    πεθαίνουμε (μηπως αμφιβαλλει κανεις οτι θα παρει παραπανω απο 2 μετρα γης;)
    τι ψαχνεις το νοημα; δεν υπαρχει..
    μια ζωη προσπαθεια για να καταφερεις κατι, νομιζοντας πως αυτο το κατι θα σου προσφερει μια καλυτερη ζωη κ ομως τα φερνει ετσι που ποτε δεν ξερεις το πως κ το γιατι
    κ τι; τιποτα!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    εξαρτάται από το τι θέλεις...
    τι ψάχνεις.....
    τι πιστεύεις....
    που πιστεύεις....
    αν πιστεύεις....
    πως ζεις....
    πως αναπνέεις....
    αν δημιουργείς....
    αν μοιράζεσαι....
    αν προσπαθείς...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Εγω το ψαχνω ακομα.Μερικες φορες νομιζω οτι δεν υπαρχει νοημα.Ισως μονο το πως διαχειριζομαστε το χρονο που εχουμε.Ισως μονο η αξιοπρεπεια.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    703
    για μενα το νοημα της ζωης ειναι να δωσουμε και να παρουμε.(ειτε αυτο ειναι αγαπη ειτε οτιδηποτε)

  8. #8
    Το νόημα της ζωής είναι να ψάχνουμε την ευτυχία και να μην αφήνουμε καμιά στιγμή να πάει χαμένη....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Καμμιά στιγμή να πάει χαμένη γιατί δυστυχώς άλλοι μονίμως παίρνουν και άλλοι δίνουν

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    δεν νομιζω οτι υπαρχει γενικος ορισμος ο καθε ενας το βλεπει με το δικο του τροπο
    Dum spiro spero (?)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    το νοημα της ζωης, ειναι το ποταμι....


    (μη ρωτησετε γιατι θα ξεφτυλιστει το θεμα του ανθρωπου.ειναι απο ενα ανεκδοτο για οποιον το ξερει...)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    Αν έχεις δει την ταινία \"Hitchhiker\'s Guide το the Galaxy\" γνωρίζεις ήδη ότι το νόημα της ζωής είναι 42.
    Αν πάλι σου αρέσει το Stand Up Comedy, ξέρεις πως ο σκοπός σου σε αυτή τη γη είναι να παράγεις πλαστικό (βλέπε George Carlin γύρω στο λεπτό 5:35)

    Κατά τα αλλα, νομίζω πως η απάντηση είναι ανέφικτη διότι η ερώτηση είναι... κάπως... λάθος. Είναι σαν να ρωτάς, ποιο είναι το νόημα του ηλιου η της αναπνοής; Αν απαντήσεις \"μας ζεσταίνει, μας φωτίζει, καίει το υδρογόνο του\" κτλ και \"να μας παρέχει οξυγόνο\" sorry, αυτή είναι η απάντηση στην ερώτηση \"ποια είναι η λειτουργικότητα του ηλιου η της αναπνοής\". Το νόημα είναι μια ιδέα, στοχασμός, έννοια, σημασία, σκοπός... Το να ψάχνεις το νόημα από κάτι (όπως π.x. ψάχναμε το νόημα του ποιήματος στο λύκειο) έχει απάντηση σε πράγματα που μπορείς να αναλύσεις εσύ ως εξωτερικός παρατηρητής, πράγματα που έχουν σαφή αρχή και τέλος ή λειτουργία ή δομή, και κάποιον που δεν τα δημιούργησε απλά για να υπάρχουν (όπως τον ήλιο την αναπνοή) αλλα ενέδωσε στην απλή τους ύπαρξη μια επιπλέον έννοια.

    Το να ψάχνεις το νόημα τις ζωής προϋποθέτει πως η ζωή επιτελεί έναν σκοπό, έχει κάποια σημασία... αλλα μετά μπαίνουμε σε πολύ βαθιά θέματα όπως η ύπαρξη Θεού η κάποιας ανώτερης δύναμης που δημιούργησε τη ζωή ως πραγματοποίηση κάποιας ιδέας, ποιος είναι ο ρόλος μας στο κόσμος... οποτε ίσως η ερώτηση σου να ήταν πιο εύκολο να απαντηθεί αν ήταν εξεφρασμενη ως \"τι νόημα θα ήθελες να έχει η ζωή σου\" η ακόμα καλύτερα \"τη σημασία θα ήθελες να διακρίνουν οι άλλοι στη ζωή σου\"...
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Έχετε δει την ταινία των Monty Python το νόημα της ζωής?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    Wp σωστή, την ξέχασα αυτήν :D Αν και για εμενα, Monty Python - Quest for the Holy Grail, αυτό είναι το έπος.

    Και για να μη βγω τελείως εκτος θέματος, παραθέτω μια φράση κάποιου γνωστού αγνωστου που συνοψίζει τη δικη μου θέση:
    Ζήσε σαν να πέθαινες αύριο. Μάθε σαν να ζούσες για πάντα.
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    dissolved girl καλησπερα σου,υποψιν πως δεν ρωταω ποιο ειναι το νοημα της ζωης,παραθετω απλα την αποψη μου για αυτο που πιστευω εγω πως ειναι το νοημα της ζωης και απλα ρωταω για αλλες αποψεις που θα μπορουσαν να εμπλουτισουν την αποψη μου
    και συνεχιζω απο το πρωτο μου ποστ
    ολα εγιναν (ηλιος,πλανητες κλπ) οσο περιεργο και να φαινεται για να δημιουργηθει ενα καταλληλο περιβαλλον ωστε να μπορει να ελεγχθει η ψυχης μας,για το ποσο μπορει να ελεγξει τις εγωιστικες τασεις που την διακατεχουν,για το ποσο μπορει να αντεξει στην απληστια,κατα ποσο μπορει να αντισταθει στον υλισμο ,να ξεφυγει απο τις αναγκες του σωματος,να τις ελεγξει και να νοιωσει τα ανωτερα συναισθηματα.Και ολα ειναι με τετοιο τροπο ταιριασμενα και μπερδεμενα μεταξυ τους ωστε να ειναι δισδιακριτα.και ειναι στο χερι του καθενος να δουλεψει,να παραδεχθει τη φυση του,τις ατελειες του,τον εγωισμο του που δεν αφηνει να δει τα πραγματα οπως πραγματικα ειναι αλλα οπως τον συμφερει.και οταν καποιος δει τις ατελειες του και τις περαδεχτει,τοτε μπορει πλεον να δουλεψει για να τις βελτιωσει.και οσο πιο γρηγορα τα καταφερει τοσο καλυτερα,γιατι ο χρονος περναει γρηγορα,πολυ γρηγορα,και η γη δεν ειναι ενα σχολειο χωρις τελος,καποτε ερχεται και αυτο και οσο περισσοτερο βελτιωθουμε σαν ανθρωποι τοσο καλυτερα για μας.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •