Πάλι κάτω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294

    Πάλι κάτω

    Πάλι έπεσα, εκεί που κρατούσα την ψυχολογία μου σε μέτριο επίπεδο με την αγωγή εδώ και πολλά χρόνια, με βρίσκει πάλι το άγχος και οι κρίσεις πανικού. Είμαι 35 χρόνων όμως πια, παντρεμένη και πρέπει να δουλέψω. Το πάλεψα, ξεκίνησα δουλειά και δεύτερη μέρα παραιτήθηκα. Εδώ κλεισμένη όλη μέρα σπίτι να κλαίω με το τι θα γίνει. Όλοι λένε να αλλάξω αγωγή. Εγώ φοβάμαι. Αλλά κι έτσι δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Όλη μέρα φόβος, άγχος, ταχυκαρδίες. Την άλλη εβδομάδα έχω ραντεβού με τον γιατρό. Και ως τότε; Να κλειστώ σπίτι στο καναπέ με την κουβέρτα μου και να κλαίω; Ο άντρας μου λείπει πολλές ώρες και είμαι μόνη. Δεν ξέρω τι να κάνω, οι σκέψεις με βομβαρδίζουν. Τι λέτε για αλλαγή αγωγής μετά από 12 χρόνια με το ίδιο αντικαταθλιπτικό ( anafranil ); Θα το κάνατε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    890
    Καλησπέρα ζουζουνιτσα.
    Και εγώ μια από ίδια περνάω, σου εύχομαι ταχεια ανάρρωση
    Εγώ παίρνω αντιψυχωτικά για το άγχος.
    12 χρόνια είναι αρκετά που παίρνεις την αγωγή και ίσως να μην λειτουργεί πια και ν χρειάζεσαι καινούργια αλλά αυτό θα το αποφασίσει ο γιατρός σου.
    Παίρνεις και κάποιο χάπι στυλ ζαναξ; Για να σε ανακουφίζει έστω λιγάκι;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    Παίρνω anafranil των 75 mg, tranxene 25mg 1/4 πρωί και βράδυ και abilify του 1ml , 1ml κάθε βράδυ. Πολύ άγχος που με αυτή τη μικρή ποσότητα αγχολυτικού δεν κάνει τίποτα. Πώς θα σηκωθώ ξανά; Φοβάμαι συνέχεια ότι θα πάθει κάτι η καρδιά μου. Νομίζω ότι δεν με παίρνει άλλο να μην παραδέχομαι ότι έχω πρόβλημα και μπορώ να τα καταφέρω μόνη μου χωρίς βοήθεια.
    Νομίζω παραμυθιάζω τον εαυτό μου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,642
    Μηπωσ το αμπι να αλλαζεσ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    Εννοείς παραπάνω ποσότητα ίσως γιατί είναι μικρή; Ο γιατρός θέλει να μου αλλάξει αντικαταθλιπτικό γιατί το αναφρανιλ είναι παλιό, να μου δώσει ένα πιο καινούριο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    [QUOTE=elis;1207117]Μηπωσ το αμπι να αλλαζεσ[/QUOTE


    Εννοείς παραπάνω ποσότητα ίσως γιατί είναι μικρή; Ο γιατρός θέλει να μου αλλάξει αντικαταθλιπτικό γιατί το αναφρανιλ είναι παλιό, να μου δώσει ένα πιο καινούριο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    890
    Εφόσον σου έχει πει έτσι ο γιατρός σου, ίσως θα ήταν καλή ιδέα να ακολουθήσεις τις οδηγίες του.
    Πας χρόνια στον συγκεκριμένο γιατρό; Τον εμπιστεύεσαι;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Δεν γνωρίζω από αγωγές.. απλά ήθελα να κάνω μια ερώτηση από περιέργεια.. 12 χρόνια αγωγή έχεις βελτίωση?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    Quote Originally Posted by dream21 View Post
    Δεν γνωρίζω από αγωγές.. απλά ήθελα να κάνω μια ερώτηση από περιέργεια.. 12 χρόνια αγωγή έχεις βελτίωση?
    Ναι τα 5 χρόνια περίπου όλα ήταν τέλεια.
    Μετά σιγά σιγά ξανακυλισα στο άγχος όπου τώρα βρίσκεται σε έξαρση. Γενικά ήμουν παραγωγική όμως, εργαζόμουν κανονικά. Τώρα δεν μπορώ να καταφέρω ούτε αυτό.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Εφόσον σου έχει πει έτσι ο γιατρός σου, ίσως θα ήταν καλή ιδέα να ακολουθήσεις τις οδηγίες του.
    Πας χρόνια στον συγκεκριμένο γιατρό; Τον εμπιστεύεσαι;
    Ναι παω 5 χρόνια αλλά δεν θέλω να αλλάξω αγωγή γιατί φοβάμαι.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by zouzounitsaaa View Post
    Ναι τα 5 χρόνια περίπου όλα ήταν τέλεια.
    Μετά σιγά σιγά ξανακυλισα στο άγχος όπου τώρα βρίσκεται σε έξαρση. Γενικά ήμουν παραγωγική όμως, εργαζόμουν κανονικά. Τώρα δεν μπορώ να καταφέρω ούτε αυτό.
    Μήπως να το συζητούσες με τον γιατρό σου? Πέρα από την αγωγή κάνεις κ ψυχοθεραπεία?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Ποσο σε καταλαβαίνω, βρισκομαι στην ιδια κατατσαση εδω και μήνες. Θελω να σε ρωτησω καποια πραγματα γιατι όπως παει θα μου δωσουν αγωγη
    Δεν ξερω πως να σου στειλω προσωπικό μήνυμα

Similar Threads

  1. Πάλι εδώ, πάλι κρίσεις, πάλι δεν αντέχω
    By Katerina13 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 20
    Last Post: 04-02-2019, 18:38
  2. Και πάλι υποτροπή, αλλά και πάλι νέο ξεκίνημα...
    By dauphne in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 22-10-2015, 15:28
  3. πανω κατω ανω κατω
    By ria18 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 05-09-2013, 13:32
  4. Κάτω
    By raphsssodos in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 136
    Last Post: 23-04-2008, 01:16
  5. άνω κάτω
    By Yllom in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 18-05-2007, 02:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •