οστεοφυτα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1

    οστεοφυτα

    καλησπερα σας!!! παλι εγω η αρρωστοφοβικη!!
    που λετε εχω πολυ δυνατους πονους στην πλατη μου εδω κ 3χρονια !!
    εχω κανει μαγνητικη οταν ξεκινησαν κ δν εδειξε κατι (περααπο ευθειασμο και ιερολαγονιτιδα στη λεκανη ομως ειναι οκ κοιμαται ας πουμε)
    πριν λιγους μηνες η κατασταση εγινε φριχτη στην πλατη πλευρα κ θωρακα κ εβγαλα ακτινες! βγηκε οτι εχω οστεφυτα (στην ακτινα γραφει εκφυλιστικη σπονδυλοαρθριτιδα αλλα μου ειπαν οτι ετσι γραφεται σαν διαγνωση )δλδ αλατα!!!
    ρυεματολογικα πρεπει να κανω υποτιθεται βιολογικους παραγοντες , καθως ομως ειμαι αρρωστοφοβικη ουτε να διανοηθω να κανω τετοια θεραπεια διοτι ναι μεν ξερω βοηθαει στους πονους αλλα ξυπναει ενα σωρο αλλα θεματα!!!!
    εχω κανει διαφορες εξετασεις αιματος κ αυτοανοσο δν υπαρχει (ουτε αγκυλωτικες ουτε αρθιρτιδες κλπ ουτε λυκος κλπ κλπ)
    η ερωτηση ειναι η εξης;
    ειχε κανεις σας οστεοφυτα; τρεμω στην ιδεα πως μπορει να σκευρωσω μια μερα κ να μην μπορω να σηκωθω η να πεθανω εν τελει οπως μου ειπε καποιος για την θεια του απο καρδια γιατι μετα χτυπανε κ αλλου τα αλατα!
    ξεκινησα πιλατες και θα μιλησω με εναν χειροπρακτικο
    ξερετε αν θα βρω σωτηρια;
    επισης θα ξεκινησω ομοιοπαθητικη
    μου ειπαν ομως οτι αυτα δεν θεραπευονται κ εχω τρελαθει!!!!
    τι να κανω;;;;
    εχω φοβηθει τοσο πολυ
    ειμαι 38 αλλα αυτα θεωρητικα με την ηλικια θα χειροτερευουν σωστα; κ εκφυλιστικη δεν σημαινει οτι θα συνεχιζει προοδευτικα κα χειροτερευει;
    εχω ενα μιρκο παιδι κ ενα σπιτι που μ χριεαζεται τρεμω να μην ξαπλωθω κλπ κλπ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Νομίζω οστεόφυτα θα βρουν σε όλους πάνω κάτω. Αν ήταν κάτι σοβαρό θα σου το είχαν πει. Από κει και πέρα θεωρητικά στα μυοσκελετικά βοηθάει το πιλάτες αλλά εγώ θα σου πρότεινα να συμβουλευτείς και έναν καλό φυσιατρο που θα του δείξεις όλες τις εξετάσεις και θα σου βγάλει ασκησιολογιο που μπορείς να κάνεις μόνη σου στο σπίτι. Το πιλάτες ειδικά στα ομαδικά προγράμματα μπορεί να είναι ακόμη και επιβαρυντικό για κάποιον που έχει προβλήματα. Επίσης για τους πόνους στην πλάτη μπορεί να οφείλεται η κακή στάση σώματος, η καθιστική ζωή, η υπερβολική χρήση υπολογιστή κλπ. Οπότε χρειάζεται μια σειρά από πράγματα που ίσως να πρέπει να αλλάξεις, μαξιλάρι, στρώμα, ασκήσεις, περπάτημα ανά τακτά χρονικά διαστήματα εάν κάνεις δουλειά γραφείου, απλά πράγματα που όμως κάνουν τη διαφορά. Ομοιοπαθητική για ποιο λόγο να κάνεις; Γενικά το άγχος σου σφίγγει τους μύες και δεν βοηθάει αντιθέτως μπορεί να ευθύνεται για τους πόνους οπότε και αυτό θέλει ρύθμιση.

  3. #3
    ομως η απορια μου ειναι πονανε οντως τοσο πολυ τα οστεοφυτα η ειναι κατι αλλο;
    ομοιοπαθητικη θα κανω για να ρυθμιστει ο πονος το αγχος κλπ
    ειναι λιγα ατομα στο πιλατες ειναι σα να κανω ιδιαιτερο οποτε με βοηθησε σημερα ηδη αλλα οχι ναπεις εφυγε ο πονος!
    ναι εχω τερμα λαθος σταση σωματος σε ολες μου τις δραστηριοτητες ομως εινια αυτο αρκετο για να εχω τετοιους πονους;
    ναι για το αγχος γνωριζω κ μαλίστα εχω καταλαβει οτι κοιμαμαι τερμα σφιγμενη !! δυστυχως...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    εχω ψωρισιακη αρθριτιδα εχω προβλημα στα χερια και στα γονατα, παιρνω μεθροτεξατη και βιολογικους παραγουντες....... κοινος ερειπιο

  5. #5
    λυπαμαι..ελπιζω να βρισκεις τουλαχιστον ανακουφιση!! εγω δν εχω αυτοανοσο!! εχω μονο αυτο αλλα δυνατους πονους!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Δεν ξέρω πόσο δυνατός μπορεί να είναι ο πόνος από οστεόφυτα, η ένταση του πόνου είναι μεγάλο θέμα για συζήτηση, από μια απλή φλεγμονή (δοντιού παραδείγματος χάριν) μπορεί ο πόνος να είναι αφορητος. Σίγουρα όμως μπορεί να οφείλεται ο πόνος στην πλάτη ή στη μέση από άγχος ή κατάθλιψη σε συνδυασμό με κακή στάση του σώματος και χρόνια επιβάρυνση. Δεν την πιστεύω την ομοιοπαθητική, την έχω δοκιμάσει χωρίς αποτέλεσμα, θεωρώ ότι είναι εντελώς αντιεπιστημονικη αλλά δική σου επιλογή, πάσο. Στη χειρότερη περίπτωση απλά θα χάσεις τα λεφτά σου. Στην καλύτερη περίπτωση θα έχεις καλυτέρευση (λόγω του placebo effect κατά τη γνώμη μου, σ'εμένα ούτε έτσι δεν λειτουργεί).

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Καλησπερα,εχω οστεοφυτα στον αυχενα,καθως και κηλες δισκου(3)με πιεση νευρικης ριζας α5α6,και στενωση νωτιαιου καναλιου.Τα οστεοφυτα αυτα καθαυτα ΔΕΝ πονανε.Ποναει ομως ο μυικος σπασμος που προκαλουν,(και σε πολλες περιπτωσεις ειναι αφορητος)αλλα και τα νευρα που μπορει να πιεζουν ,η ακομα και ο νωτιαιος μυελος.Θελει φυσικοθεραπειες,σωστη σταση σωματος,θαλασσια μπανια και γενικως γυμναστικη (με μετρο και τις ασκησεις που μπορεις).Τα οστεοφυτα δεν χτυπανε στην καρδια,ουτε πουθενα αλλου.Προκαλουν μονο προβληματα εκει που βρισκονται.Οσο αφορα τους βιολογικους παραγοντες,εγω ξερω οτι δινονται μονο σε αυτοανοσα.Πρεπει να μαθεις να ζεις με αυτα...

  8. #8
    σ ευχαριστω πολυ πολυ για την απαντηση!!!
    ξεκινησα πιλατες χτες κ ειμαι σημερα χειροτερα απο ποτε των ποτων!!!
    αν στην ακτινα γραφει εκφυλιστικη σπονδυλοαρθριτιδα τι σημαινει; οστεοφυτα μου το εξηγησαν!!!
    φυικοθεραπειες μ βοηθουν δυστυχως μονο την περιοδο που τις κανω!!!
    θα παω σε χειροπρακτικο σε λιγες μερες;
    αραγε θα βρω ανακουφιση;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    142
    Εχω κι εγω οστεοφυτα στον αυχενα εδω και 20 χρονια περιπου. Αλλαξα τα μαξιλαρια μου , παιρνω αναλγητικα οταν πονω , και κανω μασαζ μονη μ ενα βιντεακι απο φυσικοθεραπευτη. Δεν θα πονας συνεχεια κι ουτε προκαλουν προβληματα αλλου, οπως στα ειπε ο ΜΑΝΟΣ ειναι τα πραγματα.

  10. #10
    τι ενοοεις δν θα ποναω συνεχεια;
    η απορια ειναι η εξης, γιατι εγραφε εκφυλιστικη σπονδυλοαρθριτιδα;
    ποναω φριχτα τα πρωινα που ξυπναω κ νιωθω σα να εχω παει αγκυλωση!! δεν ειναι πονος που μοιαζει με πιασιμο παντως!
    επιπλεον εχω κ σαν τρεμουλο στα χειρα μου σα νευρικοτητα;
    ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕς ΓΙΑ ΑΥΤΟΑΝΟΣΑ και δεν εχω
    η β27 ειναι αρνητικη για αρθριτιδες κλο δεν εχω καν συμπτωματα με πονους στις αρθθρωσεις κ πρησμενα δαχτυλα κλπ
    μπορει το στρες να δημιουργησει τοσο δυνατους πονους;;;;;;;
    στην ακτινα σας που εχει διαγνωση οστεοφυτα τι γραφει;

  11. #11
    τι σημαινει εκφυλιστικη σπονδυλοαρθριτιδα;;;;
    εφοσον δν υπαρχει αυτοανοσο; ειναι αυτοανοση;
    δν θα ειχα κ αλλου πονους;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by katran View Post
    Εχω κι εγω οστεοφυτα στον αυχενα εδω και 20 χρονια περιπου. Αλλαξα τα μαξιλαρια μου , παιρνω αναλγητικα οταν πονω , και κανω μασαζ μονη μ ενα βιντεακι απο φυσικοθεραπευτη. Δεν θα πονας συνεχεια κι ουτε προκαλουν προβληματα αλλου, οπως στα ειπε ο ΜΑΝΟΣ ειναι τα πραγματα.
    Κι εγώ ταλαίπωρουμε με τον αυχένα. Οστεόφυτα και στένωση σπονδύλων. Μπορείς να μου πεις ποιο βιντεάκι παρακολουθείς αν φυσικά θέλεις. Ευχαριστώ

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Quote Originally Posted by φοβισμενη!!!! View Post
    τι σημαινει εκφυλιστικη σπονδυλοαρθριτιδα;;;;
    εφοσον δν υπαρχει αυτοανοσο; ειναι αυτοανοση;
    δν θα ειχα κ αλλου πονους;
    Εκφυλιστικη σπονδυλοαρθριτιδα ειναι ο επιστημονικος ορος για τα οστεοφυτα ,και τις μηχανικες βλαβες των σπονδυλων η των αρθρωσεων που προκαλουνται με την παροδο των ετων,με την ηλικια δηλαδη η απο κακη σταση σωματος,απο τραυματισμους κλπ.ΔΕΝ ειναι αυτοανοσο,ουτε καν.Εκτος απο φυσικοθεραπειες, παυσιπονα ,μυοχαλαρωτικα μπορεις να δοκιμασεις θερμαντικες αλοιφες η /και εμπλαστρα που καινε.Πλατη,αυχενας,μεση θελουν ζεστη ,οχι κρυο διοτι το κρυο επιδεινωνει τον μυικο σπασμο.Δεν εχεις παντως αυτοανοσο με τιποτα μην ανησυχεις καθολου.

  14. #14
    αν ηξερες ποση ανακουφιση μου προσφερες με το μνμ σου.....σ ευχαριστω πολυ απο καρδιας!
    μιλησα με τον χειροπρκατικο κ μου ειπε κ εκεινος οτι τα οστεοφυτα δν πονανε τοσο !
    ειπε πως θα μ διορθωσει!! εχω ραντεβου μεσα στο σκ μαζι του!! ελπιζω να βρω ανακουφιση στον πονο!!!
    ευχαριστω τοσο τοσο πολυ!!!

  15. #15
    ξερεις ποσα μου εχουν πει;
    οτι θα σκευρωσω
    οτι θα γινω ασβεστης
    οτι θα χρειαστω καροτσακι
    οτι θα ξαπλωθω
    χειρουργειο κλπκλπ
    οτι εχω λυκο
    αρθριτιδα
    αααααπειραααααα
    οχι γιατροι
    καλοθελητες

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •