Με τι κριτήρια να επιλέξω τον σύντροφό μου?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 68
  1. #1

    Με τι κριτήρια να επιλέξω τον σύντροφό μου?

    Ο ιδρυτής της Ψυχανάλυσης Ζίγκμουντ Φρόιντ, μας άφησε
    ένα ορισμό για των ωριμότητα , που κρύβει την απάντηση .

    " Ώριμος ειναι αυτός, που μπορεί να συνάπτει σεξουαλικές σχέσεις για μακρύ χρονικό διάστημα"

    Γιατί έγραψα όμως ότι "κρύβει" την απάντηση? Γιατί στην πράξη ,
    λείπει η συνταγή για την υλοποίηση του...:(
    Ιδίως σε μια εποχή, που η επικοινωνία χωρίς φραγμούς, όπως πχ το διαδίκτυο, καλείται να λύσει όλα τα προβλήματα, αλλάζοντας βασικούς κανόνες και κριτήρια αξιολόγησης , όπως η οπτική επαφή με τον άνθρωπο με τον οποίο φλερτάρουμε πχ στο διαδίκτυο.Αλλά ακόμα και αν η βιντεοκάμερα στον υπολογιστή , φέρει στα μάτια μας την εικόνα του άλλου, στερεοτύπες αντιλήψεις και οι εκπηγαζουσες η μπλοκαριζομενες απο αυτές, ανάγκες μας , διαμορφώνουν την άποψη με συνδυασμό, δυο βασικά στοιχείων

    1. την λογική
    2.το συναίσθημα

    Συχνά , μας ξεγελάνε και τα δυο:o

    Ο νεαρός φοιτητής, πνίγει το συναίσθημα και ακούει την λογική του, που λέει ότι δεν πρέπει να παντρευτεί στα 20 του χρόνια
    και αφήνει την κοπέλα του , που βάζει μπροστά το συναίσθημα και ειναι έτοιμη να τον ακολουθήσει παντού, γιατί πιστεύει
    σε αυτόν και αναζητά την ασφάλεια που της παρέχει η σχέση τους , ξέροντας ότι αύριο μαζί, θα μπορούσαν να αποκτήσουν ότι στερούνται σήμερα...
    Ποιος εχει δίκιο? Τα τελευταία χρόνια , πολλά νεα ζευγάρια [κάτω των 20 ετών] , απέκτησαν δεμένες και μακρόχρονες σχέσεις , πολλές φορές, με γονείς χωρισμένους...

    Ποιος ειναι ο ρόλος σε αυτή την εξέλιξη της βελτίωσης της γνώσης και της επικοινωνιας μεταξύ των δυο φύλων?

    Τεράστιος

    Αν στην δεκαετία του 60 έχουμε τα πρώτα δείγματα της απελευθέρωσης της γυναίκας και την αύξηση των διαζυγίων,
    μια γεννια αργότερα, φαίνεται να βρίσκουν ξανά τον δρόμο τους οι νέοι μας , στην επιλογή του κατάλληλου συντρόφου, χωρίς να μετρούν τις αποτυχίες, η να επιτρέπουν να σημαδέψουν την ζωή τους ....
    Το νέο στοιχείο που μπήκε στην Ελληνική νοοτροπία , ειναι το δικαίωμα της επικοινωνιας και των προγαμιαίων σχέσεων...

    Η ωριμότητα, δεν έρχεται ούτε ουρανοκατέβατη, ούτε σαν συνέχεια της εμπειρίας των γονιών μας...

    Ενα παράδειγμα ωριμότητας, θα μπορουσε να ειναι η ραγδαία αύξηση των σαιτ γνωριμιών και η ολοένα αυξανόμενη συμμετοχή, ανθρώπων , ανω των 50 ετών...

    Αυτό ειναι το παράδοξο της εποχής μας.

    Οι νέοι μας δειχνουν τον δρόμο της τεχνολογικής εξέλιξης,
    γιατί έμαθαν να βρίσκουν λύσεις, στα προβλήματα που τους κληρονομήσαμε...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    να μην είναι τσιγγούνης γιατί θα είναι και στα αισθήματα το ίδιο.Να συνοδεύεται το συναίσθημα και απο την λογική λίγο δύσκολο στην αρχή αλλά στην πάροδο του χρόνου θα φανεί πόσο χρειάζεται να συμμετέχει και η λογική όταν πρόκειται για γάμο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    βεβαια, αυτος που συναπτει σχεσεις για μακρυ χρονικο διαστημα, θα μπορουσε να ειναι και δειλος.....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    _Τι εννοείς ότι πρέπει μόνο το συναίσθημα να επικρατεί ;εαν υπάρχουν ιδανικές συνθήκες ναι αλλά όταν δεν βάλεις λίγο και την λογική και υπάρχουν προβλήματα διαφόρων ειδών που μπορεί να έχουν επιπτώσεις στην ηρεμία του ζευγαριού τότε θα έλθει η ρήξη.π.χ όταν βλέπεις ότι ο σύντροφος επηρεάζεται εύκολα απο τους γονείς,όταν εξαρτώνται απόλυτα οικονομικά απο το παιδί τους ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζει γνωστή μου οικογένεια ο πατέρας του νεαρού αλκοολικός έχει χρεώσει το παιδί του 200.000 ευρώ αναγκάστηκε το παιδί να αφήσει το πανεπιστήμιο για να ανταπεξέλθει οικονομικά και είχε δεσμό 2 χρόνια.Πείτε μου αυτή η κοπέλα πως μπορεί να παντρευτεί όταν υπάρχουν τέτοια προβλήματα; έκανε υπομονή η μόνη τους διασκεδαση ήταν να πάρουν μια ταινία να δουν στο σπίτι και έτσι περνούσαν τα καλύτερα τους χρόνια.Ο νεαρός ήθελε να το επισημοποιήσουν πείτε μου με τόση δυστυχία που επικρατούσε στο σπίτι πως να πρχωρήσει η κοπέλα αφού τα προβλήματα του θα γινόντουσαν και δικά της.Ηδη είχε κουραστεί η σχέση και ο νεαρός επέμενε να αρραβωνιαστούν αφού δεν είχε να ανταπεξέλθει ούτε στα δικά του έξοδα και χώρισαν.Θεωρείται δειλία εκ μέρος της κοπέλας;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    οχι

    δεν το θεωρω δειλια

    θεωρω οτι δεν θα μπορουσε να χωρεσει τοση δυστυχια

    ειναι δυσκολο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    οχι, δεν το θεωρω δειλια.
    βεβαια εγω δεν βρισκω κανενα ενδιαφερον στον θεσμο του αρρεβωνα γενικοτερα, αλλα αυτο ειναι ενα αλλο θεμα...

  7. #7
    Originally posted by giota
    να μην είναι τσιγγούνης γιατί θα είναι και στα αισθήματα το ίδιο.Να συνοδεύεται το συναίσθημα και απο την λογική λίγο δύσκολο στην αρχή αλλά στην πάροδο του χρόνου θα φανεί πόσο χρειάζεται να συμμετέχει και η λογική όταν πρόκειται για γάμο
    Έχεις απόλυτο δίκιο Γιώτα.
    Το πρόβλημα της τσιγκουνιάς , φαίνεται να αποτελεί σημαντικό
    εμπόδιο στην ανάπτυξη διαπροσωπικών σχέσεων και πράγματι
    ίσως κρύβει στερεότυπα και μαθήσεις που χαρακτηρίζουν μια προσωπικότητα. Υπάρχουν βέβαια απλοί τρόποι για να ξεπεραστούν με τον καιρό, αν αποφύγει κανείς, την κατά μέτωπο επίθεση και κυρίως την απαξίωση του συντρόφου του γιατί τις περισσότερες φορές , ειναι ασυνείδητη λειτουργία...
    Δες το επίσης σαν ανταγωνισμό με τους φίλους του. Όσο πιο ωραίος είσαι, τόσο περισσότερο \"οι γυναίκες λιώνουν για σένα\"
    Είπαμε.Η ωριμότητα δεν εχει να κάνει ούτε με την ηλικία, ούτε με την ομορφιά , αλλά με την ικανότητα επικοινωνιας που στηρίζεται στην κατανόηση του εαυτού μας πρώτα και μετά των άλλων;)

  8. #8
    Originally posted by Remedy
    βεβαια, αυτος που συναπτει σχεσεις για μακρυ χρονικο διαστημα, θα μπορουσε να ειναι και δειλος.....
    Δειλός γιατί? Μήπως θες να πεις ότι φοβάται μην τον πιάσει η γυναίκα του με άλλη?
    Αν εννοείς αυτό, τότε ειναι ανώριμος και οχι δειλός!
    Γιατί προϋπόθεση της ωριμότητας δεν ειναι να συνάπτει σχέσεις αφεντικού με σκλάβο , αλλά ισότιμες που θα πει εθελουσία
    συμμετοχή και οχι καταναγκασμός.
    Αν εννοιεις δειλός , γιατί σκέφτεται τα παιδιά του , τότε πάλι,
    η σωστή λέξη δεν θα ήταν δειλός, αλλά διστακτικός που ειναι μια θεμιτή και ώριμη πράξη κάποιου, που ζυγίζει τα υπέρ και τα κατά, πριν βαρέσει διάλυση σε ότι έχτισε με κόπους στην ζωή του , τόσο σε υλικό, οσο κυρίως σε ψυχικό επίπεδο...
    Εδώ σε αυτή την περίπτωση, η χρήση των σαιτ γνωριμιών στο διαδίκτυο , θα μπορουσε να ειναι μιας πρώτης τάξης ευκαιρια,
    για να διαπιστώσει που βρίσκεται πραγματικά στην ζωή του , να επαναβεβαιώσει ότι διατηρεί την θελκτικότατα του στις γυναίκες , η ακόμα πιο πολύ , να ξεπεράσει μια στιγμιαία αναγκη για επαφή με μια διαφορετική γυναίκα , νοερά ,χωρίς να βγει απο το μονοπάτι που εχει χτίσει με γερά θεμέλια...
    Δειλός όμως, δεν το δέχομαι σε καμμια περίπτωση...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δειλος γιατι φοβαται να φυγει απο μια σχεση που δεν τον ικανοποιει αρκετα ωστε να \"βουτηξει\" στην επομενη...να ψαξει να \"βρει\" επομενη μαλλον με αυτο το σκεπτικο το λεει η Remedy.
    Ημουν 5 χρονια σε μια σχεση που δεν με ικανοποιουσε πχ αλλα δεν εφευγα...εφυγα τελικα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Originally posted by giota
    _Τι εννοείς ότι πρέπει μόνο το συναίσθημα να επικρατεί ;εαν υπάρχουν ιδανικές συνθήκες ναι αλλά όταν δεν βάλεις λίγο και την λογική και υπάρχουν προβλήματα διαφόρων ειδών που μπορεί να έχουν επιπτώσεις στην ηρεμία του ζευγαριού τότε θα έλθει η ρήξη.π.χ όταν βλέπεις ότι ο σύντροφος επηρεάζεται εύκολα απο τους γονείς,όταν εξαρτώνται απόλυτα οικονομικά απο το παιδί τους ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζει γνωστή μου οικογένεια ο πατέρας του νεαρού αλκοολικός έχει χρεώσει το παιδί του 200.000 ευρώ αναγκάστηκε το παιδί να αφήσει το πανεπιστήμιο για να ανταπεξέλθει οικονομικά και είχε δεσμό 2 χρόνια.Πείτε μου αυτή η κοπέλα πως μπορεί να παντρευτεί όταν υπάρχουν τέτοια προβλήματα; έκανε υπομονή η μόνη τους διασκεδαση ήταν να πάρουν μια ταινία να δουν στο σπίτι και έτσι περνούσαν τα καλύτερα τους χρόνια.Ο νεαρός ήθελε να το επισημοποιήσουν πείτε μου με τόση δυστυχία που επικρατούσε στο σπίτι πως να πρχωρήσει η κοπέλα αφού τα προβλήματα του θα γινόντουσαν και δικά της.Ηδη είχε κουραστεί η σχέση και ο νεαρός επέμενε να αρραβωνιαστούν αφού δεν είχε να ανταπεξέλθει ούτε στα δικά του έξοδα και χώρισαν.Θεωρείται δειλία εκ μέρος της κοπέλας;

    Τα οικονομικά προβλήματα σε αυτό το παράδειγμα που μας φέρνεις Γιώτα ,δεν ειναι το κύριο θέμα
    Κατά την γνώμη μου , το ζευγαρι δεν μπορουσε εκ των πραγματων να προχωρήσει σε αυτή την φάση, λόγω του αλκοολισμού, που αποτελεί την κυρια μάστιγα , της σημερινής κοινωνίας , με αποτέλεσμα στην Γαλλία που ζω ,
    να απαγορεύονται οι διαφημίσεις για αλκοόλ απο την τηλεόραση!Σκέψου μόνο, ότι τα καλύτερα και ακριβότερα κρασιά στον πλανήτη ειναι Γαλλικά!
    Συχνά έχουμε την τάση να βλέπουμε τα πάντα με τα μάτια της τσέπης μας και αυτό ειναι αποτέλεσμα της εποχής μας, που κυριαρχούν οι οικονομολόγοι των κοινωνικών επιστημόνων στην διαχείριση της Πολιτείας .

  11. #11
    Originally posted by keep_walking
    Δειλος γιατι φοβαται να φυγει απο μια σχεση που δεν τον ικανοποιει αρκετα ωστε να \"βουτηξει\" στην επομενη...να ψαξει να \"βρει\" επομενη μαλλον με αυτο το σκεπτικο το λεει η Remedy.
    Ημουν 5 χρονια σε μια σχεση που δεν με ικανοποιουσε πχ αλλα δεν εφευγα...εφυγα τελικα.
    Αν δεις με στωικότητα τη ζωή σου ,σε ποια φάση ήσουν ώριμος?

    1.Κάθε φορά που μια σεξουαλική παρορμηση σε \"τραβάει\" μακρυά απο την υπάρχουσα σχέση σου
    η
    2 Κάθε φορά που μια σεξουαλική παρορμηση σε αναγκάζει
    να μπεις στην διαδικασία αυτοελέγχου , μεχρι να καταλήξεις
    αν πρέπει να κάνεις το βήμα προς τα έξω?
    Νομίζω ότι έκανες το δεύτερο και γιαυτό είσαι ώριμος.

    Όμως αν βάλεις την λέξη δειλία στο μυαλό σου, παιρνει αρνητική ουσία , σαν να ήταν καθήκον σου η \"ολομέτωπη επίθεση σε καθε κινούμενο στόχο\"
    Είναι σοφία, ωριμότητα, σύνεση, ηθικότητα και προπάντων ,
    ο μονος δρόμος που οδηγεί στην ευτυχία, ο αυτοέλεγχος των συναισθηματων κάποιου, με την χρήση της λογικής.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Καλα τα λες Πανο.Απο την αποψη οτι δεν πρεπει να σκεφτομαστε αρνητικα για τον εαυτο μας σε τετοιες καταστασεις,δειλος το ενα το αλλο κλπ.
    Μερικες φορες ομως δεν μπορεις να χαρακτηρισεις αλλιως ορισμενες ακραιες καταστασεις,βλεπε κακοποιηση συζηγου αλλα αυτη να παραμενει στη σχεση ενω θελει να φυγει με ολο της το \"ειναι\" αλλα φοβαται ειτε τον συζυγο,ειτε δεν ειναι οικονομικη ανεξαρτητη ειτε χιλιους δυο λογους,φοβαται κατα καποιο τροπο να ζησει.

    Και παλι βεβαια μπαινουν πολλοι παραμετροι,οπως υποχρεωσεις κλπ κλπ...ναι αν εχεις παιδια πχ ειναι ολα αλλιως.

    Προσωπικα ναι δεν εφυγα απο σεξουαλικη παρορμηση,αλλα γιατι καπου ασφυκτιουσα...δεν μπορουσα αλλο και δεν ικανοποιουνταν οι αναγκες μου απο αυτη τη σχεση.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Originally posted by Remedy
    οχι, δεν το θεωρω δειλια.
    βεβαια εγω δεν βρισκω κανενα ενδιαφερον στον θεσμο του αρρεβωνα γενικοτερα, αλλα αυτο ειναι ενα αλλο θεμα...
    Αγαπητή φίλη , ο αρραβώνας είχε σημασία σε μια περίοδο που οι σχέσεις των ανθρώπων, ελέγχονταν αποκλειστικά απο την οικογένεια και μέσω αυτής, απο την κοινωνια γενικότερα.
    Όμως η κοινωνική εξέλιξη που σημαδεύτηκε με την απελευθέρωσης της γυναίκας , στην συνέχεια των εφήβων και των νέων, έδωσε ώθηση στην ατομικότητα...
    Αυτό που λείπει σήμερα κατά την γνώμη μου , ειναι το υποκατάστατο του αρραβώνα, σαν περίοδος γνωριμίας σε ένα ζευγαρι...Μιλώ απο πλευράς Πολιτείας και κοινωνίας πάντα.
    Το μάθημα της σεξολογίας , πρέπει να γίνει κύριο στην σχολική μας εκπαίδευση... Πρέπει να μάθουν τα παιδιά το φύλο τους και την περιπέτεια της ανθρωπότητας σε σχέση με αυτό, για να φανεί η αλήθεια που κάνει αισθητή την διαφορά μεταξύ των δυο φύλων, στην αντιμετώπιση της σεξουαλικότητας τους.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by πανος12345
    Τα οικονομικά προβλήματα σε αυτό το παράδειγμα που μας φέρνεις Γιώτα ,δεν ειναι το κύριο θέμα
    Κατά την γνώμη μου , το ζευγαρι δεν μπορουσε εκ των πραγματων να προχωρήσει σε αυτή την φάση, λόγω του αλκοολισμού, που αποτελεί την κυρια μάστιγα , της σημερινής κοινωνίας , με αποτέλεσμα στην Γαλλία που ζω ,
    να απαγορεύονται οι διαφημίσεις για αλκοόλ απο την τηλεόραση!Σκέψου μόνο, ότι τα καλύτερα και ακριβότερα κρασιά στον πλανήτη ειναι Γαλλικά!
    Συχνά έχουμε την τάση να βλέπουμε τα πάντα με τα μάτια της τσέπης μας και αυτό ειναι αποτέλεσμα της εποχής μας, που κυριαρχούν οι οικονομολόγοι των κοινωνικών επιστημόνων στην διαχείριση της Πολιτείας .
    καλως ήρθες Πάνο:)

    Κατα την δικη μου γνωμη, το οικονομικο προβλημα κ καθε προβλημα που γινεται προβλημα μας, εχει ενα υποβαθρο. Εχει εναν τροπο που παρουσιαστηκε κ εναν αλλο που παραμενει. Ετσι-προσωπικα για μενα- εχει σημασια να δω πώς δημιουργηθηκε κ με ποιον τροπο το συντηρω στη ζωη μου.

    Στην περιπτωση του ζευγαριου, το προβλημα αλκοολισμου δεν ηταν του ζευγαριου, ηταν του πατέρα του αντρα. Εγινε ομως κ του ζευγαριου, κ θα ηταν πολυ δυσκολο να μην επηρεασει τον αντρα κ στην συνεχεια κ την σχεση του. Οποτε, το οικονομικο ή το αλκοολικο γινεται το κυριως θέμα. Οι συνέπειες τους ειναι λογικο να υπάρξουν, το θεμα ειναι πώς τις διαχειριζομαστε.

    Ετσι, εχει σημασια πώς ο νεαρος αποφάσισε να ξεχρεωσει τον πατέρα του ή τα χρεη του, πώς άφησε τις σπουδές του για λάθη άλλων κ πώς επιλέγει να μεινει με την οικογενεια του. Πάντα εχουμε μεσα μας προτεραιοτητες που βαραινουν αλλες περισσοτερο κ αλλες λιγοτερο. Κ η επικρατηση καποιων εναντι καποιων αλλων μπορουν να εχουν κοστος. Νομιζω πώς μπορουμε να σκεφτουμε ποιο κοστος αντεχουμε να πληρωσουμε. Κ αν πεσουμε εξω στην εκτιμηση μας αυτη, μπορουμε να μαθουμε για την επομενη φορα...Με τα τραυματα μας βεβαιως, ως αποσκευη...

    Ετσι πιστευω...
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  15. #15
    Originally posted by keep_walking
    Καλα τα λες Πανο.Απο την αποψη οτι δεν πρεπει να σκεφτομαστε αρνητικα για τον εαυτο μας σε τετοιες καταστασεις,δειλος το ενα το αλλο κλπ.
    Μερικες φορες ομως δεν μπορεις να χαρακτηρισεις αλλιως ορισμενες ακραιες καταστασεις,βλεπε κακοποιηση συζηγου αλλα αυτη να παραμενει στη σχεση ενω θελει να φυγει με ολο της το \"ειναι\" αλλα φοβαται ειτε τον συζυγο,ειτε δεν ειναι οικονομικη ανεξαρτητη ειτε χιλιους δυο λογους,φοβαται κατα καποιο τροπο να ζησει.

    Και παλι βεβαια μπαινουν πολλοι παραμετροι,οπως υποχρεωσεις κλπ κλπ...ναι αν εχεις παιδια πχ ειναι ολα αλλιως.

    Προσωπικα ναι δεν εφυγα απο σεξουαλικη παρορμηση,αλλα γιατι καπου ασφυκτιουσα...δεν μπορουσα αλλο και δεν ικανοποιουνταν οι αναγκες μου απο αυτη τη σχεση.
    Τωρα εθιξες ενα αλλο ζητημα...
    Το θέμα της ισότητας των δυο φύλων.
    Διάβασε την θεση μου σχετικά.
    Η βια σε ένα ζευγαρι δεν πρέπει να αντιμετωπίζεται σαν ποινικό αδίκημα και ξεμπερδέψαμε με αυτή.
    Ούτε μπορεί ποτέ ο δικαστής, να μπει στην ουσία της πράξης ,αρκούμενος στο να εφαρμόζει τον νόμο , που στην Γαλλία,
    ειναι αμείλικτος σε θέματα βίας γυναικών.
    Η βια πρέπει να αντιμετωπίζεται σαν επικοινωνιακή δυσλειτουργία ανάμεσα σε ανθρώπους που υποτίθεται
    ότι έπρεπε να μπορουν να επικοινωνούν σωστά,
    πριν αποφασίσουν να δημιουργήσουν οικογένεια.
    Η γυναίκα που υπομένει την βια ,δεν ειναι ούτε δειλή, ούτε χαζή.
    Είναι ίσως περισσότερο απο ότι πρέπει, υπάκουη και πειθαρχημένη στο αντρικό πρότυπο, που της περισσότερες φορές, ειναι προϊόν μάθησης απο το οικογενειακό της περιβάλλον. Η δικαιοσύνη πρέπει να εισάγει τον θεσμό του οικογενειακού συμβούλου, σε καθε περίπτωση καταγγελίας έστω, κακοποίησης γυναίκας και αυτός με την σειρά του , πρέπει να παρέχει αξιολόγηση , υποστήριξη και θεραπεία [αν χρειαστεί] στην γυναίκα η το ζευγαρι , πριν φτάσουμε σε ακραίες καταστάσεις... Η πρόληψη στην Ελλάδα, ειναι σχεδόν άγνωστη λέξη, σε όλη την κλίμακα της δημοσίας ασφάλειας, απο την Αστυνομία μεχρι τα σωφρονιστικά ιδρύματα.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •