Εφιαλτης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788

    Εφιαλτης

    Λοιπόν, το ξημέρωμα ξαφνικά με έπιασε ένας πολύ δυνατός πόνος στο στομάχι και έκανα εμετο κατι που με ανακουφισε. Λέω κάτι θα με πείραξε. Ξανακοιμαμαι (ελάχιστες ώρες, παρόλο που αναγκάστηκα να πάρω ζαναξ 0.50 +ακόμα ένα μισό 0.25 και τελικά κοιμήθηκα μόνο ένα διωρο) και ξυπνησα παλι με πονο, στο κεντρο και αυτη τη φορα και δεξιά πολύ έντονος. Πήγα στα επείγοντα, μου έκαναν ακτίνες, αξονικη , υπερηχο νεφρων κλπ και μου είπαν ότι είναι μάλλον ενας συνδιασνος γαστρεντεριτιδας και φλεγμονης στο εντερο γιατί ειπαν οτι ειδαν και πολυ περιεχομενο στο εντερο παρολο που ειχα και διαρροια. Μου έβαλαν ένα σωρό φάρμακα γιατί συνέχιζα να κάνω εμετους. Δεν ξέρω καν τι φάρμακα, μου είπαν μόνο φεύγοντας να μην πάρω αλλα φάρμακα σήμερα, παυσιπονα ειδικά. Φοβαμαι ότι μου έχουν κάνει κάποιο περίεργο μιξ. Είχα πάρει και το ζαναξ και το παυσίπονο την προηγούμενη μέρα. Σε κάποια φάση στο νοσοκομείο πονουσα τοσο πολύ που είχα ιδρώσει. Ευτυχώς μετά σταμάτησε, μου είπαν να μιλήσω με το γαστρεντερολογο μου, κάτι που σκοπεύω να κάνω. Απλά φοβάμαι ότι κάτι θα μου προκαλέσουν όλα αυτα τα χάπια και η αυπνια ,δεν το γλυτωνω το τεζαρισμα.

    Με περιέφεραν με καροτσάκι στο νοσοκομειο και σε κάποια φάση νε είχε πιάσει και μια ταχυκαρδία με έκτακτες. Έλεγα στο νοσοκομο να μου πάρει τον σφυγμό και με αγνοησε. Εγώ τον αισθάνθηκα αρρυθμο. Μετά επανήλθε. Μου έκαναν εξετάσεις αίματος αλλά όχι καρδιογραφημα. Μετανιώνω που δεν επέμεινα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    Πέρασα γαστρεντεριτιδα πρόσφατα σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,642
    Νορτζεσικ μυοχαλαρωτικο πηγαινε σε φαρμακειο κ ρωτα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Marg27 View Post
    Πέρασα γαστρεντεριτιδα πρόσφατα σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!
    Σε ευχαριστώ. Κοιμηθηκα κάποιες ώρες από όταν γύρισα, κάπως καλύτερα αισθάνομαι απλά με πιάνουν κάποιες τρομακτικές σουβλιες στο στομαχι και φοβαμαι μηπως επαθα διατρηση λογω συνδιασμου των φαρμακων. Η νοσοκόμα φαινοταν πολυ περιεργη οταν μου εβγαζε την πεταλουδα και ελεγε οτι δεν πρεπει να παρω αλλο φαρνακο σημερα. Τη ρωτησα συγκεκριμενα για ομεπραζολη και μου είπε αν θέλω να παρω ή ακόμα και ζαναξ να πάρω αν θέλω, αλλα κανενα αλλο παυσιπονο, άλλα φυσικά ουτε με τα αλλα δυο φαρμακα δεν το ρισκαρω.


    Τη ρώτησα "εσείς τι μου βάλατε ακριβως" και μου είπε "εμείς σου βάλαμε τα παντα" υποθέτω μου βαλαν παυσιπονα, αντιπυρετικα και αντιεμμετικα +ο,τι ειχα παρει μονος μου ως τωρα.

    Ευτυχώς τώρα δεν εχω ταχυκαρδία αλλά τότε στο φορείο αισθανθηκα αρρυθμια, έπρεπε να μου κάνουν και καρδιογραφημα. Θα δοκιμάσω να φάω σε λίγο κάτι ελαφρύ και ελπίζω να μην κάνω εμετό πάλι.

    Έχω αφυδατωθει κιόλας.
    Δεν θυμαμαι να μου έβαλαν ηλεκτρολύτες, φοβάμαι να πιω μόνος μου τωρα και δεν τολμάω ούτε νερό να πιω μην το βγάλω.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Ωχχχ..παίζει πολύ γαστρεντεριτιδα τώρα τελευταία.μην αγχώνεσαι θα περάσει.η ταχυκαρδία μπορεί να ήταν από τους εμετούς και την διάρροια.ξεκουρασου και προσπάθησε να κοιμηθείς.περαστικα σου ευχομαι

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Ισχύει, κυκλοφορεί γαστρεντερίτιδα.. περαστικά να ναι..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Σας ευχαριστώ. Είμαι αρκετα καλύτερα σε σχέση με χθες, αλλά ακόμα ανακατεύομαι περιστασιακα και με πιάνει κάτι σαν κολικος. Και συνέχισα σήμερα κανονικά τα φάρμακά μου, ελπιζω να μην κανει καποια αλληλεπιδραση τοσα που πηρα τις τελευταίες δύο μέρες.
    Ευτυχώς δεν ξαναέκανα εμετό προς το παρόν γιατί δεν αντέχω καθόλου την αίσθηση. Και τα ζωτικά μου ήταν φυσιολογικά έκτοτε. Εφαγα και λίγη σουπιτσα και πουρέ και κάπως ηρεμησε το στομάχι.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Μου προκάλεσε κάτω από 40 ζάχαρο ένα από τα φάρμακα. Μου αρέσει που ρώτησα και το γιατρό πριν τα πάρω. Και δεν είναι ότι δεν έφαγα. Έφαγα το πρωί κανονικά, μετά έφαγα λίγα μακαρόνια, μια φέτα ψωμί με τυρί και αυγό και ηπια και ένα χυμο και μετά μετρήθηκα γιατί ενιωθα ζάλη και είχα κατω απο σαράντα ζάχαρο. Έχω πανικοβληθει. Περιμένω να μου φέρει η αδερφή μου τις ταινίες από το σπίτι μου γιατί ήταν η τελευταία αυτή που είχα μαζί μου. Ήπια χυμό και έφαγα δύο φέτες ψωμί και μερεντα ελπίζω να ανέβηκε αλλά φοβάμαι μήπως είναι καμία σοβαρή υπογλυκαιμία λόγω φαρμακων και πρέπει να πάω νοσοκομείο. Να ενημερώσω το γιατρο; Δεν ξέρω

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ενταξει, ανέβηκε στα 134 αφού έφαγα όλα αυτά. Μίλησα και με έναν φίλο μου που θυμόμουν ότι είχε πάθει υπογλυκαιμία από φάρμακα και είχε πέσει και αυτού στα 39 και είχε φάει κουταλιές ζάχαρη και ανέβηκε. Επίσης μίλησα με έναν γιατρό από μια εφαρμογή και λέει ότι αν το ζάχαρο μου είχε πέσει στα 39 θα είχα λιποθυμήσει, άρα λέει ότι ήταν λάθος μέτρηση. Αμφιβάλλω ότι ήταν λάθος μέτρηση γιατί ήμουν πολυ ζαλισμένος. Τέλος πάντων. Θα φροντίσω να φάω καλά και να πιω καμία πορτοκαλάδα το βράδυ αν και το στομάχι μου είναι ακόμα χάλια και δεν έχω καθόλου όρεξη.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Σκίουρε, χαίρομαι που είσαι καλύτερα!!!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Niki View Post
    Ωχχχ..παίζει πολύ γαστρεντεριτιδα τώρα τελευταία.μην αγχώνεσαι θα περάσει.η ταχυκαρδία............περαστικα σου ευχομαι
    τωρα για καλο εισαι εσυ ? θα τον κανουμε θαμωνα τον ανθρωπο στα επειγοντα .....

Similar Threads

  1. Εφιαλτης
    By Kentavros3 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 27-04-2015, 14:41
  2. εφιαλτης
    By ton76 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 22
    Last Post: 14-11-2011, 22:17
  3. ζωη-εφιαλτης..
    By nikosss in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 10-11-2011, 16:22
  4. Ψωμάκια... τι εφιάλτης
    By lenapapa_ed in forum Διατροφή, Fitness-Ασκηση
    Replies: 2
    Last Post: 20-04-2010, 12:39
  5. Ο ΕΦΙΑΛΤΗΣ
    By WOLF in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 06-02-2007, 03:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •