Ο μπαμπάς μου έχει ερωμένη, τι να κάνω;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2022
    Posts
    1

    Ο μπαμπάς μου έχει ερωμένη, τι να κάνω;

    Καλησπέρα σε όλους,
    Είμαι 31 και έχω μια σχέση εδώ και 3 χρόνια, αποφασίσαμε με το αγόρι μου να παντρευτούμε και ο γάμος μας θα γίνει το καλοκαίρι, αλλά η δυστυχία της μαμάς μου δεν με αφήνει να χαρώ, αντιθέτως είμαι συνέχεια σε στρες, στεναχωρημένη και απελπισμένη.

    Πρώτα από όλα να σας πω την ιστορία μου από την αρχή. Εδώ και κάποιους μήνες η μαμά μου, μου εκμυστηρεύτηκε ότι ο μπαμπάς έχει ερωμένη, η δε γυναίκα είναι φίλη της μητέρας μου και πολλά χρόνια μικρότερη από τον πατέρα μου, κάποια χρόνια μεγαλύτερη μου με παντρεμένη και δυο ανήλικα παιδιά ο δε άντρας της είναι φίλος του μπαμπά μου. Φυσικά στην αρχή δεν την πίστεψα την μαμά μου και νόμιζα ότι τα φαντάζεται όλα αυτά και ότι ζηλεύει τον μπαμπά μου αφού και η ίδια αμφισβητούσε τον εαυτό της στην αρχή. Αλλά έβλεπε πολλά σημάδια και πολλές κινήσεις και από τους δυο και έτσι της μπήκε το μικρόβιο να τον παρακολουθήσει. Περιττό να πω ότι πολλές φορές είχα ρωτήσει και είχε κάνει καβγά με τον μπαμπά να παραδεχτεί αν συμβαίνει κάτι και αυτός τα αρνιόταν όλα, τρελή την ανέβαζε τρελή την κατέβαζε, πέρα από αυτό την υποβάθμιζε με σχόλια του τύπου πως έχεις γίνει έτσι, έχεις παχύνει, έχεις γεράσει κλπ.
    Τόσο μεγάλο ψυχολογικό πόλεμο που η μητέρα μου αρρώστησε και έφτασε σε σημείο να αμφισβητεί τον εαυτό της μέχρις ότου να το πάρει απόφαση και να βρει αποδείξεις.
    Οχι πολύ καιρό μετά τις αποδείξεις τις βρήκε και τότε κάλεσε την φίλη της να έρθει σπίτι και φυσικά τον πατέρα μου, τους ξεντροπιασε και τους δυο η μεν ερωμένη παρακαλώντας και κλαίγοντας να μην πει τίποτα στον άντρα της και ο δε πατέρας μου να λέει ότι μόνο αυτός φταίει. Εν τέλη η μητέρα μου δεν αποκάλυψε τίποτα στον άντρα της ερωμένης και εφόσον με πολλά παρακάλια και συζητήσεις με τον Μπάμπα μου ο οποίος μετανιωμένος ζήτησε συγχώρεση και μια άλλη ευκαιρία από την μαμά μου τον συγχώρεσε με την προϋπόθεση να κόψει κάθε επαφή μαζί της και στην παραμικρή αντίληψη ότι αυτοί συνεχίζουν θα τον χωρίσει.
    Δεν πέρασε ούτε μήνας και ο πατέρας μου συνέχισε και συνεχίζει να έχει επαφή με την ερωμένη του, η μητέρα μου το ανακάλυψε πάλι και λέει ότι θα τους σκοτώσει και τους δυο, μου έχει δηλώσει ότι με το που γίνει ο γάμος μου την επόμενη ακριβώς μέρα θα αφήσει τον πατέρα μου. Περιττό να πω ότι ψυχολογικά είναι στα πατώματα.

    Δεν ξέρω την να κάνω, προσπαθώ να σταθώ στην μαμά μου γιατί την πονάει, καταλαβαίνω ότι νιώθει προδομένη για δεύτερη φορά αλλά και ο πατέρας μου είναι μπαμπας μου και σαν μπαμπας μου έχει σταθεί. Φοβάμαι ότι η μαμά μου θα κάνει καμία τρέλα και δεν μπορώ να μιλήσω κιόλας με τον πατέρα μου διότι το τι συμβαίνει στην σχέση τους είναι δικό τους θέμα. Έχω χάσει τον ύπνο μου και ακόμα σκέφτομαι να αναβάλω τον γάμο μου διότι με τρομοκρατεί η μητέρα μου ότι την επόμενη μέρα θα χωρίσει τον πατέρα μου. Τι να κάνω;
    Last edited by Freedom91; 01-10-2022 at 07:43.

  2. #2
    Honorata
    Guest
    Καλό θα ήταν η μαμά σου να δεχτεί βοηθεια από κάποιον ειδικό. Είναι πολύ δύσκολο να το αντιμετωπίσει μόνη της. Αν δεν θέλει καλό είναι να τη παροτρύνεις εσυ.

    Καταλαβαίνω πως είναι πολύ δύσκολο για εσένα να χαρείς την ευτυχία σου οταν νιώθεις πως η οικογένεια σου γκρεμίζεται..

    Ωστόσο βλέπω και από εσένα μια λίγο παιδική συμπεριφορά λες ότι φοβάσαι μήπως χωρίσουν. Αντί για 31 βλέπω συμπεριφορά έφηβης που τρέμει Μήπως η μαμά και ο μπαμπάς χωρίσουν. Για κανέναν δεν είναι ευχάριστο να χωρίσουν οι γονείς του ομως σε αυτήν την ηλικία μήπως θα έπρεπε να έχεις λίγο πιο ώριμη σκέψη; Τώρα εσυ ενηλικιώθηκες επιπλέον ανεξαρτητοποιησε, θα κάνεις την δική σου οικογένεια...
    Και εσύ και η μαμα σου βλέπω προσπάθειτε με το ζόρι να κρατήσετε τα χαλιναρια για να ενώσετε τι; έχετε διαλυθεί ήδη...
    Δεν νομίζεις ότι είναι νοσηρό να συνεχίσουν οι γονείς σου να μένουν μαζί δεδομένης της κατάστασης; δεν θεωρεις ότι είναι κρίμα για την μαμά σου να υφίσταται ψυχολογικό πόλεμο, χειραγωγηση, απιστία από τον πατέρα σου; Μήπως θα ήταν πιο ευτυχισμένη αν χώριζε και έβρισκε την ηρεμία της;

    Όπως είπα Καλό είναι και εσύ και εκείνη ακόμα και ο πατέρας σου να πάτε σε κάποιον ειδικό

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,642
    Κι εμενα το σπιτι μου μπουρδελο ειναι αλλα δεν ψαχνω καλα εσυ με τι μυαλα παντρευεσαι δε σε κοβει οτι θα γινουν τα ιδια τι νομιζεισ οτι θα γινει

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    26
    Δεν καταλαβαίνω γιατί η ζωή σου πρεπει να επηρεαστεί τόσο από την σχέση των γονιών σου... Είσαι 30+ , τι θα γίνει δηλαδή αν χωρίσουν? Αυτά είναι προβληματα δικά τους κ δεν θα έπρεπε να τα ξέρεις καν. Πόσο μάλλον να επηρεάζουν τον γάμο σου κ την χαρά σου.

Similar Threads

  1. Replies: 17
    Last Post: 28-06-2018, 14:29
  2. η κοπελα μου εχει καταθλιψη- τι να κανω;
    By xrist88 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 24
    Last Post: 26-02-2018, 18:22
  3. Η γιαγιά μου έχει σχιζοειδή παράνοια, τι να κάνω/ουμε ?
    By Alithinos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 34
    Last Post: 25-09-2017, 12:58
  4. ενα μωρο, μια μανα και η πιο θερμη ερωμενη..
    By mauroaspros in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 65
    Last Post: 14-01-2011, 13:54
  5. Replies: 13
    Last Post: 12-09-2006, 21:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •