Ομιλία σε συνέδριο και τρελό άγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    3

    Ομιλία σε συνέδριο και τρελό άγχος

    Γεια σε όλους!

    Σε λίγες εβδομάδες θα δώσω μία ομιλία στα πλαίσια ενός ακαδημαϊκού συνεδρίου και κυριολεκτικά όσο πλησιάζουν οι μέρες το άγχος όλο και μεγαλώνει. Έχω δώσει και άλλες ομιλίες στο παρελθόν λόγω σχολής αλλά σε συνέδριο πρώτη φορά. Ενώ τις περισσότερες στιγμές μέσα στη μέρα το σκέφτομαι σαν ένα απλό γεγονός, μερικές φορές το άγχος μου μεγαλώνει τόσο που δεν την παλεύω. Εν τω μεταξύ ενώ νιώθω ότι γνωρίζω καλά το θέμα και το περιεχόμενο της παρουσίασής μου νομίζω ότι εκείνη τη στιγμή θα τα ξεχάσω όλα! Υπάρχει εδώ κάποιος εδώ με παρόμοια εμπειρία; Συμβουλές;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Νομίζω το άγχος σου είναι το άγχος του ταλαντούχου πριν την παράστασή του. Θα τα πας περίφημα και αν θες να σου φύγει το άγχος νωρίτερα κάτσε μπροστά από έναν καθρέπτη και άρχισε να λες την ομιλία σου! Νομίζω σύντομα θα σου φύγει το οποιοδήποτε άγχος!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    οταν εκανα την πρωτη μου παρουσιαση στις σπουδες μου , δεν απεβαλλα το αγχος , ισως ειναι αποτελεσματικο αν συγκεντρωνεις το βλεμμα σου σενα ατομο την φορά ...........

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by katerinaki12 View Post
    Υπάρχει εδώ κάποιος εδώ με παρόμοια εμπειρία; Συμβουλές;
    Έχω μακροχρόνια εμπειρία σ' αυτά τα θέματα. Τόσο σε ομιλίες σε επιστημονικά συνέδρια, workshops και τα συναφή όσο και σε εξετάσεις που δίνονται ως παράσταση μπροστά σε κοινό (μουσική). Πολύ το στρες αλλά τα κατάφερνα.

    Δε νομίζω ότι υπάρχει γενική συνταγή επιτυχίας. Εξαρτάται πολύ από τον άνθρωπο. Σε μένα λειτουργούσε σχετικά καλά η άρτια προετοιμασία, και αυτό όταν μπορούσα γιατί συνήθως δεν έχω το χρόνο και την ησυχία που θέλω. Επίσης προσπαθούσα να βάλω στο μυαλό μου την ιδέα ότι μιλάω σε κοινό γνωστών, φίλων, ή κάτι τέτοιο. Με βοηθούσε να χαλαρώσω έστω λίγο.

    Ο κορωνοϊός έχει βοηθήσει σημαντικά σ' αυτό το κομμάτι. Λόγω των περιοριστικών μέτρων που εφαρμόζονταν, πολλά συνέδρια γίνονταν από απόσταση και αυτό έμεινε ως ένα βαθμό. Επειδή είδαν ότι στην πράξη μπορεί να προκύψουν διάφορα τεχνικά προβλήματα, άρχισαν κάποια στιγμή να ζητούν ηχογραφημένες ομιλίες. Στην περίπτωση αυτή χρειάζεται απλά να γνωρίζεις καλά το αντικείμενο για να απαντάς στις ερωτήσεις αφότου παιχτεί η ηχογράφησή σου. Επίσης, η χρήση ακουστικών βοηθάει στο να καταλαβαίνεις την προφορά του καθενός, αν η γλώσσα του συνεδρίου δεν είναι η μητρική σου. Έχε το υπόψιν για το μέλλον.

    Δες επίσης μελλοντικά μήπως υπάρχει η δυνατότητα αντί για ομιλία να παρουσιάσεις πόστερ, ή πόστερ συνδυασμένο με pitch presentation. Το βρίσκω πολύ πιο δημιουργικό και χρήσιμο, γιατί έχεις ευκαιρίες να μιλήσεις με κόσμο με την άνεσή σου και να κοινοποιήσεις καλύτερα την εργασία σου.

    Οι εξετάσεις μουσικής μού φάνηκαν αρκετά πιο αγχωτικές γιατί δεν έχεις το περιθώριο να σταθείς να σκεφτείς για 2-3 δευτερόλεπτα· είναι ένα τρένο που τρέχει και το παραμικρό λάθος ακούγεται. Αντίθετα, σε μια ομιλία έχεις πάντα τέτοια περιθώρια. Αν γνωρίζεις καλά το θέμα, λογικά θα τα πας μια χαρά.

    Τώρα που γράφω πρέπει να έχει ήδη περάσει η δοκιμασία. Γράψε μας και πώς τα πήγες αν θέλεις.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    92
    Χτύπησες ευαίσθητη χορδή. Όταν ξεκίνησα το διδακτορικό μου, με άγχωνε ακόμα και το να είμαι επιτηρητής σε κανένα αμφιθέατρο. Για να μην πω για τα συνέδρια που ήταν διεθνή και έπρεπε να μιλήσω αγγλικά. Όχι ότι στα ελληνικά δε θα αγχωνόμουν πολύ, αλλά σίγουρα η χρήση αγγλικών ενίσχυε το άγχος μου. Ακόμα και κάτι διαλέξεις που έκανα πολύ αραιά, με προβλημάτιζαν.

    Μετά από αρκετά χρόνια, σίγουρα το άγχος μου είναι μικρότερο αλλά καθόλου αμελητέο και σίγουρα όχι σε βαθμό που να με επηρεάζει θετικά ώστε να είμαι σε εγρήγορση. Αντιθέτως, ακόμα το σκέφτομαι έντονα όταν έχω να παρουσιάσω κάτι.

    Αυτό που σίγουρα βοηθάει εμένα προσωπικά, είναι η πολύ καλή προετοιμασία. Και το άλλο που προσπαθώ να σκέφτομαι, είναι τα οφέλη που μπορεί να αποκομίσω από μία τέτοια εμπειρία. Για παράδειγμα, θα μάθουν τη δουλειά μου και αυτό ίσως αναγνωριστεί ή να βοηθήσει στο να προκύψουν καλές συνεργασίες. Ή, σε λίγο καιρό, θα πρέπει να κάνω την παρουσίαση του διδακτορικού μου. Μπροστά σε πολλούς καθηγητές και με live streaming. Σκέφτομαι ότι μετά από αυτή την παρουσίαση, θα έχω επιτέλους το πτυχίο μου και αυτό κάπως με ανακουφίζει από το άγχος.

Similar Threads

  1. Άγχος τρελο
    By stellagla89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 28-04-2020, 19:05
  2. Άγχος για ομιλία
    By kerasi in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 32
    Last Post: 13-01-2016, 15:15
  3. Ομιλία-άγχος (?)
    By Eva1995 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 23
    Last Post: 01-05-2014, 23:26
  4. τρελό άγχος κ έντονα προαισθήματα.....
    By mina@@ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 20-08-2012, 03:54
  5. εχω τρελο αγχος βοηθηστε με.............
    By tweetaki15 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 12
    Last Post: 30-10-2009, 16:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •