Σχέση με άτομο ψυχωτικό (?)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2022
    Posts
    7

    Σχέση με άτομο ψυχωτικό (?)

    Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα κάποια γνώμη/άποψη σχετικά με ένα σκηνικό που βίωσα απότομα. Γνώρισα έναν άντρα (40χρονών αυτός εγώ 33) πριν 5 μήνες και αρχίσαμε να βγαίνουμε κτλ κ κατέληξε σε μια πολύ όμορφη σχέση. Ταιριάζαμε, μιλούσαμε πολύ με τις ώρες, γελούσαμε ήταν όλα πολύ καλά. Πήγαμε μαζί διακοπές, περάσαμε ωραία, κ βλεπόμασταν πολύ σχυνά,5 φορές τη βδομάδα. Δεν είχε δείξει τίποτα ανησυχητικό ή κάτι που να με κάνει να μπω σε σκέψεις. Βέβαια είναι μικρό το διάστημα των 5 μηνών, αλλά επειδή είχαμε καθημερινή επαφή κ τριβή ίσως θα μπορούσα να διακρίνω κάποια περίεργη συμπεριφορά. Παρόλαυτα όση αναδρομή κ να κάνω δε μπορώ να βρω κάτι περίεργο που είχε πει κ ίσως να μην είχα δώσει τότε σημασία, ήταν όλα νορμάλ.
    Την τελευταία βδομάδα ήρθαν τα πάνω κάτω. Με αφορμή ένα σκηνικό που έγινε στην δουλειά του (λογιστής σε εταιρία), ήταν πολύ κακοδιάθετος, δε μου έλεγε καν τι έγινε στη δουλειά κ τότε ξεκίνησε η παράνοια. Να μου λέει ότι έχει παντού εχθρούς που δεν ξέρει τι κ γιατί θέλουν να τον βλάψουν, ότι το αντιμετωπίζει σε οποιαδήποτε εταιρία κι αν αλλάξει . Κ ήρθε κ η σειρά μου, με ρώταγε αν τον ήξερα από παλιά και αν είμαι μαζί του για κάποιο λόγο αν έχω δόλο κτλ κτλ. Μου είπε να χωρίσουμε κ ότι έχει θέματα που δε μπορεί να διαχειριστεί, θέματα εμπιστοσύνης ότι δεν μπορεί να εμπιστευτεί κ να συνδεθεί με κανέναν.. Μετά από 2 μέρες με πήρε να μιλήσουμε κ ήρθε απτο σπίτι. Ήταν ακόμα κακοδιάθετος αλλά μου είπε εσύ δε φταις σε κάτι και συγγνώμη που σου μίλησα έτσι, σε αδίκησα. Έχω λόγους να ξενερώνω με τις δουλειές, ή με τους φίλους μου αλλά όντως εσένα δεν έχω λόγο να σε βλέπω καχύποπτα. Όσον αφορά τους φίλους του μου είχε πει από τις αρχές ότι γενικά δεν θέλει πολλά πολλά μαζι τους κ ότι τον ειχαν απογοητευσει απο παλιά κ τα τελευταία χρόνια τους βλέπει μια στο τόσο για μια μπύρα. Εγώ αρκετά σοκαρισμένη από όλο αυτό αποφάσισα να δώσω μια ευκαιρία, σκέφτηκα μπορεί να στενοχωρήθηκε τόσο στη δουλειά κ έπεσε τελείως ψυχολογικα κ εφαγε καποια φρικη. Λεω ας μην το καταδικάσω με τη μια, μιας κ δεν μου είχε ξαναδώσει αφορμη. Τις 3 επόμενες μέρες ηταν αρκετα καλά μαζί μου, μου μιλούσε μια χαρά κ έδειχνε ευδιάθετος, μέχρι που του λέω πάνω στην κουβέντα οτι το βράδυ όπως κοιμόταν έπιασε τον καρπό μου κ τον εσφιξε κ οτι νόμιζα πως ήταν ξύπνιος κ φρίκαρε τελείως αλλάξε 180 μοιρες διαθεση κ του λεω καλε τι επαθες ξεκόλλα δε με πόνεσες, για να γελάσουμε στο λέω. Εγω εχει τυχει να κανω κουβεντα στον υπνο μου, δε σημαίνει κατι κακο. Οχι μου λεει ειναι σοβαρο κ δεν ξερω τι έχω κ μου φαίνεται πολυ κακο που το εκανα αυτο ενω κοιμομουν. Προσπαθησα να τον ηρεμησω λεγοντας του δεν ειναι τπτ ανησυχητικό μη φρικλαρεις μην αγχώνεσαι κ μου λεει φευγω θελω να παω σπιτι μουκ μιλαμε απο βδομαδα. Κ αρχισε να μαζευει καποια ρουχα του που τα ειχε μονιμα εδω, του λεω γιατι τα μαζευεις ολα? Δεν ξερω μου λεει αν θελω να σε ξαναδω κ δεν ξερω τιποτα κ θελω να παω να ηρεμησω κ εφυγε.

    Εγώ είμαι σε κατάσταση σοκ κ παγωμένη με αυτά τα γεγονότα. Δεν ξέρω τι να σκεφτώ.. Περνάνε απτο μυαλο μου τα πάντα, δε θα κρύψω ότι φοβάμαι κ λιγο. Να σημειώσω ότι μου είχε πει οτι ειχε καταθλιψη κ οτι παιρνει φαρμακα, αλλα τα τελευταια 2 χρονια τα μειωσε κ αντι για καθε μερα τα επαιρνε 2 φορες τη βδομαδα, τον τελευταιο καιρο επαιρνε 1 τη βδομαδα κ τωρα μαζι μου επειδη ενιωθε καλα ειχε 1.5 μηνα που τα εκοψε τελειως. ΑΠό μονος του χωρις συμβουλή γιατρού. Αλλά δε νομιζω ότι ειναι κατάθλιψη μόνο όλο αυτο, κι εγώ είχα βαριά κατάθλιψη κ με θεραπεία είμαι πια αρκετά καλά κ έχω φτάσει σε πολυ καλό σημείο. Αλλά δεν εκανα ποτέ τέτοιες σκέψεις , να νομίζω οτι εχω παντου εχθρους ή να σκαλώνω ξαφνικά με κάτι άκυρο που θα μου πουν.

    Αυτό που με αγχώνει είναι αν θα με ξαναπλησιάσει πως να αντιδράσω, τι πάθηση έχει τι μπορεί να κάνει κ πως να χειριστώ μια τέτοια κατάσταση.

    Αν κάποιος έχει μια άποψη για τα παραπάνω θα χαρώ πολύ να μου πει τη γνώμη του k sorry για το κατεβατο :))

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Η γνώμη μου είναι ότι έχει υποτροπιάσει και να βρεις έναν άνθρωπο υγιέστερο να κάνεις σχέση. Ή τουλάχιστον κάποιον που ακολουθεί κατά γράμμα τις οδηγίες του γιατρού του και έχει συνεχή συνεργασία μαζί του και δεν κάνει του κεφαλιού του με τα φάρμακα!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2022
    Posts
    7
    Δε θα ήθελα να προχωρήσω μαζί του μετά από αυτό έτσι κι αλλιώς. Δεν έχει νόημα δηλαδή κ να ήθελα να βοηθήσω δεν είναι στο χέρι μου, μόνο ένας γιατρός μπορεί να κανει κατι. Απλά η ανησυχία μου είναι αν τελείωσε οριστικά ή αν θα έχω προβλήματα, δεν ξέρω τι ασθένεια έχει κ πως μπορει να αντιδράσει. Αν με πάρει τηλ πχ κ κανει προσπαθεια, πως θα παρει την απορριψη..
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

  4. #4
    kopela93
    Guest
    Quote Originally Posted by brouna View Post
    Δε θα ήθελα να προχωρήσω μαζί του μετά από αυτό έτσι κι αλλιώς. Δεν έχει νόημα δηλαδή κ να ήθελα να βοηθήσω δεν είναι στο χέρι μου, μόνο ένας γιατρός μπορεί να κανει κατι. Απλά η ανησυχία μου είναι αν τελείωσε οριστικά ή αν θα έχω προβλήματα, δεν ξέρω τι ασθένεια έχει κ πως μπορει να αντιδράσει. Αν με πάρει τηλ πχ κ κανει προσπαθεια, πως θα παρει την απορριψη..
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση!
    Έχεις ξενερώσει φουλ και μού φαίνεται ότι ούτε στην αρχή ήσουν τόσο ψημένη. Το αν κινδυνεύεις δεν μπορούμε να το ξέρουμε αλλά από αυτά που διάβασα δε νομίζω. Δύσκολα. Ρίχνει το φταίξιμο στον εαυτό του, τέτοια άτομα δε σού κάνουν κακό. Λίγη απόρριψη βλέπω έφαγες κι εσύ όμως με τη συμπεριφορά του. Τέλος πάντων προχώρα τώρα κι ο,τι έγινε έγινε, δε νομίζω να σε ενοχλήσει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Πιθανόν να έχει κάποια διαταραχή προσωπικότητας (προκαλούν άγχος, κατάθλιψη κτλ) και τις περισσότερες φορές η διάγνωση ειναι απλα διαταραχήάγχουςή κατάθλιψη. Το ότι έκανε το κεφαλιού του με τα φάρμακα δείχνει μεγάλη ανευθυνότητα και καλύτερα που έφυγε.
    Συνέχισε τη ζωή σου και να ξέρεις πως όλοι λίγο η πολύ πλέον έχουν ψυχολογικά απλά κάποιοι τα διαχειριζοντε.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    νομιζω παρανοια το λενε.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2022
    Posts
    7
    Σιγουρα δεν αφηνομαι κ δεν ερωτευομαι οπως οταν ημουν 20, ειμαι αρκετα συγκρατημενη μεχρι να γνωρισω τον αλλον καλα. Αλλα ημουν πολυ καλα μαζι του, κ οσο περνουσαν οι μερες ενιωθα ακομα καλυτερα κ πιο αισιοδοξη οτι παει καλα το πραγμα. Θα ημουν πολυ υποστηρικτικη κ δε θα εφευγα αν μου ειχε μιλησει για το πως νιωθει κ τι προβλημα εχει, θα το παλευα μαζι του. Αλλά απτη στιγμή που ο ίδιος ειναι κατα των γιατρων κατα των φαρμακων και δεν εχει καμια διαθεση να το δει σοβαρα, δε νομιζω οτι μπορω να κανω κατι για να τον βοηθησω. Μονο τοξικη θα γινει η κατασταση, θα σκεφτομαι πριν μιλησω μην τυχον πω κατι κ του κανει τριγκερ κ με βλεπει σαν εχθρο. Κι εγω παλευω χρονια με την καταθλιψη, πρεπει να προσπαθησω να το δω τελειως ψυχρα κ με τη λογικη για να μην συνεχισω κατι που θα με ριξει παλι στο μηδεν

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Καλα τοσοι αντρεσ στον γκαβο επεσεσ

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2022
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Καλα τοσοι αντρεσ στον γκαβο επεσεσ
    Το 'εκρυβε καλά !!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Καλα τοσοι αντρεσ στον γκαβο επεσεσ
    Δεν είναι ωραίο να εκφράζεσαι έτσι για κάποιον με ψυχολογικά προβλήματα.
    Θεωρητικά όλοι "γκαβοι" είμαστε σε αυτό το φόρουμ τότε.
    Φιλικά το λέω.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Κι εγω γκαβοσ ειμαι κι ειπα στο γιατρο τη γνωμη του να την τοποθετησει στην εδρα του κι οσο ζησω κι οτι κανω στα παπαρια μου

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    μου θυμιζει τον καλυτερο μου φιλο στα 80s ειχε ψυχωση και σχιζοφρενεια ,ειχε πολυ χιουμορ , ευχαριστος , ειχε κατι υποπτες μεταπτωσεις , δεν με πειραζε , δεν ηξερα τι ειχε , αλλα το μειον ειναι οτι τελικα ανεβηκε στην ταρατσα κι εκανε το απονενοημενο διαβημα ....τρελλαθηκα , ενα μηνα κοιμομουν με την μανα μου .....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Iwsif95 View Post
    Πιθανόν να έχει κάποια διαταραχή προσωπικότητας (προκαλούν άγχος, κατάθλιψη κτλ) .

    αυτες λεγονται διαταραχες διαθεσης κι ειναι ηπιοτατες .....

  14. #14
    xaka10
    Guest
    κοιταξε επειδη εχω και γω ψυχωση και ξερω πλεον πολυ καλα τα συμπτωματα γιατι τα βιωνω και γω ο ιδιος ακομη και τωρα που παιρνω φαρμακα.θα σου ελεγα οτι ειναι ψυχωση.και γω ακομη με τα φαρμακα βλεπω οτι ολοι θελουν να με βλαψουν παιρνω ενα χυμο απο την καφετερια και πιστευω οτι εχουν ριξει δηλητήριο μεσα για να με εξοντωσουν βιολογικα γιατι ως ατομο με ψυχωση δεν εχω την ιδια αξια με τους υγιείς οπως τα παλια χρονια που τους εκαιγαν στην πυρα ή πεθαιναν σε ασυλα ή και πιο προσφατα στον 20ο αιωνα που τους στειρωναν ή τους εκαναν ευθανασια και δεν ηταν μονο ο χιτλερ γιατι πρωτα τη ευγονικη την εβγαλαν αγγλοι και αμερικανοι και πηρε απο κει ιδεες ο χιτλερ και τους εξόντωσε βιολογικα ή τους στειρωσε.επισης νιωθω οτι η μαφια θελει να με εξοντώσει και το λεω συνεχεια στον πατερα μου να με καθησυχασει κοιταω τα αυτοκινητα κατω απο το σπιτι μου να δω αν ειναι κανενα καινουργιο που παρακολουθει εμενα κοιταω ερημικους δρομους να περπαταω γιατι οταν ειμαι στον πολυ κοσμο και καρφωνεται καποιος σε μενα νομιζω οτι θελει το κακο μου.


    και ολα αυτα μετα απο χρηση κανναβης 2 χρονων με συχνοτητα ενα τσιγαριλικι την εβδομαδα με την τοτε παρεα μου.το χω κοψει το χορτο αλλα η παρανοια και η ψυχωση εχει παραμεινει.οποτε η καχυποψια και οτι οι αλλοι θελουν το κακο σου ειναι σημαδι ψυχωσης και παρανοιας συγκεκριμενα

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2022
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by xaka10 View Post
    κοιταξε επειδη εχω και γω ψυχωση και ξερω πλεον πολυ καλα τα συμπτωματα γιατι τα βιωνω και γω ο ιδιος ακομη και τωρα που παιρνω φαρμακα.θα σου ελεγα οτι ειναι ψυχωση.και γω ακομη με τα φαρμακα βλεπω οτι ολοι θελουν να με βλαψουν παιρνω ενα χυμο απο την καφετερια και πιστευω οτι εχουν ριξει δηλητήριο μεσα για να με εξοντωσουν βιολογικα γιατι ως ατομο με ψυχωση δεν εχω την ιδια αξια με τους υγιείς οπως τα παλια χρονια που τους εκαιγαν στην πυρα ή πεθαιναν σε ασυλα ή και πιο προσφατα στον 20ο αιωνα που τους στειρωναν ή τους εκαναν ευθανασια και δεν ηταν μονο ο χιτλερ γιατι πρωτα τη ευγονικη την εβγαλαν αγγλοι και αμερικανοι και πηρε απο κει ιδεες ο χιτλερ και τους εξόντωσε βιολογικα ή τους στειρωσε.επισης νιωθω οτι η μαφια θελει να με εξοντώσει και το λεω συνεχεια στον πατερα μου να με καθησυχασει κοιταω τα αυτοκινητα κατω απο το σπιτι μου να δω αν ειναι κανενα καινουργιο που παρακολουθει εμενα κοιταω ερημικους δρομους να περπαταω γιατι οταν ειμαι στον πολυ κοσμο και καρφωνεται καποιος σε μενα νομιζω οτι θελει το κακο μου.


    και ολα αυτα μετα απο χρηση κανναβης 2 χρονων με συχνοτητα ενα τσιγαριλικι την εβδομαδα με την τοτε παρεα μου.το χω κοψει το χορτο αλλα η παρανοια και η ψυχωση εχει παραμεινει.οποτε η καχυποψια και οτι οι αλλοι θελουν το κακο σου ειναι σημαδι ψυχωσης και παρανοιας συγκεκριμενα
    Μίλησα και με γιατρό, από αυτά που του περιέγραψα με διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει κάτι το επικίνδυνο από μεριάς του, έχει τα θεματάκια του σαν αυτά που γράφεις εσύ αλλά σε πιο ήπια μορφή. Τώρα το τι θα κάνω εγώ είναι το δύσκολο κομμάτι. Προς το παρόν δεν έχουμε καμία επικοινωνία και πάνε σχεδόν 10 μέρες. Τον έχω έννοια αναρωτιέμαι τι κάνει πως να είναι αλλά διστάζω να τον πάρω τηλέφωνο. Μπορεί να εκνευριστεί και να μου πει δε θέλω καμία επαφή . Δεν ξέρω τι είναι καλύτερο για αυτόν, και λέω ας με πάρει εκείνος όταν θα νιώσει καλύτερα. Κι απτην άλλη σκέφτομαι ότι αν δεν κάνω τιποτα μήπως νιώσει αδιαφορία. Ποια είναι η γνώμη σου?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Σχέση με κυκλοθυμικό άτομο
    By pantzos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 43
    Last Post: 16-03-2018, 18:21
  2. σχεση με ατομο με αντικοινωνικη διαταραρχη
    By dimitra79 in forum Αντικοινωνική Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 43
    Last Post: 11-05-2017, 21:25
  3. σχέση με άτομο εξαρτημένο!!
    By roulini in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 34
    Last Post: 23-04-2014, 13:55
  4. σχεση με οροθετικο ατομο
    By ΧΑΝΙΩΤΗΣ81 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 24-08-2012, 23:26
  5. σχεση με ατομο με ψυχολογικα
    By rouva in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 30-06-2011, 14:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •