ζω έναν εφιάλτη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700

    ζω έναν εφιάλτη

    Είμαι η Ειρήνη και έχω κάποιο είδος σωματοφορμης διαταραχής.. κάθε μέρα έχω συμπτώματα λες και είμαι άρρωστη.. όλα ξεκίνησαν όταν ήμουν με εναν τύπο που μου προκαλούσε μικτά συναισθήματα τότε μου βγήκε γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση πολυ ανθεκτική ούτε νερό δεν μπορούσα να πιω μου έπεφτε βαρύ..τα φάρμακα μου προκαλούσαν δυσφορία και για 6 μήνες ήμουν χάλια μετά χώρισα και μου πέρασε η παλινδρόμηση τουλάχιστον τα πολλά και με ποιάνουν που και που αναγούλες η καούρες πιο σπάνια..όμως τα συμπτώματα δεν πέρασαν η παλινδρόμηση δημιουργεί υστερικό κόμβο, με επιανε όταν κάπνιζα πάρα πολυ είναι μια αισθηση που νομίζεις ότι πνίγεσαι.. είπα να πάω σε ψυχίατρο μου βγάζει μια καλή διαγνωση διαταραχή προσωπικότητας και ποια η λύση φαρμακα και ψυχοθεραπεία..λέω δεν θέλω φάρμακα με παρενέργειες, εξάρτηση η που παχαίνουν και περνω το βεσπαρ..
    αν και δεν βλέπω διαφορά..
    είπα που λέτε να κόψω το κάπνισμα να γλιτώσω το πνίξιμο και με επιασαν άλλα πρόβλημα με την κατάποση και γενικα συμπτώματα από το στομάχι..
    είναι τραγικό ο οργανισμός να μαθαίνει να ναι άρρωστες ώρες ώρες σκέφτομαι μήπως γουστάρω να μαι άρρωστη..νιώθω χαλια παντως κάθε μέρα μου φαίνεται μία δοκιμασία και δεν έχω ποιότητα ζωής..
    [url]http://psychilogos.blogspot.com/[/url]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Η ΓΟΠ,γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση δηλαδή,δεν ξέρω κατά πόσο συνδέεται αποκλειστικά με ψυχικές καταστάσεις,φαντάζομαι πως κάποια σχέση ίσως να υπάρχει,καθώς τα συμπτώματα από το γαστρεντερολογικό είναι αρκετά συχνά ένας δείκτης των επιπέδων του στρες απ΄όσο ξέρω.Αλλά στο ανέφερε ο ίδιος ο ειδικός αυτό ή το συμπέρασμα είναι δικό σου;
    Eπίσης,ακολουθείς κάποια φαρμακοθεραπεία για την γοπ,δίνονται σκευάσματα για εξισορρόπηση του ph,για μείωση της ποσότητας των πεπτικών υγρών του στομάχου αλλά και κάποια δίαιτα ανάλογη για να αποφεύγεις τροφές που προκαλούν επιβάρυνση της πεπτικής διαδικασίας.Ακολουθείς κάποια ανάλογη δίαιτα;

    Θέλεις να αναφέρεις περισσότερα για το πότε ξεκίνησε αυτή η σχέση και γιατί πιστεύεις ότι εκεί οφείλεται η σημερινή σου κατάσταση;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Προτιμας να υποφερεις απο το να παρεις μια φαρμακευτικη αγωγη πχ που παχαινει και να πρεπει να προσαρμοσεις απλως
    το life style σου?
    Ή επειδη μπορει να δημιουργησουν καποια αϋπνια η υπνηλια ή οτιδηποτε?

    Εχεις την εναλλακτικη δεν ξερω πως αλλιως θα μπορουσες με εναν \"μαγικο \" τροπο να αντιμετωπισεις αυτα που αντιμετωπιζεις.

    Ειναι δικια σου αποφαση ομως.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    Με τον τύπο τα είχα απο το Μαιο του 9, 1 ιουλιου αρχισαν συμπτωματα πολυ χάλια.. δοκίμασα πολλά φαρμακα εννοωντας losec,nexium, controloc, pariet, zantac.. τα nexium και τα losec με επιαναν μονο αλλα με αυτά τα χαπια είχα το εξής προβλημα δεν μπορουσα να φαω έστω και μία φετα ψωμί μου δημιουργούσε απίστευτο τυμπανισμο πιστευω ότι μειώνουν τα υγρά του στομάχου και δεν μπορούσα να χωνέψω..τον ιανουαρίο που περασε έκανα γαστροσκόπηση και δεν μου βρήκαν τίποτα μου λέει ο γιατρός ψυχολογικό, τότε χώρισα περίπου και αποφασίζω να κόψω τα φάρμακα επαιρνα λοσεκ τοτε και μου περνανε τα συμπτωματα που μου προκαλουσαν τα χαπια και άρχισαν οι καουρες κλπ της παλινδρόμησης και τισ αντιμετωπιζα με αντιοξινα 2-3 μερες κρατησαν βαρια μετα μου πέρασαν..τώρα όμως έχω άλλα συμπτώματα από το λαιμό, δυσκολία στην κατάποση, αναγούλες και γενικα δυσφορία βρίσκονται συνέχεια συμπτώματα να νιωθω άρρωστη, η μου επεσε βαριά η παλινδρόμηση και μου χει μεινει τραυμα η σκεφτομαι μηπως έχω μαζοχιστικη διαταραχη προσωπικοτητας και βρίσκω καποια ασυνειδητο οφελος απο τον πονο μου..δεν ξερα
    αγαπητε keep walking γενικα φοβαμαι τα συμπτωματα και τωρα οταν τρωω ένα χαπι φοβαμαι τι θα μου σκασει..αλλα πιστευω και το γεγονος οτι παχαινουν θα μου προκαλεσει εξτρα δυσφορια..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    1
    Originally posted by RainAndWind
    Η ΓΟΠ,γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση δηλαδή,δεν ξέρω κατά πόσο συνδέεται αποκλειστικά με ψυχικές καταστάσεις του στρες .
    Η γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση εμφανίζεται παααρα πολυ συχνα σαν συνεχεια του αγχους και της κουρασης(ψυχικη-σωματικη).....
    Elirene,προσωπικα ζω με παλινδρομηση 5 χρονια...ειναι πλεον τροπος ζωης και ειλικρινα σου μιλαω εχω δοκιμασει τα παντα και φυσικα εχω αλλαξει 3 γιατρους...μεχρι να βρω τον ανθρωπο που με εκανε να τον εμπιστευτω και να προσπαθησω μαζι του για ακομα μια φορα....τα περισσοτερα χαπια μου εφεραν παρενεργειες περαν του nexium(με το οποιο κανω αυτη τη στιγμη αγωγη) και το losec!Απο την δικη μου εμπειρια πρεπει να το παλεψεις..μη το αφησεις να σου καθοριζει την ζωη και την ορεξη για τπτ!Στο λεω αυτο γιατι οσο το αφηνεις να σε επιρρεαζει στον τροπο ζωης τοσο πιο δυσκολα θα το αντιμετωπισεις...εγω εφτασα στα αρχικα σταδια καταθλιψης ,απομακρινα τους φιλους μου και απλα τριγυρνουσα μεσα στο σπιτι,παραλιγο να χασω και την δουλεια μου...αλλα αυτο με κουραζε και με εκανε χειροτερα χωρις να το καταλαβω!Δεν ειναι μαζοχιστικη διαταραχη προσωπικοτητας...απλα ειναι τροπος ζωης καθως μπορει η γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση μπορει να γινει και χρονια!Μερικα πραγματα που πρεπει να προσεχεις ειναι η μειωση της καταναλωσης αλκοολ, η αποφυγη φαγητων που αυξανουν την οξυτητα του στομαχιου, η μειωση ή η αποφυγη του καφε, η μειωση καταναλωσης λιπαρων τροφων ή σοκολατας.Καλο θα ειναι να ξεκινησεις φαρμακευτικη αγωγη σε συνδιασμο με διαιτα(την οποια προσωπικα μου την εδωσε ο γιατρος μου)!θΕΛΗΣΗ να υπαρχει και ολα θα καλυτερευσουν!!!!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    3
    Ειρήνη, όσο κάπνιζα είχα φοβερό πρόβλημα με το στομάχι μου. Γαστρίτιδες τρομερές, με πείραζε (πίστευα) κάθε τι που έτρωγα.
    Όταν όμως το έκοψα-πάνε 2,5 χρόνια- οι καούρες εξαφανίσθηκαν τελείως!!! Έτσι ξέχασα όλα αυτά τα χάπια για το στομάχι.
    Σου προτείνω να δοκιμάσεις κι εσύ τη λήξη του καπνίσματος και σίγουρα οφέλη θα δεις.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    paidia eyxaristw gia tis symboules..eytyxws me thn palindromhsh eimai kalutera kai ebita kalutereusa otan ekopsa ta farmaka k twra pairnw mono simeco kai primperan h cilroton gia tis anagoules..paidia einai mia para polu duskolh pathhsh osoi pasxoun upoferoun pragmatika

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    -Γαλατακι δοκιμασες για την παλιδρομιση ?(θυμισου οτι ηταν το πρωτο φαγητο που δοκιμασες επι γης ,βρες ποιο σου ταιριαζει ,(μαλλον οχι διαιτης και αποβουτιρομενα ,καλυτερα πληρες))_____________ Το τσιγαρο ενοειται κομενο ε; ,____________παστιλιες στην τσεπη (χολς) για ερεθισμενο λαιμο , πνιξιμο κλπ, ____για τις αναγουλες καποιο φρουτακι (βρες ποιο σου ταιριαζει , οχι οξινο ε____καταγραφεις οσα φαγητα σε χαλανε και τα βαζεις για ελατωση εως ελαχιστοποιηση (οχι καταργηση) , οπως ο καφες ας πουμε , η σκορδαλια , κλπ___________μετα τις 6 το απογευμα κοβεις τα φαγητα ,και τη βγαζεις με κανα τσιμπολογημα ___________-αφου κανεις ολα αυτα και οσα αλλα ανακαλυψεις θα χρειαστει και ενα καποιο χρονικο διαστημα για να αποκατασταθει η ισοροποια του οργανισμου σου ,προσθεσε και την υπομονη λοιπον . ____________ Α και προσεχε με την επομενη σχεση σου ... Ε; ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    Molis arxisa ta lexotanil me ladose..nomizw oti h aitia einai kathara psixologikh o giatros m pe agxos einai ola ta symptvmata sto swma kai fobos..3ereis kaneis gia to ladose poso kalo einai kai se poso kairo exeis apotelesma?
    egw upoferw apo anagoules, duskataposia kai pni3imo sto laimo kuriws h palindromhsh spania m xtypa pia thn porta me kaoures alla m xei afhsei anagoules p me xalane para polu..ta lexotanil twra p droun me bohthoun sta symptwmata sto laimo alla oxi stis anagoules polu..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    124
    elirene ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΟΤΙ ΠΑΣΧΩ ΑΠΟ ΓΟΠ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ ΤΑ PENRAZOL Ο ΕΝΑΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΑ ΤΑ ZURKAZOL. ΤΑ ΔΕΥΤΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΝΑΝΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΔΕ ΜΟΥ ΕΦΕΡΕ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ.ΡΩΤΑ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ, ΑΝ ΑΠΟ ΤΗ ΓΟΠ ΣΕ ΠΙΑΝΟΥΝ ΠΟΝΟΙ ΠΟΥ ΑΝΤΑΝΑΚΛΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΨΗΛΑ ΣΤΟ ΘΩΡΑΚΑ ΔΛΔ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ, ΑΝ ΝΙΩΘΕΙΣ ΓΙΑ ΚΛΑΣΜΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟΥ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΝΑ ΚΕΝΟ Η ΦΤΕΡΟΥΓΙΣΜΑ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΟΣ Ο ΠΟΝΟΣ ΑΝΤΑΝΑΚΛΑ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΝΕΦΡΑ?
    ΚΟΙΤΑ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΧΩ ΓΟΠ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΑΚΤΙΝΑ ΚΑΙ Η ΓΑΣΤΡΟΣΚΟΠΙΣΗ ΔΕΝ ΕΔΕΙΞΑΝ ΚΑΤΙ.ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ Η ΑΚΡΙΒΗΣ ΔΙΑΣΓΝΩΣΗ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΠΑΘΗΣΗΣ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    nomizw me thn klinikh eikona h gop epishs fainetai otan exei blabh o oisofagos opws oisofagitida h oisofago barret..pantws k na mhn exeis blabes den shmainei oti den kaneis gop gt h pathsh einai leitourgikh twra den 3erw ti kanei h phxametria oisofagou den exw kanei auth metra thn o3uthta tou oisofagou..exw kanei 2 gastroskophseis mesa se ena xrono h prwth eixe oisofagitida h deuterh tpt..alla egw paidia den exw problhma idiaitera me thn palindromhsh auth th stigmh eixa to kalokairi k mexri to genarh twra exw psyxologika problhmata agxos swmatopoihmeno p m dhmiourgei symptwmata k synexeia den niwthw kala exw asxhmes aisthhseiss k ola arxisan apo authn thn anathematismenh pathhsh p den uparxei xeirotera akoma k nero epefte baru..pono sta nefra den eixa, sto laimo eixa polla symptwmata ola ekei mhn s pw pni3imo, kapsimo, kompo, ta faghta ola apanw apo anagwgh, pono sto sththmos spania..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    162
    Quote Originally Posted by Εβίτα View Post
    Η γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση εμφανίζεται παααρα πολυ συχνα σαν συνεχεια του αγχους και της κουρασης(ψυχικη-σωματικη).....
    Elirene,προσωπικα ζω με παλινδρομηση 5 χρονια...ειναι πλεον τροπος ζωης και ειλικρινα σου μιλαω εχω δοκιμασει τα παντα και φυσικα εχω αλλαξει 3 γιατρους...μεχρι να βρω τον ανθρωπο που με εκανε να τον εμπιστευτω και να προσπαθησω μαζι του για ακομα μια φορα....τα περισσοτερα χαπια μου εφεραν παρενεργειες περαν του nexium(με το οποιο κανω αυτη τη στιγμη αγωγη) και το losec!Απο την δικη μου εμπειρια πρεπει να το παλεψεις..μη το αφησεις να σου καθοριζει την ζωη και την ορεξη για τπτ!Στο λεω αυτο γιατι οσο το αφηνεις να σε επιρρεαζει στον τροπο ζωης τοσο πιο δυσκολα θα το αντιμετωπισεις...εγω εφτασα στα αρχικα σταδια καταθλιψης ,απομακρινα τους φιλους μου και απλα τριγυρνουσα μεσα στο σπιτι,παραλιγο να χασω και την δουλεια μου...αλλα αυτο με κουραζε και με εκανε χειροτερα χωρις να το καταλαβω!Δεν ειναι μαζοχιστικη διαταραχη προσωπικοτητας...απλα ειναι τροπος ζωης καθως μπορει η γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση μπορει να γινει και χρονια!Μερικα πραγματα που πρεπει να προσεχεις ειναι η μειωση της καταναλωσης αλκοολ, η αποφυγη φαγητων που αυξανουν την οξυτητα του στομαχιου, η μειωση ή η αποφυγη του καφε, η μειωση καταναλωσης λιπαρων τροφων ή σοκολατας.Καλο θα ειναι να ξεκινησεις φαρμακευτικη αγωγη σε συνδιασμο με διαιτα(την οποια προσωπικα μου την εδωσε ο γιατρος μου)!θΕΛΗΣΗ να υπαρχει και ολα θα καλυτερευσουν!!!!
    εβιτα καλησπερα ηθελα να σε ρωτησω.. Ειχες και αισθημα παλμων στο στομαχι;

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •