Φόβος φόβος και άγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    30

    Φόβος φόβος και άγχος

    Καλησπερα παιδια ειμαι ο πετροσ ειμαι 29 ετων και ειναι η πρωτη φορα που γραφω...σας βρηκα οταν εψαχνα και εγω να βρω την αιτια που εχω λιγο ανεβασμενο το ασβεστιο και μου εβγαλε οτι ειναι καρκινος ή καρκινος στους λεμφαδενες..ενα καλοκαιρι ασχημο καθως δεν ετρωγα σωστα εχασα 8-9 κιλα ..με εβλεπαν στην δουλεια μου και με ρωτουσαν εχασες πολλα κιλα ενταξει εισαι ? με αγχωνε με τρομαζε αυτη η ερωτηση δεν μπορουσα να την διαχειριστω χαμογελουσα και ελεγα ναι εχω μια παλινδρομηση ...τι να πω πως να το εξηγησω αυτο που περναω?
    Πρωτη κριση πανικου φετος το καλοκαιρι στην επιστροφη μου απο τις διακοπες ηδη αρκετα στρεσαρισμενος μεχρι να φυγω πολυ αγχος καθως κολλησα covid το περασα φυσιολογικα με λιγο βηχα μετα το περας της 5ης ημερας και αφου βγηκα αρνητικος ..οι επισκεψεις μου στους γιατρους δεν σταματησαν
    3 φορες καρδιολογο ενιωθα σε ολο μου το σωμα του παλμους
    1 φορα πνευμονολογο
    2 νοσοκομεια (το ενα λογω κρισης πανικου)
    1γαστρερεντολογο
    1 παθολογο
    7 φορες στο κεντρο υγειας της περιοχης μου
    3 φορες αιματολογικες ξεχωρα στα νοσοκομεια και στο κεντρο υγειας που μου εκαναν καμια 5-6 φορες αιματολογικες
    ξεκινησα ψυχολογο σιγα σιγα παω να βρω τα πατηματα μου οταν παω εκει νιωθω καλυτερα μεχρι να ερθει το σαββατο κυριακο κ να ξανα σκεφτω το οτιδηποτε
    η χειροτερα μερα η δευτερα που μας περασε...ενιωθα σιγουρος για κατι ασχημο λευχαιμια ή λεμφαδενες λειτουργουσα λες και ειχα ημουν σιγουρος περιμενα πως κ πως τις αιματολογικες μου ρωτησα εναν φιλο ο οποιος εχει να κανει με τα ιατρικα θεματα ποιες ειναι αυτες που θα μου δειξουν αν υπαρχει περιπτωση καρκινου
    πηγα εκανα ΤΚΕ-CRP-CPK και το ασβεστιο που ηταν αντι για 10.2 που ειναι το οριο εγω ειχα 10.5 !αγχος στρες! οι αιματολογικες μου βγηκαν φυσιολογικες ο γιατρος μου ειπε οτι απλα περναω μια η ιωση που λογικα ισχυει καθως εχω εναν βηχα μετα τον covid προσπαθω να το διαχειριστω αλλες φορες χανομαι στις σκεψεις μου οτι σιγουρα εχω κατι αποφασισα να βαλω ενα στοπ καπου και οτι δεν βγαζει καπου ολο αυτο παραμονο να αρρωσταινω τον εαυτο μου
    εφτασα να κανω την φαντασια μου πραξη μονο απο το μυαλο μου κ να λειτουργω ετσι λες και εχω οντως καρκινο εστω κ για μια μερα...
    τελικα αφου μου ειπε ο φιλος μου οτι οι αιματολογικες ειναι φυσιολογικες συνηλθα...αρχισα να παιρνω τα πανω μου ..ολοι οι γιατροι που με εξετασαν μου ειπαν δεν εχεις τιποτα απολυτως τα ακροαστικα σου ειναι τελεια ...τριτη και αφου ειπα δεν θα ασχοληθω αλλο ειδα τον εναν λεμφαδενα μου λιγο πρησμενο θα περιμενω ειπα να δω...τωρα εκανα αιματολογικες υπερβολη δεν ειναι να ξανα παω σε γιατρο? εχω διαβασει τοσα στο ιντερνετ που πλεον και εγω ο ιδιος μπερδευτει με τα συμπτωματα ...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Σε καταλαβαίνω, αληθεια τα εχω περασει και τα περνάω.. Το μονο που θα σου πω να ελέγξεις ειναι για λοίμωξη μονοπυρήνωση, κατα τ αλλα ετσι ζω κι εγω εδω και 3 μήνες

  3. #3
    Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    30
    Με αγχωνει πολύ το γεγονός των κιλών ευτυχώς τώρα δεν χάνω αλλά ..αλλά δεν βάζω κιόλας ζυγιζομαι σχεδόν κάθε μέρα κ η ζυγαριά δεν ανεβαίνει

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Ο θυροειδης σου ειναι ενταξει;

  5. #5
    Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    30
    Ναι έκανα κ θυριοδοτροπος ορμονη και τον βρήκαν φυσιολογικό ...γενικά οι αιματολογικές μου βγήκαν πολύ νορμάλ το μόνο που με είπαν ότι πέρασα μια ίωση κατά αλλά τίποτα άλλο ..εγώ έχω το φόβο και λευχαιμία ή λεμφαδένες

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Ο κοβιντ σου πυροδότησε άγχος και στρες
    Οι έρευνες δείχνουν ότι κρατάει 2-3 μηνες

  7. #7
    Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    30
    Μου το είπε και γιατρός αυτό ότι ο κοβιντ αυξάνει το άγχος κατά αλλά δεν ξέρω περιμένω πως κ πως να τελειώνει όλο αυτό κ να ηρεμήσω ...είναι φάσεις που με πιάνει κ άλλες που με αφήνει

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Μετα τον κοβιντ υποτροπιασα κι εγω με το αγχος ενω ημουν καλα. Εχω γυρίσει όλους τους γιατρους αλλα κανεις δε μου το ειπε

  9. #9
    Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    30
    Έτυχε να πάω σε ένα κέντρο υγείας εδώ στη περιοχή μου και μου το είπε γιατρός ότι ο covid φέρνει αρκετός άγχος

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 21:15
  2. Άγχος και φόβος
    By MartinH97 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 02-05-2019, 15:10
  3. Replies: 100
    Last Post: 16-08-2017, 09:20
  4. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 02:12
  5. ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΦΟΒΟΣ
    By liakleo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 03-02-2012, 00:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •