Άγχος ή πρόβλημα στους πνεύμονες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    3

    Άγχος ή πρόβλημα στους πνεύμονες

    Γεια σας και πάλι
    Εκτός του φόβου για την καρδια, τον τελευταίο καιρό έχω δυσπνοιες όσο περπατάω ή όταν είμαι ηρεμη που όμως έρχονται και φεύγουν, όπως και ο πονος στο στήθος που είναι σαν τσίμπημα πιο πολύ ειτε στα αριστερά ειτε στα δεξια. Όμως, τις τελευταίες μέρες αισθάνομαι ψηλά στα πόδια και πιο χαμηλά σε συγκεκριμένα σημεία σαν αισθημα παλμου που μένει για λίγα δευτερόλεπτα και φεύγει και αγχώθηκα οτι μπορεί να πρόκειται για θρομβο. Έκανα το λάθος να το ψάξω στο ίντερνετ και μου έβγαλε πιθανότητα για πνευμονική εμβολη, δηλαδή θρόμβο στους πνεύμονες! Βέβαια, έχω πάει σε δύο καρδιολόγους (ο ένας πριν 10 μέρες) και έκανα τριπλεξ και ηλεκτροκαρδιογράφημα και μου είπαν ότι είναι άψογα και η ροή της πνευμονικής αρτηρίας και λόγω ηλικίας είναι δύσκολο να έχω θέμα (19). Η παθολόγος επίσης που είδα πριν λίγες μέρες με ακροαστηκε και μου είπε ότι οι πνεύμονες μου είναι οι πιο καθαροί που έχει ακούσει ποτέ (δεν πίνω και δεν καπνίζω) και πώς όλα οφείλονται σε παθολογικο άγχος. Υπάρχει παρόλα αυτά περίπτωση η δυσπνοια, ο πονος στο στήθος και οι ταχυπαλμιες όταν κινούμαι
    να οφείλονται σε πνευμονική εμβολη ή κάτι τόσο σοβαρό ξαφνικά και πριν από λίγες μέρες να μην το είδε κανείς?
    (Συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αν ήταν πνευμονική εμβολή θα είχες άλλα συμπτώματα, οι εξετάσεις θα δείχναν άλλα και θα είχες χαιρετήσει αν το είχες εδώ και μέρες.
    Να αφήσεις τους καρδιολόγους και τους πνευμονολόγους και να τρέξεις σε ψυχολόγους. Τώρα αμέσως! Όσο αφήνεις τις αρρωστοφοβίες και τις διαστρεβλωμένες σκέψεις να αλωνίζουν, τόσο πιο δύσκολο είναι να τις ξεπεράσεις μετά. Και όσο πιο νέος είσαι, τόσο πιο εύκολα αλλάζει ο τρόπος που σκέφτεσαι, ακόμα και οργανικά οι εγκεφαλικές συνάψεις. Δεν θες να γίνεις σαν κάποιους που ήταν νιοί και γέρασαν κατα φαντασίαν ασθενείς! Άγχος είναι. Δες που οφείλεται και πως θα το διαχειριστείς!

Similar Threads

  1. Αγχος ή νευρολογικο πρόβλημα?
    By μπαμπης in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 5
    Last Post: 13-09-2022, 07:15
  2. Πρόβλημα και άγχος
    By karma25 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 16-06-2018, 18:18
  3. προβλημα με το πως θα το πω στους γονεις
    By ελλη19 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 10-05-2013, 08:28
  4. Άγχος ή οργανικό πρόβλημα.?
    By Tralala in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-07-2012, 23:03
  5. Replies: 31
    Last Post: 03-12-2010, 20:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •