το footprint που αφηνει η φιλία!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Location
    inside my mind
    Posts
    352

    το footprint που αφηνει η φιλία!

    Καλησπερα στο φορουμ, μετα απο 2 μηνες χρησης στο φορουμ παρατηρησα οτι δεν μιλαμε μονο για ψυχικες ασθενειες καθ αυτες αλλα και απο ποιους παραγοντες επιρεαζετε η ψυχοσυνθεση του καθενος.
    Ποσο πιστευετε οτι επιρεαζομαστε απο τις φιλιες μεσα στη ζωη μας, τι εμπειριες εχετε απο φιλιες? Θα παρακαλουσα τους συνφορουμιτες να ακουνε(διαβαζουν*) με σεβασμο την εμπειρια καποιου ατομου χωρις να παρουν καποιο μερος, μπορειτε να γραψετε τυπου ενα μηνυμα που θα αφηνατε σε καποιο φιλο αλλα δεν το επετρεψαν οι συνθηκες να εκφραστειτε και μετα ηταν αργα για να το κανετε. Γενικα θα ηθελα να ανοιχτουμε για να μπορεσουμε να κατανοησαουμε πτυχες των συμφορουμιτων που ενδεχομενως δεν ηξεραν οτι τους επιρεαζουν.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    302
    εμένα το θέμα που με απασχολεί πάνω στο ζήτημα φιλίας
    είναι τι κάνεις όταν μετά από κάποια έτη ή και παραπάνω
    που εσύ δίνεις και δίνεσαι ολόψυχα στη φιλία
    παίρνεις το λογαριασμό και αποδεικνύεται ότι οι φίλοι δεν είναι φίλοι
    και κοιτάν κατεξοχήν την πάρτη τους
    πως διαχειρίζεσαι το ότι κάποιοι φίλοι σου στην ουσία ήταν φίλοι μόνο στη φαντασία σου?


    το μήνυμα που θα έστελνα σε αυτούς :
    δεν σας αξίζει ρε η φιλία μου έδωσα χρήμα χρόνο καρδιά και ψυχή σας αφήνω στο θεό για να σας κρίνει
    ζήστε τώρα με τα υπόλοιπα τομάρια που κοιτάνε μόνο το τομάρι τους , μπορείτε να έχετε πολλούς "φίλους" αλλά ψυχή και καρδιά δεν θα βρείτε πουθενά γιατί δεν έχετε κιόλας
    πλέον όλες οι έννοιες (που ξεχωρίζουν τον άνθρωπο από τα ζώα)στη ζωή σας θα είναι με εισαγωγικά , και η ζωή σας θα είναι και αυτή με εισαγωγικά και ο εαυτό σας ήταν πάντα και θα είναι εαυτούλης

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    χα όχι δεν θέλω να στείλω κανένα μήνυμα σε κανέναν. αν τα φέρει η ζωή και τα συζητήσω, ίσως πω κάτι αλλά και πάλι δε νομίζω. είναι κάτι που με έχει ενοχλήσει/πληγώσει αρκετά, και γενικώς όπως το διακωμωδώ, ως ένας άνθρωπος με σελήνη στον 10ο αστρολογικό οίκο, οι φιλίες είναι πολύ σημαντικές. δεν υπάρχω χωρίς φίλους. όμως για μένα φίλοι δεν είναι ένα τηλέφωνο που χτυπάει κάθε μέρα, χαλαροί καφέδες και μπαρότσαρκες. είναι πιο No strings attached κατάσταση, κάνω τα δικά μου, κάνεις τα δικά σου και μοιραζόμαστε. ουτοπικά πράματα δηλαδή. βλέπω πολλη κτητικότητα και απολυταρχία στις ανθρώπινες σχέσεις.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,450
    ΦΙΛΙΕς ΣΗΜΕΡΑ ΔΕ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΨΕΥΤΟ-ΦΙΛΙΕς ΜΟΝΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΚΙ ΔΩΣΕ ΠΑΡΕ Ο ΚΑΘΕΝΑς ΚΟΙΤΑΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΤΗ ΤΟΥ .ΔΕ ΕΙΝ ΤΩΡΑ ΟΠΩς ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΈΝΟΝΤΑΝ ΜΕΤΑΞΎ ΤΟΥς Η ΛΕΞΗ ΦΙΛΙΑ ΗΤΑΝ ΧΡΥΣΗ ΜΕ ΟΥΣΙΑ ΚΙ Ο ΕΝΑς ΒΟΗΘΑΓΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΣΑ ΑΔΕΡΦΟ ΣΕ ΧΑΡΕς ΛΥΠΕς ΗΤΑΝ ΚΟΝΤΑ ΔΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ ΠΙΑ .ΑΥΤΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΦΙΛΙΕς ΓΙΟΚ ΣΕ ΑΔΕΙΑΖΟΥΝ ΣΤΟ ΛΕΠΤΟ ΑΝ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΘΙΓΟΝΤΑΙ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΟΥς .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    ποιο footprint
    α χαχαχ αχα!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Location
    inside my mind
    Posts
    352
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    ποιο footprint
    α χαχαχ αχα!!
    Καλησπέρα Νίκο2
    Αυτο το αποτυπωμα που αφηνει μια φιλία οταν τελειώσει, αυτο το αποτύπωμα που αφήνει το όνομα του τέως φιλού στο ακουσμά του, το αποτύπωμα που εχει αφήσει στον χαρακτήρα μας, αυτο το αποτύπωμα στην καρδία. Εκτος εαν ειμαστέ αναισθητοί στις διαπροσωπικές σχεσεις οπότε εκει δεν τηθειται ζητημα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by biscochicco View Post
    Ποσο πιστευετε οτι επιρεαζομαστε απο τις φιλιες μεσα στη ζωη μας, τι εμπειριες εχετε απο φιλιες?
    Δεν είχα ποτέ στη ζωή μου κάποιον φίλο, οπότε μπορώ να απαντήσω μόνο γενικά. Πιστεύω λοιπόν ότι ο άνθρωπος πλάθεται και αλλάζει κατά τη διάρκεια των συναναστροφών του με τους άλλους. Ο βαθμός των αλλαγών εξαρτάται από το είδος και τη διάρκεια της σχέσης. Η ειλικρινής φιλία αποτελεί ισχυρό δεσμό· ανάλογο είναι και το αποτύπωμα που μπορεί να αφήσει.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Location
    inside my mind
    Posts
    352
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Δεν είχα ποτέ στη ζωή μου κάποιον φίλο, οπότε μπορώ να απαντήσω μόνο γενικά. Πιστεύω λοιπόν ότι ο άνθρωπος πλάθεται και αλλάζει κατά τη διάρκεια των συναναστροφών του με τους άλλους. Ο βαθμός των αλλαγών εξαρτάται από το είδος και τη διάρκεια της σχέσης. Η ειλικρινής φιλία αποτελεί ισχυρό δεσμό· ανάλογο είναι και το αποτύπωμα που μπορεί να αφήσει.
    χαιρομαι Vox που ενω δεν ενιωσες ποτε οτι εχεις φιλους, εχεις αυτη την θετικη και ευγενικη αποψη για την φιλια. Καλη μερα να εχεις συνανθρωπε.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,450
    Vox εσυ που εγραψες το κειμενο αυτο σα σχολιο εδω ΟΛΟΣΩΣΤΟς !
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Similar Threads

  1. η αποπειρα αυτοκτονιας αφηνει κουσουρι....
    By hlias1988 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 10
    Last Post: 28-02-2021, 19:43
  2. Η συμπεριφορα του με αφηνει αναυδη
    By survivor in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 42
    Last Post: 06-05-2017, 12:31
  3. θελω να ζησω και δεν με αφηνει η ψυχολογια μου!
    By edim in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 06-10-2012, 10:43
  4. ο θυρεοειδης δεν μ αφηνει σε ησυχια
    By wannabeskinny in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 18
    Last Post: 13-05-2011, 11:45
  5. όταν ο φόβος σε αφήνει στάσιμο.
    By ioannis2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 27-11-2009, 11:02

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •