ΕΝΑΣ ΠΙΘΑΝΟΣ ΑΥΤΟΧΕΙΡΑΣ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΚΟΙΝΟ, ΕΝΘΑΡΡΥΝΕΤΑΙ Η ΑΠΟΘΑΡΡΥΝΕΤΑΙ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537

    ΕΝΑΣ ΠΙΘΑΝΟΣ ΑΥΤΟΧΕΙΡΑΣ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΚΟΙΝΟ, ΕΝΘΑΡΡΥΝΕΤΑΙ Η ΑΠΟΘΑΡΡΥΝΕΤΑΙ;

    ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ;

    το πρωι που ο δικος μου ηταν στην δουλεια ημουν στο σπιτι, μονη. μου ετυχε κατι περιεργο, ή μου φανηκε περιεργο εμενα και μ εβαλε σε σκεψεις.
    ειδα στην ταρατσα γειτονικου κτιριου εναν νεαρο να στεκεται εξω απο το καγκελο της ταρατσας στο περβαζι που υπαρχει εξω απ το καγκελο, που εχει μεν κανονικο φαρδος, περιπου 1 μετρο, αλλα δεν εχει προστατευτικο.
    στηνα ρχη νομιζα οτι ειναι καποιος τεχνιτης κι ειχε καποια δουλεια εκει.
    αλλα δεν εκανε τπτ. σκεφτηκα οτι σιως περιμενει καποιον συναδερφο του για να κανουν κατι. αλλα δεν εμφανιζοταν κανεις.
    μετα απο λιγο εβγαλε την μπλουζα του, ενω δεν ειχε ζεστη.
    και μετα εβγαλε και το φανελακι.
    ειπα οτι ισως ζεσταινεται.καθησε οπως ηταν κατω και δεν τον εβλεπα καλα, αλλα ηταν εκει, δεν εφυγε. κοιταζε γυρω γυρω, εβγαλε κι ενα χαρτι η χαρτια και κατι διαβαζε.
    αρχισα να σκεφτομαι μηπως κατι περιεργο συμβαινει, οπως πχ μηπως σκεφτεται να πηδηξει. δεν κοιτουσε το κενο ομως, ουτε πηγαινε στην ακρη. εμενε στο καγκελο κοντα και κοιτουσε γυρω γυρω.
    σκεφτομουν μηπως πρεπει καποιον να ειδοποιησω, αλλα αν δεν τηαν τπτ θα του εστελνα του ανθρωπου αστυνομια για το τπτ;;; μπορει να ηταν ενας νεαρος που μενει με την μανα του, του την βαρεσε κι ανεβηκε να παρει αερα.
    σκεφτομουν να του φωναξω να δω αν ειναι καλα, αλλα σκεφτομουν μηπως ετσι ειτε τον τρομαξω ειτε πυροδοτησω μια κακη αποφαση του.
    ηταν σε σημειο που θα μπορουσε να με δει αλλα φροντιζα να μην με βλεπει.
    μετα απο λιγο σηκωθηκε ορθιος, τεντωνοταν, ξυνοταν κι αρχισε να περιδιαβαινει ολο εκεινο το περβαζι!
    κρυφτηκα να μη με βλεπει και μετα απ λιγο που κοιταξα προσεκτικα, τον βλεπω να περιδιαβαινει και στο γειτονικο κτιριο παλι με τον ιδιο τροπο!!!
    σκεφτηκα οτι αν ειναι πιθανος αυτοχειρας κι οχι απλα ενας με περιεργη συμπεριφορα, μπορει να εκανε eye contact . και αναρωτιομουν αν σε αυτην την περιπτωση η αισθηση οτι ειχε "κοινο" στην πραξη του τον ενθαρρυνε να πηδηξει η να σταματησει.
    κατεληξα οτι μπορει να τον ενθαρρυνει και παρεμεινα κρυμμενη.
    ΕΥΤΥΧΩΣ καποια ωρα μετα, ξαναντυθηκε, πηρε το χαρτι/χαρτια του, μπηκε μεσα απο το καγκελο και αποχωρησε..

    ακομα και τωρα δεν ξερω ουτε αν εκανα καλα, ουτε τι θα επρεπε να κανω.
    εσεις τι γνωμη ή γνωση εχετε για το θεμα του "κοινου" ενος ΠΙΘΑΝΟΥ αυτοχειρα;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    απο οτι ξερω η νομιζω οτι ξερω, αυτοι που θελουν να κανουν μια δημοσια αυτοκτονια το κανουν συνηθως για να εχουν την συμπαθεια του κοσμου δηλαδη για να ειναι αγαπητοι ετσι η απαντηση ειναι ναι, τους ενθαρρυνει η δημοσιοποιηση της.

    ομως υπαρχουν και πολλοι ανθρωποι που κανουν κρυφες αυτοκτονιες δηλαδη με τροπο που να μοιαζουν με δυστυχημα οπως πτωσεις με αλεξιπτωτα που δεν ανοιξαν, αεροπλανα αυτοκινητα ναρκωτικα και αλλα τετοια. σε αυτη την περιπτωση θελουν απλα να φυγουν απο εδω χωρις πολλα πολλα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,447
    παραθετω τουτο εδω αξιζει νομιζω

    ‘’Φοβάμαι Γέροντα’’

    ‘’ Τι φοβάσαι;’’

    ‘’ Φοβάμαι τα πάντα.’’

    ‘’Δηλαδή;’’

    ‘’Φοβάμαι τις φωνές. Φοβάμαι τις γρήγορες ομιλίες. Φοβάμαι τους ανθρώπους που χαμογελούν ψεύτικα.’’

    ‘’Τι σκέφτεσαι να κάνεις;’’

    ‘’Σκέφτομαι να τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα.’’

    ‘’ Μα η ζωή είναι δώρο που σου δίνεται μια φορά.’’

    ‘’Το ξέρω αλλά φοβάμαι.’’

    Τότε ο γέροντας του έδωσε ένα χαρτί.

    ‘’Τι είναι αυτό;’’

    ‘’ Το βρήκα πριν πολλά χρόνια σε ένα νεκροταφείο. Μου έδωσε το κουράγιο να ξεπεράσω μια σπάνια αρρώστια. Από τότε το δίνω σε ανθρώπους που έχουν τα ίδια προβλήματα με εσένα.’’

    ‘’Τι πρόβλημα έχω;’’

    ‘’Θα σου πω όταν θεραπευτείς.’’

    Ο γέροντας βγήκε από τη σκηνή. Ο άντρας πήρε το χαρτί με τα χέρια του να τρέμουν. Άρχισε να διαβάζει προσπαθώντας να συγκρατήσει τα δάκρυα του.

    ‘’Σε ένα χώρο που υπάρχουν νεκροί, που αργά ή γρήγορα θα τους συναντήσω και εγώ, θα σας πω τις φορές που γεννήθηκα ξανά. Δεν ξέρω αν είναι πολλές ή λίγες, αλλά είναι αληθινές.

    Γεννιέμαι κάθε φορά που ξημερώνει μια καινούρια μέρα. Γεννιέμαι όταν ακουμπάω το χέρι ενός ετοιμοθάνατου και είναι ακόμα ζεστό. Γεννιέμαι όταν τα χωράφια είναι υγρά μετά από μια βροχή και έτοιμα να ανθίσουν. Γεννιέμαι όταν οι ιδέες κάποιων ανθρώπων, αναζωπυρώνονται με τα χρόνια όλο και περισσότερο.

    Γεννιέμαι κάθε φορά που οι πόρτες των διαμερισμάτων παραμένουν ανοιχτές και με ένα πιάτο φαί στη πόρτα. Γεννιέμαι όταν συνειδητοποιώ πως δεν είναι μακριά το τέλος αλλά ούτε και η αρχή για να ένα καινούργιο ξεκίνημα. Το ένα μπλέκεται στο άλλο χωρίς να καταλαβαίνεις τη διαφορά.

    Γεννιέμαι κάθε φορά που το όχι μου είναι πιο δυνατό από την πλειοψηφία και ανακαλύπτω τη διαφορετικότητα μου. Γεννιέμαι καθώς συνειδητοποιώ πως οι αλυσίδες που με έχουν δεμένο, δεν είναι τόσο δυνατές όσο νόμιζα.

    Γεννιέμαι βλέποντας ανθρώπους να φυτεύουν ξανά δέντρα σε ένα καμένο δάσος. Ίσως γιατί ξέρω πως αν δε καταστρέφεις, δε μπορείς να ανθίσεις πουθενά”.

    Ο άντρας βγήκε έξω από τη σκηνή. Ο γέροντας κοιτούσε το γαλανό ουρανό ατάραχος.

    ‘’Το διάβασα γέροντα.’’

    ‘’Και τι κατάλαβες;’’

    ’Ότι θέλω να ξαναγεννηθώ αλλά δε μπορώ.’’

    ‘’Γιατί;’’

    ‘’Βλέπω τοίχους παντού. Νιώθω εγκλωβισμένος.’’

    ‘’Έλα μαζί μου.’’

    ‘’Φοβάμαι πως δεν υπάρχει χώρος να περπατήσω.’’

    ‘’Δρόμοι υπάρχουν μόνο για αυτούς που θέλουν να περπατήσουν.’’

    ‘’Και που θα σε βγάλουν;’’

    ‘’Όλοι οι δρόμοι σε βγάζουν κάπου, αρκεί να τους περπατήσεις ως το τέλος. Έλα μαζί μου.’’

    Άρχισαν να περπατάνε σε μεγάλη ανηφόρα που οδηγούσε στην κορυφή του βουνού. Γύρω τους υπήρχαν δέντρα, χώμα και το άγγιγμα ενός κρύου αέρα που τους ανατρίχιαζε. Κάθε βήμα του άντρα, ήταν πιο σταθερό από το προηγούμενο. Έπειτα από λίγο, έφτασαν σε ένα σταυροδρόμι.

    ‘’Θα μου πεις τι πρόβλημα είχα;’’

    ‘’Είναι ευχάριστο που χρησιμοποιείς παρελθόν.’’

    ‘’Δε κατάλαβα γιατί το έκανα αυτό.’’

    ‘’Το έκανες γιατί θεραπεύτηκες.’’

    ‘’Τι είχα;’’

    ‘’Μπέρδεψες το φοβάμαι με το φοβούνται και το δε μπορούν με το δε μπορώ. Προχώρα.’’

    Τότε o άντρας κοίταξε γύρω του. Ο ένας δρόμος οδηγούσε στην πόλη και ο άλλος στη κορυφή του βουνού.

    ‘’Ποιο δρόμο να ακολουθήσω γέροντα;’’

    ‘’Τον πιο δύσκολο γιε μου. Αυτός αξίζει.’’

    ‘’Είναι δύσκολο.’’

    ‘’Είναι ο προορισμός σου.’’

    ”Έπειτα ο άντρας κίνησε να φύγει. Προτού κάνει δυο βήματα, ο γέροντας του φώναξε.

    ‘’Πέταξε όσο πιο ψηλά μπορείς, πριν γίνεις χώμα. Αυτό αξίζει.’’

    Ο άντρας σε λίγο χάθηκε…



    Του Γιάννη Αγγελή

    – word.youropia.gr



    Πηγή

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    remedy , αυτο δεν θα το μαθεις ποτε , διοτι δεν θα βρεθεις ποτε σε αυτην την θεση ....αν τοκανα εγω θα τοκανα μονος και να μοιαζει με ατυχημα , μην εχουμε δραματα .....

  5. #5
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ;

    το πρωι που ο δικος μου ηταν στην δουλεια ημουν στο σπιτι, μονη. μου ετυχε κατι περιεργο, ή μου φανηκε περιεργο εμενα και μ εβαλε σε σκεψεις.
    ειδα στην ταρατσα γειτονικου κτιριου εναν νεαρο να στεκεται εξω απο το καγκελο της ταρατσας στο περβαζι που υπαρχει εξω απ το καγκελο, που εχει μεν κανονικο φαρδος, περιπου 1 μετρο, αλλα δεν εχει προστατευτικο.
    στηνα ρχη νομιζα οτι ειναι καποιος τεχνιτης κι ειχε καποια δουλεια εκει.
    αλλα δεν εκανε τπτ. σκεφτηκα οτι σιως περιμενει καποιον συναδερφο του για να κανουν κατι. αλλα δεν εμφανιζοταν κανεις.
    μετα απο λιγο εβγαλε την μπλουζα του, ενω δεν ειχε ζεστη.
    και μετα εβγαλε και το φανελακι.
    ειπα οτι ισως ζεσταινεται.καθησε οπως ηταν κατω και δεν τον εβλεπα καλα, αλλα ηταν εκει, δεν εφυγε. κοιταζε γυρω γυρω, εβγαλε κι ενα χαρτι η χαρτια και κατι διαβαζε.
    αρχισα να σκεφτομαι μηπως κατι περιεργο συμβαινει, οπως πχ μηπως σκεφτεται να πηδηξει. δεν κοιτουσε το κενο ομως, ουτε πηγαινε στην ακρη. εμενε στο καγκελο κοντα και κοιτουσε γυρω γυρω.
    σκεφτομουν μηπως πρεπει καποιον να ειδοποιησω, αλλα αν δεν τηαν τπτ θα του εστελνα του ανθρωπου αστυνομια για το τπτ;;; μπορει να ηταν ενας νεαρος που μενει με την μανα του, του την βαρεσε κι ανεβηκε να παρει αερα.
    σκεφτομουν να του φωναξω να δω αν ειναι καλα, αλλα σκεφτομουν μηπως ετσι ειτε τον τρομαξω ειτε πυροδοτησω μια κακη αποφαση του.
    ηταν σε σημειο που θα μπορουσε να με δει αλλα φροντιζα να μην με βλεπει.
    μετα απο λιγο σηκωθηκε ορθιος, τεντωνοταν, ξυνοταν κι αρχισε να περιδιαβαινει ολο εκεινο το περβαζι!
    κρυφτηκα να μη με βλεπει και μετα απ λιγο που κοιταξα προσεκτικα, τον βλεπω να περιδιαβαινει και στο γειτονικο κτιριο παλι με τον ιδιο τροπο!!!
    σκεφτηκα οτι αν ειναι πιθανος αυτοχειρας κι οχι απλα ενας με περιεργη συμπεριφορα, μπορει να εκανε eye contact . και αναρωτιομουν αν σε αυτην την περιπτωση η αισθηση οτι ειχε "κοινο" στην πραξη του τον ενθαρρυνε να πηδηξει η να σταματησει.
    κατεληξα οτι μπορει να τον ενθαρρυνει και παρεμεινα κρυμμενη.
    ΕΥΤΥΧΩΣ καποια ωρα μετα, ξαναντυθηκε, πηρε το χαρτι/χαρτια του, μπηκε μεσα απο το καγκελο και αποχωρησε..

    ακομα και τωρα δεν ξερω ουτε αν εκανα καλα, ουτε τι θα επρεπε να κανω.
    εσεις τι γνωμη ή γνωση εχετε για το θεμα του "κοινου" ενος ΠΙΘΑΝΟΥ αυτοχειρα;
    Εγω παντως πιστευω οτι ενας αυτοχειρας δεν θα ηθελε κοινο για να κανει κατι τετοιο.Εγω παντως στη θεση σου θα του μιλουσα νομιζω αν ειχε σκοπο να κανει κατι και σε ακουγε να αλλαζε γνωμη.Παλι καλα παντως που δεν συνεβει τιποτα.εχε το νου σου ομως.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    το σκεφτηκα , καποιος που θελει κοινο, ειναι επιρρεπης σε αλλαγη γνωμης ........αν καποιος ειναι αποφασισμενος , το κανει μονος .........

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν ξερω γιατι σιγουρα εξαρταται απο την ιδιοσυγκρασια του καθενος που υπαρχει απιστευτη ποικιλια και ακομα πιο απιστευτη ποικιλια στις σκεψεις που κλοθωγυρνανε εκεινη τη στιγμη στο κεφαλι του. Αλλα νομιζω σχεδον ολες οι αυτοκτονιες γινονται πριβε.
    Σιγουρα η αδρεναλινη καποιου που ετοιμαζεται να θεσει τερμα στη ζωη του, πηδωντας απο ενα κτιριο ειναι στα υψη και θα τον επηρεαζουν τα παντα ειτε θετικα ειτε αρνητικα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Παίζει και μια άλλη εκδοχή. Το να θέλει κάποιος να δώσει τέλος στη ζωή του μπροστά σε κοινό.. Ίσως για αυτόν, λέω ίσως υποσυνείδητα αποτελεί ύψιστη προτεραιότητα και ο μοναδικός τρόπος για να φωνάξει βοήθεια.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    παντως δεν πιστευω οτι υπαρχει κτθλιπτικος που εστω και φευγαλεα δεν τουχει περασει η εκδοχη να δωσει τελος στην ζωη του ( συμπεριλαμβανομενου εμου ) , το οποιο δεν ειναι καθολου ευκολο αν δεν μενεις σε ψηλο κτιριο η δεν εχεις προσβαση σε οπλο ( εχω ) ......οτιδηποτε αλλο ειναι παρακινδυνευμενο, μην τυχον και σου αφησει αναπηρια.... ....πραμα χειροτερο απ την κτθλψη .......
    Last edited by Macgyver; 06-10-2022 at 19:50.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Δεν μπορώ ν' απαντήσω με απόλυτη σιγουριά αλλά νομίζω πως αποθαρρύνεται... Αν ήμουν εγώ έτοιμη να πέσω από ύψος κι είχα κοινό θα σκεφτόμουν "ούτε τώρα δεν μ' αφήνουν στην ησυχία μου;"
    Επίσης όσες φορές το προσπάθησα ήταν στα κρυφά...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ειναι ενδιαφερον θεμα ωστε να ξερουμε τι να κανουμε αν βρεθουμε στην θεση της ρεμεντυ........

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    ειναι ενδιαφερον θεμα ωστε να ξερουμε τι να κανουμε αν βρεθουμε στην θεση της ρεμεντυ........
    κι εγω δεν ξερω τι θα κανω αν ξαναβρεθω στην θεση μου.
    ολα οσα λετε, σωστα μου φαινονται...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Πιστευω η θετικοτητα θα ειχε θετικα αποτελεσματα. Για παραδειγμα αν του ελεγες "Με ανατριχιαζεις που περπατας ετσι στο περβαζι, ειναι πολυ επικινδυνο, ερχεσαι να πιουμε ενα καφε" ή κατι τετοιο δεν βλεπω πως θα επιδρουσε αρνητικα. Βεβαια η συναισθηματικη εμπλοκη με καποιον που ειναι αγνωστος δεν ειναι καθολου ευκολη υποθεση. Τυχαινει σε πολλους απο εμας, οχι σε τοσο δραματικες καταστασεις και προτιμουμε να μην εμπλακουμε.
    Για παραδειγμα μια ελαφρια συζητηση με καποιον που ψαχνει τα σκουπιδια ή ειναι αστεγος, με το τσιγγανακι που σου ζηταει ενα πενηνταρακι χωρις απλα να κουνησεις το κεφαλι αποριπτικα, καταστασεις που ειναι πολυ πιο ελαφριες αλλα αποφευγουμε να εμπλακουμε συναισθηματικα, ας μας πονανε. Μετα το φερνουμε στο μυαλο μας και λες τι με εμποδισε?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ειναι θεμα ψυχολογικου ενδιαφεροντος για ενα γεγονος που μας συγκλονισε και ψαχνουμε απαντησεις μεσα μας, στην ατελεια της υπαρξης μας και στις σκεψεις που γυρνουσαν γυρω απο το κεφαλι μας εκεινη τη στιγμη και στις απαντησεις που διναμε σε αυτες τις σκεψεις. Ο τιτλος ειναι παραπλανητικος και ψαχνεις για απαντησεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Ειναι θεμα ψυχολογικου ενδιαφεροντος για ενα γεγονος που μας συγκλονισε και ψαχνουμε απαντησεις μεσα μας, στην ατελεια της υπαρξης μας και στις σκεψεις που γυρνουσαν γυρω απο το κεφαλι μας εκεινη τη στιγμη και στις απαντησεις που διναμε σε αυτες τις σκεψεις. Ο τιτλος ειναι παραπλανητικος και ψαχνεις για απαντησεις.
    γιατι ειναι παραπλανητικος ο τιτλος; δεν το καταλαβα αυτο που λες.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Όταν ένας φίλος...
    By Lemonpie5 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 13
    Last Post: 15-08-2020, 14:01
  2. Όταν ένας άντρας θέλει μια γυναίκα....
    By julias in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 116
    Last Post: 18-03-2017, 21:36
  3. Ενας γνωστός μ έχει ψύχωση
    By nick190813 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 34
    Last Post: 24-04-2016, 14:42
  4. Replies: 9
    Last Post: 21-02-2013, 08:50
  5. Τί ψυχή έχει ένας καφές
    By carry in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 28-01-2013, 11:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •