Προβλημα με την μανα μ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    Προβλημα με την μανα μ

    Καλησπερα μενω σε ενα σπιτι μονος μ που ανηκει στην μανα μ δυστυχως δεν βγαινω ακομη οικονομικα να μεινω σε νοικι το θεμα ειναι οτι παρεμβαινει ας πουμε εξω απο την εισοδο μ βαζει πραγματα της και οταν ειπα οτι με ενοχλουν εκει μ λεει εισαι φιλοξενουμενος και δεν ειναι δικο σ σπιτι και μ το χει ξανα πει κ αλλη φορα αυτο παλι για τον ιδιο λογο επειδη αφηνα τα παπουτσια μ εξω απο την πορτα μ μεχρι μ πε οτι στο κηπο π χει Αυτο το σπιτι κανω οτι θελω ενω θα μπορουσε να λεει οπως εγω λεω για τα πραγματα στην εισοδο μ.Γενικα προσπαθω να υπαρχει οσο περισοτερο αποσταση γινεται μεχρι να ξεκοψω εντελως εαν γινεται επαφες η εστω τυπικες.Μηπως ειμαι υπερβολικος; κ εφοσον της ανηκει δεν μπορω να εχω την γνωμη μεχρι να φυγω απλα με στενοχωρει γτ βλεπω σε πολλους φιλους/ες ποσο υποστηρικτικοι ειναι οι γονεις τους σε αυτα τα ζτηματα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,743
    ενταξει, ειπε κατι με ακομψο τροπο. μην δινεις σημασια συνηθως ολοι μας μαλωνουμε και παρεξηγιουμαστε μονο με τους ανθρωπους που εχουμε κοινωνικες σχεσεις. αρα στην περιπτωση σου ολα καλα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,454
    ωχ κι αλλος με μαμα εχει θεματα !! αρε γονεις που το παιζετε οτι τα ξερετε ολλα κι μας εξουσιάζετε

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Αμα ηξερεσ τι καθαρματα ειμαστε εμεισ οι γονεισ θα τησ ελεγεσ παντα ναι

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by cyrax View Post
    Καλησπερα μενω σε ενα σπιτι μονος μ που ανηκει στην μανα μ δυστυχως δεν βγαινω ακομη οικονομικα να μεινω σε νοικι το θεμα ειναι οτι παρεμβαινει ας πουμε εξω απο την εισοδο μ βαζει πραγματα της και οταν ειπα οτι με ενοχλουν εκει μ λεει εισαι φιλοξενουμενος και δεν ειναι δικο σ σπιτι και μ το χει ξανα πει κ αλλη φορα αυτο παλι για τον ιδιο λογο επειδη αφηνα τα παπουτσια μ εξω απο την πορτα μ μεχρι μ πε οτι στο κηπο π χει Αυτο το σπιτι κανω οτι θελω ενω θα μπορουσε να λεει οπως εγω λεω για τα πραγματα στην εισοδο μ.Γενικα προσπαθω να υπαρχει οσο περισοτερο αποσταση γινεται μεχρι να ξεκοψω εντελως εαν γινεται επαφες η εστω τυπικες.Μηπως ειμαι υπερβολικος; κ εφοσον της ανηκει δεν μπορω να εχω την γνωμη μεχρι να φυγω απλα με στενοχωρει γτ βλεπω σε πολλους φιλους/ες ποσο υποστηρικτικοι ειναι οι γονεις τους σε αυτα τα ζτηματα
    δυστυχως, ειναι θεμα του τι σχεσεις εχετε μεταξυ σας, τι μυαλα κουβαλαει ο καθενας, κλπ...
    νομικα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι ειναι δικο της κι αν θελειε ρχεται και μενει κι εκεινη, αν θελει μπαινοβγαινει οποτε θελει και κανει ο,τι θελει, ή ακομα και σε διωχνει.
    ηθικα, φυσικα και σαν παιδι θα ηθελες να ειναι διακριτικη και να σου δινει τον χωρι να ζεις οπως θελεις, εφοσον σου παραχωρει το σπιτι.

    εχει μεγαλη σημασια και η ηλικια σου σε σχεση με τα παραπονα πουε χεις.
    ειναι αλλο να ειναι 20 χρονων, ενηλικος μεν, αλλα πολυ κοντα στην εφηβικη ηλικια, και πολυ λογικο να μενεις στο πατρικο σου και τελειως διαφορετικο να εισαι 50 χρονων ανθρωπος και να παραπονιεσαι που η μαμα, παρεμβαινει. αν εισαι μικρος, σου δειχει οτι αν και μονος εκει, μενεις στο πατρικο σου, κι ο,τι θελει εκεινη θα γινεται.
    αν εισαι 40- 50, πολυ πιθανο και να θελει να σε εξωθησει στο να φυγεις ωστε να το εκμεταλλευτει το ακινητο.

    σε καθε περιπτωση, η λυση εφοσον δεν συνεννοειστε ειναι να βαλεις στοχο να ανεξαρτητοποιηθεις και να μεινεις καπου που μονο εσυ θα κανεις ο,τι θελεις και μεχρι τοτε να κανεις υπομονη στις απαιτησεις της.

    τι ηλικια εχεις;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δυστυχως, ειναι θεμα του τι σχεσεις εχετε μεταξυ σας, τι μυαλα κουβαλαει ο καθενας, κλπ...
    νομικα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι ειναι δικο της κι αν θελειε ρχεται και μενει κι εκεινη, αν θελει μπαινοβγαινει οποτε θελει και κανει ο,τι θελει, ή ακομα και σε διωχνει.
    ηθικα, φυσικα και σαν παιδι θα ηθελες να ειναι διακριτικη και να σου δινει τον χωρι να ζεις οπως θελεις, εφοσον σου παραχωρει το σπιτι.

    εχει μεγαλη σημασια και η ηλικια σου σε σχεση με τα παραπονα πουε χεις.
    ειναι αλλο να ειναι 20 χρονων, ενηλικος μεν, αλλα πολυ κοντα στην εφηβικη ηλικια, και πολυ λογικο να μενεις στο πατρικο σου και τελειως διαφορετικο να εισαι 50 χρονων ανθρωπος και να παραπονιεσαι που η μαμα, παρεμβαινει. αν εισαι μικρος, σου δειχει οτι αν και μονος εκει, μενεις στο πατρικο σου, κι ο,τι θελει εκεινη θα γινεται.
    αν εισαι 40- 50, πολυ πιθανο και να θελει να σε εξωθησει στο να φυγεις ωστε να το εκμεταλλευτει το ακινητο.

    σε καθε περιπτωση, η λυση εφοσον δεν συνεννοειστε ειναι να βαλεις στοχο να ανεξαρτητοποιηθεις και να μεινεις καπου που μονο εσυ θα κανεις ο,τι θελεις και μεχρι τοτε να κανεις υπομονη στις απαιτησεις της.

    τι ηλικια εχεις;
    Οπως τα λες. Ειτε προκειται για ζητημα ελεγχου δηλαδη να του δειξει οτι ειναι ακομη εξαρτημενος απο αυτην, ειτε την ενοχλει που της εχει κατσικωθει και χανει χρηματα.
    Και στις δυο περιπωσεις δεν ειναι καλα τα πραγματα.
    Βαλε ως στοχο να φυγεις απο κει. Νοικιασε καλυτερα μια ημιυπογεια τρυπα αλλα ναχεις την ησυχια σου (βεβαια στις μερες μας κι αυτο ειναι πολυτελεια).

  7. #7
    Βασικα δεν ειναι ακομα δικο της το ακινητο αλλα στην γιαγια μ αυτη με φιλοξενει απλα μενει αλλου κ η μανα μ εχει σπιτι απο πανω δεν προκειται να το εκμεταλευτει γτ θα φοβοταν να βαλει ξενους ετσι μ χε πει
    Ειμαι 31
    Τουλαχιστον θα προσπαθησω να μην εχω πολλες επαφες μεχρι μα βρω μια μονιμη λυση

  8. #8
    Ναι ισως μ κακοφανηκε γτ εβλεπα αλλα ατομα στην ηλικια μ που τους φτιαχναν ακομα και σπιτια γενικως ηταν πολυ υποστηρικτικοι γτ δεν ειναι οτι εχω κατσικωθει στονσπιτι τους κ να σημειωσω οτι εδω που μενω κ εχω φτιαξει μονος μ παραθυρα πορτες κλπ που χαν προβληματα κ τον κηπο

  9. #9
    Επισης να πω οτι η γιαγια μ μενει σε ενα σπιτι που ανηκει σε μενα κ στον αδερφο μ που επειδη ειναι παραθαλασια μενει η γιαγια μ οποτε ειναι ακομψο το εχω κατσικωθει γτ δεν το εκμεταλευομαστε για την γιαγια που εχουμει πει οσο ζει να μενει εκει επειδη της αρεσει

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by cyrax View Post
    Επισης να πω οτι η γιαγια μ μενει σε ενα σπιτι που ανηκει σε μενα κ στον αδερφο μ που επειδη ειναι παραθαλασια μενει η γιαγια μ οποτε ειναι ακομψο το εχω κατσικωθει γτ δεν το εκμεταλευομαστε για την γιαγια που εχουμει πει οσο ζει να μενει εκει επειδη της αρεσει
    σε αυτην την περιπτωση, αλλαζουν τα πραγματα.
    μπορεις να κανεις με ηρεμια μια συζητηση με την μανα σου και να της πεις οτι δεν μενεις στο δικο σου σπιτι για να το παραχωρεις στην γιαγια που βολευει περισσοτερο. αντιστοιχα εκεινη σου εχει παραχωρησει το δικο της (η γιαγια). γι αυτο εχεις την επιθυμια και την απαιτηση, να εχεις εσυ τον ελεγχο του σπιτιου, σαν να ησουν ενοικιαστης και δενε χει καμια δουλεια να παρεμβαινει, οπως κι εσυ δεν παρεμβαινεις στο σπιτι που μενει η γιαγια.
    αν σου πει, οτι η γιαγια ειναι μεγαλη και οταν καποτε πεθανει, το σπιτι θα ειναι δικο της, να της πεις να ερθει να το ζητησει οταν θα ειναι δικο της, γιατι τοτε εσυ θα μπορεις να πας στο δικο σου σπιτι, οποτε να μην σε ζαλιζει απο τωρα...
    το οτι πολλοι ειναι υποστηρικτικοι στα παιδια τους σε ολες τις ηλικιες , ενω αλλοι καθολου, ειναι αληθεια. να ξερεις ομως, οτι ΠΑΡΑ πολλοι απο τους "υποστηρικτικους", το κανουν μονο οταν εγκρινουν η και μεθοδευουν τις επιλογες του παιδιου τους...
    οποτε σε καθε περιπτωση η καλυτερη λυση ειναι η ανεξαρτησια.

    υ.γ. παντως κι εσενα σου φιαξαν σπιτι οπως αυτων που βλεπεις γυρω σου, αφου της γιαγιας ειναι δικο σου. δεν φανταζομαι στα 30 να εχεις αγορασει σπιτι με δικα σου λεφτα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,454
    οχι ολλοι οι γονεις μα πολλοι γονεις οπως και οι δικοι μου εχουν θεματα ασε να το ξερει καποιος που εχει περασει ασχημες καταστασεις . πολλοι γονεις ειναι υποδειγμα ομως αυτο δε συμβαινει παντα .

Similar Threads

  1. Η μανα μου
    By Gtyos in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 4
    Last Post: 13-04-2020, 01:38
  2. Η μάνα μου ...................
    By Diana1982 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 25
    Last Post: 27-02-2015, 18:04
  3. Σοβαρό πρόβλημα με τη μάνα μου.
    By kria in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 93
    Last Post: 10-10-2014, 23:15
  4. Η μάνα μου...
    By GMary in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 20-01-2014, 00:11
  5. Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 19-03-2013, 21:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •