μετανάστευση και χωρισμός. Να παω να τον βρω;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2022
    Posts
    13

    μετανάστευση και χωρισμός. Να παω να τον βρω;

    Καλησπερα σας. Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την ιστορία μου και να ακούσω την γνώμη σας διότι δεν μπορώ να βγάλω άκρη.
    Γνωριστηκαμε το καλοκαίρι του 2020 αμεσως νιώσαμε συναισθήματα οικειότητας και ξεκίνησαμε την σχέση μας. Μια σχέση που κυλούσε υπέροχα με πολλες όμορφες στιγμές αγαπη και κατανόηση. Είχαμε σχέση ήδη 1 μιση χρόνο όταν αποφάσισε να μεταναστευσει στο εξωτερικό για μόνιμη εργασία. Αρχικά ήμουν αρνητική στο να τον ακολουθήσω λόγω φόβου μηπως δεν τα καταφέρω. Εκείνος μου το πρότεινε και μάλιστα δεν ηθελε να με πιέσει στην απόφαση και έτσι αφησαμε το χρόνο να περνάει. Δεν σταματήσαμε να μιλάμε και μάλιστα στους 3 μήνες πηγα να τον βρω να περασουμε λίγες μέρες μαζί. Ολο αυτο το διάστημα στο μυαλό μου περνούσε η ιδέα να κανω το βήμα και να παρω την απόφαση. Αλλα δεν το τολμούσα. Μέχρι που μια μέρα βρήκα το θάρρος και αποφασισα ότι θα το κάνω. Το καλοκαίρι ήρθε εκείνος πηγαμε διακοπές και περασαμε χαλια διοτι είχε έρθει ένας διαφορετικός ανθρωπος που δεν αναγνώριζα. Καθε φορά που προσπαθούσα να τον πλησιάσω ηταν ψυχρός και αδιάφορος. Αποφασίζουμε να μιλησουμε ανοιχτά υποστήριξε ότι η μοναξιά τον άλλαξε και ήταν απολύτως φυσιολογικό. Ωστόσο μ ειπε οτι δεν είχαν αλλάξει τα συναισθήματα του προς εμένα. Τότε κι εγώ του ανακοίνωσα την απόφαση μου να παω μαζί του. Ήταν διστακτικός αλλά δέχτηκε. Άρχισα τις ετοιμασίες , τις μεταφράσεις του πτυχίου μ και άλλων εγγράφων για να μπορώ να εργαστώ στη χώρα , άφησα τν δουλεια μ έκλεισα εισητηρια. Ταυτοχρονα Ψάχναμε δουλειές και κάναμε σχέδια για εκδρομές. Ώσπου ξαφνικα μια μέρα με παίρνει τηλέφωνο και μου λέει ότι δεν νιώθει καλα εδω και μέρες. Κάτι έχει αλλάξει μέσα του και δεν νιώθει όπως παλιά. Θεωρεί ότι είναι καλύτερο να μην πάω γιατί δεν θ είμαστε ευτυχισμένοι. Οτι τόσο καιρό κρατούσε μέσα του το οτι δεν αποφάσισα να παω μαζί τ από τη πρώτη στιγμή. Του ειχα εξηγήσει ότι φοβαμαι πολυ και δεν μπορω να κανω ενα τέτοιο βήμα ήταν πολύ δύσκολη απόφαση να αφήσω την μέχρι τώρα ζωή μου εδώ, τν δουλεια μου ,τν οικογένεια μου. Με τν ανακοίνωση τ Παθαίνω σοκ. Τον ρωτάω αν άλλαξε γνώμη και μου απαντάει θετικά. Τον ρώτησα τι συνέβη αν βρήκε κάτι άλλο στο ενδιάμεσο καθώς αυτή ήταν η μονη εξήγηση που μπορούσα να σκεφτω μιας και 2 μέρες πριν υποστήριζε ότι θέλει να παω σας τρελος και μ απαντάει αρνητικά. Τον ρώτησα αν φοβήθηκε την συμβίωση και τν συγκατοίκηση και μ απαντησε επίσης αρνητικά. Μου ζήτησε να μην μιλάμε μερικές μέρες να το ξανασκεφτει.
    Δεν ξερω τι να κανω είμαι μπερδεμένη και απογοητευμενη. Θέλω να πάω να τον βρω να τον κοιτάξω στα ματιά να τον ρωτήσω τι άλλαξε γιατί συμπεριφερθηκε ετσι. Δεν μπορώ να καταλάβω. Νιωθω πληγωμένη. Εχω συναισθηματα για αυτόν και δεν θελω να τον χάσω. Ίσως πρέπει να περιμένω μερικές μέρες να δω αν θα επικοινωνήσει αλλά σκεφτομαι οτι το να μην μιλάμε ήταν απλά μια δικαιολογία για να τελειώσει τν σχέση μας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    Quote Originally Posted by Freya1012 View Post
    Δεν ξερω τι να κανω είμαι μπερδεμένη και απογοητευμενη. Θέλω να πάω να τον βρω να τον κοιτάξω στα ματιά να τον ρωτήσω τι άλλαξε γιατί συμπεριφερθηκε ετσι. Δεν μπορώ να καταλάβω. Νιωθω πληγωμένη. Εχω συναισθηματα για αυτόν και δεν θελω να τον χάσω. .
    γιατι νοιωθεις μπερδεμενη; ο τυπος ειναι σαφεστατος. δεν σε γουσταρει.
    και γιατι να σου δωσει εξηγησεις; δεν ειναι υποχρεωμενος να κανει τιποτα τετοιο ουτε εσυ πρεπει να εχεις την απαιτηση για αυτο.
    και γιατι δεν μπορεις να καταλαβεις; απλα δεν σε θελει αλλο.
    μπορεις να να εισαι πληγωμενη να εχεις συναισθηματα και να μην θελεις να τον χασεις ειναι κατανοητο αυτο αλλα οχι μονο δεν μπορεις, αλλα δεν αξιζει να κανεις τιποτα περισσοτερο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Αμα εισαι αριστερη ζητω που καηκαμε θεσ να τα γραψω να τα μαθουν ολοι αν θεσ πεσ μου

Similar Threads

  1. Μετανάστευση στην Αγγλία.
    By δελφίνι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 156
    Last Post: 10-01-2019, 23:00
  2. ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ
    By lavie in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 20
    Last Post: 08-06-2015, 10:53
  3. χωρισμός ή όχι
    By aze in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 74
    Last Post: 19-07-2014, 04:44
  4. Μετανάστευση: Διλληματα και φοβίες
    By Ο Σελτζούκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 23-02-2014, 03:03
  5. Βοήθεια για άμεση μετανάστευση στο εξωτερικό
    By dimitsos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 03-01-2013, 11:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •