Άγχος - καθημερινότητα - γάμος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294

    Άγχος - καθημερινότητα - γάμος

    Καλησπέρα σας,
    Είμαι 35 χρόνων και έχω αγχωδη διαταραχή με κρίσεις πανικού από τα 15 μου. Ακολουθώ φαρμακευτική αγωγή και θα ξεκινήσω και ψυχοθεραπεία γιατί τα συμπτώματα τον τελευταίο καιρό είναι σε έξαρση. Δεν μπορώ να εργαστώ, να κάνω ταξίδια και πολλά άλλα. Είμαι παντρεμένη εδώ και ένα χρόνο και με τον άντρα μου είμαστε σύνολο μαζί 10 χρόνια. Με έχει στηρίξει πολύ σε όλο το πρόβλημά μου. Τον τελευταίο καιρό που δεν εργάζομαι δεν με κατανοεί καθόλου όμως και συνέχεια ερχόμαστε σε ρήξη. Εντωμεταξύ έχω και την πεθερά μου ακριβώς στην απέναντι πόρτα και συνεχώς είναι μες στα πόδια μου. Μπαίνει πολλές φορές όταν λείπουμε με το κλειδί μέσα για διάφορους χαζούς λόγους. Επίσης, η αδερφή του με την οικογένειά της έρχονται να επισκεφτούν τη μητέρα της συνέχεια και καταλήγουν απρόσκλητοι στο σπίτι μας να κάθονται με τις ώρες. Νιώθω ότι έχω τα προβλήματά μου και με όλα αυτά επιβαρύνομαι πιο πολύ. Ο άντρας μου πλέον δεν με καταλαβαίνει. Έχω σκεφτεί μέχρι και τον χωρισμό. Πνιγομαι. Δεν μ αρέσει τίποτα στις επιλογές που έχω κάνει τελικά. Να τα φέρω όλα τούμπα ή θα κάνω σπασμωδικές κινήσεις;

  2. #2
    Καταρχήν να ψάξεις να βρεις δουλειά
    Κ στο σπίτι που κάθεσαι τα έχεις τα συμπτώματα
    Πώς το σκέφτεσαι δηλαδή, να κλειστεις στο σπίτι από τα 35 σου?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    Quote Originally Posted by σισσυ View Post
    Καταρχήν να ψάξεις να βρεις δουλειά
    Κ στο σπίτι που κάθεσαι τα έχεις τα συμπτώματα
    Πώς το σκέφτεσαι δηλαδή, να κλειστεις στο σπίτι από τα 35 σου?
    Όχι ακριβώς γι'αυτό θέλω να αλλάξω τα πράγματα. Γιατί δεν θέλω να είμαι κλεισμένη στο σπίτι. Νομίζω ότι έτσι όπως είναι δομημένη η ζωή μου και με τον γάμο αυτό πιεζομαι περισσότερο. Να τονίσω πως δική μου επιλογή ήταν να παντρευτώ παρότι ήξερα τα προβλήματα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Η πεθερα σου και η οικογένεια του αντρα σου γνωρίζουν για την ευαισθησια σου; Δεν το ονομάζω προβλημα γιατί το οτι εχουμε ψυχικες νοσους, δεν μας κανουν προβληματικες. Απο τη δική μου πλευρα θα σου πω τι εκανα εγω που βρεθηκα στη θεση σου για μερικα χρονια. Τους μαζεψα ολους και τους ειπα εχω αγχωδη διαταραχη και παθαινω κρισεις πανικου. Αν ζουσατε μια μερα οπως εγω μπορει να μη το αντέχατε. Αυτο δεν με κανει πιο αδυναμη απο εσας αλλα πιο δυνατη. Επισκεπτομαι ψυχολογο, και αν θέλετε να ενημερωθείτε για την ευαισθησία μου αυτη αναζητηστε πληροφορίες στο ιντερνετ ή μπορω διαφορετικά να σας το εξηγησω εγω. Και αρχισα να λεω οοοοτι με ειχε ενοχλησει, μίλησα για οσα δεν ειχα μιλησει ποτε. Και μαντεψε. Ολα εφτιαξαν.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    Κι εγώ το ίδιο όλοι ξέρουν τι έχω και με καταλαβαίνουν και με βοηθάνε πολύ!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    Quote Originally Posted by its_me View Post
    Η πεθερα σου και η οικογένεια του αντρα σου γνωρίζουν για την ευαισθησια σου; Δεν το ονομάζω προβλημα γιατί το οτι εχουμε ψυχικες νοσους, δεν μας κανουν προβληματικες. Απο τη δική μου πλευρα θα σου πω τι εκανα εγω που βρεθηκα στη θεση σου για μερικα χρονια. Τους μαζεψα ολους και τους ειπα εχω αγχωδη διαταραχη και παθαινω κρισεις πανικου. Αν ζουσατε μια μερα οπως εγω μπορει να μη το αντέχατε. Αυτο δεν με κανει πιο αδυναμη απο εσας αλλα πιο δυνατη. Επισκεπτομαι ψυχολογο, και αν θέλετε να ενημερωθείτε για την ευαισθησία μου αυτη αναζητηστε πληροφορίες στο ιντερνετ ή μπορω διαφορετικά να σας το εξηγησω εγω. Και αρχισα να λεω οοοοτι με ειχε ενοχλησει, μίλησα για οσα δεν ειχα μιλησει ποτε. Και μαντεψε. Ολα εφτιαξαν.
    Πολύ χαίρομαι που σε κατάλαβαν. Εμένα μόνο οι γονείς μου και η αδερφή μου με κατανοούν και με στηρίζουν. Ο άντρας μου έχει φτάσει να με λέει τεμπελα επειδή δεν μπορώ να εργαστώ λόγω του άγχους. Άρα για το κατανόηση μιλάμε;
    Όταν του είπα να σου εξηγήσει ο ψυχολόγος ακριβώς τι μου συμβαίνει, ούτε εκεί δεν πήγε να ενημερωθεί μπας και το δει λίγο από την δική μου πλευρά. Δεν θέλω να σκέφτομαι καν τι λέει η πεθερά μου για μένα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Εγω δουλευω με ψυχωση να καθομαι ειναι πιο δυσκολο

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Εγω δουλευω με ψυχωση να καθομαι ειναι πιο δυσκολο
    Πολύ χαίρομαι. Και εγώ μέχρι τον Ιούλιο δούλευα. Μετά με πήραν από κάτω οι κρίσεις πανικού.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Ο άντρας μου δεν καταλαβαίνει το άγχος μου και με πιέζει να πηγαίνω με το ζόρι στη δουλειά γιατί αλλιώς θα χωρίσουμε.
    Αυτό έγραφες πριν λίγους μήνες. Άρα από ότι καταλαβαίνω έχει ξενερώσει κι αυτός...Δύσκολη η κατάσταση.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    Quote Originally Posted by Stavros View Post
    Αυτό έγραφες πριν λίγους μήνες. Άρα από ότι καταλαβαίνω έχει ξενερώσει κι αυτός...Δύσκολη η κατάσταση.
    Ισχύει έτσι μου έλεγε. Πολύ δύσκολη κατάσταση. Να δούμε που θα πάει όλο αυτό.

Similar Threads

  1. Η Καθημερινότητά σας
    By serios in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 9
    Last Post: 02-12-2021, 19:38
  2. Άγχος στην καθημερινότητα μου, ταχυκαρδία τρομερή.
    By giannis97 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 19-05-2020, 02:59
  3. Κρίσεις πανικού- η καθημερινότητά μου
    By Najiamou in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 5
    Last Post: 12-03-2020, 20:29
  4. Βαρετη καθημερινοτητα
    By Anakin in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 26-01-2016, 05:57
  5. Καθημερινότητα
    By OneiroPauL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 18-12-2007, 12:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •