Πως μπορούμε να βοηθήσουμε κάποιον που έχει κατάθλιψη;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    Πως μπορούμε να βοηθήσουμε κάποιον που έχει κατάθλιψη;

    Καλησπέρα σας.
    Θα ήθελα τις συμβουλές όλων όσων βιώνουν κατάθλιψη εκείνοι ή δικά τους πρόσωπα.
    Πως μπορούμε να βοηθήσουμε έναν άνθρωπο που μάλλον πάσχει από κατάθλιψη ή διαταραχή διάθεσης να βρει τα πατήματα του και να μην το κάνουμε να νιώσει χειρότερα;
    Πρόκειται για άτομο το οποίο αρνείται να επισκεφτεί ειδικό αλλά δεν νιώθει καλά με τον εαυτό του.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    μονο πειθοντας τον να παει στον γιατρο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Ίσως να του ερχόταν πιο εύκολο το να του προτείνεις ψυχολόγο. Και εφόσον χρειάζεται θα του το προτείνει ο ψυχολόγος να πάει σε ψυχίατρο για αγωγή.

  4. #4
    Δεν θέλει να πάει σε γιατρο.Είχε επισκεφτεί στο παρελθόν. Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω και εγώ αν αυτό που έχει είναι κατάθλιψη ή αν απλά επειδή έχει πολλά προβλήματα έχει θέματα με τον εαυτό του. Η ερώτηση μου αφορούσε σαν υποστηρικτικό πλαίσιο μέχρι να καταλάβει ότι πρέπει να πάει..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ειδική δεν είμαι, αλλά νομίζω ότι θέλει λίγο μία στο καρφί, μία στο πέταλο. Με αυτό εννοώ ότι καλό είναι να συζητάς μαζί του χωρίς να αισθάνεται ότι τον πατρωνάρεις, πιο πολύ να αισθάνεται ότι έχει κάποιον να μιλήσει κι ότι ενδιαφέρονται για αυτόν. Παράλληλα όμως όταν είναι μέσα στην άρνηση και στην μουρτζούφλα, πρέπει να προσπαθείς να δίνεις μία πιο αισιόδοξη νότα και να τον παρακινείς να κάνει πράγματα κι ας μην έχει όρεξη. Να μην μένει αδρανής.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    δεν μπορουμε , ειναι αθεραπευτη , αν κρινω απο μενα , αλλα μην του λες οτι ολα ειναι στο μυαλο του , οτι δεν εχει τιποτα , να βγει καμμια βολτα και θα περασουν ολα , τον εκνευριζεις ......

    τι μπορει να ξερεις για μια ασθενεια που ειναι αγνωστου αιτιας ( και θεραπειας ) και ειναι γνωστη απο την αρχαια ελλαδα τουλαχιστον, την ονομαζαν ' μελαγχολια ' διοτι πιστευαν οτι στο αιμα του πασχοντος ετρεχε μελαινα χολη , και ηταν γνωστη και στους μοναχους με την λεξη ' ακηδια ' , πισευαν οτι ο μοναχος -πασχων ηταν τεμπελης ( αφου δεν μπορουσε να κανει εργοχειρο καν ) , ειναι μην σου τυχει, την πατησες ......

    επισης συνεχιζω να αθλουμαι, υποτυπωδως πλεον , πραμα που κανω απο το 1986 .....

    και ο ψυχιατρος μου επασχε , και μονο οταν δουλευε δεν ειχε κτθλψη , οταν καθοταν ξαναρχοταν , δεν μπορεις μια ζωη νασαι στην κινηση ....πηγαινα 10 χρονια σε αυτον ....
    Last edited by Macgyver; 08-10-2022 at 14:23.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Ίσως να του ερχόταν πιο εύκολο το να του προτείνεις ψυχολόγο. Και εφόσον χρειάζεται θα του το προτείνει ο ψυχολόγος να πάει σε ψυχίατρο για αγωγή.
    τι να παρει, αντικαταθλιπτικα ? δεν κανουν τιποτα ....θαχαμε 350 εκατομ. κτθλπτικους παγκοσμιως αν τα αντκθλπτκα καναν δουλεια ?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,456
    η μανα μου εχει μανιοκαταθλιψη ο γιατρος εχει δωσει αγωγη και παιρνει φαρμακα πρεπει εγω να της δινω ενα το πρωί με το γαλα της κρυφα γιατι δε το δέχεται διαφορετικα κι αν υποτροπιαζει ειν επιθετικη παραλογη και χειριστικη τρομερα . οι ανθρωποι αυτοι θελουν στιριξη μα θελει προσοχη να περνουν τα φασρμακα τους .

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    αλλο η μανιοκαταθλιψη, επιδεχεται θεραπειας .....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    τι να παρει, αντικαταθλιπτικα ? δεν κανουν τιποτα ....θαχαμε 350 εκατομ. κτθλπτικους παγκοσμιως αν τα αντκθλπτκα καναν δουλεια ?
    Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες, σε πολλές περιπτώσεις βοηθάνε, ιδίως στις σοβαρές να πάρει τα πάνω του κάποιος για να μπορέσει να κάνει κι άλλα πράγματα που θα τον βοηθήσουν.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by kiklaminaki View Post
    Δεν θέλει να πάει σε γιατρο.Είχε επισκεφτεί στο παρελθόν. Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω και εγώ αν αυτό που έχει είναι κατάθλιψη ή αν απλά επειδή έχει πολλά προβλήματα έχει θέματα με τον εαυτό του. Η ερώτηση μου αφορούσε σαν υποστηρικτικό πλαίσιο μέχρι να καταλάβει ότι πρέπει να πάει..
    Ο ψυχολόγος δεν είναι γιατρός

Similar Threads

  1. Πώς μπορούμε να βοηθήσουμε το παιδί με δυσλεξία εκμάθηση ξένων γλωσσών ;
    By Pupils in forum Διαταραχές Μάθησης - Μαθησιακές Δυσκολίες
    Replies: 0
    Last Post: 15-06-2020, 23:48
  2. Replies: 4
    Last Post: 06-07-2019, 21:02
  3. Replies: 21
    Last Post: 10-05-2013, 09:56
  4. Replies: 2
    Last Post: 24-10-2010, 02:15
  5. πωσ μπορουμε να βοηθησουμε εναν ναρκομανη?
    By Adzik in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 58
    Last Post: 25-06-2010, 16:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •