η μυστικη δυναμη της καταθλιψης - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 24 of 24
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    τι να πω niels , εγω πιστευω οτι δεν τοξερε .......ολα ταντικαταθλιπτικα δεν μειωνουν το καταθλιπτικο συναισθηματα , αλλα το συνοδευτικο αγχος ......εχω διαβασει μελετη ......γιατι σιπραλεξ ( εσιταλοπραμη, ) και οχι το παραπλησιο σεροπραμ ( σιταλοπραμη ) .....δεν καταλαβαινω την μυστικοπαθεια του γιατρου σου .....δεν ανακαλυψε και την ' φιλοσοφικη λιθο ' .........

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Δεν ξερω αν πραγματικα δημιουργουν καποια αντικαταθλιπτικά φλατ συναισθημα, εχω δοκιμασει σεροπραμ και σεροχατ. Δεν εγινα φλατ σε καμια περιπτωση. Ισως παροδικά.και ίσως στην ρχη τηςνκαλυτερευσης..μετα ειμαι απλά αυτη που ημουν στα καλά μου. Δηλαδη ευαιαθητη, καλοσυνάτη διαθεσιμη μς ορεξη για ζωή! Αυτες τις εμπειριες εχω μέχρι σημερα. Θα σας πως για το νεο επεισοδιο προσεχώς. Βεβαια στις δικές μου καταθλιψεις το βασικό συναοσθημα ειναι ο φόβος που βεβαια με οδηγει και σε ολα τα υπολοιπα.
    Last edited by Κατιαχ; 11-12-2022 at 10:34.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Κατιαχ View Post
    Δεν ξερω αν πραγματικα δημιουργουν καποια αντικαταθλιπτικά φλατ συναισθημα, εχω δοκιμασει σεροπραμ και σεροχατ. Δεν εγινα φλατ σε καμια περιπτωση. .

    αυτο ακουγεται υπεροχο, Κατιαχ ......αλλα ο καθενας εχει διαφορετικη συμπτωματολογια και αντιδραση στα φαρμακα , εγω δεν ειπα οτι ντε και και καλα γινεσαι φλατ, απλα ειπα οτι εχει καποια δοση αληθειας αυτο στο ποστ μου #8 ..........

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    αυτο ακουγεται υπεροχο, Κατιαχ ......αλλα ο καθενας εχει διαφορετικη συμπτωματολογια και αντιδραση στα φαρμακα , εγω δεν ειπα οτι ντε και και καλα γινεσαι φλατ, απλα ειπα οτι εχει καποια δοση αληθειας αυτο στο ποστ μου #8 ..........
    Προφανως όλοι ειμαστε διαφορετικοι και γω ειμαι ενας ανθρωπος που δυστυχως αργει να με πιασει το φαρμακο
    και αμα δεν εχω και ψυχολογική υποστηριξη απο ψυχολόγο δεν την παλευω. Μacgyver εχω διαβασει και απο σενα θετικά πραγματα τον τελευταιο καιρο ότι εχεις αφησει την καταθλιψη πίσω!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    οντως , Κατιαχ , εχω καλυτερευσει ανευ προφανους λογου και αιτιας , χωρις καμμια προσπαθεια , αλλα εχω ακομη κτθλψη δυστυχως .....ειχα τσιμπηθει με μια κοπελα , και αυτο εδρασε ( περαιτερω ) θετικα στην κτθλψη μου ...........ασχετως αν δεν υπηρξε η αναλογη ανταποκριση, αφου η κοπελα ειχε εναν 10ετη δεσμο...........απο υπερβαλλουσα αυτοπεποιθηση ( μαλλον αλαζονεια ) πιστευα οτι θα την κερδιζα ............

    παντως μουχε πει ο ψυχιατρος μου οτι ειχε ασθενεις που ερωτευθηκαν αμφιπλευρως , και συνηλθαν ......το πιστευω πια ...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Ο λόγος που δεν ήθελε να μου πει έχει να κάνει με το λαντοζ, κάτι αρνητικό αλλά δεν ξέρω τι. Ίσως επειδή μπορεί να επέλεγα τελικά το λαντοζ να μην ήθελε να με προϊδεάσει αρνητικά. Γιατί δεν είχα ακόμη αποφασίσει τότε που μου το είπε. Η συζήτηση που κάναμε ήταν επειδή δεν με κάλυπτε το ρεμερον στα 15mg για τη διάθεση και για την ιδψ κι επειδή ήμουν αρνητικός να αυξήσω τη δόση του ρεμερον γιατί μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στον μεταβολισμό. Επίσης ξεκίνησα τη συζήτηση με τον γιατρό μου στη βάση της επιλογής ενός φαρμάκου για χρόνια χρήση γιατί το έχω πάρει απόφαση ότι χωρίς αντικαταθλιπτικά δεν την παλεύω.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Ο λόγος που δεν ήθελε να μου πει έχει να κάνει με το λαντοζ, κάτι αρνητικό αλλά δεν ξέρω τι. Ίσως επειδή μπορεί να επέλεγα τελικά το λαντοζ να μην ήθελε να με προϊδεάσει αρνητικά. Γιατί δεν είχα ακόμη αποφασίσει τότε που μου το είπε. Η συζήτηση που κάναμε ήταν επειδή δεν με κάλυπτε το ρεμερον στα 15mg για τη διάθεση και για την ιδψ κι επειδή ήμουν αρνητικός να αυξήσω τη δόση του ρεμερον γιατί μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στον μεταβολισμό. Επίσης ξεκίνησα τη συζήτηση με τον γιατρό μου στη βάση της επιλογής ενός φαρμάκου για χρόνια χρήση γιατί το έχω πάρει απόφαση ότι χωρίς αντικαταθλιπτικά δεν την παλεύω.
    περιεργα πραματα , παντα ρωταγα τον γιατρο μου γιατι αυτο και οχι το αλλο, και μουλεγε ......βεβαια δεν ξερω την ιδψ......

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Εγώ έχω παρατηρήσει ότι φιλτράρουν αυτά που λένε, όχι για κακό. Αλλιώς θα μιλήσουν μεταξύ τους οι ψυχίατροι κι αλλιώς στον ασθενή. Λογικό το βρίσκω. Το cipralex το δίνουν και για ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    κι μενα μου φαινεται πολυ λογικο.......

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. καταληψη συνδεσης απο μυστικη οργανωση
    By αλεξανδρος_77 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 04-11-2021, 16:29
  2. Replies: 7
    Last Post: 25-02-2021, 05:50
  3. η μυστικη δυναμη της καταθλιψης
    By Macgyver in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 66
    Last Post: 20-09-2017, 08:28
  4. που να βρω δυναμη??
    By el.gre in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 01-06-2012, 02:09
  5. Δύναμη..Δύναμη...Δύναμη
    By Thorp in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 27-02-2009, 19:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •