η μυστικη δυναμη της καταθλιψης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    η μυστικη δυναμη της καταθλιψης

    εχει δυναμη η καταθλιψη ? κατ εμε , ναι εχει, γινεσαι σκληρος κι απροβλητος συναισθηματικα , αφου εχεις δει την κολαση την ιδια , εχοντας κτθλψη , απο τι να μασησεις ? πεθανε φετος ο αγαπημενος μου πατερας , και δεν μενοιαξε καθολου , ουτε βουρκωσαν τα ματια μου, παροτι πεθανε μπροστα μου , απο βαρυ εγκεφαλικο ....ουτε και τωρα με νοιαζει ......

    βεβαια πληρωνεις βαρυ τιμημα για να γινεις ετσι, εγω πληρωσα με 20 χρονια απ την ζωη μου .....

  2. #2
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    εχει δυναμη η καταθλιψη ? κατ εμε , ναι εχει, γινεσαι σκληρος κι απροβλητος συναισθηματικα , αφου εχεις δει την κολαση την ιδια , εχοντας κτθλψη , απο τι να μασησεις ? πεθανε φετος ο αγαπημενος μου πατερας , και δεν μενοιαξε καθολου , ουτε βουρκωσαν τα ματια μου, παροτι πεθανε μπροστα μου , απο βαρυ εγκεφαλικο ....ουτε και τωρα με νοιαζει ......

    βεβαια πληρωνεις βαρυ τιμημα για να γινεις ετσι, εγω πληρωσα με 20 χρονια απ την ζωη μου .....
    γενικα ισχυει οταν εχεις ψυχικη παθηση οποιασδηποτε μορφης και εχεις βασανιστει πολυ ψυχικα ειτε αυτο λεγεται καταθλιψη ειτε κρισεις πανικου ειτε οπιαδηποτε αλλη παθηση σε κανουν οι συνθηκες της ζωης πιο σκληρο και αναισθητο για να αντεξεις αλλες ενδεχομενες απογοητευσεις και στεναχωριες.πως ειναι καποιος που εχει κακοποιηθει στο παρελθον ας πουμε οταν ηταν παιδι ε αυτο θα το κανει πιο σκληρο απεναντι στους αλλους.τα τραυματα και οι στεναχωριες σε σκληραινουν σαν ανθρωπο ειναι η αντιδραση της ψυχης ή του μυαλου για να μην βρεθει ξανα στην ιδια θεση με πριν

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Είναι όντως σκληρότητα ή απομονώνουμε τα συναισθήματα και αποξενωνομαστε από αυτά μέσα από έναν περίπλοκο μηχανισμό του μυαλού; Στην ουσία αποστασιοποιουμαστε λόγω μηχανισμού άμυνας. Ένα άλλο που έχω σκεφτεί για το θέμα είναι ότι στην πραγματικότητα η κατάθλιψη μας κάνει να μην είμαστε διαθέσιμοι για τους άλλους είτε γιατί νιώθουμε εξαντλημένοι ψυχικά και σωματικά είτε επειδή η ασθένεια αυτή συνοδεύεται από μια ενασχόληση με τον εαυτό, προσκόλληση θα έλεγα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Είναι όντως σκληρότητα ή απομονώνουμε τα συναισθήματα και αποξενωνομαστε από αυτά μέσα από έναν περίπλοκο μηχανισμό του μυαλού; Στην ουσία αποστασιοποιουμαστε λόγω μηχανισμού άμυνας. Ένα άλλο που έχω σκεφτεί για το θέμα είναι ότι στην πραγματικότητα η κατάθλιψη μας κάνει να μην είμαστε διαθέσιμοι για τους άλλους είτε γιατί νιώθουμε εξαντλημένοι ψυχικά και σωματικά είτε επειδή η ασθένεια αυτή συνοδεύεται από μια ενασχόληση με τον εαυτό, προσκόλληση θα έλεγα.
    Θα συμφωνησω μαλλον περισσοτερο με τοννNiels. Η καταθλιψη μου απλά για λίγο με κλεινει μεχρι να περασει στον εαυτό μου, αλλά γενικά ουτε με εχει σκληρύνει ως ανθρωπο ουτε με εχει κανει αναισθητη. Ειμαι σαν ανθρωπος αρκετα ευαισθητη και δοτικη απλά στηννκαταθλιψη δεν εχω να δωσω.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Εγώ πάλι νομίζω ότι αυτό που με σώνει από την θλίψη και από την μανία είναι το φάρμακο που παίρνω σαν σταθεροποιητή της διάθεσης.

    Με κρατάει συνεχώς ψύχραιμο. Έχω χάσει και τον πατέρα μου και την μητέρα μου, με χρονική διαφορά δέκα ετών, χωρίς να χύσω ένα δάκρυ!

    Ενώ η αδελφούλα μου, που δεν παίρνει φάρμακα, έχει κλάψει με μαύρο δάκρυ!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Με κρατάει συνεχώς ψύχραιμο. Έχω χάσει και τον πατέρα μου και την μητέρα μου, με χρονική διαφορά δέκα ετών, χωρίς να χύσω ένα δάκρυ!
    !
    ειδες homebod , την ιδια αντιδραση ειχες , σαν εμενα ......

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Υπάρχει και η εξής παράμετρος. Γενικά τα περισσότερα φάρμακα για την ψυχική υγεία, όπως π.χ. τα αντικαταθλιπτικά, δημιουργούν ένα φλατ συναίσθημα. Δυστυχώς από μια άποψη, ευτυχώς από μια άλλη. Και αυτό μπορεί να παρερμηνευθεί ως ψυχρότητα. Υπάρχει και μια άλλη παράμετρος που ίσως είναι κοινή σε εμάς που έχουμε προβλήματα κατάθλιψης. Την κατάθλιψη την αποδίδω και στη μη έκφραση των συναισθημάτων, δηλαδή στην καταπίεση τους. Ένας περίτεχνος τρόπος να μην λαμβάνει υπόψη του κάποιος τα συναισθήματα του είναι μέσω της εξιδανικευσης της λογικής ως τρόπο ζωής, σκέψης και αντιμετώπισης των πάντων σε τέτοιο βαθμό που τη χρησιμοποιώ για να ξεγελω τον ίδιο μου τον εαυτό με αποτέλεσμα να δυσκολεύομαι να αναγνωρίσω το συναίσθημα μου, δηλαδή προκειμένου να μην το αναγνωρίσω και συνακόλουθα να μην το εκφράσω ξεκινά στο μυαλό μου μια σειρά από σκέψεις ευλογοφανεις . Πλέον ακολουθώ την αντίστροφη διαδρομή για να καταλάβω τι πραγματικά θέλω, πάω στην πρώτη σκέψη και αυτές που ακολουθούν τις θεωρώ αμυντικό μηχανισμό επούλωσης, κάτι σαν περισσεύματα σκέψης όπως τα περισσεύματα υφάσματος στο ράψιμο ρούχου. Δυστυχώς πολλές φορές αντί να επικοινωνήσω το συναίσθημα μου αποσύρομαι από τη σχέση.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    οτι τα αντικαταθλιπτικα δημιουργουν ενα φλατ συναισθημα , εχει μεγαλη δοση αληθειας ....αν και πασχων απο κτθλψη, και λαμβανοντας αντικαταθλιπτικα , τοτε με τα πανισχυρα ζαναξ που χρησιμοποιω , θαπρεπε να συμβαινει το ιδιο , λεω γω ....δεν βγαζω προς τα εξω ψυχροτητα , τοχω διαπιστωσει στην πραξη ...............ειναι ενδιαφερουσες οι σκεψεις σου περι κτθλψης , αλλα πρεπει να πω οτι εισαι ο μονος που μπορει να αποδωσει καπου την κτθλψη , αν εχεις δικιο, αυτο ειναι υπεροχο......... εδω το παγκοσμιου φημης ινστιτουτο max planck προσανατολιζεται στην ευρεση των ελατωμματικων -ου γονιδιων που προκαλουν κτθλψη .......... γιατι καλε ναποσυρθεις απο μια εν δυναμει σχεση , εφαγα πορτα επειδη ειτε επειδη ειχε εναν δεσμο 10ετη, η ειχαμε 2πλασια διαφορα ηλικιας , δεν εχω ρωτησει ποτε ποιο φταιει ....παντως μιας και αναφερεις την δυσκολια αναγνωρισης των συναισθηματων σου, εγω ταναγνωρισα σε 2-3 βδομαδουλες , ειχα δαγκωσει γερα την λαμαρινα ( παλια εκφραση αυτη ) ....

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    10
    Ο καθένας τη ζει διαφορετικά την κατάθλιψη. Ενώ γενικά είμαι απίστευτα δοτικος άνθρωπος παρόλα αυτά δε με συγκινεί πλέον τίποτα. Μπορεί να πεθάνει κάποιος δικός μου και να το αντιμετωπίσω τελείως ψύχραιμα. Σαν να μη νοιάξει καθόλου. Ενώ θα τρέξω να βοηθήσω δε θα παρω κατάκαρδα και τις δυσκολίες των άλλων. Δεν ήμουν έτσι, μετά την χρόνια αγωγή έγινα έτσι. Απαθής θα έλεγα. Απαθής πλέον είμαι και με εμένα. Αν μου πουν ότι είναι βαριά άρρωστος θα πω οκ. Πάντα λέω μέσα μου, δεν αγαπάω τον εαυτό μου, θα μπορεσω να αγαπήσω κάποιον άλλο; Δεν ξέρω πλέον είμαι σε φάση ότι αν πέσει ο ουρανός στο κεφάλι μου θα νοιωθω ανακούφιση παρότι θα καταστραφούμε όλοι.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Απαθή με τους αλλους με κανει η καταθλιψη. Οταν αρχιζουν να λειτουργούν τα αντικαταθλιπτικά μου φευγει ο υπερβολικός φόβος, όπως τωρα, επανερχεται η ευαισθησια μου και τον ενδιαφέρον μου για τους άλλους

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Κατιαχ View Post
    Απαθή με τους αλλους με κανει η καταθλιψη. Οταν αρχιζουν να λειτουργούν τα αντικαταθλιπτικά μου φευγει ο υπερβολικός φόβος, όπως τωρα, επανερχεται η ευαισθησια μου και τον ενδιαφέρον μου για τους άλλους
    Κατιαχ , κι εγω αυτο πιστευω ........

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οταν ζεις την κολαση ολα περιστρεφονται γυρω απο εσενα και χανεις σχεδον την ενσυναισθηση σου. Για παραδειγμα συμβουλες που δεχεσαι απο τους αλλους που το κανουν απο την καλη τους την καρδια, συμβουλες που θα εδινες και εσυ με τον ιδιο ακριβως τροπο μπορει να ληφθουν ως αρνητικα.
    Ενα πιο ακριβες παραδειγμα.
    "Προσπαθησε να σηκωθεις απο το κρεβατι και να δραστηριοποιηθεις με κατι" το εκλαμβανεις ως αναισθησια του αλλου και ελλειψη κατανοησης εκ μερους του για αυτο που περνας. Αλλα και εσυ το ιδιο θα εκανες σε παρομοια περιπτωση, ειναι μια πολυ σωστη συμβουλη.
    Αλλαζει η αντιληψη σου για τον κοσμο και κλεινεσαι στον εαυτο σου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by Κατιαχ View Post
    Απαθή με τους αλλους με κανει η καταθλιψη. Οταν αρχιζουν να λειτουργούν τα αντικαταθλιπτικά μου φευγει ο υπερβολικός φόβος, όπως τωρα, επανερχεται η ευαισθησια μου και τον ενδιαφέρον μου για τους άλλους
    Εξαρτάται και από τα αντικαταθλιπτικά, δεν δημιουργούν όλα αυτό το φλατ συναίσθημα που είπα πιο πάνω. Το cipralex που παίρνω εγώ το κάνει, το λαντοζ όχι (λαντοζ δεν έχω πάρει, αλλά έτσι μου είπε ο γιατρός μου). Λογικό μου ακούγεται αυτό που λες, όταν έχουμε κατάθλιψη σκεφτόμαστε μόνο το πρόβλημα, δεν είμαστε διαθέσιμοι για κάτι ή κάποιον άλλον.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Εξαρτάται και από τα αντικαταθλιπτικά, δεν δημιουργούν όλα αυτό το φλατ συναίσθημα που είπα πιο πάνω. Το cipralex που παίρνω εγώ το κάνει, το λαντοζ όχι (λαντοζ δεν έχω πάρει, αλλά έτσι μου είπε ο γιατρός μου). Λογικό μου ακούγεται αυτό που λες, όταν έχουμε κατάθλιψη σκεφτόμαστε μόνο το πρόβλημα, δεν είμαστε διαθέσιμοι για κάτι ή κάποιον άλλον.
    δεν μπορει ενας γιατρος να καταλαβει ποιο αντικαταθλιπτικο σου παει, ειναι trial and error.....αν στη συμπτωματολογια σου εχεις κοινωνικη αποσυρση και ανηδονια , φυσικα και δεν εισαι διαθεσιμος για καποιον αλλον , εγω δεν ημουν ικανος να διαβασω ενα βιβλιο, η να παρακολουθησω μια ταινια , εχανα τον ειρμο, η την συνεχεια της ταινιας , εβλεπα τις ιδιες και τις ιδιες ..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Ισχύει, αλλά ο γιατρός μου προτιμούσε για μένα το cipralex, όχι το ladose. Μου είπε ότι υπήρχε λόγος αλλά δεν ήθελε να μου πει και δεν τον πίεσα. Για το λαντοζ θεωρούσε ότι δίνει περισσότερο κίνητρο ενώ το cipralex κάνει αυτό το φλατ συναίσθημα. Παρόλα αυτά μου συνέστησε το cipralex ως συνολικά καλύτερη επιλογή για μένα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. καταληψη συνδεσης απο μυστικη οργανωση
    By αλεξανδρος_77 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 04-11-2021, 17:29
  2. Replies: 7
    Last Post: 25-02-2021, 06:50
  3. η μυστικη δυναμη της καταθλιψης
    By Macgyver in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 66
    Last Post: 20-09-2017, 09:28
  4. που να βρω δυναμη??
    By el.gre in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 01-06-2012, 03:09
  5. Δύναμη..Δύναμη...Δύναμη
    By Thorp in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 27-02-2009, 20:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •