ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΗΠΤΙΚΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489

    ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΗΠΤΙΚΑ

    Από το Μάρτιο είμαι σε σγωγή με ζολόφτ λόγω αγχώδους διαταραχής και αρρωστοφοβίας με έντονα σωματικά συμπτώματα.Τον σεπτέμβριο προέκυψε εγκυμοσύνη εδώ κ 10 μέρες μείωσα το ζολοφτ από 1,5 χάπι στο 1 και απο χθές στο μισό ανησυχώ γιατί διάβασα για διάψορες επιπλοκές,υπάρχει κάποιος με εμπειρία εγκυμοσύνης και αγωγής;

  2. #2
    Συγχαρητήρια! Εύχομαι να σου πάνε όλα τέλεια !
    Δε μίλησες με τον γιατρό? Αν αυτός σε καθησυχάζει προφανώς δεν πρέπει να φοβάσαι τίποτε!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Εχουμε αρχίσει και μειώνουμε και θα τα κόψουμε απλά μπήκα τώρα 6 εβδομάδα κ ανησυχώ για όλο το διάστημα που τα έχω πάρει..

  4. #4
    Medussa συγχαρητήρια!! Με το καλό το παιδάκι σας!
    Δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς. Αν υπήρχε ο γιατρός θα σου το έλεγε, όπως κάνουν σε άλλες περιπτώσεις φαρμάκων.
    Πώς είσαι εσύ; Είσαι πλέον καλυτερα;
    Σε βοηθούν τα φάρμακα;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Τι ωραίο νέο Medusa..συγχαρητήρια και με το καλό.και τώρα που είσαι έγκυος προσπάθησε να μην σκέφτεσαι αρνητικά κι όλα καλά θα πάνε.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Είχα περάσει πολύ δύσκολα με τα ψυχοσωματικά,η αγωγή θεωρώ με έπιασε στο 6μηνο.Το τελευταίο 3μηνο δεν είχα καμία σωματική ενόχληση κ άγχος μέσα σ αυτό το καιρό προέκυψε και η εγκυμοσύνη δεν το περίμενα,στην αρχή ένιωσα φόβο κ άγχος τώρα προσπαθώ να μην σκέφτομαι κ αναλύω θέλω για 1η φορά στη ζωή μου να φανώ δυνατή και οτι γίνει...ανησυχώ βέβαια μην επανέλθουν όλα αυτά τα βάρβαρα συναισθήματα θα δούμε...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Medussa διανύεις την πιο όμορφη περίοδο της ζωής σου.απολαυσε την εγκυμοσύνη σου και άσε στην άκρη τους φόβους και το άγχος.να είσαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε τελεια

  8. #8
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Είχα περάσει πολύ δύσκολα με τα ψυχοσωματικά,η αγωγή θεωρώ με έπιασε στο 6μηνο.Το τελευταίο 3μηνο δεν είχα καμία σωματική ενόχληση κ άγχος μέσα σ αυτό το καιρό προέκυψε και η εγκυμοσύνη δεν το περίμενα,στην αρχή ένιωσα φόβο κ άγχος τώρα προσπαθώ να μην σκέφτομαι κ αναλύω θέλω για 1η φορά στη ζωή μου να φανώ δυνατή και οτι γίνει...ανησυχώ βέβαια μην επανέλθουν όλα αυτά τα βάρβαρα συναισθήματα θα δούμε...
    Όλα θα πάνε καλά, θα το δεις.
    Αυτή είναι η αρχή για όλα τα καλά!
    Είμαι πολύ χαρούμενη για σένα!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Ωωω Μέδουσα!!!! Τι όμορφα νέα είναι αυτά κορίτσι μου!!! Συγχαρητήρια με το καλό το μωράκι σας.. Δυστυχώς δεν έχω εμπειρία για να σου απαντήσω για τη φαρμακε αγωγή, απλά θα ήθελα να σου πω ότι να σκέφτεσαι μόνο θετικά και σου εύχομαι ότι καλύτερο!!! Είσαι δυνατή και θα πάνε όλα καλά!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    Με το καλό όλα να πάνε σούπερ!!!Δεν έχω εμπειρία ξέρω γυναίκες π έπαιρναν κ ξέρω γυναίκες π τα έκοψαν στην εγκυμοσύνη κ οι δύο είναι εξίσου καλα κ τα παιδιά!!

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    9
    Με το καλό, ήμουν σε χρόνια αγωγή και διέκοψα το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης με την καθοδήγηση ψυχιάτρου προκειμενου να γίνει με ασφάλεια η οργανογεννεση, ξεκινησα παλι μόλις έκλεισα την 13η εβδομάδα. Αυτοί οι τέσσερις μήνες ήταν οι πιο δύσκολοι της ζωής μου, συζήτησε το με τους γιατρούς σου η διακοπή της αγωγής σε συνδυασμό με την εγκυμοσύνη μπορεί να σε απορρυθμισει πολύ. Ο γιος μου γεννήθηκε υγιέστατος.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Θυμάσαι πως διέκοψες μείωνες δόση κ αν ναι για πόσο καιρό;

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    9
    Μείωση ανα καποιες μέρες νομίζω δηλαδή από 150 πχ για 5 μέρες 100 5 μέρες 50 για τρεις μέρες και μετά καθόλου. Το ζολοφτ πάντως ειναι συμβατό με την κύηση συζητησε το με το γιατρό σου.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Η ψυχίατρος μου με παρέπεμψε σε τμήμα γυναικών του αιγηνητειου για να συζητήσω επι του θέματος και να με αξιολογήσουν οι οποίοι μου είπαν να παραμείνω στο μισό χαπι και να μην γίνει διακοπή δεν ξέρω φοβάμαι να τα συνεχίσω...

  15. #15
    Πολύ ευχάριστα νέα!προσπάθησε να το χαρείς όσο περισσότερο μπορείς χωρίς αρνητικές σκέψεις.ειναι ένα θαύμα κ να σκέφτεσαι ότι τη στιγμή που ήρθε ,ήρθε για καλό και όλα θα πάνε τελεια.για μένα προσωπικά είσαι ελπίδα γιατί είμαι σε αγωγή 4 μήνες και τα βάναυσα συναισθήματα κ οι αρνητικές σκέψεις κυριαρχούν.ζηστο στο έπακρο.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αντικαταθληπτικα
    By ibraimovic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 08-04-2022, 22:02
  2. Αντικαταθληπτικα
    By ibraimovic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 06-04-2022, 11:21
  3. Αντικαταθληπτικα κ έγκυμοσυνη
    By Fenaki1 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 23
    Last Post: 16-08-2019, 01:23
  4. ΔΥΟ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΗΠΤΙΚΑ ΜΑΖΙ
    By STAI in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 2
    Last Post: 23-07-2019, 03:14
  5. αντικαταθληπτικα για ΙΨΔ
    By el.gre in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 07-09-2010, 12:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •