Δεν πάει άλλο.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1

    Δεν πάει άλλο.

    Συνέβησαν σοβαρά γεγονότα στον οικογενειακό μου περίγυρο και κατέρρευσα. Νοσηλεύτηκα σε ψυχιατρική κλινική για μερικές μέρες. Τώρα με την καθοδήγηση ενός ψυχιάτρου παίρνω το zoloft στα 100mg εδώ και μερικές μέρες. Συνολικά το παίρνω περίπου 1,5 μήνα. Μαζί με λεξοτανίλ των 1.5mg και azapin 15μγ για τον ύπνο. Ο καρδιολόγος μου συνέστησε να παίρνω και το emconcor που είναι βήτα blocker για να μην κάνω ταχυκαρδίες από το άγχος ή κάποια κρίση πανικού, μέχρι να σταθεροποιηθώ. Μια φορά ήπια καφέ και έκανα ταχυκαρδία πάνω από 100 προφανώς επειδή ο οργανισμός μου με όλα αυτά τα ηρεμιστικά είναι πεσμένος. Την πρώτη φορά έπαθα κάτι παρόμοιο από το seropram ξυπνώντας ξαφνικά μέσα στην νύχτα και κατέληξα στα επείγοντα. Δεν είχα πάρει αγχολυτικό πριν κοιμηθώ γιατί ο προηγούμενος ψυχίατρος ήταν απλά στον κόσμο του. Από εκεί και μετά κατέληξα στην κλινική. Από την στιγμή που βγήκα όλο και κάτι τύχαινε ενώ πήγαινα καλά, μια ο καφές και μια κρίση πανικού πρόσφατα σε ένα κλειστό χώρο πάλι ενώ πήγαινα καλά στην δεύτερη μέρα του ζολόφτ με τα 100mg. Άπειρες εξετάσεις αίματος και καρδιολογικές, όλα καλά. Μόνο το ζάχαρο αυξομειώνεται κάποιες φορές 90 άλλες 100 άλλες 110. Και έχω χάσει βάρος γιατί είμαι και αδύνατος πράγμα που με αγχώνει. Οι ζαλάδες πάντως και η αστάθεια δεν έχουν φύγει. Και το πιο τρελό από όλα; Φεύγοντας σήμερα από το κουρείο και γυρνώντας με τα πόδια πίσω καμία ζαλάδα, μόνο προς το τέλος ένιωσα ήπια αστάθεια. Το κούρεμα, κοινώς η φροντίδα και η περιποίηση ηρέμησαν περισσότερο το νευρικό μου σύστημα από ότι τα φάρμακα. Και ρωτάω έχει νόημα να συνεχίσω με τα φάρμακα; Παρεμπιπτόντως είναι η πρώτη φορά που δεν με πιάνουν αλλά είναι και η πρώτη φορά που δοκιμάζω το ζολόφτ. Ο ψυχίατρός μου μου είπε να περιμένω μερικές μέρες. Τι λέτε ρε παιδιά και σεις;

  2. #2
    kopela93
    Guest
    90-100-110 κτλ σε τιμές σακχάρου πάντως είναι προδιαβήτης. Μήπως να μειώσεις λίγο τη ζάχαρη και θα σε βοηθήσει κι αυτό σε πολλά άλλα.

  3. #3
    Δεν νομίζω πως είναι αυτό το θέμα. Ούτε τρώω ζάχαρη...γενικά η διατροφή μου είναι καλή. Με όλο το σεβασμό αλλά ήταν έτσι όσοι έχουν λίγο ανεβασμένο ζάχαρο δεν θα μπορούσαν να λειτουργήσουν στην καθημερινότητά τους. Το άγχος είναι το θέμα που έχω από παιδί και όχι το περιστασιακά ανεβασμένο ζάχαρο. Εδώ δημοσίευσα για να μου διαφωτίσει κάποιος ως προς την μεγαλύτερη εικόνα και ίσως να με κατευνάσει, και όχι να πιαστεί κάποιος από μία αμφιλεγόμενη εργαστηριακή ένδειξη με τρομολαγνείες.

    Σύντομα ξεκινώ ψυχοθεραπεία. Όποιος θέλει μπορεί να απαντήσει.

  4. #4
    kopela93
    Guest
    Κάνε μια έρευνα για τη ζάχαρη και το άγχος και ξαναμιλάμε.

  5. #5
    Συνεχίζεις το βιολί σου και γίνεσαι ενοχλητική, αγνοώντας την κατάστασή μου, για να δικαιώσεις μια αυθαίρετη πεποίθησή σου που δεν με ενδιαφέρει καθόλου και μάλιστα δεν με ενδιαφέρει να επιχειρηματολογήσω εναντίον. Κουράζεις. Είμαι σίγουρος πως η διατροφή μου είναι καλύτερη από την δική σου, αλλά εσύ χωρίς να γνωρίζεις τη διατροφή κάνω μου πρότεινες να μειώσω τη ζάχαρη. Κοιτάμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος εδώ πέρα. Υπάρχει κανείς να μου απαντήσει με σοβαρότητα εδώ μέσα ή απλά έχασα τον χρόνο μου κάνοντας αυτό το ποστ;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by ThelwNaEimaiKala View Post
    Συνεχίζεις το βιολί σου και γίνεσαι ενοχλητική, αγνοώντας την κατάστασή μου, για να δικαιώσεις μια αυθαίρετη πεποίθησή σου που δεν με ενδιαφέρει καθόλου και μάλιστα δεν με ενδιαφέρει να επιχειρηματολογήσω εναντίον. Κουράζεις. Είμαι σίγουρος πως η διατροφή μου είναι καλύτερη από την δική σου, αλλά εσύ χωρίς να γνωρίζεις τη διατροφή κάνω μου πρότεινες να μειώσω τη ζάχαρη. Κοιτάμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος εδώ πέρα. Υπάρχει κανείς να μου απαντήσει με σοβαρότητα εδώ μέσα ή απλά έχασα τον χρόνο μου κάνοντας αυτό το ποστ;
    Εκτος από την φαρμακευτική αγωγή κάνεις ψυχοθεραπεία? Πιστεύω ότι θα σε βοηθούσε στο ψυχολογικό κομμάτι..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Νοσηλεύτηκες σε ψυχιατρική κλινική λόγω άγχους;;; Θες να εξηγήσεις λίγο τι διάγνωση έχεις;
    Δεν είμαι σχετική με φάρμακα, αλλά ξέρω ότι θέλουν καιρό μέχρι να δεις αν σε βοηθάνε και επίσης θέλει συμβουλή γιατρού για να τα σταματήσεις.

    Σχετικά με αγχώδεις διαταραχές, κρίσεις πανικού κτλ πάντως έχω άποψη. Και η άποψή μου είναι ότι καθώς έχουν σε μεγάλο ποσοστό βάση σε βιώματα, συνθήκες, τρόπο ζωής και τον τρόπο που σκέφτεσαι παρά στα γονίδια, αντιμετωπίζονται πιο πολύ με ψυχοθεραπεία και αλλαγές στον τρόπο ζωής παρά με φάρμακα. Τα φάρμακα μπορεί να σου δώσουν μία ανάσα προσωρινά, να ελαττώσουν τα συμπτώματα και να σου δώσουν περιθώριο να το παλέψεις πιο σοβαρά, βρίσκοντας τις ρίζες των προβλημάτων και τον ουσιαστικό τρόπο αντιμετώπισης. Μιλώντας πάντα για το άγχος. Αν συνυπάρχουν κι άλλα προβλήματα, μπορεί μία αγωγή να είναι απαραίτητη, μπορεί προσωρινά, μπορεί ακόμα και για μια ζωή.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Να φανταστώ σου πρότειναν στα επείγοντα να νοσηλευτεις στην ψυχιατρική? Η ήταν δική σου θέληση και επιλογή?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Το ότι έκανες ταχυπαλμια από τον καφέ δεν έχει να κάνει με το άγχος, ο καφές ανεβάζει τους παλμούς. Εγώ κάνω και 160 αν πιω, 100 δεν είναι τίποτα.

    Οι τιμές του ζαχάρου είναι οκέι, στα όρια οι 110 αλλά μπορεί να ανεβαίνουν και από αγχος. Κάνε μια γλυκοζυλιωμενη κάποια στιγμή να το τσεκαρεις. Και κατ'εμε κόψε τον καφε.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Και ο μάγειρας βγήκε αρνητικός. Μόνο εγώ έμεινα και η ασυμπτωματικη αδερφή μου θετικοί. Νομίζω έπαθα την καρδιά μου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Και ο μάγειρας βγήκε αρνητικός. Μόνο εγώ έμεινα και η ασυμπτωματικη αδερφή μου θετικοί. Νομίζω έπαθα την καρδιά μου.
    Τόσες μέρες που λες για τη καρδιά σου αν ήταν κάτι θα το είχες ήδη πάθει. Άσε που δε θα είχες χρόνο να γράψεις στο φόρουμ αν όντως ήταν καρδιά

    Σε ποια μέρα είσαι?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Exω περάσει πάρα πολλά με ψυχοσωματικά δεν μπορούσα ούτε να δουλέψω σαν άρρωστη καθόμουν στο κρεβάτι,κατέληξα στον ψυχίατρο άρχισα αγωγή με ζολοφτ αρχικά 1 χάπι μετά το αυξήσαμε 1.5 χάπι κ τότε άρχισα ν είμαι καλά με έπιασαν τα χάπια στους 6 μήνες άργησαν αλλά ποτέ δν σκέφτηκα να τα διακόψω,συνδιασμός με ψυχοθεραπεία είναι το ιδανικό.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,097
    Χαίρομαι που είσαι καλύτερα Medussa.

  14. #14
    Quote Originally Posted by dream21 View Post
    Εκτος από την φαρμακευτική αγωγή κάνεις ψυχοθεραπεία? Πιστεύω ότι θα σε βοηθούσε στο ψυχολογικό κομμάτι..
    Nαι ξεκίνησα.

  15. #15
    Δικιά μου. Γιατί δεν πήγαινε άλλο. @ Elena

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Δε παει αλλο!
    By Konstantinos123 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 02-01-2019, 03:25
  2. δεν παει αλλο
    By hlias in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 8
    Last Post: 13-11-2016, 22:48
  3. ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ..
    By blink in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 16-01-2015, 11:42
  4. ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ
    By POZ in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 105
    Last Post: 10-05-2010, 00:11
  5. δεν παέι άλλο..
    By mstrouf in forum Κακοποίηση
    Replies: 106
    Last Post: 10-03-2009, 14:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •