Πόνος στη γνάθο ( βρυγμός )
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    Πόνος στη γνάθο ( βρυγμός )

    Καλησπέρα
    Το τελευταίο διάστημα αντιμετωπίζω πρόβλημα με την γνάθο μου...βασικά τα τελευταία χρόνια αλλά τώρα έχει επιδεινωθεί...Αυτό το διάστημα είμαι σε έντονο στρες και κάθε βράδυ λογικά σφίγγω τα δόντια μου υπερβολικά με αποτέλεσμα να κάνω δυνατά κρακ στη γνάθο ( ακούγονται όπως όταν κάνουμε τον αυχένα μας ) με πονάει πιο πολύ στη δεξιά μεριά. Επίσης αρκετές φορές μου κάνει κάτι μίνι πονοκεφάλους στα μηνίγγια βασικά ένας δυνατός πόνος που έρχεται και φεύγει.... σφίξιμο στο λαιμό τα νεύρα τα νιώθω τσίτα....και με πιάνει και ο ώμος μου πιάσιμο δυνατό... Μίλησα με την οδοντίατρό μου και μου προτείνει μασελακι για να το φοράω το βράδυ αλλά δυστυχώς τα λεφτά είναι πολλά και δεν είμαι διατεθειμένη ακόμα να μαζέψω το συγκεκριμένο ποσό.... Αντιμετωπίζει κανείς παρόμοια κατάσταση;;;;; :/

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Εγω ειχα εναν τραυματισμο πριν 3 χρονια και ειχε πρηστει ολη η πλευρά ακομα και η παρωτιδα. Χρειαστηκα αντιβιωση και πολλες εξετασεις. Νόμιζαν οτι ειχα αυτοανοσο ή πετρα στο σιελογονο αδενα. Εν τελει μετα απο τοσα χρονια και επειδη κο εγω σφιγγω τα δοντια μου, εχει μεινει τρελη ευαισθησια. Με βοηθανε οι ζεστές κομπρέσες, το μασαζ και το να μη μιλάω για ώρα

  3. #3
    Quote Originally Posted by its_me View Post
    Εγω ειχα εναν τραυματισμο πριν 3 χρονια και ειχε πρηστει ολη η πλευρά ακομα και η παρωτιδα. Χρειαστηκα αντιβιωση και πολλες εξετασεις. Νόμιζαν οτι ειχα αυτοανοσο ή πετρα στο σιελογονο αδενα. Εν τελει μετα απο τοσα χρονια και επειδη κο εγω σφιγγω τα δοντια μου, εχει μεινει τρελη ευαισθησια. Με βοηθανε οι ζεστές κομπρέσες, το μασαζ και το να μη μιλάω για ώρα
    Πω φαντάσου τι μπορεί να προκαλέσει...τώρα τουλάχιστον είσαι λίγο καλύτερα; Άσε σου λέω και εγώ μεγάλο θέμα.... σφίξιμο στα νεύρα του λαιμού συνέχεια κρακ κάνω στη γνάθο....να δω πότε θα το φτιάξω αυτό το μασελακι

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2022
    Location
    Greece
    Posts
    8
    Εμένα "κλειδωνει" η γναθος μου από τελη 2015. Δεν ξέρω ακόμα από τι συμβαίνει. Μάλλον από άγχος γιατί αγχώνομαι για τα πάντα και ΣΥΝΈΧΕΙΑ... Αλλά φοβάμαι πλέον να χασμουρηθω ή να φάω πχ μήπως ανοίξει λίγο παραπάνω το στόμα και μείνει εκεί. Δεν είναι ότι καλύτερο. Μάλιστα κάποιες φορές δεν κλείνει κιόλας. Ακόμα χειρότερο. Ένιωθα ότι θα μείνω εκεί σαν άγαλμα. Άλλος ένας φόβος μαζί με τα άλλα προστέθηκε ???? Σε νιώθω να ξέρεις.

  5. #5
    Quote Originally Posted by yuki95 View Post
    Εμένα "κλειδωνει" η γναθος μου από τελη 2015. Δεν ξέρω ακόμα από τι συμβαίνει. Μάλλον από άγχος γιατί αγχώνομαι για τα πάντα και ΣΥΝΈΧΕΙΑ... Αλλά φοβάμαι πλέον να χασμουρηθω ή να φάω πχ μήπως ανοίξει λίγο παραπάνω το στόμα και μείνει εκεί. Δεν είναι ότι καλύτερο. Μάλιστα κάποιες φορές δεν κλείνει κιόλας. Ακόμα χειρότερο. Ένιωθα ότι θα μείνω εκεί σαν άγαλμα. Άλλος ένας φόβος μαζί με τα άλλα προστέθηκε ???? Σε νιώθω να ξέρεις.
    Άστο και εγώ φοβάμαι να χασμουρηθω...μου είπε και η οδοντίατρος μου όχι μεγάλο άνοιγμα στο στόμα...σκληρές τροφές κλπ ..φαντάσου τρώω τσίχλα και κουράζομαι από το μάσημα....επίσης οι μύες του λαιμού μου στη δεξιά μεριά είναι τσίτα...λες και θα σπάσει ο λαιμός μου και έχω σκοινιά.....μαζί και ο ώμος....τι να πω πια..... Είναι βασανιστικό

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2022
    Location
    Greece
    Posts
    8
    Σε καταλαβαίνω πραγματικά. Το άγχος να ξέρεις κάνει τα χειρότερα σε έναν άνθρωπο πραγματικά. Και δεν είναι ευκολο να το σταματήσεις. Είναι βασανιστικό συμφωνώ. Και ανυπόφορο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Το είχαμε και εγώ και ένας ξάδελφός μου, που κάνουμε και παρέα. Τα δόντια του ξαδέλφου μου καταστράφηκαν . Εγώ έφτιαξα έναν νάρθηκα custom made. Μου πήραν μέτρα και φτιάχτηκε σε εργαστήριο στα μέτρα μου , όχι προκάτ. Το φόρεσα 6 μήνες και σταμάτησα το σφίξιμο . Δεν ήταν και τραγικά ακριβός.

  8. #8
    Quote Originally Posted by yuki95 View Post
    Σε καταλαβαίνω πραγματικά. Το άγχος να ξέρεις κάνει τα χειρότερα σε έναν άνθρωπο πραγματικά. Και δεν είναι ευκολο να το σταματήσεις. Είναι βασανιστικό συμφωνώ. Και ανυπόφορο.
    Το άγχος έρχεται και φεύγει. Ειδικά όταν περνάς δύσκολα τότε μένει πάνω σου κολλημένο...που θα πάει θα έρθουν και καλύτερες μέρες θέλω να ελπίζω

  9. #9
    Quote Originally Posted by Al_Bundy View Post
    Το είχαμε και εγώ και ένας ξάδελφός μου, που κάνουμε και παρέα. Τα δόντια του ξαδέλφου μου καταστράφηκαν . Εγώ έφτιαξα έναν νάρθηκα custom made. Μου πήραν μέτρα και φτιάχτηκε σε εργαστήριο στα μέτρα μου , όχι προκάτ. Το φόρεσα 6 μήνες και σταμάτησα το σφίξιμο . Δεν ήταν και τραγικά ακριβός.
    Πωπω κατάλαβα....καλά όχι δεν έχω φτάσει σε σημείο να μου καταστραφούν τα δόντια προς Θεού αλλά πρέπει να το βάλω στο πρόγραμμα γιατί μου ζήτησε 250€ για μασελακι και πρέπει να τα μαζέψω. Που θα πάει θα το φτιάξω και αυτό

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Εγώ είχα τρομερό πρόβλημα...από το σφίξιμο στα δόντια έφτασα σε σημείο να δημιουργηθεί κάτι στα εξόγκωμα ψιλά στη γνάθο με αποτέλεσμα να κάνω πέρυσι χειρουργείο...επίσης είχα και έχω ανα διαστήματα και πόνο στο αυτι...ένα θα σας πω ...πήρα μασελακι ιντερνετικά από φαρμακείο με 22 ευρώ!!! Και σώθηκα...μπορείς να το δοκιμασεις....εμένα δεν με βολεύει πολύ οπότε στον ύπνο κάποια στιγμή το βγάζω αλλά το φοράω και όταν είμαι ξύπνια μόνη στο σπίτι

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Quote Originally Posted by enya12 View Post
    Πωπω κατάλαβα....καλά όχι δεν έχω φτάσει σε σημείο να μου καταστραφούν τα δόντια προς Θεού αλλά πρέπει να το βάλω στο πρόγραμμα γιατί μου ζήτησε 250€ για μασελακι και πρέπει να τα μαζέψω. Που θα πάει θα το φτιάξω και αυτό
    Βρίσκεται και με λιγότερα .

Similar Threads

  1. Γρομπαλακι κάτω από τη γνάθο
    By Elli19899 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 21-08-2022, 11:31
  2. Μικρό γρομπαλακι κάτω από τη γνάθο
    By Elli19899 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 16-01-2022, 14:23
  3. Σφίξιμο στη γνάθο, εσωτερικό τρέμουλο και ταχυκαρδίες
    By serotonini in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 11-01-2022, 23:01
  4. Πονος στη πλατη μετα το εμβολιο που παραμενει ή πονος από αγχος?
    By ΝΙΚΚΙ24 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 24-07-2021, 15:42
  5. Γρομπαλακι κάτω από τη γνάθο
    By Elli19899 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 04-04-2021, 00:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •