πόνοι στην πλάτη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    πόνοι στην πλάτη

    Καλησπέρα κ πάλι!!!
    Εδώ και 2,5 χρόνια έχω δυνατούς πόνους στην πλάτη κ ψάχνοντας το πέρα δώθε σαν αρρσωστοφοβική που σέβεται τον εαυτό της ανακάλυψα ότι έχω οστεόφυτα! τίποτε άλλο! ο πόνος όμως είναι δυνατός ειδικά τα πρωινά που σηκώνομαι κ χτυπάει κ μπροστά στον θώρακα με αποτέλεσμα να νομίζω πως έχω καρδιά κλπ άλλα παρεμφερή!
    έχω κάνει πρόσφατα εξετάσεις αίματος για αυτοάνοσα κ δεν βρέηθηκε ευτυχώς κάτι και επισκέφτηκα χειροπρακτικό (πολλές πολλές φυσιοθεραπιεέις που δν βοήθησαν γι αυτό πήγα εκεί )
    ο οποιος μου είπε πως είναι μηχανικό κ όχι παθολογικό το θέμα μου απο κακή στάση σώματος, κατασκευή κλπ και με "διόρθωσε" αρκετά!
    σκέφτομαι να ξαναπάω γιατί οι πόνοι συνεχίζονται (πιο ψηλά τώρα πια ) κ μου δυσκολεύουν τη ζωη ..
    όμως τώρα μπήκαν κ άλλα στο μυαλό μου: μήπως είναι καρκίνος στα οστά;
    μήπως είναι ψωρίαση;(σε μερικά σημεία στα πόδια μου έχω κατι μικρά εξανθήματα)
    αν ήταν ψωρίαση δεν θα φαινόταν στις αιματολογικές για τα αυτοάνοσα;;;;;;
    μήπως όμώς είναι κακρκίνος εν τέλει;;;;;;;;;
    ξεκινάει απο ωμοπλάτη ψηλά κ πιάνει ως τα πλευρά μου και κάτω απο το στήθος!!! όμως μιλάμε για φριχτό πόνο τα πρωινά ειδικά
    μετα στρωνει κάπως..
    έχει κανείς κάτι ανάλογο να μοιραστεί μαζί μου;;;
    παίζει να είναι ψυχολογικό;;;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Εαν ειχες επι 2.5 χρονια αδιαγνωστο καρκινο οστων ,(που δεν παιζει αυτο γιατι εχεις κανει εξετασεις ) τοτε θα ειχες ηδη πεθανει ,η θα ησουν σε τελικο σταδιο σε ενα κρεβατι.Μην δηλητηριαζεις το μυαλο σου.Τα οστεοφυτα ειπαμε,κανουν μυικους σπασμους,η /και μπορουν να παγιδευσουν καποιο νευρο ,και ετσι να πονας.Εγω που εχω στον αυχενα ο πονος ξεκινα απο τον αυχενα και ακτινοβολει σε ωμο,πλατη ,και δεξι χερι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by φοβισμενη!!!! View Post
    Καλησπέρα κ πάλι!!!
    Εδώ και 2,5 χρόνια έχω δυνατούς πόνους στην πλάτη κ ψάχνοντας το πέρα δώθε σαν αρρσωστοφοβική που σέβεται τον εαυτό της ανακάλυψα ότι έχω οστεόφυτα! τίποτε άλλο! ο πόνος όμως είναι δυνατός ειδικά τα πρωινά που σηκώνομαι κ χτυπάει κ μπροστά στον θώρακα με αποτέλεσμα να νομίζω πως έχω καρδιά κλπ άλλα παρεμφερή!
    έχω κάνει πρόσφατα εξετάσεις αίματος για αυτοάνοσα κ δεν βρέηθηκε ευτυχώς κάτι και επισκέφτηκα χειροπρακτικό (πολλές πολλές φυσιοθεραπιεέις που δν βοήθησαν γι αυτό πήγα εκεί )
    ο οποιος μου είπε πως είναι μηχανικό κ όχι παθολογικό το θέμα μου απο κακή στάση σώματος, κατασκευή κλπ και με "διόρθωσε" αρκετά!
    σκέφτομαι να ξαναπάω γιατί οι πόνοι συνεχίζονται (πιο ψηλά τώρα πια ) κ μου δυσκολεύουν τη ζωη ..
    όμως τώρα μπήκαν κ άλλα στο μυαλό μου: μήπως είναι καρκίνος στα οστά;
    μήπως είναι ψωρίαση;(σε μερικά σημεία στα πόδια μου έχω κατι μικρά εξανθήματα)
    αν ήταν ψωρίαση δεν θα φαινόταν στις αιματολογικές για τα αυτοάνοσα;;;;;;
    μήπως όμώς είναι κακρκίνος εν τέλει;;;;;;;;;
    ξεκινάει απο ωμοπλάτη ψηλά κ πιάνει ως τα πλευρά μου και κάτω απο το στήθος!!! όμως μιλάμε για φριχτό πόνο τα πρωινά ειδικά
    μετα στρωνει κάπως..
    έχει κανείς κάτι ανάλογο να μοιραστεί μαζί μου;;;
    παίζει να είναι ψυχολογικό;;;;;
    Καλησπέρα, και μένα τους τελευταίους μήνες με πεθαίνει η πλατη μου πίσω στην αριστερη ωμοπλάτη και χτυπαει κάτω από το στήθος. Καμία φορά με πιάνει και η δεξιά μεριά σα σφίξιμο ολο. Αυτό είναι σχεδόν καθημερινό.. Η αλήθεια είναι ότι κ εγώ στην αρχή φοβηθηκα περί καρδιάς κτλ αλλά μετά σκέφτομαι την καθημερινότητα μου και είμαι σίγουρη ότι είναι από κακή στάση σώματος. Εγώ θα σου πρότεινα να σε δει ένας ορθοπεδικός μήπως χρειαστείς φυσιοθεραπειες να ανακουφιστεις λιγάκι και να διορθώσεις την καθημερινότητα σου.. και γυμναστική εννοείται..

  4. #4
    Μάνο σ ευχαριστώ όσο δν φανταζεσαι για τις άμεσες απαντήσεις σου ,για κάποιον λόγο είναι τέρμα ηρεμιστικές !!!
    Κάνω πιλάτες εδώ κ ένα μήνα περίπου τρεις φορές την εβδομάδα!!!
    Φυσικοθεραπείες έκανα άπειρες αλλά δεν....κρατάνε λιιιγο !!!!
    Ναι έχετε δίκιο !! 2.5 χρόνια είναι πολλά .....
    Αλλά αν είναι ψωρίαση;;;;;;
    Καμια φορά νομίζω ότι πρέπει οπωσδήποτε να σκέφτομαι ότι κάτι έχω σοβαρό πολύ ....
    Δλδ δννεχω ησυχία......
    Ημαρτον ???

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Ισως θα μπορουσε να βοηθησει μια ζωνη κυφωσης με ιμαντες ,που να πιανει στους ωμους και να τους τραβα προς τα πισω,φτιαχνοντας την σταση του σωματος.Ρωτηστε δεν εχετε να χασετε τιποτα!

  6. #6
    ευχαριστω!!!!

  7. #7
    Quote Originally Posted by φοβισμενη!!!! View Post
    Καλησπέρα κ πάλι!!!
    Εδώ και 2,5 χρόνια έχω δυνατούς πόνους στην πλάτη κ ψάχνοντας το πέρα δώθε σαν αρρσωστοφοβική που σέβεται τον εαυτό της ανακάλυψα ότι έχω οστεόφυτα! τίποτε άλλο! ο πόνος όμως είναι δυνατός ειδικά τα πρωινά που σηκώνομαι κ χτυπάει κ μπροστά στον θώρακα με αποτέλεσμα να νομίζω πως έχω καρδιά κλπ άλλα παρεμφερή!
    έχω κάνει πρόσφατα εξετάσεις αίματος για αυτοάνοσα κ δεν βρέηθηκε ευτυχώς κάτι και επισκέφτηκα χειροπρακτικό (πολλές πολλές φυσιοθεραπιεέις που δν βοήθησαν γι αυτό πήγα εκεί )
    ο οποιος μου είπε πως είναι μηχανικό κ όχι παθολογικό το θέμα μου απο κακή στάση σώματος, κατασκευή κλπ και με "διόρθωσε" αρκετά!
    σκέφτομαι να ξαναπάω γιατί οι πόνοι συνεχίζονται (πιο ψηλά τώρα πια ) κ μου δυσκολεύουν τη ζωη ..
    όμως τώρα μπήκαν κ άλλα στο μυαλό μου: μήπως είναι καρκίνος στα οστά;
    μήπως είναι ψωρίαση;(σε μερικά σημεία στα πόδια μου έχω κατι μικρά εξανθήματα)
    αν ήταν ψωρίαση δεν θα φαινόταν στις αιματολογικές για τα αυτοάνοσα;;;;;;
    μήπως όμώς είναι κακρκίνος εν τέλει;;;;;;;;;
    ξεκινάει απο ωμοπλάτη ψηλά κ πιάνει ως τα πλευρά μου και κάτω απο το στήθος!!! όμως μιλάμε για φριχτό πόνο τα πρωινά ειδικά
    μετα στρωνει κάπως..
    έχει κανείς κάτι ανάλογο να μοιραστεί μαζί μου;;;
    παίζει να είναι ψυχολογικό;;;;;
    Καλή σου μέρα!!! Έχω ακριβώς το ίδιο σε σημείο πολλες φορές να μην μπορώ να σταθώ. Οικογένεια φόβοι ακριβώς ίδιοι με εσένα. Μετά άποψη εξετάσει, γιατρους κλπ κατέληξα σε χειροπρακτη ο οποίος είπε ό,τι έχω κυφωση δλδ κακή στάση πολύ επιβαρύνει τα πάντα... Έκανα μαγνητική το έδειξε αλλά δεν είναι τόσο προχωρημένο. Εγώ όμως τους τελευταίους μήνες πείστηκα σε συνδυασμό με θηλασμο έγινε τον κακό. Τελικά πήγα για θεραπευτικό μασάζ είδα λίγη διαφορά. Ο ορθοπεδικός μου είπε περπάτημα, περπάτημα, περπάτημα. Τ
    Ραχιαλγοια. Επίσης χτυπάει κ μπροστά κ είναι λογικό. Μουσική έγραψε φυσικοθεραπειες που θα ξεκινήσω τώρα και πιστεύω σε συνδυασμό με το περπάτημα θα ανακουφιστω.

  8. #8
    Γειαααα!!!
    Η δική μου ακτινογραφία έδειξε απλώς οστεόφυτα τα οποία δν δικαιολογούν τόσο δυνατό πόνο !!! Ωστόσο βρηκα *γιατρειά * με χειροπρακτικο τον οποίο θα επισκεφτώ ξανά!!
    Έχω κάνει κατά καιρούς αμέτρητες φορές φυσικοθεραπεία κ δεν......
    Ανακουφιζομια μόνο εκείνη την περίοδο !!!
    Ναι ξεκίνησα κ πιλάτες κ περπάτημα κ ναι βλέπω βελτίωση αλλά το πρωί που σηκώνομαι απ' το κρεβάτι τα ιδια.,.
    Δυστυχώς εν τω μεταξύ σήμερα έπεσε μπροστά μου ένα άρθρο για ένα αυτοάνοσο που λέει χτυπαει τις γυναίκες εκεί γύρω στα 40 (που εμακ κ εγώ ) κ λέγεται σύνδρομο σοργιεν;; Κάπως έτσι !!!
    Μπήκα δυστυχώς στο τριπακι να διαβάσω τα συμπτώματα κ εννοείται πως τα έχω όλα........
    Δν ξέρω αν η εξέταση που έκανα για τα αυτοάνοσα τα πιάνει όλα η έπιανε μόνο τον λύκο κ τις αρθρίτιδες αλλά τώρα έπαθα πάλι πανικό .........
    Πως θα σταματήσω να σκέφτομαι αρνητικά δννξερω !!!
    Κ κάνω κ ψυχοθεραπείες ...
    Όταν δννποναω κάπου είμαι μια χαρά !! Η χαρά της ζωής ,έχω χιούμορ γενικότερα ευτυχώς ....
    Μόλις κάπου πονέσω ...μεταφράζεται σε καρκίνο ,αυτοάνοσο ,εγκεφαλικό , ανεύρυσμα,καρδιά κλπ κλπ όλα εννοείται θανατηφόρα....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    Η ζωή μου!!!μια βδομάδα μια χαρά μετά αρχίζουν τα πονακια ξανά στην κατρακύλα!!

Similar Threads

  1. Πόνοι στην πλάτη
    By Eirinitr8 in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 5
    Last Post: 18-08-2022, 21:11
  2. Δυσπνοια, πόνοι σε στερνό και πλάτη και ο πανικός επιστρέφει.
    By Layla123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 24-03-2020, 17:23
  3. Πόνος στην κοιλιά και στην πλατη
    By GeorgeK in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 19
    Last Post: 09-01-2020, 21:26
  4. Πονοι στη πλατη και στα χερια-αγχος; το εχει κανεις;
    By souno in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 09-02-2015, 12:39
  5. SLEEVE KAI ΠΟΝΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ
    By maroulita_ in forum Παχυσαρκία
    Replies: 19
    Last Post: 05-12-2012, 22:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •