Αναπνοη!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15

Thread: Αναπνοη!

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281

    Αναπνοη!

    Καλησπέρα φιλαράκια μου!!Ήθελα να ρωτήσω σας έχει τύχει την ώρα που πας να κοιμηθείς αισθάνομαι ότι μ κόβεται η αναπνοη για λίγα δευτερόλεπτα έπειτα με πιάνει για λίγο ταχυκαρδία πρέπει να πω πως αυτό είναι καινούργιο για μένα δεν μ έχει ξανατυχει κ κάποιες φορές όπως αναπνέω κανονικά σαν να έχω τν ανάγκη να πάρω μια πιο βαθιά ανάσα σαν όταν κλαίμε κ κάνουμε λιγμο θα πω..κάπως έτσι.. έχει κάποιος εμπειρία??είναι κι αυτό ψυχοσωματικο???

  2. #2
    Quote Originally Posted by Marg27 View Post
    Καλησπέρα φιλαράκια μου!!Ήθελα να ρωτήσω σας έχει τύχει την ώρα που πας να κοιμηθείς αισθάνομαι ότι μ κόβεται η αναπνοη για λίγα δευτερόλεπτα έπειτα με πιάνει για λίγο ταχυκαρδία πρέπει να πω πως αυτό είναι καινούργιο για μένα δεν μ έχει ξανατυχει κ κάποιες φορές όπως αναπνέω κανονικά σαν να έχω τν ανάγκη να πάρω μια πιο βαθιά ανάσα σαν όταν κλαίμε κ κάνουμε λιγμο θα πω..κάπως έτσι.. έχει κάποιος εμπειρία??είναι κι αυτό ψυχοσωματικο???
    Κι εγώ καμία φορά το παθαίνω στον ύπνο μου. Εγώ συνήθως το παθαίνω όταν έχω πολύ άγχος.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    Κατάλαβα μπορεί να είναι κι αυτό καινούργιο δηλαδή δεν θα ηρεμήσουμε ποτέ!!!

  4. #4
    Το παθαίνω κ εγώ....επίσης πολλές φορές εκτός από ανάσες χάνω κ Παλμους..η εστιμνιμιζω !!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Το έχω πάθει πολλές φορές ευτυχώς όχι συχνά.αγχος μου είχε πει ο γιατρος

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Εδώ παρούσα! Πέρυσι δε μπορούσα καθόλου να κοιμηθώ μπρούμυτα κ να ακουμπάει ο λαιμός μου στο μαξιλάρι… κατευθείαν με κλείνανε όλα… έπρεπε να κουνηθώ για να συνέλθω!
    Ψυχοσωματικοτατο είναι!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    Σας ευχαριστώ κορίτσια όλες!!!!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    23
    Καλησπέρα!
    Κάτι παρόμοιο μου συμβαίνει κι εμένα κάποιες φορές μες την ημέρα αλλά ιδιαίτερα κατά την έλευση του ύπνου.Συγκεκριμενα ακούω ξαφνικά την αναπνοή μου έντονα σαν να ρουφάω τη μύτη χωρίς βέβαια να το επιδιώκω, αυτό βέβαια διαρκεί κλάσματα του δευτερολέπτου. Γιατί άραγε;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Quote Originally Posted by xkoy View Post
    Καλησπέρα!
    Κάτι παρόμοιο μου συμβαίνει κι εμένα κάποιες φορές μες την ημέρα αλλά ιδιαίτερα κατά την έλευση του ύπνου.Συγκεκριμενα ακούω ξαφνικά την αναπνοή μου έντονα σαν να ρουφάω τη μύτη χωρίς βέβαια να το επιδιώκω, αυτό βέβαια διαρκεί κλάσματα του δευτερολέπτου. Γιατί άραγε;
    Καλημέρα!!
    Λοιπόν, μέσα στη μέρα κ σε μένα μπορεί να τύχει αλλά το αποδίδω σε αερα εντός στομάχου, σύσπαση εντέρου ψηλά κάτι τέτοιο…
    Το βράδυ ακριβως κ γώ ώρες ώρες στον πρώτο ύπνο που λέμε νιωθω να κάνω ένα ξεφύσιμα να το πω…
    Σαν να ροχάλιζα, που δε ροχαλίζω και είμαι στο ξεφυσιμα.
    Νομίζω από άγχος κ αυτό…

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    23
    Έτσι ακριβώς!
    Αρχικά σκέφτηκα ότι ίσως να ήταν άπνοια αλλά διαπιστώνω ότι το κάνω κ όταν είμαι ξύπνια,να είναι όντως άγχος;;;;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Quote Originally Posted by xkoy View Post
    Έτσι ακριβώς!
    Αρχικά σκέφτηκα ότι ίσως να ήταν άπνοια αλλά διαπιστώνω ότι το κάνω κ όταν είμαι ξύπνια,να είναι όντως άγχος;;;;
    Ναι ναι από άγχος… εγώ ανέφερα όλα τα ψυχοσωματικά μου σε δυο καρδιολόγους κ πριν καλά καλά με εξετάσουν μου είπαν και οι 2 ΑΓΧΟΣ.
    Το ξέρω σου φαίνεται τραβηγμένο όπως κ μένα γτ τα νιώθουμε τόσο έντονα και λες είναι δυνατόν τώρα αυτό να είναι μόνο από άγχος;!
    Το σώμα ξεσπά το άγχος όπως μπορεί! Εγώ κατά τη διάρκεια της ημέρας νιωθω ένα περίεργο πράγμα σα να χάνω την αναπνοη, σα να συσπατε κάτι κ να μου κόβει την ανάσα, σα να πάει κάτι στιγμιαία να με κλείσει και ενίοτε μια σα δυσφορία που λέω αυτό ήταν μάλλον τα καμαρώνω αλλά μάντεψε δεν είναι τις καρδιάς …αλλά φαντάσου αυτά που τα συζητούσα κ με άσχετο άτομο που δεν είναι ειδικός υγείας, μου λέει Ε ναι καθαρά θέμα άγχους.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Quote Originally Posted by xkoy View Post
    Έτσι ακριβώς!
    Αρχικά σκέφτηκα ότι ίσως να ήταν άπνοια αλλά διαπιστώνω ότι το κάνω κ όταν είμαι ξύπνια,να είναι όντως άγχος;;;;
    Ναι ναι από άγχος… εγώ ανέφερα όλα τα ψυχοσωματικά μου σε δυο καρδιολόγους κ πριν καλά καλά με εξετάσουν μου είπαν και οι 2 ΑΓΧΟΣ.
    Το ξέρω σου φαίνεται τραβηγμένο όπως κ μένα γτ τα νιώθουμε τόσο έντονα και λες είναι δυνατόν τώρα αυτό να είναι μόνο από άγχος;!
    Το σώμα ξεσπά το άγχος όπως μπορεί! Εγώ κατά τη διάρκεια της ημέρας νιωθω ένα περίεργο πράγμα σα να χάνω την αναπνοη, σα να συσπατε κάτι κ να μου κόβει την ανάσα, σα να πάει κάτι στιγμιαία να με κλείσει και ενίοτε μια σα δυσφορία που λέω αυτό ήταν μάλλον τα καμαρώνω αλλά μάντεψε δεν είναι τις καρδιάς …αλλά φαντάσου αυτά που τα συζητούσα κ με άσχετο άτομο που δεν είναι ειδικός υγείας, μου λέει Ε ναι καθαρά θέμα άγχους.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Δυστυχώς και εγώ το παθαινω αυτό. Ξυπνάω στον υπνο μου συγκεκριμένα λίγη ώρα μετα αφου κοιμηθώ και πεταγομαι σαν να μην έχω ανάσα και προσπαθω να καταλάβω γιατί συμβαίνει. Πολλές φορές συνεχιζω να κοιμάμαι σε δευτερόλεπτα. Φοβάμαι γιατί παθαινω και το εξής ξυπνάω και από έκτακτες στον υπνο και φοβάμαι μην πεθάνω στον υπνο μου. Με έχει πιάσει και το στομάχι μου πάλι και έχω έκτακτες παλι όλη μέρα. Έχει κανείς το ίδιο?

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    23
    Λαρύγγοσπασμούς παθαίνουμε αλλά γιατί;
    Οφείλονται σε άγχος,σε παλινδρόμηση οξέος ή σε πρόβλημα με τις φωνητικές χορδές;;
    Φοβάμαι μην σχετίζονται με καμιά μυϊκή νόσο

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Quote Originally Posted by xkoy View Post
    Λαρύγγοσπασμούς παθαίνουμε αλλά γιατί;
    Οφείλονται σε άγχος,σε παλινδρόμηση οξέος ή σε πρόβλημα με τις φωνητικές χορδές;;
    Φοβάμαι μην σχετίζονται με καμιά μυϊκή νόσο
    Μυική νόσο;; Ούτε καν! Θα είχαμε και αλλά μυϊκά προβλήματα… όχι μόνο αυτό! Και σαν πολύ δεν είμαστε που έχουμε το ίδιο με κοινό παράγοντα το υπέρμετρο άγχος μας;;

Similar Threads

  1. Δυσκολία στην αναπνοή
    By popi2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 31
    Last Post: 28-07-2021, 02:04
  2. Δυσκολία στην αναπνοή!
    By Laila in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 22-05-2020, 15:17
  3. Δυσκολία στην αναπνοή
    By venom in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 16-06-2015, 03:24
  4. Ερωτηση-Αναπνοη με χρηση σακουλας
    By Touch_The_Sky in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 58
    Last Post: 25-06-2014, 00:40
  5. Πρόβλημα με την αναπνοή
    By man1987 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 20-01-2014, 13:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •