Ευερέθιστο Έντερο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408

    Ευερέθιστο Έντερο

    Καλησπέρα και καλή υπομονή σε όλους.
    Σήμερα διάβασα στο ίντερνετ τι συμπτώματα φέρνει το ΕΕ και ενώ με είχε δώσει ο γιατρός κάτι χάπια για αυτό, χωρίς να μου πει αν έχω ΕΕ η όχι , διαβάζοντας τα συμπτώματα 4 στα 5 τα ειχα.

    Αν έχει κάποιος ρε παιδιά πείτε μου τι συμπτώματα έχετε κυρίως;

    Εχω πόνο στο επιγάστριο (επάνω μέρος κοιλιας κάτω από διάφραγμα), δυσφορία και μικρή δύσπνοια μετά το φαγητό, δυσκοιλιότητα και πολλά αέρια.
    Όπως και αν φάω βαριά φαγητά κυρίως λιπαρά με πιανουν έκτακτες και μια τάση λιποθυμίας.

    Δεν ήξερα ότι είναι και συμπτώματα ΕΕ και να πω την αλήθεια όταν είχα πάρει τα Ibutin που μου έδωσε μια γαστρεντερολογος είχα λίγο ηρεμήσει.

    Πώς το αντιμετωπίζεται;
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  2. #2
    Member
    Join Date
    Oct 2022
    Posts
    43
    και εγώ πάσχω από ευερεθιστο έντερο με πόνο στην κοιλια, τυμπανισμό, αέρια, εναλλαγές στις κενώσεις. Το ibutin δεν μου είχε κάνει τίποτα. Εγώ παίρνω προβιοτικά

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Έχω κι εγώ ευερεθιστο με αυτά ακριβώς που περιγράφεις .
    Διάγνωση μου έγινε το 2019 αλλά το είχα σίγουρα και κάνα χρόνο πριν που εκδηλώθηκε λόγο αγχωδους διαταραχής.
    Η διατροφή είναι το παν! Εγώ,ενώ ήταν σε ύφεση το ΕΕ, σαβουριαζα σα να μην υπάρχει αύριο, κάθε μέρα burgers και γενικώς junk food.Τώρα βρίσκεται σε έξαρση πάλι,και λογικο με αυτα που τρώω.Τα κόβω μαχαίρι τα απ έξω, ευκαιρία να χάσω και τα κιλά που πήρα ολο αυτό το διάστημα!
    Θα ξεκινήσω και προβιοτικά οπωσδήποτε γιατί έχω να πάρω κάνα μήνα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Προβιοτικα σε συμπλήρωμα ή κεφίρ είναι μια καλή λύση. Φυσικά και η αντιμετώπιση του άγχους.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Σε μένα πολύ δούλεψε και τα χαπάκια άνθρακα μετά από γεύμα…
    Όσοι βιώνουμε έντονο στρες εχουμε θέμα με έντερο-στομάχι.
    Το θέμα είναι να καταπολεμήσεις το άγχος σου κ να φτιάξεις τη διατροφή σου.
    Θα γίνεις new μετά. Θα κανείς κ παρασπονδίες κ δε θα πιστεύεις ότι δε σε πιάνει τίποτα γτ σε όλα πηγή του κακου είναι το στρες.

  6. #6
    Κ εγώ εδώ με ΕΕ
    Εμένα να πω την αλήθεια το ιμπουτιν Μ έχει βοηθήσει αρκετά αλλά οκ προσέχω τη διατροφή μου αρκετά!! Σε περιόδους που τρώω ότι να ναι έρχονται οι πόνοι ...μέχρι να το βρω πάντως (ενώ ήταν τόσο εύκολο ) νόμιζα ότι έχω καρκίνο στο έντερο .....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408
    Όντως βοηθάνε τα προβιοτικα;
    Να ρωτήσω τον γιατρό μου δηλαδή αν μπορώ να πάρω?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    162
    Με βοηθησατε παρα πολυ με ολα αυτα πο διαβασα.. Και εγω εχω αυτον τον εκνευριστικο πονο ψηλα στο στομαχι κατω απο το διαφραγμα και παρα πολλες φορες νιωθω δυσπνοια η οτι δεν μπορω να αναπνευσω.. Πηγα στον γιατρο μου εγραψε κατι librax αλλα δεν κανανε δουλεια εχω και αισθημα παλμων στο στομαχι και εχω τρομαξει παρα πολυ φοβαμαι.. Σημερα ειδικα με επιασε ενας πονος στο στομαχι ψηλα και δεν περναγε με τιποτα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Κι εγώ δυστυχως έχω 3 μέρες με έντονα αέρια (που δε μπορώ να αδειάσω κιόλας) κ σήμερα νιωθω κ ένα αίσθημα σα να ανεβαίνει κάτι από το κάτω μέρος της κοιλιάς ως ένα σημειο κ πάει σα να μου κλείσει τον αερα να μπει στο στομάχι…
    Φυσικά αγχώνομαι αλλά το αποδίδω μάλλον στην γενικότερη δυσφορία που λένε όλοι ότι νιώθουμε.
    Έχω απογοητευτεί, νομίζω σε θα μπει ποτε σε ύφεση πλέον…

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    Εγώ όταν με πιάνει αυτός ο πόνος παίρνω buscopan plus..δρα γρήγορα αλλά το φούσκωμα παραμένει αν δεν μπορείς να αδειάσεις καλύτερα ένα υπόθετο γλυκερίνης να τελειώνει το θέμα!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    162
    Αναλόγως την αιτία του φουσκώματος κλπ. Εμένα ας πούμε το λοζεκ με έχει βοηθήσει παρά πολύ.. Το buscopan είναι πιο πολύ για το ανακάτεμα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Εγώ ανάμεσα σε Maalox και silactis fast είμαι…
    Απόψε ήθελε κ πίτσα τρομάρα μου…έχω γονατίσει αυτή τη στιγμή!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Εγώ επειδή έπαθα αλλεργία στα χάπια μου έδωσε της almora και προβιοτικα τα Prolife.. σε 24 ώρες βλέπω αποτέλεσμα πλέον...

  14. #14
    Παιδιά καλημέρα πέστε κάτι κ για την παλινδρόμηση την έχω από πολλά χρόνια ήμουν καλά πέρασα κ μια εγκυμοσύνη πριν 2 χρόνια, πέρσι έκανα κ γαστροσκοπηση κ έχει αρκετό καιρό μετά που ταλαιπωρούσε ξανά κ έκανα γαστροσκοπηση κ έδειξε φλεγμονή στον οισοφάγο κ έπεσε η ψυχολογία μου από την τρίτη που την έκανα κ μετά από αυτό ένιωθα κ κάψιμο στο στήθος στην αναπνοή έκανα και ακτινογραφία θώρακος κ είναι φυσιολογική Μ είπαν ότι ίσως να προκλήθηκε από γαστροσκοπηση αν κ ο γαστρεντερολογος το αρνιόταν.

    Τώρα Μ είπε κοντρολοκ 80, για μια βδομάδα κ μετά 40 αλλά νιώθω τρομοκρατημένη μην εξελιχθεί σε κάτι κακο ο οισοφάγος λόγω της παλινδρόμησης
    Πιστεύετε ότι ίσως να ναι ψυχολογικό κ όσο το σκέφτομαι να χειροτερεύει?
    Please help

Similar Threads

  1. Ευερεθιστο εντερο ΣΕΕ
    By Thomdimi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 138
    Last Post: 06-02-2023, 22:21
  2. ευερεθιστο εντερο?
    By hlias1988 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 27-04-2020, 18:17
  3. Ενοχλητικοί εμετοί. Ευερέθιστο έντερο;;
    By venom in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 05-11-2019, 04:03
  4. Ευερέθιστο έντερο
    By Νελ in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 20
    Last Post: 04-05-2014, 17:36
  5. αγχοσ κ ευερεθιστο εντερο
    By afroxilanthi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 39
    Last Post: 19-03-2014, 19:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •