Πρώτη φορά έκτακτη συστολή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    127

    Πρώτη φορά έκτακτη συστολή

    Καλησπέρα σας! Δεν ξέρω πως να σας περιγράψω αυτό που ένιωσα χθες. Καθώς γυμναζόμουν, περπάτημα έντονο για την ακρίβεια, ένιωσα ένα δυνατό κλώτσημα της καρδιάς που μούδιασα ολόκληρη! Πανικοβλήθηκα! Σταμάτησα αμέσως και πήρα τον καρδιολόγο έντρομη. Μου εξήγησε πως έπαθα έκτακτη συστολή, μια διαδικασία που προέρχεται από διάφορους παράγοντες όπως το άγχος, γαστρεντερικά κτλ. Δεν είναι ανησυχητική και απειλητική για τη ζωή και ότι μπορεί να το ξαναπάθω. Να μην ανησυχήσω και να συνεχίσω ότι κάνω.
    Σήμερα που ξαναβγήκα για περπάτημα είχα το μυαλό μου στην έκτακτη και δεν μπορούσα να κάνω 10 βήματα. Φοβόμουν πολύ! Έλεγα να, τώρα θα ξαναπάθω. Έρχεται. Φοβάμαι!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    Κορίτσι μου όλοι το έχουμε σε καταλαβαίνω κι εγώ τα ίδια προσπαθώ να ζήσω μ αυτό...ιδανικά θα ήθελα να έχω δίπλα μ έναν καρδιολόγο!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    127
    Έτσι θα είναι από δω και πέρα δηλαδή; Αυτό το συναίσθημα φόβου θα έχουμε σε κάθε μας δραστηριότητα; Χθες δεν κοιμήθηκα, το σκεφτόμουν διαρκώς! Φοβόμουν ότι θα πάθω στον ύπνο μου!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    Εγώ έτσι είμαι μια βδομάδα καλά δύο χάλια αλλά σε σένα μπορεί να μην είσαι έτσι!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    Κι εγώ δν έχω μόνο έκτακτη έχω κ ποτάκια στην αριστερή μεριά τσιμπιματακια απ όλα τα καλά.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    127
    Και τι κάνεις; Πως το αντιμετωπίζεις; Εγώ σκέφτομαι πως δεν θα μπορέσω να χαρώ ξανά τίποτα! Ούτε περπάτημα, ούτε ύπνο, τιποτα!!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2022
    Location
    Greece
    Posts
    8
    Τώρα τελευταία το έχω πάθει αρκετές φορές η αλήθεια είναι και εκείνη την στιγμή νιώθεις ότι θα πάθεις κάτι. Κόβεται η ανάσα, νιώθεις την καρδιά να σταματάει για λίγο και να ξανά συνεχίζει. Είναι άσχημο συναίσθημα. Ούτε στον ίδιο τον εχθρό μου αυτό πραγματικά... Συν τις κρίσεις πανικού που παθαίνω συνέχεια και άγχους. Και συν όλα τα άλλα. Ασε. Σε νιώθω αλλά να ξέρεις δεν είναι κάτι ανυσηχητικο ΜΌΝΟ αν ο γιατρός ο ίδιος βέβαια στο λέει. Μπορείς αν θες για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο να κάνεις και μια εξέταση στον καρδιολόγο να είσαι ακόμα πιο σίγουρη.

    Προσπάθησε να αποφύγεις το άγχος όσο μπορείς. Και στο λέει άτομο που όλη του η ζωή είναι ένα άγχος κινούμενο. Αυτό να ξέρεις είναι ο χειρότερος εχθρός ΣΕ ΌΛΑ και κυρίως στον οργανισμό σου. Μπορεί να φτάσει το απροχώρητο και δεν θα μπορείς να το αποβάλεις εύκολα. Δεν ξέρω την ηλικία σου αλλά αν είσαι κάτω των 20 ακόμα καλύτερα θα είναι λίγο πιο εύκολο αν αλλάξεις τρόπο σκέψης ώστε να μην αγχώνεσαι. Και μην αφήνεις τοξικά άτομα γύρω σου. Αυτοί σου προκαλούν τα χειρότερα να ξέρεις.

    Εννοείται ότι όχι τσιγάρο, όχι ανθυγιεινή ζωή και βιταμίνες. Θα σε βοηθήσουν πολύ και εν καιρώ θα σταματήσει τελείως. Κάνε την ζωή σου κανονικά και αν θες κάνε και μια εξέταση δεν θα πάει χαμένη και μετά μπορείς να τρέχεις όσο θέλεις χωρίς να φοβάσαι. Μην γίνεις αρρωστοφοβικη όπως έγινα εγώ πλέον χαχαχα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    127
    Όλα αυτά που είπες να αποφύγω, τα κάνω! Όλα όμως! Τσιγάρο, άγχος, τοξικός περίγυρος.. Είμαι 40 κ δυσκολεύομαι τόσο να αλλάξω στάση ζωής. Πως ξαφνικά να ηρεμήσω; Πως να αλλάξω τρόπο σκέψης;
    Στον καρδιολόγο δεν έχω 5 μήνες που πήγα και με βρήκε μια χαρά. Αυτό που ένιωσα ήταν ένας δυνατός χτύπος της καρδιάς, σαν κάποιος να με ταρακούνησε. Δεν ένιωσα σταμάτημα. Ήταν τρομακτικό! Και φοβάμαι!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    Κι εγώ έχω πάει γύρω στις 5 φορές από τον Απρίλιο μέχρι τώρα στον καρδιολόγο κ δεν σ κριβω ότι σκέφτομαι να ξανά πάω έχω τρελαθεί είναι πολύ άσχημο.. όπως το λες στην αρχή ήμουν ξάπλα μονίμως κ περίμενα ποτέ θα πάθω ανακοπή μετά άρχισα σιγά σιγά να βγαίνω έξω κ σ το λέω εγώ π ήμουν ένας άνθρωπος π έβγαινε α συνέχεια και περπατήμα κ όλα κ τώρα φοβάμαι βγαίνω κ είμαι μέσα στο φόβο..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    127
    Σήμερα ξαναπηγα για περπατημα. Αν και ειχαν περασει 3++ ωρες απο το φαγητο παλι ενιωσα την εκτακτη. Ενιωθα ομως κ το στομαχι μου βαρυ, λες κ ειχα φαει ενα τσουβαλι αερα! Οπως κ την προηγουμενη φορα! Λετε να παιζει καποιο ρολο η δυσπεψια στις εκτακτες;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    Γενικά νομίζω το στομάχι επηρεάζει γενικά τν καρδιά.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    127
    Εχω χασει πια κάθε διάθεση για οτιδήποτε! Τι να κάνω; Πως θα φύγει αυτός ο φόβος; Αυτή η έννοια να αφουγκράζομαι κάθε χτύπο της καρδιάς μήπως και ξαναέρθει το δυνατό χτύπημα;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    Πως σε καταλαβαίνω να ξερες μετράω τις μέρες κάθε μέρα ξυπνάω κ λέω α δν πέθανα στον ύπνο μου...άστο..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Dora1982 welcome to the club! Έχω εκτακτες απο 23 ετών και είμαι 36!! Άρα σίγουρα δε θα πάω από αυτό! Σε καταλαβαίνουμε όλοι για τον φόβο σου αλλά πραγματικά συνέχισε κανονικότατα την καθημερινότητα σου!
    Για να καταλάβεις εγώ πλέον έχω σπάνια εκτακτες αλλαααα πέρυσι πέρασα ενα φουλ στρεσογόνο κ στενάχωρο χρόνο που με χτύπησαν όλα τα ψυχοσωματικά μαζί!
    Τα γαστρεντερικά παίζουν τον μεγαλύτερο ρόλο στο μεγαλυτερο ποσοστό έκτακτων. Σήμερα εγώ νιωθω ότι έχω φουλ αερα σε στομάχι κ έντερα, αν κανω κάτι που πιέζει την κοιλιά, κατευθείαν νιωθω τη δυσφορία ψηλά στο στομάχι και με πιάνει ένα κλείσιμο σα αυτό από τις εκτακτες…
    Και τα γαστρεντερικά τις περισσότερες φορές είναι απόρροια αγχους

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Έχουμε τόσοι πολλοι το ίδιο πρόβλημα που ειλικρινά απορώ γιατί δεν έχει παρει μεγαλυτερη διάσταση και απλά δεν αναφέρεται ποτε. Πολλοί δεν ξέρουν καν τι είναι και ειλικρινά απορώ. Εχω νιώσει έκτακτες ειλικρινά από όταν θυμάμαι τον εαυτό μου. Εντάξει υπερβάλω λίγο αλλά από το λυκειο ουσιαστικά μέχρι τώρα που ειμαι 33 νιώθω έκτακτες συνεχεια. Δυστυχώς εχω πολυ μεγάλο φόβο σε σημείο για πολυ καιρό να μην είμαι λειτουργική και προσπαθω να το παλεψω μέσα μου. Εχω προσωπικά μεγάλο πρόβλημα με το στομάχι μου με το άγχος μου και γενικά πολλες φορες αισθάνομαι ότι έχω κατάθλιψη. Φοβάμαι και εγώ μη πεθανω στον υπνο μου γιατί δυστυχώς τις νιώθω και εκεί. Και τώρα καθόμουν και ένιωσα να ξεκινάει κάποιο επεισόδιο με πολλες μαζεμένες και φοβάμαι για κολπική μαρμάριγη. Έχει νιώσει κανεις κάτι τέτοιο?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Σεξ πρώτη φορα
    By Giannis2245 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 26-11-2021, 07:33
  2. Πρωτη φορα στα 27
    By Billis in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 104
    Last Post: 24-10-2021, 18:46
  3. Πρωτη σας φορα!!!
    By archangel in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 04-04-2018, 14:49
  4. Η πρωτη μου φορα
    By makedreams in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 29-04-2013, 14:51
  5. η πρώτη φορά
    By geiasas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 06-08-2008, 11:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •