Διαταραχή πανικού και έκτακτες συστολες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2022
    Location
    Greece
    Posts
    8

    Διαταραχή πανικού και έκτακτες συστολες

    Λοιπόν παιδιά αυτά που θα πω σίγουρα τα περνάτε το 99% τουλάχιστον από τα άτομα εδώ στην σελίδα.

    Ήμουν πάντα αγχώδης και πάντα πιεζομουν και στεναχωριομουν για τα ΠΆΝΤΑ. τα κρατούσα όλα μέσα μου γιατί ένιωθα ότι κανεις δεν με καταλάβαινε με αποτέλεσμα να γίνει απόπειρα αυτοκτονίας 2 φορές στην ζωή μου. Πάντα λοιπόν είχα χαμηλή αυτοπεποίθηση και αυτοεκτιμηση με αποτέλεσμα πάντα να είμαι κλειστή σε πολλούς και να μην κάνω τίποτα από αυτά που αγαπάω (τραγούδι) γιαυτό τον λόγο.

    Fast forward λοιπόν στο 2018 που είχα ηρεμήσει για πολλά χρόνια, ξαφνικά λοιπόν όπως καθόμουν με τους γονείς μου (ήμουν 23 χρόνων τότε) με έπιασε ξαφνικά κρίση πανικού η οποία δεν έλεγε να περάσει. Δεν ήξερα τι είναι δεν το είχα ξαναπάθει. Πήγα νοσοκομείο και μου είπαν μετά από εξετάσεις ότι όλα είναι καλά και ευθύνεται το άγχος μου. Πήγα σε παθολόγο και μου είπε ότι έχω σιδηροπαινικη αναιμία (συγνώμη αν το έγραψα λάθος δεν τα πάω καλά με τις ιατρικές έννοιες χάχα) σίδηρο 20.. ΧΆΛΙΑ.
    Μην σας τα πολυλογώ το ρίξαμε το άγχος εκεί.

    Είχα ηρεμήσει για λίγο αλλά μετά ξανά άρχισαν. Όσο πήγαινε και χειρότερα ήταν. Είχα κάποιες αρρυθμίες που και που και έκτακτες αλλά δεν τις καταλάβαινα τόσο έντονα.

    Τα τελευταία χρόνια όμως δεν εχω δει άσπρη μέρα. Είχα δίπλα μου τότε κάποιο άτομο πολύ τοξικό (παλιά κολλητή) και μου έκανε κακό με πίεζε, με αγχωνε, με έριχνε, με στεναχωρουσε και στο τέλος που τσακωθηκαμε τελείως μου είπε μέχρι να ψοφήσω. Τέλος πάντων, χειροτερεψε αυτό το άτομο την κατάσταση μέχρι που έφτασα σε σημείο να πάω ένα ταξίδι μαζί της και να πάθω κρίση πάνω στα άλογα που μας πήγαιναν βόλτα που ποτέ δεν είχα θέμα με άλογα εγώ....

    Μην τα πολυλογώ λοιπόν φτάνουμε τώρα στο 2022 που είμαι σε μια πιεστική δουλειά η οποία μου προκαλεί ακόμα περισσότερη πίεση και άγχος επίσης. Έχω φτάσει λοιπόν σε σημείο να πάω σε καρδιολόγο να μου πει ότι όλα είναι καλά και ότι είναι φυσιολογικη η καρδιά μου να πάω μέχρι και σε ψυχίατρο και να κουβαλάω πάντα μαζί μου στην τσάντα ζαναξ για να μην πάθω κρίση πανικού έξω. Φοβάμαι να κυκλοφορησω σε κόσμο χωρίς να έχω αγοραφοβία.


    Κάποια από τα συμπτωματα μεταξύ άλλων - πόνος στο στήθος και στα πλευρά ξαφνικός, ζάλη, αίσθημα αδυναμίας και κόπωσης, δυσφορία, μούδιασμα χεριών - ποδιών και προσώπου, έκτακτες συστολες, κατάθλιψη, πόνος στο στερνο, πονοκέφαλος πίσω από τα αυτιά, πόνος στο σαγόνι και κλείδωμα σιαγόνας κάποιες φορες.

    Νιώθω βάρος στους γύρω μου γιατι συνέχεια με πιάνει και με βλέπουν συχνά σε αυτήν την κατάσταση. Εχω φτάσει σε σημείο να έχω αρρωστοφοβια. Να πιάνω συνέχεια τους παλμούς μου και να νιώθω ότι είναι φυσιολογικοί πχ αλλά πάλι να αγχώνομαι και να ξανατσεκαρω μετά από λίγο. Πλέον φοβάμαι ακόμα και όταν η καρδιά χτυπάει πιο χαμηλά από 70 γιατί φοβάμαι ότι μπορεί να γίνει βραδυκαρδια..

    Σκέφτηκα να αρχίσω τα αντικαταθλιπτικα αλλά φοβάμαι. Και λεφτά δεν έχω τόσα ώστε να κάνω μια φορά την εβδομάδα συνεδρια με ψυχίατρο...

    Με καταλαβαίνετε??? Υπάρχει κάποιος που να περνάει τα ίδια???

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    Πολλοί είμαστε ναι!!Εγώ ξεκίνησα ψυχοθεραπεία βοηθάει αλλά τα Συμπτώματα μου π είναι τσιμπήματα στην καρδιά πόνος στο στηθος ίλιγγος ζαλάδες συνεχίζουν να είναι εδώ μέρες μέρες πλέον ξυπνάω κ λέω ωραία ξύπνησα κ σήμερα μια χαοτική κ άσχημη κατάσταση για όλους αυτό...φοβάμαι κι εγώ να πάρω χαπια δεν έχω πάρει ποτέ ηρεμιστικό ενώ μ λέει η γιατρός μ πάρε ν δούμε αν θα σ περάσει έτσι σαν πείραμα αλλά εγώ φοβάμαι

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Καλησπέρα και από εμένα. Δεν εισαι μόνη σου. Τα ίδια περναμε όλοι και όλες νομίζω πανω κάτω. Εγώ έχω θέμα με τις έκτακτες που δεν σταματουν και ειδικά αν στεναχωρηθώ η αγχωθώ. Γενικά πάντως δεν περνανε. Συμβουλεψου το γιατρό σου πανω απ ολα. Αυτος θα σε καθοδηγήσει σωστά. Βαθιές ανάσες και εμπλουτισε την ημέρα σου με πολλα πράγματα που εσυ δεν βρίσκεις αγχωτικα. Εγώ πχ που έχω το ίδιο θέμα με σένα και πολλα ακόμα, εφτιαξα το χόμπι μου κάτι που μπορω να το κάνω και σπίτι μου. Μόνη μου και ότι ώρα θέλω.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2022
    Location
    Greece
    Posts
    8
    Και εγώ σε αυτό το σημείο έχω φτάσει. Πάντως σίγουρα εκτιμάω περισσότερο την ζωή από ότι έκανα κάποτε. Χαχαχα.

    Πραγματικά νομίζω όμως ότι θα με βοηθήσει και το χάπι αλλά σίγουρα εφόσον σε βοήθησε η ψυχοθεραπεία σημαίνει ότι όντως έχει αποτελεσμα. Είναι πολλά τα λεφτά βέβαια αλλά αξίζει όταν έχει να κάνει με την ψυχική υγεία. Αν δεν είσαι καλά στην ψυχική υγεία σου δεν θα είσαι ποτέ καλά ούτε στην σωματική υγεία. Και πραγματικά είναι γεγονός αυτό..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2022
    Location
    Greece
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Καλησπέρα και από εμένα. Δεν εισαι μόνη σου. Τα ίδια περναμε όλοι και όλες νομίζω πανω κάτω. Εγώ έχω θέμα με τις έκτακτες που δεν σταματουν και ειδικά αν στεναχωρηθώ η αγχωθώ. Γενικά πάντως δεν περνανε. Συμβουλεψου το γιατρό σου πανω απ ολα. Αυτος θα σε καθοδηγήσει σωστά. Βαθιές ανάσες και εμπλουτισε την ημέρα σου με πολλα πράγματα που εσυ δεν βρίσκεις αγχωτικα. Εγώ πχ που έχω το ίδιο θέμα με σένα και πολλα ακόμα, εφτιαξα το χόμπι μου κάτι που μπορω να το κάνω και σπίτι μου. Μόνη μου και ότι ώρα θέλω.

    Για το χομπι συμφωνώ. Σίγουρα περνάει η ώρα με κάτι που σαρεσει να κάνεις και ξεχνιέσαι. Αλλά το θέμα είναι όταν είμαι έτσι δεν έχω όρεξη για τίποτα και κάθομαι και πληττω μόνη μου.

    Το ότι δεν περνάνε το μόνο σίγουρο. Καλά ειδικά με το άγχος δεν με αφήνουν σε ησυχία πραγματικά. Είναι κόλαση. Ούτε στον εχθρό μου αυτό δηλαδή.

    Πρέπει να μάθουμε να ζούμε με αυτό από ότι κατάλαβα δυστυχώς...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    yuki95 καλημέρα.ολα αυτά που περιεγραψες τα έχω κι εγώ όπως και άλλα άτομα που θα δεις εδώ μέσα.ολοι οι άνθρωποι κάνουν το καθιερωμένο τσεκ απ καρδιάς μια φορά τον χρόνο εγώ μέσα σε 8 μηνες έχω κάνει 3.το τελευταίο το έκανα χθες το απόγευμα γιατί τις 3 τελευταίες βδομάδες με έπιασαν εκτακτες τόσο αισθητές και έντονες που πίστεψα ότι θα πεθανω.σταματαγε η καρδια ένιωθα ότι θα λιποθυμησω απίστευτη ατονία,ζαλάδα κάψιμο στην πλάτη και μουδιασμα-μυρμηγκιασμα στο αριστερό χέρι.λεω πάει παθαίνω έμφραγμα.πηγα χθες σε άλλον καρδιολογο και μου είπε ότι μου λένε όλοι.η καρδιά είναι υγιεστατη και οι εκτακτες που κάνω είναι 95% αθώες.μου έγραψε ζαναξ για 20 μέρες και να επισκεφτώ κάποιον ψυχίατρο.μου είπε να βάλω στο μυαλό μου ότι δεν είναι η καρδια αλλά το άγχος που τα προκαλεί όλα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Niki View Post
    yuki95 καλημέρα.ολα αυτά που περιεγραψες τα έχω κι εγώ όπως και άλλα άτομα που θα δεις εδώ μέσα.ολοι οι άνθρωποι κάνουν το καθιερωμένο τσεκ απ καρδιάς μια φορά τον χρόνο εγώ μέσα σε 8 μηνες έχω κάνει 3.το τελευταίο το έκανα χθες το απόγευμα γιατί τις 3 τελευταίες βδομάδες με έπιασαν εκτακτες τόσο αισθητές και έντονες που πίστεψα ότι θα πεθανω.σταματαγε η καρδια ένιωθα ότι θα λιποθυμησω απίστευτη ατονία,ζαλάδα κάψιμο στην πλάτη και μουδιασμα-μυρμηγκιασμα στο αριστερό χέρι.λεω πάει παθαίνω έμφραγμα.πηγα χθες σε άλλον καρδιολογο και μου είπε ότι μου λένε όλοι.η καρδιά είναι υγιεστατη και οι εκτακτες που κάνω είναι 95% αθώες.μου έγραψε ζαναξ για 20 μέρες και να επισκεφτώ κάποιον ψυχίατρο.μου είπε να βάλω στο μυαλό μου ότι δεν είναι η καρδια αλλά το άγχος που τα προκαλεί όλα.
    Και το άλλο 5?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Καλησπέρα Έλενα..μετά από τόσες εξετάσεις τριπλεξ,καρδιογραφηματα,χο λτερ ρυθμού και αίματος θέλω να πιστεύω οτι και το άλλο 5% είναι αθώες.:)

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2022
    Location
    Greece
    Posts
    8
    Ακριβώς αυτό μου λένε και μένα αλλά δεν μπορώ να το σταματήσω. Το ρημάδι το μυαλό είναι άσχημο πράγμα. Μόλις αρχίσει μια άσχημη σκέψη από το πουθενά μπορεί να κάνει τα χειρότερα σενάρια. Και εγώ ξεκίνησα ψυχίατρο. Δεν γίνεται άλλο. Ζαναξ δεν το συζητώ πάντα στην τσάντα μου όπου πάω... Δεν αντέχεται αλήθεια. Δεν έχω κάνει βέβαια τόσες εξετάσεις όσο εσύ. Σε έναν καρδιολόγο έχω πάει μόνο αλλά αυτό μου είπε. Θα πάω και σε δεύτερο να πάρω δεύτερη γνώμη τον άλλον μήνα..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Είναι αυτό το 5 τοις εκατό που αφήνουν όλοι που προσωπικά με έχει στείλει ψυχίατρο. Ο πρώτος μου καρδιολόγος έλεγε ότι ποτέ τίποτα δεν είναι σίγουρο ότι εξέταση και να κάνουμε όσο τελεια και να βγει και αυτό ήταν που με οδήγησε σε μεγαλύτερο άγχος και ακόμα χειρότερες έκτακτες. Δεν μπορώ κάθε φορά που είναι σε έξαρση ουτε καν να κινηθώ μέσα στο σπίτι. Η ζωή μου είναι κυριολεκτικά μια κόλαση με αυτές. Ξυπνάω και κοιμάμαι με την σκέψη τους.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Το ξέρω ρε παιδιά ειναι τρομακτικό.κι εγώ δεν μπορώ να το βγάλω από το μυαλό μου καθόλου.πρεπει όμως γιατί αλλιώς θα τρελαθουμε.κι εμένα μου είχε πει καρδιολογος ότι ποτέ δεν ήμαστε σίγουροι για τις εξετάσεις που κάνουμε.οτι μπορεί να φαίνονται όλα καλά αλλά υπάρχουν και προβλήματα στην καρδιά που δεν τα δείχνει καμία εξέταση.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    Εμένα μ είπε ότι υπάρχουν ασθένειες κληρονομικες π δεν φαίνονται στις εξετάσεις θέλει ειδικευμένες και πανάκριβες εξετάσεις αφήστε κι εγώ έτσι τώρα έχω δύο βδομάδες πόνο εκεί στο στηθος βαρέθηκα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Συγνώμη παιδιά αλλά οι γιατροί που πατε είναι το λιγότερο αδαής… πλέον η ιατρική έχει προχωρήσει τόσο που μπορούν τα πάντα να βρεθούν κ να λυθούν. Μια καρδιά αν δείχνει υγειής μετά από εξετάσεις φουλ, είναι κ υγειής.
    Μη βασανίζεται το μυαλουδάκι σας άδικα…ξέρω σας έχει αναστατώσει κ σε σας το ο,τι ακούμε αλλά μη δίνετε σημασία….η τρομολαγνεία έχει πέραση!
    Διαβαστε ένα όμορφο βιβλίο κ πάρτε το μυαλο σας από το καθετί που αφουγκράζεται, βυθιστείτε στο βιβλίο κ θα δείτε ότι εκεί η την ώρα δε θα νιώσετε απολύτως τίποτα. Ειδάλλως το μυαλό είναι σε ένα μόνιμο alert κ αυτό τροφοδοτεί τα ψυχοσωματικά μας

  14. #14
    Yuki εύχομαι περαστικά. Περίπου κάτι παρόμοιο περνάω με διακυμάνσεις όμως. Γενικά μπορεί να είμαι για μέρες καλά και ξαφνικά κάτι να γίνει και να πάθω μια κρίση. Εγώ που σχεδόν ποτέ δεν πάθαινα κρίσεις πανικού. Αγχώδεις κρίσεις ναι αλλά κρίσεις πανικού να φτάνω στο σημείο να καλώ ασθενοφόρα όχι. Εγώ παίρνω αντικαταθλιπτικό και αγχολυτικό το λεξοτανίλ. Ίσως πρέπει να πάω σε κάτι πιο δυνατό, όπως το ζάναξ ή το στεντόν. Τα αντικαταθλιπτικά που παίρνω ένα δίμηνο μέχρι στιγμής δεν με έχουν βοηθήσει στις κρίσεις πανικού. Δεν ξέρω ίσως βιάζομαι να γίνω καλά και εκεί που νομίζω ότι σχεδόν ξεπέρασα με πιάνει πάλι. Βέβαια πιάνω και εγώ τους σφυγμούς μου και μετράω πίεση αλλά δεν πρέπει. 70 παλμοί είναι εντελώς νορμάλ. Εγώ μια ζωή έχω 50 με 65 που επίσης είναι νορμάλ λόγω του ότι είμαι γενικά της άσκησης. Σίγουρα υποβόσκει το άγχος ακόμη και όταν νομίζουμε ότι είμαστε πολύ καλύτερα.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    5
    Σας χαιρετω ολους.
    Τελικα δεν ειμαι μονος !! Βρηκα αυτο το φορουμ και διαφορα που διαβαζω ειναι σαν να βλεπω τον εαυτο μου.
    Καλη χρονια σε ολους !! Ελπιζω να ερθουν καλυτερες μερες για ολους μας !!

Similar Threads

  1. Κρίση πανικού η έκτακτες συστολες?
    By dead_can_dance in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 6
    Last Post: 17-09-2023, 10:54
  2. έκτακτες συστολες
    By Krisi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 13-04-2022, 22:46
  3. Έκτακτες συστολές και κρίσεις πανικού
    By Panosfant in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 7
    Last Post: 26-09-2019, 19:51
  4. Εκτακτες συστολες
    By Gass1995 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 26-02-2019, 21:44
  5. εκτακτες συστολες
    By george271185 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 04-08-2014, 19:40

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •